Reklama

Zmiana opon. Czy konieczna?

A A A
Sławomir Nowak

Dodano: 23-03-2015

Zmiana opon. Czy konieczna?
Nieuchronnie zbliżają się „żniwa” dla zakładów wulkanizacyjnych, hurtowni i sklepów z ogumieniem samochodowym. Większość posiadaczy samochodów osobowych ruszy tłumnie wymieniać opony z zimowych na letnie – czy słusznie? 

Ze zgrozą w okresie jesiennym i zimowym można było oglądać w TV reklamę ogumienia znanego producenta opon samochodowych, na której jadący w pięknej scenerii zimowej pojazd, zatrzymuje się bardzo blisko przebiegającego przez drogę chłopca, który będąc pod wrażeniem również zatrzymuje się patrząc na efektownie podświetlaną oponę z nazwą producenta.
 
W tym momencie można mieć złudzenie, że producent opon dba o nasze i innych osób bezpieczeństwo na drodze. Często nie zdajemy sobie sprawy, że chodzi przede wszystkim o „naszą kieszeń”. Dla większości producentów opon, zysk jest najbardziej istotny, a bezpieczeństwo najczęściej przypadkową pochodną. Stosując różne techniki PR, marketingowe i handlowe wszyscy starają się przekonać nas, że chodzi tu tylko o nasze bezpieczeństwo, o nasze życie i zdrowie. Nic bardziej mylnego. Widząc wspomnianego chłopca ze zgrozą myślę, ilu użytkowników dróg daje się - nie boję się użyć tego słowa – „naciąć”, bezgranicznie wierząc, że kupując taką oponę zapewnią sobie bezpieczną jazdę po ośnieżonej drodze. Można się zastanowić, dlaczego rodzaj opony ma takie znaczenie w okresie jesiennym, gdy rozpoczynają się przymrozki, pierwsze opady śniegu, gdzie winę zrzuca się na opony letnie, a nie ma tego efektu w okresie wiosennym, gdzie opony zimowe spełniają swoje zadanie na suchych wiosennych nawierzchniach? 
 
Odpowiedź na pytanie jest w zasadzie prosta - dlatego, że nic ale to nic nie zmieni praw fizyki. Żadne „cuda” producenta opon nie zastąpią praw fizyki, czyli m.in. siły tarcia, a co za tym idzie długości drogi hamowania. Potrzebne jest tutaj - jak zawsze na drodze trzeźwe myślenie a przede wszystkim zdrowy rozsadek.
 
Reklama
Czy rzeczywiście nie mamy drogi wyboru pomiędzy pseudo „obowiązkiem" i to kosztownym wymiany, co sezon opon zimowych na letnie i odwrotnie? Otóż wyborem są opony wielosezonowe oznakowane znakiem „ M + S” .Opony te z oczywistych względów mają niewiele gorsze właściwości trakcyjne w lecie od bardzo dobrych opon letnich i odwrotnie w zimie, – ale opony wielosezonowe ( stosowane w samochodach ciężarowych i autobusach) - są porównywalne do zachowania się opon zimowych czy letnich średniej klasy, które ze względów cenowych są najczęściej stosowane w pojazdach.
 
W natłoku przepisów prawnych mało kto z użytkowników dróg wie, że od pewnego już czasu na sprzedawanych w Polsce oponach muszą być oznaczenia informujące o efektywności paliwowej, poziomie hałasu toczenia oraz przyczepności na mokrej nawierzchni, które obowiązują w całej UE celem zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz umożliwienia kierowcom uzyskania pełnej informacji o najważniejszych parametrach technicznych opon. 
 
Przy nabywaniu opon zwrócić należy uwagę na niektóre oznaczenia  m.in. na indeks nośności , prędkości czy datę produkcji. Przykładowo, 84U oznacza nośność 500kg na oponę oraz prędkość maksymalną 200km/h. Data produkcji zawiera tydzień i rok produkcji opony, np. „3209” oznacza 32 tydzień 2009 roku. 
 
Nie kupujmy opon nieposiadających daty produkcji, nie przyjmujmy do wiadomości,że oznaczenia nie było lub został w czasie eksploatacji starty przez krawężniki –dotyczy opon używanych.Oznaczenie M+ S (Mud and Snow ) - oznacza, że mieszanka gumowa bieżnika opona dostosowana jest do jazdy zimą i po błocie (opony zimowe i całoroczne).
 
Stosowanie w pojeździe opon z indeksem prędkości bądź nośności niższym od zalecanego jest niedozwolone i karalne. Opony z niższymi indeksami obniżają bezpieczeństwo pojazdu, zwiększają ryzyko przedwczesnego zużycia opony bądź jej niekontrolowanego zachowania podczas jazdy. Pamiętać należy, że jeżeli dojdzie do wypadku czy kolizji drogowej, ubezpieczyciel pojazdu ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli opony nie spełniają wymogów producenta.
 
Podsumowując – można nabyć i eksploatować przez cały rok opony całoroczne oznaczone M + S pamiętając, że nic i nikt na drodze nie zastąpi zdrowego rozsądku każdego kierującego. Nawet kosmiczny wyrób w ręku nierozważnego kierowcy nie uchroni na drodze nikogo.

KOMENTARZE

Ekologia przyszłością motoryzacji

Obok, samochodów wyposażonych w tradycyjne silniki, pojawiają się hybrydy oraz...

Felieton z wierszem

Kupuję ser, wymieniam olej. Z tomu ? Powiedzieć. Cokolwiek?, 2011 r.

Boniecki i Hall o swoich książkach

- Czuję się tak, jakby nas zaproszono na koncert na dwóch dzwonach: na dzwonie Zygmunta i sygnaturce od św. Floriana ? żartował ks. Adam Boniecki, spoglądając na gabaryty ?cegły? napisanej przez Aleksandra Halla i swojej...

Drugie spotkanie 'biznes na luzie'

Podczas imprezy uczestnicy mogli posłuchać o budowaniu silnej marki oraz działaniach zintegrowanych. Po oficjalnej części natomiast był czas na porozmawianie i wymienienie się kontaktami w przyjaznej i luźnej atmosferze.

zobacz więcej
Reklama

Nowe Renault MEGANE R.S.

Od premiery na Salonie Samochodowym we Frankfurcie we wrześniu 2017 roku, Nowe Renault MEGANE R.S. jest...

NOWA Dacia Duster: PRAWDZIWY SUV JUŻ OD 39 900 ZŁ

Ceny auta zaczynają się od 39 900 zł w wersji...

Nowy Jeep Compass

Nowy Jeep Compass - kompaktowy SUV 4x4 zapewniający niezrównane możliwości terenowe, światowej klasy dynamikę jazdy...

Nowy Golf Sportsvan już dostępny w przedsprzedaży

We wrześniu podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodowej (IAA) Volkswagen zaprezentował Golfa Sportsvana po liftingu. Model ten jest wyposażony w jeszcze więcej systemów asystujących oraz w...

Dacia Sandero po raz szósty z rzędu zdobyła prestiżowy tytuł w konkursie ,,What Car?"

Dacia Sandero zdobyła tytuł Najlepszego małego samochodu za mniej niż 12 000 funtów. To już szósty z rzędu tytuł...

Renault Zoe, najlepiej sprzedający się samochód elektryczny w Europie

Renault zaprezentowało nowy silnik elektryczny R110 i model ZOE gamę 2018. Ten najlepiej sprzedający się w Europie samochód elektryczny będzie pierwszym...

Reklama

BMW X2. Nowy kompaktowy model X

Jeszcze przed rokiem jako BMW X2 Concept Car był prezentowany i szeroko chwalony przez media na Paryskim Salonie Samochodowym, a dziś jako pierwszy pojazd BMW typu Sports Activity Coupé (SAC) w klasie kompaktowej premium jest gotowy na...

Pięć gwiazd Mazdy na Salonie Samochodowym w Genewie

Stoisko Mazdy podczas 88. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie będzie obfitować w nowości. Już w przyszłym miesiącu Genewa będzie miejscem światowej premiery nowej Mazdy6 Sport...

Renault Grand Scenic wybrane najlepszym vanem

Renault Grand Scenic otrzymało nagrodę Auto Lider 2017 w kategorii VAN. W głosowaniu wzięło udział 159 000 czytelników "Motoru" i "Auto Moto".

Jak przygotować się do jazdy, by zmniejszyć ryzyko poważnych urazów w razie wypadku?

Najbardziej tragiczne zdarzenia na drodze to te ze skutkiem śmiertelnym, jednak nawet kiedy wszyscy uczestnicy wypadku przeżyją...

Nowe Polo najlepszym autem miejskim w największym plebiscycie motoryzacyjnym w Polsce

W 16. edycji plebiscytu "Auto Lider" oddano 159.000 głosów. Na tle konkurentów nowe Polo wyróżnia się nie tylko najlepszym...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY