Reklama

Samochodem na wakacje ile zapłacisz za przejazd autostradą

A A A
Janusz Pawlak

Dodano: 11-07-2016

Samochodem na wakacje ile zapłacisz za przejazd autostradą
Reklama
Wakacyjne wojaże samochodem to dla wielu zmotoryzowanych najwspanialszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować i z jakimi wydatkami trzeba się liczyć na autostradach.

Nim pomkniemy samochodem na wakacje, warto pamiętać, że:

• Samochód do dalekich podróży winien być odpowiednio przygotowany pod względem technicznym (silnik, układ zawieszenia, klimatyzacja, płyny eksploatacyjne, opony, itd.). W przypadku podróży zagranicznych, również odpowiednio wyposażony (w niektórych krajach musimy posiadać na stanie zapasowe żarówki), warto więc przeglądnąć szczegółowe przepisy krajów, do których się udajemy.

• Polskie prawo jazdy jest dokumentem, z którym możemy podróżować po całej Europie i Skandynawii. W niektórych krajach poza UE – Europa Wschodnia, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

• Zielona Karta – obowiązkowe ubezpieczenie potwierdzone Międzynarodowym Certyfikatem, Ubezpieczeniowym, wymagane jest w czasie podróży samochodem do państw nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Serbii, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i Ukrainy).

• Jeśli podróżujemy autem służbowym, musimy dysponować upoważnieniem właściciela pojazdu – pracodawcy, które uprawnia nas do użytkowania pojazdu.

W niektórych krajach wschodnioeuropejskich (Białoruś, Rosja, Ukraina) wymagane jest poświadczenie notarialne takiego upoważnienia (włącznie z jego tłumaczeniem).


• Jeśli podróżujemy autem leasingowym – zazwyczaj firmy leasingowe nie wymagają od użytkowników aut, aby zabiegali oni o zgodę na zagraniczny wyjazd. Służby porządkowe krajów UE też o to nie pytają. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto dokładnie przeczytać umowę leasingową. Są bowiem przypadki, iż firmy leasingowe chcą zarobić dodatkowe złotówki i obligują użytkowników samochodów do starania się o taki dokument. Za jego brak nakładają nawet kary.

• Jeśli wybieramy się za granicę pożyczonym samochodem (lub jeśli jego właścicielem jest bank lub firma leasingowa), możemy postarać się o dokument pełnomocnictwa wystawiany przez Polski Związek Motorowy. „Papier” ten jest zatwierdzany przez Międzynarodową Organizację Turystyczną. Jego walor to fakt uznawania dokumentu przez praktycznie wszystkie policje i służby graniczne w Europie. Za miesięczne pełnomocnictwo wystawiane przez PZM zapłacimy ok. 66 zł.

• Dowód czy paszport. Podróżując po krajach Unii Europejskiej, należących do strefy Schengen, przy przekraczaniu granicy nie musimy okazywać paszportu. Dokument potwierdzający naszą tożsamość (dowód lub paszport) będzie potrzebny np. podczas zatrzymania przez policję. Kraje strefy Schengen mogą w związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa wprowadzać kontrole graniczne, a więc i obowiązek okazywania się dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość. Nie są nim prawo jazdy i karty kredytowe.

Co bardzo ważne, przy przekraczaniu granic takich krajów, jak Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Irlandia, Rumunia i Wielka Brytania, nadal musimy okazywać dowód osobisty lub paszport. Wymienione kraje, choć są członkami UE, nie należą do bezpaszportowej strefy Schengen.

Ile zapłacimy za przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu

Podróżowanie po świecie to nie tylko przyjemność. To również wydatki związane z przemieszczaniem się. W większości krajów europejskich za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu musimy zapłacić. Bezpłatne „raje” dla zmotoryzowanych na starym kontynencie to nadal Niemcy, kraje Beneluksu, Wyspy Brytyjskie, Skandynawia (z wyjątkiem Norwegii) oraz państwa byłego ZSRR.

AUSTRIA (winieta)
10-dniowa – 8,80 EUR
60-dniowa – 25,70 EUR
roczna – 85,70 EUR

BOŚNIA i HERCEGOWINA (opłaty naliczane – przykładowe stawki)
Josanica (Sarajewo PN) – Visoko – 2,20 BAM
Josanica (Sarajewo PN) – Lucani – 5,40 BAM
Lucani – Visoko – 3,20 KM BAM

BUŁGARIA (winieta)
7-dniowa – 5 EUR
miesięczna – 13 EUR
roczna – 34 EUR

CZECHY (winieta)
10-dniowa – 310 CZK
miesięczna – 440 CZK
roczna – 1500 CZK

CHORWACJA (opłaty naliczane – przykładowe stawki)

Zagrzeb – Zadar - 121 HRK
Zagrzeb – Sibenik - 147 HRK
Zagrzeb – Osijek - 116 HRK

HISZPANIA (opłaty naliczane – przykładowe stawki)

Barcelona – Walencja - 36,35 EUR
Madryt – Toledo – 2,75 EUR
Zaragoza – Barcelona – 29,55 EUR

FRANCJA
Paryż – Lille – 16,10 EUR
Paryż – Lyon – 33,30 EUR
Paryż – Strasburg – 38 EUR

NORWEGIA (opłaty naliczane – przykładowe stawki)
Trondheim – Stjordal – 36 KN
Svinesud (most na granicy ze Szwecją) – 20 KN
Reinvoll – Hunndalen – 15 KN

PORTUGALIA (opłaty naliczane – przykładowe stawki)
Lizbona – Porto - 21,25 EUR
Lizbona – Faro, Algarve - 23,55 EUR
Zaragoza – Barcelona - 29,55 EUR
 
RUMUNIA (winieta elektroniczna)

7 dniowa – 3 EUR
30-dniowa – 7 EUR
90 dniowa – 13 EUR

SŁOWACJA (winieta elektroniczna)
10-dniowa – 10 EUR
miesięczna – 14 EUR
roczna – 50 EUR

SŁOWENIA (winieta)
7-dniowa – 15 EUR
6-miesięczna – 30 EUR
roczna – 110 EUR

SZWAJCARIA (winieta)
roczna – 40 CHF

WĘGRY (winieta elektroniczna)
10-dniowa – 2975 HUF
miesięczna – 4780 HUF
roczna – 42980 HUF

WŁOCHY (opłaty naliczane – przykładowe ceny)
Mediolan – Bolonia – 14,80 EUR
Florencja pd. – Rzym – 17,80 EUR
Rzym pd. – Neapol – 14,30 EUR

 

KOMENTARZE

Miejska część łącznika z autostradą już gotowa

Można już przejechać drogą od ronda im. Jacka...

Co z tą autostradą?

Podkarpacka część autostrady A4 powoli, z problemami, ale jednak powstaje. Stopniowo oddawane do użytku są kolejne odcinki trasy, ale o hucznie zapowiadanym terminie przed Euro 2012 już dawno zapomnieliśmy. Tym bardziej, że 2014 rok rozpoczął się zerwaniem...

Łącznik połączy ul. Podkarpacką z węzłem S19 w Kielanówce

Na ponad 100 mln zł rzecznik prezydenta Rzeszowa szacuje koszt budowy dwóch odcinków drogi, która połączy ul. Podkarpacką z węzłem S19 w Kielanówce.

zobacz więcej
Reklama

Nowe Renault MEGANE R.S.

Od premiery na Salonie Samochodowym we Frankfurcie we wrześniu 2017 roku, Nowe Renault MEGANE R.S. jest...

NOWA Dacia Duster: PRAWDZIWY SUV JUŻ OD 39 900 ZŁ

Ceny auta zaczynają się od 39 900 zł w wersji...

Autem na narty - o czym pamiętać?

Rozpoczął się okres ferii zimowych, a tym samym rodzinnych wyjazdów na narty. Jeżeli taka podróż ma odbyć się samochodem, warto zastanowić się nad sposobem przetransportowania nart, a także przygotować się do jazdy po...

Nowy Golf Sportsvan już dostępny w przedsprzedaży

We wrześniu podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodowej (IAA) Volkswagen zaprezentował Golfa Sportsvana po liftingu. Model ten jest wyposażony w jeszcze więcej systemów asystujących oraz w...

Nowy Jeep Compass

Nowy Jeep Compass - kompaktowy SUV 4x4 zapewniający niezrównane możliwości terenowe, światowej klasy dynamikę jazdy oraz wyróżniającą się, autentyczną stylistykę Jeepa.

Reklama

Dacia Sandero po raz szósty z rzędu zdobyła prestiżowy tytuł w konkursie ,,What Car?"

Dacia Sandero zdobyła tytuł Najlepszego małego samochodu za mniej niż 12 000 funtów. To już szósty z rzędu tytuł...

Renault Zoe, najlepiej sprzedający się samochód elektryczny w Europie

Renault zaprezentowało nowy silnik elektryczny R110 i model ZOE gamę 2018. Ten najlepiej sprzedający się w Europie samochód elektryczny będzie pierwszym...

BMW X2. Nowy kompaktowy model X

Jeszcze przed rokiem jako BMW X2 Concept Car był prezentowany i szeroko chwalony przez media na Paryskim Salonie Samochodowym, a dziś jako pierwszy pojazd BMW typu Sports Activity Coupé (SAC) w klasie kompaktowej premium jest gotowy na...

Pięć gwiazd Mazdy na Salonie Samochodowym w Genewie

Stoisko Mazdy podczas 88. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie będzie obfitować w nowości. Już w przyszłym miesiącu Genewa będzie miejscem światowej premiery nowej Mazdy6 Sport...

Renault Grand Scenic wybrane najlepszym vanem

Renault Grand Scenic otrzymało nagrodę Auto Lider 2017 w kategorii VAN. W głosowaniu wzięło udział 159 000 czytelników "Motoru" i "Auto Moto".

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY