Reklama

Automoto

Nie czytałeś instrukcji – zapoznaj się z tymi oznaczeniami

Janusz Pawlak
Dodano: 10.01.2017
30893_g
Share
Udostępnij

Najważniejszy kolor czerwony

Deski rozdzielcze współczesnych samochodów powoli zamieniają się w konsole znane z wnętrza samolotów. Mnogość mieniących się różnymi kolorami kontrolek ma ułatwić kierowcom prowadzenie samochodów coraz bardziej naszpikowanych elektroniką. Ot, rzucamy okiem na deskę rozdzielczą i już wszystko możemy powiedzieć o potrzebach i niedomaganiach naszego pojazdu. Problem w tym, że nie zawsze wiemy (nie ma czasu na zapoznanie się z instrukcją pojazdu, nie mamy na to ochoty itd.), co oznaczają owe kontrolki i jakie przekazują nam informacje. Przeczytaj, bo to Ci się przyda!

Nigdy ich nie lekceważymy, bo może dojść do tragedii (kontrolki czerwone – „a”)

Mówiąc prostym językiem, najważniejsze informacje otrzymujemy od świecących na czerwono kontrolek. One informują o poważnych usterkach i awariach. Musimy wtedy pojazd zatrzymać – przerwać jazdę i zająć się usunięciem problemu (wezwać pomoc drogową lub udać się do najbliższego serwisu samochodowego).

Jeżeli się zapala, należy sprawdzić, czy hamulec ręczny jest całkowicie zwolniony, jeśli tak – oznacza to spadek poziomu płynu w układzie. Kontynuowanie jazdy jest niebezpieczne. Niezbędna wizyta w serwisie

Zapala się na kilka sekund po uruchomieniu silnika, jeśli nie gaśnie, oznacza awarię poduszki powietrznej. Nie możemy na przednim fotelu montować dziecięcego fotelika. Niezbędna wizyta w serwisie.


Jeśli zapala się podczas jazdy, musimy natychmiast zatrzymać pojazd, wyłączyć zapłon. Jeśli po uzupełnieniu poziomu oleju, kontrolka nadal świeci, dalsza jazda grozi uszkodzeniem silnika. Niezbędna wizyta w serwisie.

 

Powinna zgasnąć w momencie uruchomienia silnika. Jej zapalenie w trakcie jazdy oznacza zbyt intensywne ładowanie akumulatora lub jego rozładowanie. Dalsza jazda może się okazać niemożliwa. Niezbędna wizyta w serwisie

Jeśli zapala się w trakcie jazdy, oznacza zwiększoną, ponadnormatywną temperaturę płynu chłodzącego. Grozi to zatarciem silnika. Należy natychmiast zatrzymać pojazd i wyłączyć silnik. Niektórzy producenci zalecają pozostawienie silnika na biegu jałowym przez parę minut. W tym czasie temperatura powinna spaść. Jeśli nie, to… Niezbędna wizyta w serwisie.

Musimy dostrzec problem (kontrolki pomarańczowe – „b”)

Ich zadaniem jest przekazanie kierowcy informacji, że nie wszystko/nie wszystkie parametry w naszym pojeździe odpowiadają zalecanym normom. I w związku z tym musimy zająć się usunięciem problemu. Żółta kontrolka da nam np. informację, że elektroniczne czujniki odnotowały wytarcie klocków hamulcowych lub o niskiej jakości paliwo spalanego przez silnik.

Zaświecenie się tej lampki w czasie jazdy sygnalizuje nieprawidłowości w układzie ABS. Układ hamulcowy działa tak jak w autach bez systemu ABS. Możemy kontynuować jazdę ze szczególną ostrożnością, mając świadomość, iż nasze bezpieczeństwo uległo zmniejszeniu. Niezbędna wizyta w serwisie.

Jej zaświecenie się w czasie jazdy związane jest z problemami z silnikiem. Czasem włącza się po zatankowaniu paliwa marnej jakości. Bywa, że przestaje świecić, gdy zalejemy nową porcję paliwa. Można kontynuować jazdę, lecz czeka nas wizyta w serwisie.

Gaśnie po ich rozgrzaniu, gdy możliwe jest uruchomienie silnika. Gdy zapala się w czasie jazdy, oznacza ich awarię. Możemy kontynuować jazdę, jednak zaplanujmy wizytę w serwisie.

Gdy świeci stale – system nie działa. Mamy do czynienia z jego awarią. Jazdę możemy kontynuować. Czeka nas jednak…Wizyta w serwisie.

Jej włączenie oznacza konieczność uzupełnienia ciśnienia do poziomu prawidłowego.


Świecąca oznacza konieczność wymiany klocków, bo jazda ze zużytymi będzie związana z kosztownymi naprawami układu hamulcowego. Czeka nas wizyta w serwisie.

Świecąca oznacza, że podczas parkowania musimy się zdać na własne oczy. Czujniki nie działają. Musimy zaplanować wizytę w serwisie.

 
 Lampka kontroli świateł zewnętrznych, czujnika deszczu i innych systemów (w zależności od rozwiązań przyjętych przez producentów)

Świecąca oznacza, iż np. spaliła się jedna z żarówek.

Zawierają cenne informacje (kontrolki zielone – „c”)

Nie musimy być przerażeni ich pojawieniem się, bo mają zadanie informowania nas o tym, że np. mamy włączone światła mijania, że winniśmy dostosować bieg do optymalnej pracy silnika.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy