Reklama

Biznes

Tauron Wytwarzanie S.A. rozpoczyna współpracę z Uniwersytetem Rzeszowskim

Artykuł Partnera
Dodano: 27.09.2013
7761_ur-tauron-1
Share
Udostępnij
Uniwersytet Rzeszowski (największa uczelnia akademicka Polski południowo-wschodniej) oraz Tauron Wytwarzanie S.A. (drugi, co do wielkości wytwórca energii elektrycznej w Polsce) podpisał 26 września 2013 r. list intencyjny w sprawie współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie pozyskiwania biomasy. Współpraca obejmuje założenie i prowadzenie plantacji upraw roślin energetycznych na 50 hektarach gruntów należących do Uniwersytetu.
 
Współpraca z Uniwersytetem Rzeszowskim wpisuje się w program ukierunkowany na innowacyjność i poszukiwanie nowych możliwości dostaw tańszej, polskiej biomasy – mówi Stanisław Tokarski, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie.
 
Porozumienie obejmuje wsparcie i współpracę między sygnatariuszami w celu założenia i prowadzenia plantacji upraw roślin energetycznych na gruntach będących własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego, przy współdziałaniu TAURON Wytwarzanie w obszarze realizacji prac badawczo-rozwojowych dotyczących paliw odnawialnych. 
 
Areał 50 ha daje możliwość pozyskania łącznie 28,5 tys. ton biomasy w całym cyklu życia plantacji (zbiory w okresach trzyletnich), który przewidywany jest na 22 lata. Wyprodukowana w ten sposób biomasa będzie spalana w jednostkach TAURON Wytwarzanie i pozwoli w skali roku wytworzyć energię elektryczną potrzebną do oświetlenia ponad 122 tys. gospodarstw domowych. 
 
Wykorzystanie pod uprawę roślin energetycznych niewykorzystywanych gospodarczo terenów należących do uczelni daje nie tylko możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych z tytułu dzierżawy gruntów, ale ma też znacznie głębszy sens, związany z edukacją i prowadzenia badań naukowych z wykorzystaniem biomasy –  zapewnia Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 
List intencyjny podpisany z Uniwersytetem Rzeszowskim to część projektu prowadzonego przez TAURON Wytwarzanie, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa ciągłości dostaw biomasy agro w oparciu o rynek krajowy. Działania te ukierunkowane są na stworzenie współpracy pomiędzy energetyką zawodową a szkolnictwem wyższym, rolnictwem czy sadownictwem – w celu maksymalnego wykorzystania potencjału produkcyjnego rynku biomasy.
 
Współpraca przewiduje ponadto działalność naukowo-badawczą w oparciu o projekty krajowe i międzynarodowe na polu wytwarzania biomasy dla energetyki. Finansowane będą również przewody doktorskie z dziedziny energetyki i odnawialnych źródeł energii. Ponadto przewiduje się rozwój programu praktyk i wymiany studenckiej, w wymiarze krajowym jak zagranicznym.
 
fot. Elżbieta Wójcikiewcz
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy