Reklama

Nissan Juke z pokładowym systemem kamer i pierwszy na świecie rekord manewru "J-turn" z zasłoniętymi oknami

A A A

Dodano: 16-12-2016

Nissan Juke z pokładowym systemem kamer i pierwszy na świecie rekord manewru

Nissan Juke ma na koncie kolejny wyczyn. Tym razem popularny kompaktowy crossover został wykorzystany do ustanowienia pierwszego na świecie rekordu zawracania o 180 stopni z jazdy tyłem z zasłoniętymi oknami — wyłącznie na podstawie obrazu z inteligentnego systemu kamer 360°.

Kaskader Paul Swift obrócił samochód o 180 stopni, jadąc z zasłoniętymi oknami i określając swoje położenie wyłącznie według obrazu z czterech kamer zamontowanych w nadwoziu Nissana Juke.

Uzyskany wynik był identyczny, jak przy zawracaniu z odsłoniętymi oknami. Jadący tyłem crossover obrócił się w praktycznie w miejscu — na odcinku o zaledwie 18 cm dłuższym niż mierzy jego nadwozie — i kontynuował jazdę przodem.


Inteligentny system kamer 360° w Nissanie zapewnia kierowcy widok z góry na samochód i jego otoczenie. Obraz z czterech kamer jest cyfrowo łączony i wyświetlany na ekranie systemu NissanConnect w desce rozdzielczej, dzięki czemu parkowanie jest prostsze i bezpieczniejsze.

Paul Swift tak skomentował swój bezprecedensowy wyczyn:Nie polecam kierowcom parkowania z obrotem przy użyciu systemu kamer 360°, tak jak ja to zrobiłem. Chciałem tylko potwierdzić, jak bardzo technologia AVM w pojazdach marki Nissan może być pomocna w codziennej jeździe”.

Inteligentny system kamer 360° Nissana ma także funkcję ostrzegania o poruszających się obiektach, która informuje kierowcę o obecności na przykład pieszego lub zwierzęcia w pobliżu pojazdu. Dzięki temu kierowca lepiej zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje wokół samochodu.

Inteligentny system kamer 360° jest częścią wizji inteligentnej mobilności Nissana, zgodnie z którą w przyszłości prowadzenie samochodu ma być bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Jest on także jednym z głównych elementów technologii jazdy autonomicznej ProPilot rozwijanej przez firmę Nissan. Pierwszy Nissan z systemem ProPilot zostanie wprowadzony w Europie już w przyszłym roku obrachunkowym (2017).

Paul Swift dodał: „Obserwując obraz 360 stopni na desce rozdzielczej zamiast spoglądać przez ramię w tylne okno, początkowo czułem się nieswojo, ale szybko się przyzwyczaiłem. Dzięki kamerom AVM dokładnie widziałem tor, miałem więc pewność, że mieszczę się w wyznaczonej przestrzeni”.

Reklama

Doświadczony kaskader podjął wyzwanie na terenie zakładów Nissan Manufacturing UK w Sunderland, gdzie co roku produkowanych jest ponad 100 000 egzemplarzy modelu Juke.

Popisy kaskaderskie i ustanawianie rekordów to nie pierwszyzna dla Nissana Juke. Kompaktowy crossover ma już na koncie rekord najszybszego przejazdu jednej mili na dwóch kołach.


Stewart Callegari, dyrektor generalny ds. zaawansowanego planowania w Nissan Europe, powiedział: „Ten wyczyn doskonale odzwierciedla obietnicę marki Nissan — ekscytujące innowacje. Realizując tę obietnicę, opracowujemy technologie, które sprawiają, że prowadzenie pojazdu staje się prostsze i bezpieczniejsze. Temu celowi służy także system kamer 360°”.

Juke w edycji specjalnej N-Vision, dostępnej u dealerów Nissana, jest standardowo wyposażony w inteligentny system kamer 360°, a także w dodatkowe systemy ułatwiające panowanie nad pojazdem, takie jak ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu i ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu.

Nissan Juke to najpopularniejszy kompaktowy crossover w Europie, sprzedany w większej liczbie egzemplarzy niż jakikolwiek inny model — prawie 760 000 od premiery rynkowej w 2010 roku.

Obejrzyj rekordowy manewr „J-turn” z użyciem systemu kamer 360° pod tym adresem.

Inteligentny system kamer 360° należy do wyposażenia standardowego Nissana Juke w wersji Tekna i jest dostępny jako opcja w wersjach Acenta, N?Connecta oraz Nismo RS.

http://autonix.pl/

Nissan w Europie

Nissan posiada jedną z najbardziej kompleksowych ofert w Europie spośród producentów samochodów pochodzących z innych kontynentów. Firma zatrudnia ponad 14 500 osób w ramach swoich lokalnych działań w zakresie projektowania, badań i rozwoju, produkcji, logistyki oraz sprzedaży i marketingu. W ubiegłym roku kalendarzowym w zakładach Nissana w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Rosji wyprodukowano ponad 635 000 samochodów, w tym wielokrotnie nagradzane crossovery, samochody małolitrażowe, samochody typu SUV, pojazdy użytkowe oraz samochody elektryczne, takie jak Nissan LEAF, który jest najpopularniejszym samochodem elektrycznym na świecie – 97% nabywców jest bardzo zadowolonych z jego osiągów, a 95% poleciłoby ten samochód swoim znajomym. Nissan posiada obecnie w swojej europejskiej ofercie 24 różnorodne i innowacyjne modele, co plasuje go na pozycji lidera wśród marek azjatyckich w Europie.

KOMENTARZE

Reklama

Pierwszy zlot mercedesów w Rzeszowie - klasyki kontra AMG

60 zabytkowych mercedesów pojawiło...

Burza za kierownicą

Upalne letnie dni często kończą się gwałtowną burzą. Wnętrze samochodu jest wtedy raczej bezpiecznym miejscem, mimo to jazda w takich warunkach pogodowych może być bardzo niebezpieczna. Zagrożenie stanowią nie tylko silne wyładowania elektryczne. Równie...

U rzeszowskich dealerów jest w czym wybierać

Wydawać się może, iż rynek samochodowy został już raz na zawsze zdefiniowany w zakresie produkcji aut pod potrzeby konkretnych odbiorców. Luksusowe limuzyny, auta dla średniaków, "maluchy", terenówki...

Nowe Renault KOLEOS dla Polskich skoczków

Do Polskiego Związku Narciarskiego trafi 10 modeli Renault Koleos w wersji INITIALE PARIS 2.0 dCi 175 X-Tronic 4x4. Nowe Renault Koleos to elegancki, dynamiczny i nowoczesny SUV klasy wyższej. Otrzymane auta staną...

Reklama

Nowe Renault Koleos w świetle gwiazd

Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Lidia Popiel, Aleksandra Nieśpielak, Pascal Brodnicki i Eric Stępniewski mieli okazję przetestować Nowe Renault Koleos na Słowacji. Renault Polska zaprezentowało gościom swojego najnowszego...

Volkswagen T-Roc - światowa premiera

Poznań – T-Roc, którego światowa premiera miała miejsce wczoraj wieczorem, wyznacza nowy standard w ogromnie popularnym i coraz bardziej liczącym się segmencie rynku. Przedsprzedaż nowego SUV-a Volkswagena rozpocznie się...

Praktyczne, wygodne, rodzinne - takich aut chcą kobiety

Z badania opinii społecznej na temat wnętrz samochodów wynika, że kobiety przy wyborze auta zwracają uwagę na to, czy posiada ono praktyczne i wygodne wnętrze, wyposażone w wiele miejsc...

"Złoty" Mateusz Masłowski i jego nowa KIA Ceed od Multitruck Sp. z o.o.

Mateusz Masłowski, libero Asseco Resovii, siatkarski mistrz świata juniorów, przesiadł się za kierownicę nowego samochodu. W pełni wyposażoną, czarną...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY