Andrzej Lesiak

Biznes i Ty

Dzialy: BIZNES, YOUNG

O sobie:
Przedsiębiorca działający głównie w branży IT, entuzjasta, praktyk i propagator stosowania w biznesie zasady ?wygrana-wygrana?, z nieukrywaną satysfakcją przemienia konkurentów w partnerów biznesowych. Od kilku lat współpracuje z Davidem Neenanem (USA) asystując w polskiej edycji legendarnego warsztatu Business & You, który wywrócił już do góry nogami poglądy tysięcy ludzi biznesu na całym świecie. Życiowe motto: ?Sharing, is having more? - ?Dzielić się, znaczy mieć więcej?.

O blogu:
Blog o zabarwieniu biznesowym, nie zawierający jednak złotych recept na szybkie zarabianie pieniędzy. Z biznesem jest trochę tak jak z seksem: może być źródłem harmonii, spełnienia, inspiracji i dobrych relacji z drugim człowiekiem lub też źródłem niepokoju, stresu, wyczerpania i gorączkowej pogoni za ulotnymi celami. Tutaj będziemy brać pod lupę te ?drobne? niuanse w podejściu do biznesu, które czynią tak ogromną różnicę :)

Czy istnieje życie po ...maturze?

A A A

Dodano: 27-05-2016

 
Z moich zgrubnych szacunków wynika mi, że każdy z nas zna osobiście co najmniej 2 tegorocznych maturzystów. Jeśli nie ufasz statystyce to rozglądnij się po swojej rodzinie, znajomych i ich dzieciach a przekonasz się, jak Solejuk z serialu Ranczo, że statystyka nigdy się nie myli ;)  Z tych 2 osób zaś co najmniej jedna ma teraz poważny dylemat - co dalej zrobić ze swoim życiem? Reszta tego tekstu jest właśnie dla tej osoby - jeśli chcesz pomóc, prześlij jej po prostu link do tego artykułu. 
 
Ja urodziłem się i wychowałem się  na wsi. Nie lubiłem pracy na roli i robiłem wszystko żeby się ze wsi wyrwać. Interesowało mnie mnóstwo rzeczy a w końcówce liceum rozgrywał się poważny dylemat czy chcę być inżynierem-informatykiem czy pilotem potężnych samolotów pasażerskich pięknie sunących po niebie nad moją wioską.  Wizja podniebnego kapitana zwyciężyła i wybrałem  wydział lotniczy na Politechnice Rzeszowskiej. W ciągu roku okazało się jednak, że mimo najszczerszych chęci i bardzo dobrych wyników pilotem zostać nie mogę. Musiałbym wcześniej zdobyć podstawowe doświadczenie w pilotażu za własne, niemałe pieniądze, których  wtedy nie miałem. Lekcję pokory odrobiłem szybko i wróciłem do zainteresowań informatycznych. Wybrałem specjalizację "lotnicze systemy sterowania" dozbrojoną indywidualnie o przedmioty z programowania. Postanowiłem zostać programistą i projektantem systemów sterowania tak by być blisko samolotów i w ten sposób połączyć moje dwie pasje. Zanim skończyłem studia okazało się jednak, że przemysł lotniczy właśnie w Polsce upadł i widoki na pracę w tym zawodzie są żadne. Programowanie komputerów jednak wciągnęło mnie do tego czasu na tyle mocno, że nawet niezbyt mnie przejęła  zapaść przemysłu lotniczego. Po prostu odnalazłem inny obszar gdzie potrzebowano programistów i już w trakcie studiów programowałem sobie w najlepsze, a oni mi jeszcze za to płacili. Po studiach założyłem własną firmę i zająłem się oprogramowaniem do zarządzania firmami. Żeby to robić dobrze trzeba było zostać również w pewnej części księgowym, ekonomistą, specjalistą od sprzedaży, kadrowym... a po pewnym czasie okazało się, że również psychologiem :) Tak, tak. Firmy zamawiają u nas systemy informatyczne z nadzieją, że oprogramowanie komputerów usprawni im pracę. Okazuje się jednak, że najlepiej oprogramowane komputery nic nie pomogą jeśli umysły pracowników są "źle zaprogramowane". Jeśli zamiast współdziałania dominuje konkurowanie, zamiast współodpowiedzialności dominuje szukanie winnych i usprawiedliwianie siebie, zamiast szukania rozwiązań szukanie problemów. Tak oto, kilka lat wdrożeń oprogramowania dla firm odsłoniło przede mną kolejny piękny obszar działania. Poszedłem w to jak w dym bo zobaczyłem duże potrzeby a w środku czułem, że bardzo się do tego nadaję i że uświadamianie ludzi sprawia mi jeszcze więcej radości niż programowanie komputerów. Od kilku lat jest to mój główny obszar zainteresowania i działania. Z każdym rokiem coraz bardziej doceniam również wartość kontaktu z naturą i dojrzewam powoli do tego by znowu zamieszkać na wsi...
 
Reklama
Po co ja Ci o tym wszystkim opowiadam? 
 
Właściwie w jednym celu. By Cię zachęcić do tego byś w każdym momencie  życia miał odwagę iść za tym co Cię pasjonuje! Ja nie żałuję ani jednej mojej decyzji bo zawsze miałem odwagę robić to co mnie kręci, co mnie interesuje co uważam za pożyteczne. Taka postawa pozwoli Ci zachować "błysk w oku" a mając to - ze wszelakimi wyzwaniami poradzisz sobie znakomicie. Wybierając kierunek studiów nie kieruj się poradami innych -  bo oni nie są Tobą i nie wiedzą co jest dla Ciebie dobre. Nie kieruj się kalkulacjami "Ile po tych studiach będę zarabiał?" - bo te najczęściej okazują się zwodnicze. Kieruj się sercem, własną intuicją i wiarą w siebie. 
 
Uważaj!
Od 10 lat asystuję w prowadzeniu 3 dniowych warsztatów , na których pojawiają się często ludzie, którzy "zarobili kasę ale zatracili sens życia". Ludzie w wieku 40, 50 lat uświadamiają sobie bolesną prawdę, że zmarnowali 20,30 lat życia bo nie mieli odwagi iść za tym co w głębi serca zawsze pragnęli robić. Wielokrotnie byłem świadkiem jak w ciągu tych 3 dni w tych ludzi na nowo wstępuje życie, energia do działania i poczucie sensu.  Dobrze, że robimy te warsztaty i będziemy to robić dalej bo są tym ludziom potrzebne, jednak nie każdy musi przechodzić taką bolesną wieloletnią lekcję... 
 
Dlatego właśnie postanowiłem jakiś czas temu przygotować 1-dniowe warsztaty dla młodzieży, które wypełnią lukę systemu edukacji w zakresie "poszukiwania i odważnego podążania swoją indywidualną, niepowtarzalną ścieżką". Najbliższa edycja dedykowana maturzystom - 2 czerwca w Rzeszowie.
 
Jeśli czujesz, że to co napisałem powyżej może mieć sens ale nie bardzo jeszcze wierzysz, że Ty też tak możesz, że tobie też tak wolno ;) - przyjdź na te zajęcia. Myślę, że będą bardzo pomocne.
 
Szczegóły na www.imagine.edu.pl
 
 
 
 

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Reklama

NASI PARTNERZY