Reklama

Biznes

Zielone rozwiązania w budownictwie szansą dla Podkarpacia

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 06.11.2014
15794_IMG_6905
Share
Udostępnij
Czy rozwój technologiczny Podkarpacia może iść w parze z dbaniem o wielkie dobro naszego województwa, jakim jest natura? Może, a nawet powinien. Ale jak to robić? Nad tym istotnym dla regionu zagadnieniem dyskutowali uczestnicy konferencji „Zielone rozwiązania w budownictwie. Szanse i wyzwania dla województwa podkarpackiego” zorganizowanej na Politechnice Rzeszowskiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele Skandynawii, mogącej pochwalić się najlepszymi praktykami w tej dziedzinie.
 
 –  Tematyka konferencji jest jak najbardziej aktualna i ważna z punktu widzenia rozwoju naszego miasta i regionu, ale nie rozwoju mierzonego wskaźnikami ekonomicznymi. Rozwoju rozumianego jako osiągnięcie celu, jakim jest jakość życia na odpowiednim poziomie, które wiąże się z dbałością o środowisko naturalne. Każda inicjatywa, która propaguje idee zielonego, ekologicznego budownictwa i wiąże się z odzyskiwaniem zasobów naturalnych, zasługuje na wyróżnienie. U nas takie inicjatywy podejmuje m.in. Klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie” oraz Politechnika Rzeszowska – mówił otwierając konferencję dr hab. inż. Adam Marciniec, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej. 
 
Przemysłowa północ i nieskażone południe 
 
Marek Darecki, prezes WSK „PZL-Rzeszów” S.A i prezes Doliny Lotniczej w swojej prezentacji zauważył, że w zakresie zielonych rozwiązań najlepiej uczyć się od Norwegii, proponującej standardy godne naśladowania. Mówił, że Podkarpacie to nie tylko przemysł  high-tech i nowoczesne firmy należące do Doliny Lotniczej, zatrudniające tysiące osób, zlokalizowane na północy i w centrum województwa, ale Podkarpacie to także przepiękne krajobrazy na południu. Darecki pokazywał m.in. zaciszny krajobraz, jaki roztacza się z Czudca, gdzie na co dzień mieszka. – To tylko 20 minut drogi od Rzeszowa, a widok zupełnie inny. Jeśli te piękne, nieskażone tereny mają się rozwijać, muszą rozwijać się zgodnie z ideą zielonego budownictwa, zgodnie z naturą. Dlatego powinniśmy naśladować Skandynawię, mimo że na razie jest między nami duży rozdźwięk. W tym celu powstała kraina skupiająca kilka klastrów, które wspólnie mają działać na rzecz województwa i wpływać na jego przyszłość  – tłumaczył Marek Darecki.
 
Władysław Ortyl, marszałek województwa, mówił m.in. o zielonym, inteligentnym eko-osiedlu, jakie mogłoby powstać w Boguchwale. Jednak warunkiem jego powstania jest droga S-19, gdyż w takim natężeniu ruchu drogowego eko-osiedle  nie miałoby racji bytu. Zdaniem marszałka, to właśnie zielone rozwiązania w budownictwie mogą okazać się skutecznie, jeśli chodzi o zatrzymanie młodych dobrze wykształconych osób przed emigracją zarobkową.
 
Zielony powiat strzyżowski
 
Podobny ton miała prezentacja Roberta Godka, starosty powiatu strzyżowskiego należącego do Klastra Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”. Powiat strzyżowski, sąsiadujący z powiatem rzeszowskim, może pochwalić się malowniczymi, niewysokimi górzystymi terenami. W dużej mierze jest to teren chroniony. – Mamy czyste nieskażone środowisko, chronione gatunki zwierząt; mamy atrakcje turystyczne, codziennie przyciągające turystów i robiące na nich duże wrażenie, jak  tunel schronowy z II wojny światowej w Stępinie. Dbamy o infrastrukturę rekreacyjną – jest pływalnia, są wyciągi narciarskie i spływy kajakowe. To wreszcie teren bogaty w tradycję kulturową, rozwiniętą sakralną architekturę drewnianą – opisywał Robert Godek. – Mimo tych zasobów, borykamy się z dużymi problemami, z których największym jest bezrobocie i emigracja zarobkowa mieszkańców. Walczymy więc o powstanie drogi ekspresowej S-19, która przebiegałaby przez powiat i ułatwiłaby dostępność komunikacyjną, oraz pozwoliłaby na rozwój terenów inwestycyjnych, które dałyby pracę.
 
Zdaniem Roberta Godka, ogromną szansą dla powiatu, który nie jest terenem przemysłowym, jest właśnie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Został już opracowany stosowny projekt, który dzięki zielonym rozwiązaniom pozwoliłby powiatowi na rozwój.
 
Podkarpacie dla turysty biznesowego

Monika Szymańska, prezes Klastra Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”, opowiadała o najnowszym projekcie klastra pt. „Zielone Wzgórza Podkarpacia”, będącym wizją zrównoważonej turystyki regionalnej. Jest to zintegrowany produkt sektora jakości życia (turystyka, rekreacja, lecznictwo, rozwój człowieka, opieka nad ludźmi starszymi), w którym partnerzy zrzeszeni w konsorcjum, koncentrują się na prowadzeniu własnych biznesów, ale zgodnie z zasadami inwestycji opartych o zasady zrównoważonego rozwoju. Projekt „Zielone Wzgórza Podkarpacia” ma na celu m.in. przyciągnięcie turysty biznesowego, czyli przedsiębiorców, którzy przyjeżdżają na północ naszego regionu w interesach, ale chcą także pozwiedzać. Zdaniem Moniki Szymańskiej, Podkarpacie ma im wiele do zaoferowania.
 
W konferencji udział wzięli także goście ze Skandynawii: Kjell Arne Nielsen, Konsul Honorowy Ambasady Norwegii w Warszawie, Marta Eggertsen z Ratio Arkiteker AS oraz Staffan Haglind, Green Business Officer w Skanska AB Sweden.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy