Reklama

Biznes

PFPK wspiera małych i średnich przedsiębiorców od 10 lat

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 31.10.2014
15709_IMG_5389
Share
Udostępnij
Podkarpacki Fundusz Poręczeń Kredytowych w ciągu 10 lat udzielił 1500 poręczeń na łączną kwotę ponad 250 mln zł. Kwota udzielonych dzięki temu kredytów wyniosła 560 mln zł. PFPK świętował pierwszą dekadę swojego istnienia w czwartek w rzeszowskim hotelu Hilton Garden Inn.
 
Fundusz został powołany do życia jako spółka prawa handlowego w 2004 r. z inicjatywy sejmiku woj. podkarpackiego, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz – w późniejszym czasie – Banku Gospodarstwa Krajowego, który w chwili obecnej jest jego największym udziałowcem. Powstał w ramach realizacji w latach 2002-2006 programu rządowego „Kapitał dla przedsiębiorczych”, skierowanego na tworzenie takich firm jak PFPK. 
 
Naszym celem statutowym jest realizacja zadań z zakresu wsparcia i pomocy mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Jesteśmy w stanie uzupełnić o zabezpieczenie ofertę instytucji finansowych: banków, instytucji takich jak leasingodawcy czy fundusze pożyczkowe – przypomniał Grzegorz Wysocki, prezes Funduszu. Rola takich funduszy zaczyna się wtedy, gdy chodzi o równoważenie ryzyka kredytowego, a więc tam, gdzie przedsiębiorca ma dobry pomysł biznesowy, ale – ze względu choćby na swoją krótką historię działalności – nie jest na tyle wiarygodny dla banku, aby otrzymać wystarczający kredyt na działalność. Fundusze poręczeniowe wnoszą gwarancje bezpiecznego realizowania przez banki inwestycji kredytowych czy leasingowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które inaczej nie poradziłyby sobie z problemem kapitału na start.
 
Mówiąc o przyszłości, prezes Wysocki podkreślił, że rozpoczęta już została procedura dokapitalizowania PFPK. – To perspektywa I półrocza 2015 r. – stwierdził prezes PFPK. Fundusz chce także wspólnie z Krajową Grupą Poręczeniową i Stowarzyszeniem Funduszy Poręczeniowych wnioskować do nowych programów ramowych, które dadzą możliwość zwiększenia potencjału poręczeniowego.  
 
– Naszym nowym pomysłem i inicjatywą, którą chcemy podjąć, jest skierowanie limitów poręczeniowych bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego. Jeżeli dana jednostka będzie zainteresowana wykorzystaniem takiego limitu, będziemy chcieli umożliwić jej i ujednolicić te zasady, aby wspierać podanych przedsiębiorców. Bardzo chcielibyśmy zacieśnić współpracę z bankami spółdzielczymi na Podkarpaciu. To są dla nas bardzo ważni partnerzy, którzy wspierają przedsiębiorczość, a jednocześnie przy możliwości wykorzystania tych nowych instrumentów finansowych damy im wsparcie kapitałowe, które zabezpieczy te transakcje. Chcielibyśmy również zaistnieć w leasingach i innych instrumentach, które będziemy realizować w najbliższym czasie. Leasingodawcy to grupa instytucji finansowych, które na dzień dzisiejszy mogą w łatwy sposób udostępnić finansowanie dla przedsiębiorców podkarpackich. Jesteśmy do dyspozycji, mamy już podpisane stosowne umowy. Chcemy w najbliższym czasie rozwinąć gałąź wsparcia w sektorze poręczeń czy gwarancji wadialnych dla firm budowlanych, dla firm, które uczestniczą w przetargach. Chcieliśmy również umocnić kapitałowo Fundusz poprzez ciągłe dokapitalizowanie. Naszym celem jest wsparcie, czyli jednocześnie podejmowanie ryzyka. Nie jesteśmy w stanie ograniczyć tego ryzyka, zresztą nie chcemy go ograniczać z tego względu, że chcemy pomóc jak największej ilości firm. Stąd też nasz cel i zadanie: poręczamy dla przedsiębiorców – podkreślił Grzegorz Wysocki.
 
Po prezentacji historii PFPK w formie krótkiego filmu odbył się panel dyskusyjny na temat roli funduszy poręczeniowych we wspieraniu przedsiębiorców. – Najważniejszą cechą takiej instytucji jest to, żeby być wiarygodnym. Żeby bank, który udziela kredytu, traktował fundusz poręczeniowy jako wiarygodnego partnera, jako pewnego dłużnika, bo tak naprawdę fundusz poręczeniowy jest w pewnym sensie dłużnikiem banku kredytującego – stwierdziła Halina Wiśniewska z BGK. Lesław Wojtas, prezes Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, zwrócił uwagę, że w Polsce mamy za mało kapitału w funduszach poręczeniowych i jesteśmy pod tym względem na szarym końcu w Europie, co powinno zmusić nas do zastanowienia się, jak ten kapitał wzmacniać. Marek Stefanina, prezes Krajowej Grupy Poręczeniowej, zwrócił uwagę, że rynek poręczeniowy i gwarancyjny w ostatnich 20 latach zmienił się w tym sensie, iż – o ile nie ma problemu ze współpracą z bankami spółdzielczymi – o tyle właściwie urwała się współpraca z regionalnymi oddziałami banków o zasięgu krajowym. – Banki oczekują standaryzacji, takiej samej umowy dla wszystkich funduszy, takich samych sposobów monitorowania należności poręczeniowych i tutaj jest rola Krajowej Grupy Poręczeniowej – stwierdził Stefanina.
 
Podczas jubileuszowej uroczystości prezes Wysocki wręczył przedstawicielom instytucji, które najściślej współpracują z PFPK, statuetki Grand Prix Podkarpackiej Przedsiębiorczości. Otrzymały je: Bank Gospodarstwa Krajowego, Województwo Podkarpackie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Bez tych instytucji nie byłoby naszego Funduszu – stwierdził Wysocki. – To filary, to podstawa, pójdę biblijnie – to opoka, na której zbudowaliśmy naszą potęgę. Dzisiaj ta potęga będzie rozwijana, dzięki nim również, bo to oni zadecydowali, że nadal będą nas wspierać.
 
W części artystycznej wystąpiła z recitalem Anna Mikoś-Kamalska, krośnianka, była wokalistka zespołu Brathanki.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy