Reklama

"Futures of Mobility" całkowicie zmienia sposób myślenia o miejskich środkach transportu

A A A

Dodano: 08-03-2018

Pojazdy elektryczne, autonomiczna jazda, łączność cyfrowa pomiędzy wszystkimi uczestnikami ruchu drogowego oraz nowe usługi z zakresu mobilności to według Grupy Volkswagen niezbędne czynniki potrzebne do tego, żeby komunikacja w miastach stała się wydajniejsza, czystsza i bardziej przyjazna użytkownikom. Koncern zainwestuje do 2022 roku w tego rodzaju nowoczesne technologie ponad 34 miliardy euro. „Chcemy na nowo zdefiniować sposoby przemieszczania się w miastach, w centrum zainteresowania stawiając człowieka i jego potrzeby, a nie technikę”, powiedział Matthias Müller, Prezes Zarządu Koncernu Volkswagen, podczas tradycyjnej Group Media Night zorganizowanej w przeddzień Salonu Samochodowego w Genewie.

Według szacunków ONZ do 2050 roku niemal 70 procent ludności świata będzie żyć w wielkich metropoliach. Ponad 80 procent produktu światowego brutto będzie generowane właśnie w miastach. Niezbędny jest więc do tego sprawny transport. Z drugiej strony, zanieczyszczone powietrze, zatłoczone ulice i korki oraz w wielu miejscach przestarzała infrastruktura to wyzwania, którym należy sprostać.

„Przyszłość mobilności będzie się kształtowała najpierw w miastach i wielkich metropoliach. To w nich problemy są największe. Ale także właśnie w nich tkwi największy potencjał zmian”, stwierdził Müller. „Je żeli chcemy, by ludzie nadal mogli korzystać z własnych środków transportu, musimy pożegnać się z wieloma przyzwyczajeniami, które dzisiaj użytkownikom aut wydają się oczywiste. Musimy na nowo wymyślić sposoby przemieszczania się w miastach. I w tym celu znacznie wzmocnimy nasze wysiłki”.

„Future Heads” planują przyszłość po roku 2030

Miasta na całym świecie bardzo się od siebie róż nią. Żeby opracować model indywidualnej komunikacji dopasowany do specyfiki każdego z nich, w dziale badawczym koncernu Volkswagen pracuje 200. ekspertów ze wszystkich działów i marek, badając najważniejsze trendy i scenariusze społeczne.

Tak zwani „Future Heads” rozważają możliwe koncepcje indywidualnej mobilności na rok 2030 i lata dużo późniejsze.

Na przykład w San Francisco do końca przyszłej dekady osoby chętnie sięgające po nowości techniczne i wyczulone na sprawy związane z ochroną środowiska mocno przyczynią się do rozpowszechnienia samochodów elektrycznych. W aglomeracji pekińskiej w 2030 roku będzie żyło 130 milionów ludzi, potrzebne będą więc trasy szybkiego ruchu dla pojazdów autonomicznych. W dalszej perspektywie można sobie wyobrazić, że ludzie będą się przemieszczali z miejsca na miejsce korzystając także z dronów. Z kolei w chronicznie przeciążonym komunikacyjnie Mumbaiu pojawią się nowoczesne szybkie autobusy, strefy dla pojazdów elektrycznych oraz nowe rozwiązania z zakresu „Shared Mobility”. Tak zwani „Future Heads” rozważają możliwe koncepcje indywidualnej mobilności na rok 2030 i lata dużo późniejsze.

Na przykład w San Francisco do końca przyszłej dekady osoby chętnie sięgające po nowości techniczne i wyczulone na sprawy związane z ochroną środowiska mocno przyczynią się do rozpowszechnienia samochodów elektrycznych. W aglomeracji pekińskiej w 2030 roku będzie żyło 130 milionów ludzi, potrzebne będą więc trasy szybkiego ruchu dla pojazdów autonomicznych. W dalszej perspektywie można sobie wyobrazić, że ludzie będą się przemieszczali z miejsca na miejsce korzystając także z dronów. Z kolei w chronicznie przeciążonym komunikacyjnie Mumbaiu pojawią się nowoczesne szybkie autobusy, strefy dla  pojazdów elektrycznych oraz nowe rozwiązania z zakresu „Shared Mobility”.

Partnerstwa z miastami jako inkubator nowych rozwiązań z zakresu mobilności

Reklama

Wiedza jakiej dostarczył projekt badawczy „Futures of Mobility” znajduje teraz praktyczne zastosowanie w projektach i przygotowaniu przyszłych produktów oraz usług koncernu Volkswagen. Koncern zawiera w tej dziedzinie umowy partnerskie z miastami. W dziesiątkach z nich – od Barcelony po Sztokholm i od Somerville w USA po Szanghaj w Chinach – trwają prace nad najróżniejszymi projektami i usługami, które są następnie testowane i wdrażane w życie.

Na przykładzie partnerstwa z Hamburgiem widać, jak wielostronne są to działania. Kilka dni temu przekazano tam mieszkańcom, firmom i urzędom 50 e-Golfów. W hamburskim porcie oraz na wybranych odcinkach autostrad autonomicznie poruszające się ciężarówki testuje MAN. Marka Volkswagen rozszerza z kolei swoją usługę „WeDeliver” właśnie na Hamburg. Jeszcze w tym roku MOIA rozpocznie w tym hanzeatyckim mieście pilotaż swojego programu usług „Ride Pooling”, na którego potrzeby stworzyła własny, w pełni elektryczny 6-osobowy pojazd. W pierwszym etapie flota tych samochodów ma zostać w Hamburgu rozbudowana do 200 egzemplarzy, później można sobie wyobrazić, że po ulicach miasta będzie się poruszać do tysiąca MOIA Shuttles. Planuje się wprowadzenie ich także w innych miastach.

„CarLa” – pierwszy robot-ładowarka do samochodów elektrycznych

Wspólnie z firmą Kuka specjalizującą się w produkcji urządze ń automatycznych Volkswagen przedstawi ł podczas Group Media Night urządzenie o nazwie „CarLa”, czyli pierwszego mobilnego robota służącego do ładowania akumulatorów w samochodach elektrycznych. Takie całkowicie automatyczne roboty serwisowe przeznaczone zarówno do użytku publicznego, jak i prywatnego znacznie przyczynią się do wzrostu akceptacji dla samochodów z napędem elektrycznym. Gdy auto - w idealnym wypadku autonomicznie – zaparkuje, „CarLa” zasili go energią elektryczną samodzielnie. Ten wspólny projekt obydwu firm pokazuje jak szybko, łatwo i automatycznie można naładować akumulator elektrycznego auta. „CarLa” może stać się rozwiązaniem standardowym. Obydwie firmy zamierzają rozszerzyć współpracę badawczą i wdrożyć to urządzenie do produkcji pilotażowej.

„Tylko wtedy, gdy użytkownicy będą mogli zasilić swój samochód w energię elektryczną szybko, łatwo i bezpiecznie, zaakceptują tę technologię. Jestem przekonany, ż e przyszłość należy do takich robotów jak „CarLa”. Cieszę się, że Kuka i Volkswagen mogą być pionierami w tej dziedzinie”, stwierdził Müller.
Rośnie znaczenie pojazdów elektrycznych z różnych segmentów

Koncern Volkswagen chce dokonać przełomu we wszystkich obszarach elektrycznej mobilności. Już dzisiaj przedsiębiorstwo ma w ofercie osiem modeli elektrycznych i hybrydowych typu plug-in. Jeszcze w tym roku dołączy do nich Audi e -tron – pierwszy elektryczny SUV tej marki z zasię giem wynoszą cym 500 km. W 2019 roku pojawią się Porsche Mission E oraz pierwszy Volkswagen z rodziny I.D. Premier będzie więcej, także wśród samochodów użytkowych. e-Crafter marki Volkswagen Samochody Użytkowe zadebiutuje jesienią bieżącego roku. Kolejną nowości ą będą pierwsze elektryczne autobusy miejskie marek MAN i Scania, które w tym roku będą testowane, a w przyszłym produkowane seryjnie. Müller: „Realizujemy strategię Roadmap E dotyczącą aut elektrycznych – szybko i zdecydowanie”.

„Przy wyzwaniach jakie widzimy przede wszystkim w miastach, chcemy być częścią rozwiązania tego problemu. Jestem przekonany, że koncern Volkswagen ze swoimi 12. motoryzacyjnymi markami może to osiągnąć jak być może żaden inny. Jako grupa działamy w dużej skali i globalnie, mamy więc siłę sprawczą, żeby spowodować te zmiany. Już dzisiaj mamy co pokazać w niemal każdej dziedzinie - od motocykli, po autobusy, od pojazdów niedrogich po luksusowe. To dlatego, że zrozumieliśmy, iż – przy całej fascynacji samochodami, której zawdzięczamy nasz sukces – technologia zawsze jest tylko środkiem do celu”, podsumował Müller.

KOMENTARZE

Volkswagen GOLF 7 - premiera w Autorud w Rzeszowie

16 listopada w salonie firmy Autorud w Rzeszowie odbyła...

20-lecie firmy Król Knapik

16. listopada 2012 roku w siedzibie firmy przy al. Armii Krajowej 60 odbyła się impreza z okazji...

Testujemy: Golf VII - uniwersalny, ponadczasowy, bezpieczny

Gdy na rynku pojawia się legenda, produkt w danym segmencie niemalże kultowy, to szum medialny jest nieunikniony. Tak właśnie jest w przypadku wejścia na rynek każdego kolejnego...

Syberiada Polska i Tajemnica Westerplatte od piątku w kinie Zorza

W piątek (22 lutego) w kinie Zorza premiera dwóch polskich produkcji o tematyce historycznej. O godzinie 14 i 16 premierę będzie mieć "Tajemnica Westerplatte" w reżyserii...

zobacz więcej
Reklama

Nowe Renault MEGANE R.S.

Od premiery na Salonie Samochodowym we Frankfurcie we wrześniu 2017 roku, Nowe Renault MEGANE R.S. jest...

NOWA Dacia Duster: PRAWDZIWY SUV JUŻ OD 39 900 ZŁ

Ceny auta zaczynają się od 39 900 zł w wersji...

Autem na narty - o czym pamiętać?

Rozpoczął się okres ferii zimowych, a tym samym rodzinnych wyjazdów na narty. Jeżeli taka podróż ma odbyć się samochodem, warto zastanowić się nad sposobem przetransportowania nart, a także przygotować się do jazdy po...

Nowy Golf Sportsvan już dostępny w przedsprzedaży

We wrześniu podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodowej (IAA) Volkswagen zaprezentował Golfa Sportsvana po liftingu. Model ten jest wyposażony w jeszcze więcej systemów asystujących oraz w...

Nowy Jeep Compass

Nowy Jeep Compass - kompaktowy SUV 4x4 zapewniający niezrównane możliwości terenowe, światowej klasy dynamikę jazdy oraz wyróżniającą się, autentyczną stylistykę Jeepa.

Reklama

Dacia Sandero po raz szósty z rzędu zdobyła prestiżowy tytuł w konkursie ,,What Car?"

Dacia Sandero zdobyła tytuł Najlepszego małego samochodu za mniej niż 12 000 funtów. To już szósty z rzędu tytuł...

Renault Zoe, najlepiej sprzedający się samochód elektryczny w Europie

Renault zaprezentowało nowy silnik elektryczny R110 i model ZOE gamę 2018. Ten najlepiej sprzedający się w Europie samochód elektryczny będzie pierwszym...

BMW X2. Nowy kompaktowy model X

Jeszcze przed rokiem jako BMW X2 Concept Car był prezentowany i szeroko chwalony przez media na Paryskim Salonie Samochodowym, a dziś jako pierwszy pojazd BMW typu Sports Activity Coupé (SAC) w klasie kompaktowej premium jest gotowy na...

Pięć gwiazd Mazdy na Salonie Samochodowym w Genewie

Stoisko Mazdy podczas 88. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie będzie obfitować w nowości. Już w przyszłym miesiącu Genewa będzie miejscem światowej premiery nowej Mazdy6 Sport...

Renault Grand Scenic wybrane najlepszym vanem

Renault Grand Scenic otrzymało nagrodę Auto Lider 2017 w kategorii VAN. W głosowaniu wzięło udział 159 000 czytelników "Motoru" i "Auto Moto".

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY