Reklama

Jakie opony letnie wybrać do miejskiego auta - przegląd najpopularniejszych modeli

A A A

Dodano: 30-03-2018

Jakie opony letnie wybrać do miejskiego auta - przegląd najpopularniejszych modeli

Zima w odwrocie, a przed właścicielami samochodów perspektywa wymiany opon zimowych na letnie. Zakup kompletu warto poprzedzić analizą dostępnej na rynku oferty. Wybór zależy, od auta, jakim jeździmy i zasobności portfela. Najpopularniejszy segment to opony do małych miejskich aut ze średniej półki. I tym właśnie proponujemy się przyjrzeć.

W polskim klimacie wymiana opon to standard. Wiadomo, że mieszanka gumowa w oponach letnich jest mniej elastyczna niż w zimowych i odporna na wysokie temperatury. Letnia opona daje mniejszy opór na drodze, mniej się zużywa i zapewnia stabilność jazdy.

Rozwijająca się technologia sprawia, opony są coraz lepiej przystosowane do różnych warunków pogodowych. Projektowane są tak, by dobrze radziły sobie nie tylko na nawierzchni gorącej i suchej, ale także mokrej. Nawet najlepsza i najdroższa opona może jednak po roku być do wyrzucenia, jeśli coś jest nie tak z zawieszeniem. Trzeba je sprawdzić pod kątem luzów i geometrii, zanim sprawimy sobie w aucie letnie ogumienie. Niezależny, wielowahaczowy i niesprawny układ jezdny może bowiem zniszczyć opony.

Przy zakupie opon wiele osób kieruje się ceną, ale jakość również jest ważna. Zainwestowanie nieco większej sumy pieniędzy oznacza zazwyczaj korzyść w postaci dłuższej eksploatacji produktu. Gama opon ze średniej półki – nie tych najtańszych, ale i nie tak drogich, by spustoszyły kieszenie kierowcy, jest całkiem spora. Na ofertę wpływ ma fakt, że duże koncerny, jak Continental, Michelin, Goodyear czy Pirelli, przejęły mniejsze marki i dziś pod ich szyldem sprzedając tańsze opony, jakie wcześniej oferowały w swoim portfolio.

Można zatem za rozsądną cenę kupić dobrej jakości opony. Pozostając przy klasie ekonomicznej, proponujemy przegląd najpopularniejszych modeli do miejskich aut, eksploatowanych na krótszych trasach.

Apollo Alnac 4G 195/65R15 91H

Alnac 4G zapewnia bardzo dobre parametry bezpieczeństwa i komfort – stabilność podczas szybkiej jazdy i dobrą przyczepność na zakrętach. To zasługa m.in. asymetrycznego wzoru bieżnika. Cztery głębokie rowki obwodowe zapewniają wydajne odprowadzanie wody sprzed czoła opony zapobiegając utracie przyczepności opony na mokrej nawierzchni. Zastosowana mieszanka gumowa z dodatkami kauczuku naturalnego i syntetycznego sprawia, że samochód prowadzi się precyzyjnie i pewnie. Emisja hałasu i opory toczenia są niskie, co przekłada się na efektywniejsze zużycie paliwa.

Cena na www.sklepopon.com od 156,99 pln*

Apollo ASPIRE 4G 225/45R17 94W

Apollo Aspire 4G to opona typu High Performance, zaprojektowana z myślą o samochodach dysponujących większą mocą silnika i kierowcach jeżdżących dynamicznie. Posiada nowoczesną rzeźbę bieżnika zapewniającą wyjątkową precyzję prowadzenia oraz skuteczne hamowanie, przy jednoczesnym zachowaniu niskich oporów toczenia. Woda odprowadzana jest sprzed czoła opony trzema szerokimi rowkami centralnymi, co redukuje niebezpieczeństwo poślizgu hydrodynamicznego. W gumie zwiększono zawartość krzemionki, co zapewnia bardzo dobre zachowanie na mokrej nawierzchni i bardzo dobrą efektywność paliwową.

Cena na www.oponeo.pl od 310 pln*

Barum Bravuris 3HM 215/55R17 94Y

W oponie zastosowano układ bieżnika o zróżnicowanej wielkości barków po wewnętrznej stronie opony oraz zamknięte barki z makro-blokami po stronie zewnętrznej. Zaawansowana konstrukcja bieżnika to gwarancja dobrych osiągów na różnego typu nawierzchniach.

Opona posiada szeroki, płaski profil, liczne lamele i rowki. Co nie tylko służy dobremu odprowadzaniu wody na mokrej nawierzchni, ale również poprawia rozkład ciśnienia w miejscu kontaktu z podłożem.

Cena na www.sklepopon.com od 266,98 pln*

Barum Brillantis 2 195/65R15 91T

Reklama

Brillantis 2 to znakomita propozycja dla wymagających użytkowników. Bieżnik ma trzy szerokie kanały obwodowe oraz łukowate rowki po wewnętrznej stronie barku - to sprawia, że woda trafiająca w rowki bieżnika jest natychmiast usuwana na boki, ograniczając ryzyko poślizgu hydrodynamicznego. Szerokie, grube pasy bieżnika po stronie zewnętrznej poprawiają przyczepność podczas jazdy na zakrętach. Poziom hałasu jest obniżony, a czas bezpiecznej eksploatacji – dłuższy.

Cena na www.oponeo.pl od 163 pln*

Dayton TOURING 2 215/55R16 97W

Touring 2 staje się coraz popularniejsza, ponieważ cechuje ją bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Ma asymetryczny bieżnik skutecznie odprowadzający wodę i dający bardzo precyzyjne prowadzenie samochodu nawet przy wysokich prędkościach. Cztery rowki obwodowe i nacięcia poprzeczne zmniejszają ryzyko powstania zjawiska poślizgu hydrodynamicznego. Jej konstrukcja sprzyja równomiernemu rozłożeniu ciśnienia, przez co opona jest bardziej odporna na zużycie.

Cena na www.nowe-opony.pl od 216,48 pln*

Dębica Passio 2 195/65R15 91T

To jeden z najbardziej popularnych modeli opon w Polsce, ponieważ doskonale sprawdza się na polskich drogach ze względu na parametry trakcyjne, a także komfort oraz ekonomię jazdy. Passio 2 ma usztywnione bloki boczne. Poprawia to precyzję prowadzenia, chroni felgę przed uszkodzeniami przy podjeździe na krawężnik. Opona równomiernie zużywa się też na konturze. Szerokie rowki obwodowe i poprzeczne skutecznie odprowadzają wodę z czoła opony, co minimalizuje ryzyko poślizgu na mokrej nawierzchni. Ten model ma przebiegi dłuższe o 20% w porównaniu z poprzednią edycją.

Cena na www.oponeo.pl od 162 pln*

Dębica Presto HP 205/55R16 91V

To kolejny popularny model Dębicy na polskich drogach. Bieżnik modelu Presto HP posiada kierunkową budowę w 3 wzorach do wyboru. Wzór 1 cechuje większa powierzchnia kontaktu z podłożem, co przekłada się bardzo dobre prowadzenie na suchej i mokrej nawierzchni. Wzór 2 dodatkowo charakteryzuje się skróconą drogą hamowania, a wzór 3 z bieżnikiem o licznych nacięciach gwarantuje lepsze odprowadzanie wody podczas jazdy na mokrej nawierzchni i skutecznie niweluje zjawisko aquaplaningu. W Presto HP nowoczesna rzeźba bieżnika, zwiększona zawartość krzemionki i wytrzymały karkas zapewniają kierowcy pewne prowadzenie i bardzo dobrą zdolność do wyhamowania pojazdu nawet z dużej prędkości.

Cena w Inter Cars od 184,01 pln*

Kingstar Road Fit SK10 205/55R16

To opona w wielu krajach zaliczana do wyższej klasy cenowej. Wzór bieżnika w części zewnętrznej zapewnia krótką drogę hamowania i przyczepność na suchej drodze, a szerokie rowki w części wewnętrznej efektywnie rozcinają poduszkę wodną przed czołem opony, kiedy auto jedzie po mokrej nawierzchni. Ryzyko poślizgu hydrodynamicznego zmniejszają rowki obwodowe i nacięcia boczne. Mieszanka gumowa wzbogacona jest w krzemionkę oraz syntetyczny i naturalny kauczuk. Wzmocniono również strukturę, by zredukować opór podczas jazdy i wydłużyć żywotność opony.

Cena na Allegro.pl od 155 pln*

Kingstar SK70 175/70R14 84T

SK70 posiada bieżnik, którego szczególna cechą jest wysoka skuteczność w odprowadzaniu nadmiaru wody na drodze. Główne żebra opony, a także ilość lameli i sposób ich poprowadzenia odprowadzają wodę z czoła bieżnika, dając ochronę przed zjawiskiem aquaplaningu. W mieszance gumowej zastosowano krzemionkę oraz dwa rodzaje kauczuku, co zwiększa trwałość opony.

Cena na www.nowe-opony.pl od 138,93 pln*

Kormoran RUNPRO B 195/65R15 91H

Kormoran, wchodzący w skład koncernu Michelin, łączy w sobie dobrą jakość i niską cenę. Runpro B dobrze sprawdzaj się podczas jazdy po różnych nawierzchniach, zarówno w warunkach miejskich, jak i autostradowych. Masywne klocki na barkach bieżnika zapewniają dobrą przyczepność na suchej nawierzchni, przy dużej prędkości jazdy. Kierunkowa rzeźba bieżnika, liczne lamelki, rowki wzdłużne oraz kanały poprzeczne odpowiadają za wydajne odprowadzenie wody poza obszar styku opony z podłożem, skutecznie chroniąc przed poślizgiem hydrodynamicznym. Zastosowana mieszanka gumowa jest odporna na ścieranie i przyczynia się do równomiernego zużywania bieżnika i wydłużonego czasu eksploatacji.

Cena na Allegro.pl od 150, 18 pln*

*Ceny wg informacji ze stron  www z dnia 22.03.2018 r.

KOMENTARZE

Bardzo dobre samochody na bardzo dobrych oponach

W swoich samochodach Mercedes montuje fabrycznie opony...

Renault Master Nr.1 w Polsce

Na rynku samochodów dostawczych, wśród najpopularniejszych modeli, licząc od początku roku, pierwsze miejsce objął Renault Master ze sprzedażą na poziomie 5540 sztuk. W samym tylko wrześniu br. Renault zarejestrowało 746 sztuk Renault...

Reklama

Nowy Jeep Compass

Nowy Jeep Compass - kompaktowy SUV 4x4 zapewniający niezrównane możliwości terenowe, światowej klasy dynamikę jazdy...

BMW X2. Nowy kompaktowy model X

Jeszcze przed rokiem jako BMW X2 Concept Car był prezentowany i szeroko chwalony przez media...

Renault Zoe, najlepiej sprzedający się samochód elektryczny w Europie

Renault zaprezentowało nowy silnik elektryczny R110 i model ZOE gamę 2018. Ten najlepiej sprzedający się w Europie samochód elektryczny będzie pierwszym...

Garażowanie samochodu służbowego poza siedzibą spółki z pełnym odliczeniem VAT

Spółka może odliczyć cały VAT od samochodu osobowego, nawet w sytuacji gdy jest garażowany poza jej siedzibą. Prawo do odliczenia...

Kierowco, załóż maseczkę!

Wielu kierowców sądzi, że osoby poruszające się samochodem są w mniejszym stopniu narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza niż rowerzyści czy piesi. Tymczasem kierowcy nie mogą lekceważyć problemu smogu, ponieważ...

Reklama

"Futures of Mobility" całkowicie zmienia sposób myślenia o miejskich środkach transportu

Pojazdy elektryczne, autonomiczna jazda, łączność cyfrowa pomiędzy wszystkimi uczestnikami ruchu drogowego oraz...

Nowy Ford EcoSport SUV - nowy wymiar pewności prowadzenia i komfortu jazdy

Segment SUV jest obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku samochodów osobowych w Europie. Liczba nowo zarejestrowanych aut typu SUV wzrosła...

Renault EZ-GO - światowa premiera pojazdu-robota

Z okazji Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie, Renault zaprezentowało koncepcję pojazdu-robota zapewniającego mobilność na żądanie (on demand). Jego niezwykłe kształty idealnie pasują...

Nowe Renault Captur S-Edition

Po sukcesie nowego modelu i poprzednich serii limitowanych czas na poszerzenie gamy Renault Captur o Serię Limitowaną S-Edition, która na pewno spodoba się młodym i dynamicznym nabywcom tego modelu. W tej wersji pojawi się również nowy...

Technologiczny skok w serwisowaniu kół. Firma D&R Czach pierwsza w Polsce

Firma Danuta i Ryszard Czach Autoryzowany Serwis Mercedes-Benz to pierwsza stacja obsługująca marki Mercedes i Mazda w Polsce, która posiada urządzenie...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY