Reklama

Biznes

PNT Rzeszów-Dworzysko – gospodarcze serce Rzeszowa i regionu

TEKST SPONSOROWANY
Dodano: 30.06.2015
20799_4-1
Share
Udostępnij
Rozmowa z Józefem Jodłowskim, starostą rzeszowskim
 
 
W Parku Naukowo-Technologicznym Rzeszów-Dworzysko trwa II etap jego budowy.
 
Tak. W marcu br. podpisaliśmy umowę z wykonawcą, wyłonionym w drodze przetargu, na realizację II etapu, czyli uzbrojenia 25 hektarów położonych w Pogwizdowie Nowym w gminie Głogów Młp. Roboty mają się zakończyć do końca sierpnia, by do 30 września br. można było rozliczyć cały projekt.
 
Ale to nie koniec nowości. 
 
Na początku lipca zostanie rozstrzygnięty pierwszy przetarg na sprzedaż działek dla inwestorów. W tym czasie zostaną również ogłoszone kolejne. W naszym imieniu procedurę przetargową realizuje Specjalna Strefa Ekonomiczna „Euro-Park” Mielec.
 
Jakie tereny składają się na PNT Rzeszów-Dworzysko? 
 
Na obszar naszego Parku Rzeszów-Dworzysko składa się prawie 60 hektarów w pełni uzbrojonego terenu leżącego w administracyjnych granicach Rzeszowa oraz 25 hektarów w Pogwizdowie Nowym, stanowiących II etap budowy Parku, o których wcześniej wspomniałem. Podsumowując, na inwestorów w Rzeszowie i Pogwizdowie Nowym czeka prawie 85 hektarów kompleksowo uzbrojonego terenu, którego właścicielem jest Powiat Rzeszowski. Cały teren jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, przeznaczającym go pod działalność przemysłowo-usługową, i został włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park” Mielec. Ta ostatnia wiadomość jest szczególnie ważna dla inwestorów, gdyż fakt funkcjonowania w specjalnej strefie ekonomicznej daje prawo do otrzymania pomocy publicznej w formie zwolnień od podatku dochodowego, nawet do 70 proc.  Pomoc publiczna w strefie stanowi pomoc regionalną udzielaną przedsiębiorcy z tytułu nakładów poniesionych na budowę.
 
Przy różnych okazjach powtarza Pan, że PNT Rzeszów-Dworzysko to gospodarcze serce miasta i regionu.
 
Uważam, że nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. To najbardziej zaawansowana technologicznie i najlepiej przygotowana strefa inwestycyjna w Polsce. Poza tym, jest atrakcyjnie położona, w sensie dosłownym, bo na lekkim wzniesieniu, ale i logistycznym. Kilka kilometrów od Dworzyska znajduje się międzynarodowe lotnisko w Jasionce, w pobliżu przebiega autostrada A4 i droga ekspresowa S19, od wjazdu do strefy przy ulicy Krakowskiej do łącznika autostradowego jest zaledwie 300 metrów. Cały teren sąsiaduje również z magistralą kolejową E30 Niemcy – Polska – Ukraina. Na uzbrojenie 85 ha należących do Powiatu Rzeszowskiego przeznaczono 78 mln zł brutto. Zbudowano 5,5 kilometra dróg wewnętrznych, wykonanych w standardzie autostrad, wytrzymujących 11 ton nacisku na oś. Z myślą o przyszłych pracownikach zatrudnionych na terenie PNT powstały również ścieżki rowerowe i chodniki. Już teraz po tych ścieżkach popołudniami przemykają mieszkańcy okolicznych domów i osiedli. W przyszłości już oznakowane drogi i chodniki również będą ogólnie dostępne. Ponadto na terenie Parku zamontowane jest oświetlenie w technologii LED, do którego energię dostarczać będzie farma fotowoltaiczna o powierzchni jednego hektara, produkująca ok. 600 MWh energii rocznie. Farma powstaje na terenach właśnie uzbrajanych, czyli w Pogwizdowie Nowym, i wszystkie jej nadwyżki energetyczne  przełożą  się na niższe koszty funkcjonowania Parku. Nie ma też obawy, że dla kogokolwiek w strefie zabraknie energii elektrycznej. Na Dworzysku powstała stacja o mocy 16 MW z możliwością nieograniczonej rozbudowy. Na terenach należących do Powiatu, do każdej działki jest już doprowadzony prąd średniego napięcia. 
 
Staracie się też, by inwestycja była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. 
 
Od strony wschodniej i południowej strefy, do sierpnia br. powstanie tzw. strefa izolacyjna – szeroki, 40-metrowy pas zasadzonej kaskadowo zieleni i krzewów. Będzie ona bardzo atrakcyjna wizualnie, ale będzie także skutecznie oddzielać strefę od części, w której znajdują się domy i budynki mieszkalne. W najbliższym sąsiedztwie pasa zieleni, już na terenie strefy, będą lokalizowane małe firmy usługowe, tak by działalność strefy jak najmniej wpływała na życie okolicznych mieszkańców. To będą nowoczesne technologie w sąsiedztwie pięknej przyrody.
 
Porozmawiajmy o kosztach inwestowania w Dworzysku.
 
Inwestorzy w PNT Rzeszów-Dworzysko za ar ziemi w pełni uzbrojonej (energia elektryczna, woda, kanalizacja i wodociągi), z bezpośrednim dojazdem z drogi asfaltowej, płacą od 17 do 19 tys. zł netto. Gdybyśmy jako Powiat chcieli komercyjnie sprzedać te ziemie, pewnie zarobilibyśmy dużo więcej. Uznaliśmy jednak, że tereny w Parku Naukowo-Technologicznym w przyszłości dadzą trwałe, dobrze płatne miejsca pracy dla przedsiębiorczych, wykształconych mieszkańców z Rzeszowa i regionu. Dla nas to ważne, tym bardziej, że w ostatnich latach z Podkarpacia wyjechało blisko 220 tys. młodych osób – najlepszy potencjał. Szkoda, by na emigrację decydowali się kolejni.
 
Kiedy PNT Rzeszów-Dworzysko zapełni się w całości inwestorami?
 
Liczymy, że stanie się to do 2020 r. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w drugiej połowie tego roku trzy firmy rozpoczną tu budowę swoich fabryk. Będzie to m.in. produkcja artykułów biurowych, przemysł informatyczny i działalność usługowa. Mamy nadzieję, że w ciągu 5 lat w PNT Rzeszów-Dworzysko powstanie kilkadziesiąt firm zatrudniających około 3 tys. osób. Inwestorów zainteresowanych terenami naszego Parku zapraszam do kontaktu z Biurem Parku Naukowo-Technologicznego, którego siedziba znajduje się w Starostwie Powiatowym przy ul. Grunwaldzkiej 15 w Rzeszowie (tel. 17 867 14 22).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy