Reklama

Fleet manager i jego kluczowa rola w firmie

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 27-09-2017

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Zarządzanie firmową flotą samochodową to wyzwanie, przed którym staje coraz więcej właścicieli firm. Już sam fakt posiadania kilku samochodów generuje konieczność powierzenia obowiązków wykwalifikowanej osobie, która w kompetentny sposób będzie realizować politykę finansową firmy w tym zakresie i weźmie odpowiedzialność za firmową flotę. Jednak wielu biznesmenów wciąż nie widzi potrzeby zatrudnienia na takim stanowisku fleet managera - doradcy i partnera w biznesie, podejmującego strategiczne decyzje. Tymczasem, jak zauważają specjaliści, takie stanowisko to konieczność w niejednej firmie. Więcej informacji na Kongresie TSLA EXPO już w piątek, 29 września w G2A Arena w Jasionce.
 
W każdym przedsiębiorstwie, które posiada firmowe samochody, potrzebna jest osoba odpowiedzialna za administrowanie flotą. Z racji licznych obowiązków związanych z polityką flotową, zadaniem tym powinien zająć się kompetentny pracownik. Koszty związane z flotą to nie tylko zakup samochodu i wybór określonej marki, ale także wybór formy finansowania - gotówka, leasing operacyjny lub leasing finansowy, wynajem krótko- lub długoterminowy. Wszystkie elementy wymagają dokładnej analizy pod kątem potrzeb firmy i jej możliwości. Mnogość ofert oraz konkurencyjność na rynku, powoduje, że fleet manager jako ekspert w swej dziedzinie pomoże firmie zaoszczędzić.
 
Zawód fleet managera ma już wieloletnią tradycję, bo pojawił się wraz z zapotrzebowaniem na samochody firmowe, ale podlegał licznym zmianom na przestrzeni czasu. Ewa Wilmanowicz, trener, konsultant marki personalnej i korporacyjnej zaznacza, że obowiązki fleet managera posiadał m.in. kierownik transportu lub kierownik administracyjny, który jednocześnie zarządzał budynkami i środkami trwałymi firmy. Obowiązki te były raczej odtwórcze i sprowadzały się do prostych czynności, takich jak np. zbieranie faktur czy załatwianie spraw blacharsko-lakierniczych.
 
Z czasem rola fleet managera w firmie stała się bardziej zauważalna, co zaowocowało tworzeniem odpowiednich stanowisk pracy. - Obecnie wiele firm poszukuje oszczędności, chce być bardziej konkurencyjne, zastanawia się, jak obniżyć koszty działalności, więc rola fleet managera staje się bardzo ważna. Osoba na tym stanowisku jest managerem w pełnym znaczeniu tego słowa; odpowiada za politykę bezpieczeństwa i ekologii, współpracuje z działami HR i produkcji, poznać ich oczekiwania co do firmowej floty – tłumaczy Ewa Wilmanowicz. - Z drugiej strony na rynku flotowym powstaje coraz więcej firm, więc fleet manager musi nieustannie zgłębiać swoją wiedzę. Zamiast wykonywać prace odtwórcze, staje się doradcą i ekspertem w pełnym znaczeniu tego słowa.
 
Kiedy fleet manager jest potrzebny
 
O tym, że fleet manager jest potrzebny w danej firmie, świadczy już fakt powierzenia któremuś z pracowników obowiązków związanych z firmową flotą. - Jeśli samochodów przybywa, a koszty związane z zarządzanie flotą rosną i stają się stałe, to warto zatrudnić eksperta, który pomoże te koszty obniżyć i zapewni ciągły i stały dostęp do floty samochodowej – mówi Ewa Wilmanowicz.
 
Reklama
Logistyka i transport jest tym obszarem działalności, którego wielu właścicieli firm wciąż nie dostrzega. Dopiero, gdy sytuacja związana z zarządzaniem flotą wymknie się spod kontroli, okazuje się, że w firmie potrzebny jest specjalista. - Np. gdy kilka samochodów w jednym czasie ulegnie awarii, firma z dnia na dzień zostaje obarczona kosztami. Może narazić swoją płynność finansową oraz wizerunek, jeśli pracownicy nie dojadą na czas na spotkania handlowe. To wszystko może spowodować dużo większe koszty niż zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za zarządzanie flotą. Dlatego każda firma, która posiada kilka czy kilkanaście samochodów, powinna myśleć o edukowaniu pracownika w zakresie zarządzania flotą albo pomyśleć o zatrudnieniu fleet managera – podkreśla Ewa Wilmanowicz.
 
Choć wraz z rozwojem nowych technologii powstały oprogramowania do zarządzania flotą, a także firmy, do których można zlecać zarządzanie flotą, w przedsiębiorstwach potrzeba jest osoba, która będzie koordynować zarządzanie flotą, znać się na najnowszych trendach, orientować się w tym, co dzieje się na rynku i oferować jak najlepsze rozwiązania tym, którzy z tych samochodów będą korzystać.
 
- Fleet manager musi posiadać wiedzę branżową. Znać się na różnicach technicznych w samochodach i wychwytywać niuanse, które pozwalają firmie zaoszczędzić w ciągu roku duże pieniądze. Dlatego musi podnosić swoje kompetencje, uczestniczyć w szkoleniach, czytać prasę branżową na temat nowinek związanych z zarządzaniem flotą – wyjaśnia Ewa Wilmanowicz. - Z drugiej strony, ponieważ kontaktuje się z firmami zewnętrznymi, do niego trafią oferty przetargowe i to on zleca przetargi, musi posiadać kompetencje miękkie, potrzebne w kontaktach z klientami, w negocjacjach biznesowych. Ważna jest również umiejętność słuchania, rozmawiania oraz budowania relacji z innymi działami po to, żeby odpowiadać na potrzeby firmy. 
 
Nie we wszystkich firmach fleet manager jest doradcą, ekspertem, który blisko współpracuje z zarządem. Nadal istnieje rozbieżność pomiędzy zadaniami, jakie musi wykonywać. Z jednej strony realizuje politykę kosztową firmy dotyczącą zarządzania flotą, co jest poważnym, strategicznym zadaniem, ale do jego obowiązków wciąż należy zbieranie faktur za usługę lakierniczą czy zakup paliwa.  W niektórych firmach, które outsource’ują flotę, rodzi się niepewność do sensu istnienia takiego stanowiska, które generuje koszt pracowniczy. 
 
- Nie wszyscy są świadomi, że to stanowisko jest bardzo potrzebne, gdyż fleet manager zbiera informacje z różnych działów i jest w stanie w kompetentny sposób koordynować pracę firmy zewnętrznej – podkreśla Ewa Wilmanowicz i zauważa ważny aspekt, a mianowicie, że samochody to element wizerunku firmy. - Każdy obrandowany samochód może pomóc budować silniejszą markę, albo znacznie osłabić wizerunek, kiedy bierze udział w wypadku lub kolizji. Warto zaznaczyć, że polskie prawo przewiduje karę dla tego, kto wbrew szczególnemu obowiązkowi dopuszcza do ruchu pojazd mechaniczny w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu w ruchu oraz karę grzywny w przypadku dopuszczenia do prowadzenia pojazdu osobę bez wymaganych uprawnień. W takich sytuacjach fleet manager bierze na siebie odpowiedzialność prawną, gdyż odpowiada za stan techniczny pojazdów. 
 
Fleet manager – zawód przyszłości
 
Zdaniem Ewy Wilmanowicz, im większą rolę w biznesie będzie odgrywał transport i logistyka, tym będzie większe znaczenie fleet managera w firmie. - Już teraz istnieją firmy, w których fleet managerowie należą do zarządu i pełnią stanowiska dyrektorskie. Być może stanowisko fleet managera powtórzy historię HR managerów, którzy dziś traktowani są jako biznes partnerzy. Być może i do nas dotrze trend z Zachodu, czyli współpraca z fleet biznes partnerem, który będzie potrzebny jako doradca biznesowy w zarządzie - mówi. 

KOMENTARZE

Ekologia przyszłością motoryzacji

Obok, samochodów wyposażonych w tradycyjne silniki, pojawiają się hybrydy oraz...

Felieton z wierszem

Kupuję ser, wymieniam olej. Z tomu ? Powiedzieć. Cokolwiek?, 2011 r.

Aleksander Bentkowski - Byliśmy jedynym rządem bez opozycji

Z Aleksandrem Bentkowski, ministrem sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, rozmawiają Aneta Gieroń i Jaromir Kwiatkowski.

Boniecki i Hall o swoich książkach

- Czuję się tak, jakby nas zaproszono na koncert na dwóch dzwonach: na dzwonie Zygmunta i sygnaturce od św. Floriana ? żartował ks. Adam Boniecki, spoglądając na gabaryty ?cegły? napisanej przez Aleksandra Halla i swojej...

zobacz więcej
Reklama

Światowa premiera podczas TechCrunch 2017 w Berlinie

MOIA przedstawiła ofertę z dziedziny Ride-Poolingu...

Nowa definicja współczesnego luksusu

Wnętrze Klasy A reprezentuje zupełnie nowe podejście do projektowania i...

Rzeszowska policja dostała motocykl Harley-Davidson

Komenda Miejska Policji w Rzeszowie to jedyna drogówka...

Wyprzedaż samochodów z rocznika 2017

Ruszyła wyprzedaż Volkswagenów z rocznika 2017. Oprócz rabatów kwotowych w salonach Volkswagena można otrzymać pakiet przeglądów na 4 lata za jedyne 99 zł. Korzyść jest zatem podwójna, bo nie tylko okazyjnie można...

Volkswagen zainwestuje 22,8 miliarda euro w fabryki na całym świecie

Poznań – Marka Volkswagen konsekwentnie wdraża strategię Transform 2025+. Główny nacisk położono na dalszy rozwój produkcji opartej na wykorzystaniu modułowych...

Mazda przedstawia swój nowy model flagowy podczas L.A. Auto Show

Podczas zbliżającego się salonu samochodowego Los Angeles Auto Show Mazda Motor Corporation przedstawi gruntownie zmodernizowany i udoskonalony sedan Mazda 6. W najnowszej...

Reklama

ZOE Star Wars - gwiezdna seria limitowana

Renault świętuje partnerską współpracę z producentami STAR WARS™ i prezentuje limitowaną serię swojego najbardziej awangardowego samochodu ZOE, który jest liderem wśród samochodów elektrycznych w Europie...

Renault Master po raz kolejny w tym roku numerem 1 sprzedaży wśród samochodów dostawczych w Polsce

Renault Master już po raz kolejny w tym roku okazało się najchętniej wybieranym wśród modeli...

Topowe oceny w teście Euro NCAP: pięć gwiazdek dla Klasy X za poziom bezpieczeństwa

Stuttgart. Nowa Klasa X otrzymała pięć gwiazdek, czyli najwyższą możliwą notę w niezależnym teście bezpieczeństwa Euro...

Audi przekazało nowe, służbowe samochody gwiazdom Realu Madryt

Ingolstadt/Madryt, 24 listopada 2017 r. Piłkarze mistrzowskiego hiszpańskiego klubu piłkarskiego Real Madryt, w nowym sezonie ponownie jeździć będą samochodami marki...

Zima za kierownicą - jak się do niej przygotować

Do początku kalendarzowej zimy pozostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz zdarzają się mroźne, a nawet śnieżne dni. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do jazdy w trudnych...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY