Aneta Gieroń

Dziennikarka

Wszystko jest ważne

Dzialy: LIFESTYLE, KULTURA, LUDZIE

O sobie:
redaktor naczelna magazynu VIP Biznes&Styl, dziennikarka i publicystka od 14 lat związana z mediami. Zakochana w górach ( jak można mieszkać na nizinach!), entuzjastka Podkarpacia (to naprawdę piękny region z potencjałem), która od zawsze marzy o zamieszkaniu na Podhalu albo chociaż na Pogórzu Strzyżowskim (te widoki za oknem! bezcenne!), a ciągle mieszka w Rzeszowie.

O blogu:
Blog o wszystkim, co nadaje życiu smak. O polityce, która jest fascynująca, a zwykle irytuje. O odkrywaniu świata daleko i blisko. O ludziach, którzy mnie fascynują, inspirują i leczą z lenistwa. O wszystkim co ważne, czyli w równym stopniu o kryzysie ekonomicznym, kłótniach politycznych, nowych torebkach, magii biegania, czytania gazet i nigdy ani słowa o gotowaniu.

Pan od kultury i abonamentu

A A A

Dodano: 09-03-2017

Prof. Piotr Gliński. Fot. Oficjalny profil ministra Glińskiego na FB

Prof. Piotr Gliński. Fot. Oficjalny profil ministra Glińskiego na FB

Płacę podatek VAT, PIT, CIT, składkę ZUS od siebie i pracowników, dlaczego na siłę próbuje mi się jeszcze z kieszeni wyciągnąć opłatę abonamentową?! Tak, zgadzam się, że powinniśmy mieć silne, inteligentne, mądre media narodowe, ale takich nie mamy i mieć nie będziemy, bo żadna ekipa rządowa na to nie pozwoli. Pokusa ręcznego sterowania mediami zawsze była i jest zbyt silna. Tak, marzy mi się telewizja narodowa na miarę brytyjskiej BBC, ale to marzenie ściętej głowy. Po tym jak Jacek Kurski, obecny prezes TVP zapowiedział szerokim frontem wprowadzenie muzyki disco polo jako muzyki narodowej na telewizyjne salony, nie mam złudzeń, o jaką misję w mediach publicznych chodzi i jakie efekty ma przynieść.
 
Z zapowiedzi prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury wynika, że operatorzy telewizji kablowej i satelitarnej będą mieli obowiązek przekazywania państwu danych swoich klientów. Mówiąc krótko, oglądasz programy telewizyjne z kablówki, zapłacisz i nie ważne, czy oglądasz telewizję publiczną, czy nie. Opłata jest od gospodarstwa domowego i  odbiornika. Oglądanie lub nie, nie ma tu nic do rzeczy. Podobnie jest z publicznym radiem. W przyszłości opłatę abonamentową będziemy być może płacić wraz z podatkiem PIT, czyli zapłacimy wszyscy.
 
Ale dlaczego?! Bo misja kosztuje. I tutaj się zgadzam, bo wartościowe, mądre, profesjonalnie robione programy radiowe i telewizyjne są drogie. Tyle tylko, że w radiu i telewizji publicznych takich programów wcale nie jest więcej niż w mediach komercyjnych, które działają w ramach reguł  wolnorynkowej gospodarki, każdego dnia walcząc o przetrwanie. Telewizja publiczna i radio też mają bloki reklamowe, czy to oznacza, że jak nas wszystkich zmuszą do zapłacenia abonamentu, zrezygnują z reklam?! Nie wierzę! Pieniędzy nigdy dość, zwłaszcza w publicznych instytucjach, gdzie kolejka chętnych do brania dużych pieniędzy nigdy się nie kończy. W dodatku radio i telewizja, jak każda spółka skarbu państwa, co kilka lat pada łupem  tej lub innej partii politycznej, a tam jak wiadomo, oprócz apetytów finansowych są jeszcze apetyty ideologiczne.
 
Ktoś powie, na większej ściągalności abonamentu skorzystają lokalne, publiczne stacje radiowe i telewizyjne. I rzeczywiście, niekiedy łatwiej misję radiową i telewizyjną dojrzeć w TVP Kraków, czy w Radiu Rzeszów niż w Programie Pierwszym TVP albo Programie Trzecim Polskiego Radia, ale nie jest to dla mnie wystarczający argument.  Od prawie 10 lat na podkarpackim rynku wydajemy media,  w  których promocji Podkarpacia, biznesowych praktyk i obywatelskich postaw jest po pachy, ale grosza nie otrzymujemy z abonamentu,  czy rządowych, albo samorządowych dotacji. Takich wydawców jak my na rynku jest wielu. Płacimy podatki, tworzymy miejsca pracy,  każdego dnia dokładamy cegiełkę do budowy społeczeństwa obywatelskiego. I co? I nic. Bo komu dziś potrzebne niezależne, niesterowalne media?! Lepiej i skuteczniej jest zrobić skok na kasę obywateli, a potem cynicznie bredzić coś o "misji".

KOMENTARZE


Pozostało znaków: 1000

 • ~ NIKT

  Nie zgadzam się z Panem, Panie LEO - warto walczyć nawet o 1 grosz .

  Napisano: 25.03.2017

  Zgłoś nadużycie

 • ~ Leo

  Gra nie warta świeczki skoro abonament ma kosztować 8 zł miesięcznie . Reszta argumentów pełna zgoda ????

  Napisano: 13.03.2017

  Zgłoś nadużycie

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2017-04-27 18:49
WIG 61731.80 +0,05%
WIG20 - -
mWIG40 4865.27 +0,18%
sWIG80 16227.57 +0,50%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2017-04-27
USD 3,8776 +0,05%
EUR 4,2296 +0,10%
CHF 3,9056 +0,19%
GBP 4,9978 +0,62%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1266,76 -0,26% [18:37]
 Ropa brent baryłka 51,42 -1,29% [18:37]
 Pallad uncja 814,35 +0,73% [18:37]
 Platyna uncja 946,65 -0,60% [18:37]
 Srebro uncja 17,39 -0,86% [18:36]
Wspierane przez Money.pl

NASI PARTNERZY

VIP
Radio Rzeszów
Resinet
Poradnik budowlany
Tvp