Reklama

Biznes

Budżet Rzeszowa na 2013 rok: rozwój czy kontynuacja

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 19.12.2012
1534_Budowa_fontanny-multimedialnej_w_Rzeszowie
Share
Udostępnij
Wydatki Rzeszowa w 2013 roku przekroczą 1 mld zł. Z tej kwoty na inwestycje zostanie wydanych 365 mln. Wśród największych inwestycji znajdują się: zakup nowych autobusów, rozbudowa ulic Lubelskiej i Rejtana oraz remont al. Wyzwolenia. Rzeszowscy radni, przy 17 głosach „za” i 7 „przeciw”, uchwalili dziś budżet miasta na następny rok.

Projekt budżetu poparli radni proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa oraz klubów SLD i PO. Przeciw zagłosowało 7 radnych PiS, klub jednak nie był jednomyślny: budżet poparła radna Krystyna Wróblewska.
 
Najwięcej pieniędzy na nowe autobusy
 
W ponadmiliardowym budżecie na wydatki bieżące przewidziano 740 mln zł, na inwestycje – 365 mln. Połowa tej kwoty będzie pochodzić z pieniędzy unijnych.
Wśród najważniejszych inwestycji znajdują się m.in. zakup nowych miejskich autobusów w ramach realizacji programu transportowego (62 mln), rozbudowa al. Rejtana (30 mln) i ul. Lubelskiej (17 mln), remont al. Wyzwolenia (20 mln), Regionalne Centrum Kształcenia Zawodowego i inwestycje związane z północną obwodnicą Rzeszowa (po 13 mln), budowa sieci szerokopasmowej Resman (8,5 mln), rozbudowa inteligentnego systemu transportu drogowego (ok. 8 mln). Na przebudowę Stadionu Miejskiego przeznaczono 4,5 mln, zaś na fontannę multimedialną – 3,4 mln.

Budżet nowoczesnego miasta

Czesław Chlebek, szef klubu Rozwój Rzeszowa, uważa, że to bardzo dobry budżet dla mieszkańców miasta. – Jest on o 9 proc. wyższy od ubiegłorocznego, będzie więc więcej pieniędzy na inwestycje – podkreśla. Chlebek nie dzieli inwestycji na mniej i bardziej ważne: – Wszystkie inwestycje są istotne: czy to w drogi, czy w sport, oświatę bądź w kulturę. Nie zapominajmy też o programie transportowym. Miasto się unowocześnia i sądzę, że mieszkańcy to docenią.
 
Budżet kontynuacji
 
Innego zdania jest Jerzy Cypryś z klubu radnych PiS. Według niego, uchwalony dziś budżet jest „budżetem kontynuacji sposobu realizacji polityki finansowej przez pana prezydenta”. – Remont goni remont, a nowych inwestycji jak na lekarstwo – przekonuje radny opozycji. – Sztandarowym przykładem jest to, że zamiast zabrać się za jakiś nowy most, remontuje się stare.
 
Zdaniem radnego PiS, wadą budżetu jest m.in. to, że nie zajęto się bardziej intensywnie np. obwodnicą północną czy przebudową i zagospodarowaniem otoczenia dworca PKP (bardzo pilną sprawą jest, przekonuje Cypryś, budowa przejścia podziemnego na Osiedle 1000-lecia). – Brakuje działań w kierunku uzbrojenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej Dworzysko – uważa radny PiS. – Starosta uzbraja swoją część, a prezydent nie.

Budżet optymalny
 
Przewodniczący Rady Miasta, Andrzej Dec (PO), przyznaje, że z tego budżetu mało kto jest do końca zadowolony, każdy pewnie by coś do niego dodał. – Ale o jego ostatecznym kształcie decyduje większość – podkreśla Dec. Zdaniem przewodniczącego, jest to budżet optymalny. – Prace nad opracowaniem budżetu są coraz sprawniejsze, jest sporo dyskusji, spora część wniosków została wprowadzona, część nie. Ten budżet stanowi podstawę do modyfikacji i to będziemy robić. Przewodniczący Rady Miasta dodaje, że niepokoi go to, że w tym roku po raz pierwszy pojawiło się zagrożenie, iż zaplanowane dochody spadną, głównie z tytułu podatku od osób fizycznych. – Gdyby ta tendencja się utrzymała, to być może trzeba by było wykreślać z budżetu jakieś inwestycje – martwi się Dec.
 
Budżet niedoskonały, ale prorozwojowy
 
– Budżet nie jest doskonały, ponieważ nie spełniliśmy wszystkich życzeń rad osiedli – przyznaje wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Marta Niewczas z klubu SLD. – Ale jest to budżet bardzo odpowiedzialny, prorozwojowy, budżet, który pozwala dokończyć inwestycje zaczęte w tym roku i poprzednich latach, stawia na inwestycje. Wiceprzewodnicząca podkreśla, że w budżecie znalazły się nie tylko inwestycje z zakresu infrastruktury, ale także ważne  dla oświaty (hala sportowa przy V LO, prace rewitalizacyjne budynków szkolnych) oraz ochrony zdrowia (rozbudowa balneologii przy Szpitalu Miejskim).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy