Reklama

Można już jeździć po moście im. Mazowieckiego

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 07-10-2015

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
- Moim zdaniem, zresztą nie tylko moim, także różnych ekspertów, jest to najpiękniejszy most w Polsce. Jestem jego ambasadorem i rozsławiam imię Rzeszowa także dzięki temu co tu się dzisiaj wydarzyło - powiedziała w środę Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju, podczas uroczystości otwarcia mostu im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie.
 
Jak podał w swoim wystąpieniu prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, koszt mostu po rozliczeniach wyniósł 178 mln zł. 149 mln pochodziło z funduszy unijnych (z programu Rozwój Polski Wschodniej), 11,5 mln - z Ministerstwa Finansów, a 18 mln - z budżetu Rzeszowa. W sumie, jak wyliczył prezydent Ferenc, Rzeszów otrzymał na różne inwestycje z ministerstwa i funduszy unijnych 530 mln zł. 
 
Budowa mostu rozpoczęła się 12 lipca 2014 r., była więc prowadzona - na co zwróciła uwagę wiceminister Wendel - w nieprawdopodobnym tempie. - Początek, jak pamiętam, był bardzo szybki. W ciągu kilku dni uzgodniliśmy projekt. A potem już było tylko szybciej - wspominał Piotr Kledzik, prezes Porr Polska Infrastructure (do niedawna Bilfinger Infrastructure SA), która to firma zaprojektowała i wykonała most.
 
Przedstawiciele władz i parlamentarzyści skierowali wiele podziękowań pod adresem prezydenta Rzeszowa i wykonawców mostu. - Jesteśmy dumni z Rzeszowa. Jesteśmy dumni, że mamy takiego włodarza w mieście Rzeszowie ? stwierdziła wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska.
 
- Jestem dumny, że Rzeszów jest pokazywany jako symbol wykorzystania szansy członkostwa Polski w Unii Europejskiej, że Rzeszów jest pokazywany jako miasto, gdzie można inwestować, gdzie inwestorzy są przyjmowani z otwartymi rękami - mówił poseł SLD Tomasz Kamiński.
 
A Zdzisław Gawlik (PO), wiceminister skarbu, stwierdził, że czasami brakuje ludzi, którzy mają w sobie dość odwagi, by tego typu wielkie wyzwania podejmować. - Cieszmy się, że kieruje nami człowiek, który tego typu projekty realizuje. Jako mieszkaniec Rzeszowa cieszę się, że życie w Rzeszowie będzie dzięki tej decyzji (o budowie mostu - przyp. aut.) łatwiejsze - stwierdził Gawlik.
 
Reklama
- Takich mostów potrzebujemy. Takich dużych przedsięwzięć. I niech inni nam zazdroszczą. A my budujmy dalej to, co jest potrzebne dla województwa, tam gdzie mogą rozwijać się przedsiębiorstwa, tam gdzie mogą być nowe miejsca pracy - powiedziała posłanka Krystyna Skowrońska (PO).
 
Wicemarszałek województwa Wojciech Buczak zwrócił uwagę, że "ten most mógł powstać dzięki temu, że zostały tutaj połączone inicjatywy, siły, talent, umiejętności wielu ludzi". - Ten most jest przykładem, jak zgoda może budować - podkreślił Buczak.
 
W tłumie polityków był też poseł Jan Bury, szef Klubu Parlamentarnego PSL, który niedawno otrzymał prokuratorskie zarzuty związane m.in. z podejrzeniem ustawiania konkursów na kierownicze stanowiska w NIK, ale nie zabrał głosu.
 
Został natomiast odczytany list od Michała Mazowieckiego z podziękowaniem za nazwanie mostu imieniem jego ojca, pierwszego niekomunistycznego premiera po przełomie 1989 r.
Most poświęcił bp senior Kazimierz Górny. Następnie na ścianie pylonu została odsłonięta tablica informująca, kiedy i w jakich okolicznościach ta przeprawa powstała.
 
Uroczystość zakończył przejazd rolkarzy, rowerzystów, motocyklistów, wyścigowych bolidów, samochodów zabytkowych i wojskowych transporterów.
 
Jak poinformował prowadzący uroczystość, pomysł postawienia tego mostu zrodził się podczas prywatnego pobytu prezydenta Ferenca i biskupa Górnego w Ziemi Świętej. Wówczas w Izraelu oglądali oni most, który bardzo im się spodobał. Wtedy zrodziła się myśl, aby podobny powstał w Rzeszowie.
 
Most ma drugi co do wielkości, widoczny z daleka, pylon w Polsce (110 m). Długość przeprawy wynosi 482 m. Ale ta inwestycja to nie tylko most. To także budowana obecnie droga o długości 1,8 km, która połączy ul. Rzecha z Lubelską. Będzie ona pierwszym etapem większej inwestycji - trasy północnej. Kolejne jej odcinki to droga łącząca ul. Lubelską z Warszawską oraz połączenie Warszawskiej z Krakowską. W ten sposób zostanie domknięta północna obwodnica miasta, co umożliwi kierowcom jadącym od strony Lublina w kierunku na Przemyśl przejazd z dala od centrum Rzeszowa.
 

KOMENTARZE

Reklama

Z marzeń wyrosła w Korczynie fabryka i pijalnia czekolady

Od zawsze wiedział, co chce w życiu...

Patio przy I LO będzie gotowe jeszcze w tym roku

Do końca tego roku przy I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie ma być gotowe patio - miejsce relaksu i spotkań młodzieży szkolnej oraz lokalnej społeczności. Patio zostanie wykonane w technologii...

Rekord w specjalnych strefach ekonomicznych: Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan

Ponad 980 mln zł inwestycji i niemal 1200 nowych miejsc pracy mają zapewnić firmy, które w pierwszym półroczu tego roku otrzymały...

Szansa na zatrudnienie dla osób młodych, biernych zawodowo. Nowy projekt w RARR S.A

Osoby młode, do 29. roku życia, z niepełnosprawnościami, bierne zawodowo, wywodzące się ze wsi i miast do 20 tys. mieszkańców...

Reklama

Ponad 6 mln zł na Generator Kompetencji. Pieniądze w RARR S.A.

Sumę ponad 6 mln zł ma do rozdysponowania Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. na dofinansowanie szkoleń dla pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw...

Przenosiny rozpoczęte! Do końca sierpnia kupcy z Dołowej zapełnią nowe targowisko

Kupcy z popularnego rzeszowskiego bazaru przy ul. Dołowej już rozpoczynają przeprowadzkę na nowy plac targowy, znajdujący...

Za 17 mln zł będzie lepsza droga z Rzeszowa do Tyczyna

Poszerzanie ul. Sikorskiego – wylotówki z Rzeszowa w kierunku Tyczyna jeszcze trwa, a już szykuje się kolejna inwestycja na tej trasie. W czwartek, 14 września br. podpisana została...

Premier Beata Szydło na rozpoczęciu roku szkolnego w Dobrzechowie

Z udziałem premier Beaty Szydło, minister edukacji, Anny Zalewskiej, marszałka województwa, Władysława Ortyla, ks. bp. Jana Wątroby oraz wojewody podkarpackiej...

Tańsze pożyczki dla biznesu i wsparcie na starcie działalności gospodarczej

Przez pięć ostatnich lat Fundusz Pożyczkowy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wypłacił ponad 25 mln zł pożyczek dla małych...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2017-09-21 18:59
WIG 64209.19 -0,83%
WIG20 - -
mWIG40 4931.14 -0,02%
sWIG80 15134.33 -0,49%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2017-09-21
USD 3,5975 +1,00%
EUR 4,2863 +0,22%
CHF 3,7042 -0,13%
GBP 4,8540 +0,47%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1295,89 +0,05% [00:54]
 Ropa brent baryłka 56,46 +0,00% [23:55]
 Pallad uncja 911,05 +0,05% [00:50]
 Platyna uncja 940,20 +0,07% [00:53]
 Srebro uncja 17,06 +0,24% [00:54]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY