Reklama

Samochodem na wakacje ile zapłacisz za przejazd autostradą

A A A
Janusz Pawlak

Dodano: 11-07-2016

Samochodem na wakacje ile zapłacisz za przejazd autostradą
Reklama
Wakacyjne wojaże samochodem to dla wielu zmotoryzowanych najwspanialszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować i z jakimi wydatkami trzeba się liczyć na autostradach.

Nim pomkniemy samochodem na wakacje, warto pamiętać, że:

• Samochód do dalekich podróży winien być odpowiednio przygotowany pod względem technicznym (silnik, układ zawieszenia, klimatyzacja, płyny eksploatacyjne, opony, itd.). W przypadku podróży zagranicznych, również odpowiednio wyposażony (w niektórych krajach musimy posiadać na stanie zapasowe żarówki), warto więc przeglądnąć szczegółowe przepisy krajów, do których się udajemy.

• Polskie prawo jazdy jest dokumentem, z którym możemy podróżować po całej Europie i Skandynawii. W niektórych krajach poza UE – Europa Wschodnia, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

• Zielona Karta – obowiązkowe ubezpieczenie potwierdzone Międzynarodowym Certyfikatem, Ubezpieczeniowym, wymagane jest w czasie podróży samochodem do państw nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Serbii, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i Ukrainy).

• Jeśli podróżujemy autem służbowym, musimy dysponować upoważnieniem właściciela pojazdu – pracodawcy, które uprawnia nas do użytkowania pojazdu.

W niektórych krajach wschodnioeuropejskich (Białoruś, Rosja, Ukraina) wymagane jest poświadczenie notarialne takiego upoważnienia (włącznie z jego tłumaczeniem).


• Jeśli podróżujemy autem leasingowym – zazwyczaj firmy leasingowe nie wymagają od użytkowników aut, aby zabiegali oni o zgodę na zagraniczny wyjazd. Służby porządkowe krajów UE też o to nie pytają. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto dokładnie przeczytać umowę leasingową. Są bowiem przypadki, iż firmy leasingowe chcą zarobić dodatkowe złotówki i obligują użytkowników samochodów do starania się o taki dokument. Za jego brak nakładają nawet kary.

• Jeśli wybieramy się za granicę pożyczonym samochodem (lub jeśli jego właścicielem jest bank lub firma leasingowa), możemy postarać się o dokument pełnomocnictwa wystawiany przez Polski Związek Motorowy. „Papier” ten jest zatwierdzany przez Międzynarodową Organizację Turystyczną. Jego walor to fakt uznawania dokumentu przez praktycznie wszystkie policje i służby graniczne w Europie. Za miesięczne pełnomocnictwo wystawiane przez PZM zapłacimy ok. 66 zł.

• Dowód czy paszport. Podróżując po krajach Unii Europejskiej, należących do strefy Schengen, przy przekraczaniu granicy nie musimy okazywać paszportu. Dokument potwierdzający naszą tożsamość (dowód lub paszport) będzie potrzebny np. podczas zatrzymania przez policję. Kraje strefy Schengen mogą w związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa wprowadzać kontrole graniczne, a więc i obowiązek okazywania się dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość. Nie są nim prawo jazdy i karty kredytowe.

Co bardzo ważne, przy przekraczaniu granic takich krajów, jak Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Irlandia, Rumunia i Wielka Brytania, nadal musimy okazywać dowód osobisty lub paszport. Wymienione kraje, choć są członkami UE, nie należą do bezpaszportowej strefy Schengen.

Ile zapłacimy za przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu

Podróżowanie po świecie to nie tylko przyjemność. To również wydatki związane z przemieszczaniem się. W większości krajów europejskich za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu musimy zapłacić. Bezpłatne „raje” dla zmotoryzowanych na starym kontynencie to nadal Niemcy, kraje Beneluksu, Wyspy Brytyjskie, Skandynawia (z wyjątkiem Norwegii) oraz państwa byłego ZSRR.

AUSTRIA (winieta)
10-dniowa – 8,80 EUR
60-dniowa – 25,70 EUR
roczna – 85,70 EUR

BOŚNIA i HERCEGOWINA (opłaty naliczane – przykładowe stawki)
Josanica (Sarajewo PN) – Visoko – 2,20 BAM
Josanica (Sarajewo PN) – Lucani – 5,40 BAM
Lucani – Visoko – 3,20 KM BAM

BUŁGARIA (winieta)
7-dniowa – 5 EUR
miesięczna – 13 EUR
roczna – 34 EUR

CZECHY (winieta)
10-dniowa – 310 CZK
miesięczna – 440 CZK
roczna – 1500 CZK

CHORWACJA (opłaty naliczane – przykładowe stawki)

Zagrzeb – Zadar - 121 HRK
Zagrzeb – Sibenik - 147 HRK
Zagrzeb – Osijek - 116 HRK

HISZPANIA (opłaty naliczane – przykładowe stawki)

Barcelona – Walencja - 36,35 EUR
Madryt – Toledo – 2,75 EUR
Zaragoza – Barcelona – 29,55 EUR

FRANCJA
Paryż – Lille – 16,10 EUR
Paryż – Lyon – 33,30 EUR
Paryż – Strasburg – 38 EUR

NORWEGIA (opłaty naliczane – przykładowe stawki)
Trondheim – Stjordal – 36 KN
Svinesud (most na granicy ze Szwecją) – 20 KN
Reinvoll – Hunndalen – 15 KN

PORTUGALIA (opłaty naliczane – przykładowe stawki)
Lizbona – Porto - 21,25 EUR
Lizbona – Faro, Algarve - 23,55 EUR
Zaragoza – Barcelona - 29,55 EUR
 
RUMUNIA (winieta elektroniczna)

7 dniowa – 3 EUR
30-dniowa – 7 EUR
90 dniowa – 13 EUR

SŁOWACJA (winieta elektroniczna)
10-dniowa – 10 EUR
miesięczna – 14 EUR
roczna – 50 EUR

SŁOWENIA (winieta)
7-dniowa – 15 EUR
6-miesięczna – 30 EUR
roczna – 110 EUR

SZWAJCARIA (winieta)
roczna – 40 CHF

WĘGRY (winieta elektroniczna)
10-dniowa – 2975 HUF
miesięczna – 4780 HUF
roczna – 42980 HUF

WŁOCHY (opłaty naliczane – przykładowe ceny)
Mediolan – Bolonia – 14,80 EUR
Florencja pd. – Rzym – 17,80 EUR
Rzym pd. – Neapol – 14,30 EUR

 

KOMENTARZE

Reklama

Pierwszy zlot mercedesów w Rzeszowie - klasyki kontra AMG

60 zabytkowych mercedesów pojawiło...

Nowe Renault Koleos w świetle gwiazd

Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Lidia Popiel, Aleksandra Nieśpielak...

Volkswagen T-Roc - światowa premiera

Poznań – T-Roc, którego światowa premiera miała miejsce wczoraj wieczorem, wyznacza nowy standard w ogromnie popularnym i coraz bardziej liczącym się segmencie rynku. Przedsprzedaż nowego SUV-a Volkswagena rozpocznie się...

TSLA EXPO 2017: Motoryzacja na Podkarpaciu w świecie eko i Industry 4.0

Pierwszy panel tematyczny dla branży automotive podczas Kongresu i Targów TSLA EXPO 2017, poświęcony był idei, która przyświecała powstaniu Wschodniego...

Fleet manager i jego kluczowa rola w firmie

Zarządzanie firmową flotą samochodową to wyzwanie, przed którym staje coraz więcej właścicieli firm. Już sam fakt posiadania kilku samochodów generuje konieczność powierzenia obowiązków wykwalifikowanej...

Reklama

Espace gama 2017

Zainaugurowana w 2015 roku, piąta z kolei generacja Espace zmienia się wraz z wprowadzaną do sprzedaży nową gamą 2017, która bardziej wyraziście eksponuje kluczowe cechy tego samochodu:

"Złoty" Mateusz Masłowski i jego nowa KIA Ceed od Multitruck Sp. z o.o.

Mateusz Masłowski, libero Asseco Resovii, siatkarski mistrz świata juniorów, przesiadł się za kierownicę nowego samochodu. W pełni wyposażoną, czarną...

Złoty klucz jakości dla Renault

Renault po raz kolejny otrzymało Złoty Klucz Jakości – nagrodę za najlepszą obsługę klienta w ASO. Renault nieprzerwanie od czterech lat utrzymuje pozycję lidera w jakości obsługi klienta w serwisie. Klucze Jakości przyznawane...

Ekojazda zaczyna się, zanim wsiądziesz do samochodu

Ekojazda to nowoczesny i oszczędny styl prowadzenia auta. Świadomy użytkownik samochodu mądrych wyborów dokonuje jeszcze przed ruszeniem z miejsca, m.in. poprzez dbałość o stan techniczny...

Podwójna premiera Mazdy na Targach Motoryzacyjnych w Tokio

Na Targach Motoryzacyjnych Tokio 2017 Mazda Motor Corporation zaprezentuje dwa samochody koncepcyjne: jeden z nich jest zapowiedzią nowej generacji produktów, a drugi wskazuje kierunek...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY