Reklama

Biznes

Dworzysko w mieleckiej specjalnej strefie

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 26.02.2015
20212_dworz_1
Share
Udostępnij
Starosta rzeszowski Józef Jodłowski oraz Krzysztof Szlęzak, dyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Mielcu, podpisali wczoraj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Rzeszowie umowę dotyczącą funkcjonowania Parku Naukowo-Technologicznego  Rzeszów-Dworzysko w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO PARK MIELEC. W obszar strefy zostały włączone 83 hektary.
 
– Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ potencjalni przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wszelkich ulg przy inwestowaniu w naszej strefie ? stwierdził Józef Jodłowski. A Krzysztof Szlęzak komplementował poziom przygotowania tych terenów:  – Jest to ewenement na skalę kraju, gdy starosta powiatowy przygotowuje uzbrojony teren pod inwestycje. Do tej pory takimi zadaniami zajmowały się gminy czy zarządzający strefami. Jest to jeden z najlepiej uzbrojonych terenów na Podkarpaciu. 3,5 roku pracowałem w Kobierzycach, gdzie był przygotowywany teren pod duży koncern LG. Dla mnie to są takie małe Kobierzyce. Jest to naprawdę najlepiej przygotowany teren w Polsce południowo-wschodniej. 
 
– Rozmawiamy już z inwestorami, a umowa dzisiejsza pozwoli nam na przeprowadzanie w imieniu starosty powiatu rzeszowskiego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu przetargów na udzielenie zezwolenia na działalność w strefie oraz sprzedaż nieruchomości ? podkreślił dyrektor Szlęzak. Wykluczył jednak, by komisja przetargowa zdążyła się zebrać jeszcze w marcu.
Obecnie 15 firm wstępnie zarezerwowało 33 ha terenu. Starosta rzeszowski podkreślił, że nie ma szczególnych wskazań, jeżeli chodzi o branże, jakie mogłyby się tu umieścić. Starostwu zależy na tym, by na tym terenie rozpoczęło działalność jak najwięcej firm z naszego regionu. Natomiast podstawowym warunkiem jest innowacyjność.

Starosta nie chciał ? przed podpisaniem stosownych umów ? zdradzić, jakie firmy są zainteresowane wejściem do strefy. ? Rozmawiamy z trzema koncernami zagranicznymi. Niestety, ani nazwy ani branży nie możemy na ten moment ujawnić. Te firmy, które najszybciej zakupią grunt, to głównie przemysł informatyczny. Zaraz po podpisaniu umowy w pierwszej dekadzie marca ocenimy innowacyjność tych podmiotów ? podkreślił starosta.
 
Oceną innowacyjności zajmie się specjalny zespół, utworzony przez starostę, złożony z profesorów wyższych uczelni rzeszowskich.-  Po tym czasie zlecimy do SSE EUROPARK Mielec ogłoszenie przetargu dla tych podmiotów. Jeśli wszystko dobrze pójdzie i formalności stanie się zadość w związku z pozwoleniem na budowę dla tych podmiotów (będzie go udzielało Miasto Rzeszów), to myślę, że na przełomie lipca i sierpnia będziemy mieli do czynienia z pierwszymi wbiciami łopaty (bo tak nazywa się proces rozpoczęcia budowy) w naszej strefie ? poinformował Waldemar Pijar, koordynator projektu w Starostwie Powiatowym.
 
– W przyszłym tygodniu spotykamy się z dużym koncernem polskim, który jest zainteresowany nabyciem co najmniej 4 hektarów na tym terenie. Oczywiście, naszą zasadą jest, że inwestora ujawniamy w dniu udzielenia mu zezwolenia na działalność w strefie ? dodał dyrektor Szlęzak.
 
Waldemar Pijar poinformował, że do rozdysponowania jest 80 działek, ale ile firm rozpocznie działalność ? nie wiadomo, bowiem z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że niektóre firmy są zainteresowane nabyciem kilku działek. Tak więc firm może być, zdaniem koordynatora, zarówno 80, jak i 20. Jeżeli zsumuje się deklaracje o zatrudnieniu zawarte w zgłoszeniach, to na tym terenie może powstać nawet 3 tys. miejsc pracy.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy