Reklama

Młodzi przedsiębiorcy na Dniu Otwartym Funduszy Europejskich w Jasionce

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 08-05-2015

fot. Tadeusz Poźniak

fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Jak uzyskać wsparcie na założenie działalności gospodarczej? W jakich obszarach będą przyznawane dotacje unijne w najbliższych latach? Na jakich warunkach małe przedsiębiorstwo może zlecić badania do laboratorium uczelni wyższej? Odpowiedzi na te pytania uzyskali przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS.
 
Dni otwarte były okazją do poznania zasad funkcjonowania Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego i możliwości współpracy z nim. W ich ramach odbyła się konferencja „Badania-Technologia-Biznes”, warsztaty dotyczące pomocy publicznej i funduszy europejskich na lata 2014-2020 oraz indywidualne porady dla przedsiębiorców. W ramach tej ogólnopolskiej akcji prezentującej pomysły zrealizowane dzięki funduszom unijnym, przedsiębiorcy mogli zapoznać się z ofertami wsparcia ze strony RARR-u oraz współpracy z uczelniami wyższymi.
 
Wolne działki w strefach ekonomicznych

Konferencję „Badania-Technologia-Biznes” rozpoczęła Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A, prezentując ofertę PPNT dla małych i średnich przedsiębiorstw. 
 
- W strefie S1 mamy jeszcze wolne działki, gdyby Państwo byli zainteresowani, można kupić naprawdę atrakcyjne tereny. Także w strefie S1-3 są tereny niezagospodarowane, lepszą lokalizację dla innowacyjnego biznesu trudno sobie wyobrazić - mówiła Barbara Kostyra. - Z kolei młody biznes może znaleźć swoje miejsce w Preinkubatorze Akademickim, gdzie oferujemy naprawdę duże ulgi i atrakcyjne warunki finansowania, oraz w kompleksie Inkubatora Technologicznego. Szczególnie atrakcyjny dla młodych przedsiębiorców będzie powstający właśnie budynek D z dużą powierzchnią produkcyjno-usługową oraz powierzchnią open space. Miesięczny koszt wynajęcia biurka to zaledwie 200-300 zł.
 
Reklama
Jolanta Wiśniowska, dyrektor Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości RARR S.A., objaśniała przedsiębiorcom zadania Regionalnej Instytucji Finansującej. – Łączna kwota zakontraktowanych środków w ramach POIG przekroczyła 1 mld 330 mln zł. Przedsiębiorcy otrzymywali dotacje m.in. na wdrożenie innowacji, na badania i rozwój. Skorzystało w nich wiele firm z naszego regionu: m.in. OPTeam, VacAero, Zapel, Polimarky czy Nowy Styl, która wybudowała największą fabrykę meblową w Europie.
 
Gdzie przedsiębiorcy mają szukać wsparcia
 
Jolanta Wiśniowska przedstawiła też wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, o jakie mogą starać się przedsiębiorcy. Nabór wniosków ogłosiły już PARP oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwo Gospodarki. Drugi program, w którym młodzi przedsiębiorcy mogą aplikować to Program Operacyjny Polska Wschodnia.
 
- W siedzibie RARR-u przy ul. Szopena w Rzeszowie, zawsze są osoby gotowe pomóc wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Oferujemy bardzo atrakcyjne pożyczki w kwocie 120 tys. zł, 500 tys. zł, a dla rozpoczynających działalność gospodarczą pożyczki w kwocie 50 tys. zł. Wiele osób tak właśnie zaczyna biznes i zachęcam do skorzystania z nich.
 
Politechnika robi badania dla dużych firm i małych przedsiębiorców
 
Kolejny prelegent konferencji, prof. Leonard Ziemiański, prorektor Politechniki Rzeszowskiej, zaznaczał, że uczelnia bardzo dobrą infrastrukturę dydaktyczno-badawczą i mocno angażuje się w działalność badawczo-rozwojową, współpracując z wieloma firmami. 
 
- Prowadzimy z biznesem wspólne projekty badawcze, takie jak „nowoczesne technologie materiałów stosowane w przemyśle lotniczym” realizowany przez kilkanaście uczelni wyższych i ponad 100 firm z branży lotniczej. Mamy świetne laboratoria, prowadzimy w nich duże badania, np. za 30 mln złotych, ale też drobne zlecenia od przedsiębiorców, które kosztują ok. 150 zł. Laboratoria są duże i nowoczesne, ale z drugiej strony przystępne dla małych firm – mówił prof. Leonard Ziemiański.
 
Po konferencji odbył się panel dyskusyjny „Współpraca biznes-nauka”, w trakcie której prelegenci wymieniali się doświadczeniami dotyczącymi obszarów współpracy uczelni z przedsiębiorstwami. Potem przedsiębiorcy mogli skorzystać z warsztatów dotyczących pomocy publicznej oraz z indywidualnego doradztwa.

KOMENTARZE

Ryanairem do Oslo od końca kwietnia

Już od 30 kwietnia br. z Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka" można będzie polecieć...

Od kwietnia częściej z Jasionki do Warszawy

Od kwietnia LOT chce zwiększyć liczbę połączeń z lotniska...

Ryanairem z Jasionki do Glasgow i na Sycylię

31 marca Ryanair uruchamia loty z Jasionki do Glasgow w Szkocji i włoskiego Trapani na Sycylii. 30 kwietnia, o czym już informowaliśmy na portalu biznesistyl.pl, inauguruje loty do Oslo-Rygge.

Z Jasionki do Paryża i Rzymu

Od 3 września z lotniska w Jasionce z przewoźnikiem Eurolot polecimy do Rzymu ( lotnisko Fiumicino) i do Paryża ( lotnisko Beauvais). Do obu miast latać będzie można we wtorki i soboty.

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-20 18:59
WIG 59959.9 +0,61%
WIG20 2272.09 +1,05%
mWIG40 4698.32 -0,35%
sWIG80 14371.97 +0,22%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-20
USD 3,4296 -0,13%
EUR 4,2242 +0,16%
CHF 3,6035 +0,07%
GBP 4,8114 +0,28%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1309,90 -0,53% [20:13]
 Ropa brent baryłka 67,38 +1,91% [20:13]
 Pallad uncja 977,20 -0,82% [20:13]
 Platyna uncja 944,30 -1,07% [20:13]
 Srebro uncja 16,18 -0,86% [20:13]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY