Reklama

Automoto

Jak przygotować się do jazdy, by zmniejszyć ryzyko poważnych urazów w razie wypadku?

Artykuł Partnera
Dodano: 08.02.2018
37563_75b
Share
Udostępnij

Najbardziej tragiczne zdarzenia na drodze to te ze skutkiem śmiertelnym, jednak nawet kiedy wszyscy uczestnicy wypadku przeżyją, jego następstwa mogą odczuwać do końca życia. Najnowsze badania wykazały, że urazy głowy, rdzenia kręgowego oraz kończyn dolnych mają szczególnie poważne konsekwencje dla dalszego życia osoby biorącej udział w wypadku. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault podpowiadają, jakie elementy przygotowania do podróży samochodem są kluczowe, by  zmniejszyć ryzyko odniesienia takich obrażeń w momencie kolizji.

Na podstawie danych dotyczących wypisów ze szpitala porównano ciężar obrażeń powstałych w wyniku wypadków drogowych w sześciu europejskich państwach i regionach. Informacje pochodziły z Austrii, Belgii, Anglii, Holandii, regionu Rodan we Francji oraz Hiszpanii. Badacze zwrócili uwagę na to, że najpoważniejsze w skutkach są obrażenia głowy, rdzenia kręgowego oraz kończyn dolnych i w sposób szczególny na nich powinny skupić się działania prewencyjne*. Takie urazy często kończą się trwałą niepełnosprawnością.

W Polsce w 2016 r. rannych w wypadkach zostało ponad 40 tys. osób, w tym ponad 12 tys. odniosło poważne obrażenia. Ponad połowa wszystkich rannych w wypadkach to kierowcy i pasażerowie samochodów osobowych, znaczny odsetek stanowili też piesi – blisko 20%**. Ci ostatni mają niewielkie szanse w przypadku kolizji z autem, ponieważ nic ich nie chroni, ale osoby podróżujące samochodami mogą już w znaczący sposób wpłynąć na swoje bezpieczeństwo.

Aby zmniejszyć ryzyko poważnego urazu w razie wypadku, należy przede wszystkim zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa. W czasie nagłego hamowania czy kolizji zatrzymują one ciało kierowcy czy pasażera na miejscu, ograniczając powstawanie obrażeń oraz ryzyko wypadnięcia z auta, a także uszkodzenia innego pasażera. W przypadku przewożenia dziecka trzeba oczywiście zadbać również o odpowiedni fotelik, dobrany do jego wzrostu i wagi – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Tymczasem wielu Polaków wciąż zapomina o obowiązku zapinania pasów. W 2015 r. nie zapinało ich 5% kierowców oraz 4% pasażerów na przednim siedzeniu i aż 24% pasażerów na tylnych siedzeniach***.

Bardzo ważne są również poduszki powietrzne, które w połączeniu z pasami bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko śmierci w wypadku aż o 50%***. Poduszki powietrzne obniżają także ryzyko ciężkich urazów, zwłaszcza głowy.Stosunkowo nowym, ale już coraz częściej stosowanym w nowych samochodach rozwiązaniem są też specjalne poduszki chroniące kolana kierowcy. Należy pamiętać, że poduszki powietrzne działają prawidłowo tylko wtedy, gdy zapięte są pasy bezpieczeństwa.

– To bardzo ważne, by samochód był wyposażony w sprawne poduszki powietrzne. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza w sytuacji zakupu używanego auta. W razie wypadku duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma również zagłówek. Jeżeli jest prawidłowo ustawiony, zapobiega poważnym urazom kręgosłupa, które mogą powstać, gdy w momencie kolizji głowa pasażera z dużą szybkością wygnie się do tyłu, a następnie zegnie ku przodowi – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.  Jak temu zapobiegać? Obowiązuje prosta zasada: zagłówek powinien być ustawiony na takiej wysokości, aby kierowca lub pasażer mógł dotknąć środka zagłówka środkiem głowy, potylicą. Zagłówek nie spełni swojej roli, kiedy jego środek będzie znajdował się powyżej lub poniżej środka głowy – wtedy nie będzie w stanie ochronić odcinka szyjnego kręgosłupa.

*Burden of injury of serious road injuries in six EU countries, 2017

**policja.pl

***KRBRD

 

Salon i serwis Renault znajdziecie Państwo w

Rzeszowie – al. Armii Krajowej 82.

Tarnowie – Ładna 82b, 33-156 Skrzyszów

Infolinia 17 859 15 00, www.autospektrum.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy