Reklama

Można już jeździć po moście im. Mazowieckiego

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 07-10-2015

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
- Moim zdaniem, zresztą nie tylko moim, także różnych ekspertów, jest to najpiękniejszy most w Polsce. Jestem jego ambasadorem i rozsławiam imię Rzeszowa także dzięki temu co tu się dzisiaj wydarzyło - powiedziała w środę Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju, podczas uroczystości otwarcia mostu im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie.
 
Jak podał w swoim wystąpieniu prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, koszt mostu po rozliczeniach wyniósł 178 mln zł. 149 mln pochodziło z funduszy unijnych (z programu Rozwój Polski Wschodniej), 11,5 mln - z Ministerstwa Finansów, a 18 mln - z budżetu Rzeszowa. W sumie, jak wyliczył prezydent Ferenc, Rzeszów otrzymał na różne inwestycje z ministerstwa i funduszy unijnych 530 mln zł. 
 
Budowa mostu rozpoczęła się 12 lipca 2014 r., była więc prowadzona - na co zwróciła uwagę wiceminister Wendel - w nieprawdopodobnym tempie. - Początek, jak pamiętam, był bardzo szybki. W ciągu kilku dni uzgodniliśmy projekt. A potem już było tylko szybciej - wspominał Piotr Kledzik, prezes Porr Polska Infrastructure (do niedawna Bilfinger Infrastructure SA), która to firma zaprojektowała i wykonała most.
 
Przedstawiciele władz i parlamentarzyści skierowali wiele podziękowań pod adresem prezydenta Rzeszowa i wykonawców mostu. - Jesteśmy dumni z Rzeszowa. Jesteśmy dumni, że mamy takiego włodarza w mieście Rzeszowie ? stwierdziła wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska.
 
- Jestem dumny, że Rzeszów jest pokazywany jako symbol wykorzystania szansy członkostwa Polski w Unii Europejskiej, że Rzeszów jest pokazywany jako miasto, gdzie można inwestować, gdzie inwestorzy są przyjmowani z otwartymi rękami - mówił poseł SLD Tomasz Kamiński.
 
A Zdzisław Gawlik (PO), wiceminister skarbu, stwierdził, że czasami brakuje ludzi, którzy mają w sobie dość odwagi, by tego typu wielkie wyzwania podejmować. - Cieszmy się, że kieruje nami człowiek, który tego typu projekty realizuje. Jako mieszkaniec Rzeszowa cieszę się, że życie w Rzeszowie będzie dzięki tej decyzji (o budowie mostu - przyp. aut.) łatwiejsze - stwierdził Gawlik.
 
Reklama
- Takich mostów potrzebujemy. Takich dużych przedsięwzięć. I niech inni nam zazdroszczą. A my budujmy dalej to, co jest potrzebne dla województwa, tam gdzie mogą rozwijać się przedsiębiorstwa, tam gdzie mogą być nowe miejsca pracy - powiedziała posłanka Krystyna Skowrońska (PO).
 
Wicemarszałek województwa Wojciech Buczak zwrócił uwagę, że "ten most mógł powstać dzięki temu, że zostały tutaj połączone inicjatywy, siły, talent, umiejętności wielu ludzi". - Ten most jest przykładem, jak zgoda może budować - podkreślił Buczak.
 
W tłumie polityków był też poseł Jan Bury, szef Klubu Parlamentarnego PSL, który niedawno otrzymał prokuratorskie zarzuty związane m.in. z podejrzeniem ustawiania konkursów na kierownicze stanowiska w NIK, ale nie zabrał głosu.
 
Został natomiast odczytany list od Michała Mazowieckiego z podziękowaniem za nazwanie mostu imieniem jego ojca, pierwszego niekomunistycznego premiera po przełomie 1989 r.
Most poświęcił bp senior Kazimierz Górny. Następnie na ścianie pylonu została odsłonięta tablica informująca, kiedy i w jakich okolicznościach ta przeprawa powstała.
 
Uroczystość zakończył przejazd rolkarzy, rowerzystów, motocyklistów, wyścigowych bolidów, samochodów zabytkowych i wojskowych transporterów.
 
Jak poinformował prowadzący uroczystość, pomysł postawienia tego mostu zrodził się podczas prywatnego pobytu prezydenta Ferenca i biskupa Górnego w Ziemi Świętej. Wówczas w Izraelu oglądali oni most, który bardzo im się spodobał. Wtedy zrodziła się myśl, aby podobny powstał w Rzeszowie.
 
Most ma drugi co do wielkości, widoczny z daleka, pylon w Polsce (110 m). Długość przeprawy wynosi 482 m. Ale ta inwestycja to nie tylko most. To także budowana obecnie droga o długości 1,8 km, która połączy ul. Rzecha z Lubelską. Będzie ona pierwszym etapem większej inwestycji - trasy północnej. Kolejne jej odcinki to droga łącząca ul. Lubelską z Warszawską oraz połączenie Warszawskiej z Krakowską. W ten sposób zostanie domknięta północna obwodnica miasta, co umożliwi kierowcom jadącym od strony Lublina w kierunku na Przemyśl przejazd z dala od centrum Rzeszowa.
 

KOMENTARZE

7 października otwarcie mostu im. Mazowieckiego

Most im. Tadeusza Mazowieckiego, z drugim co do wielkości...

Reklama

Jest nowy pomysł na południową obwodnicę Rzeszowa

Pojawił się nowy pomysł na południową obwodnicę...

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie w realizacji 15 dużych inwestycji drogowych, o łącznej wartości ponad 10 mld zł. To cała S19, obwodnice kilku miast i droga krajowa Pilzno-Jasło...

Marta Półtorak i prof. Jerzy Posłuszny Honorowymi Obywatelami Rzeszowa

Dokładnie 171 lat musiała czekać pierwsza kobieta, by dołączyć do grona Honorowych Obywateli Rzeszowa. W 1847 roku pierwsze takie wyróżnienie otrzymał...

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

Reklama

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Jerzy Kwieciński z Podkarpacia ministrem w rządzie Morawieckiego

Jerzy Kwieciński, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, został we wtorek, 9 stycznia br. powołany na ministra inwestycji i rozwoju. Kwieciński pochodzi...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-02-19 18:59
WIG 62803.65 -0,02%
WIG20 2408.49 +0,06%
mWIG40 4815.5 -0,28%
sWIG80 14794.07 +0,26%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-02-19
USD 3,3411 +0,72%
EUR 4,1467 -0,22%
CHF 3,6013 -0,10%
GBP 4,6829 +0,13%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1343,60 -0,39% [06:34]
 Ropa brent baryłka 65,50 -0,18% [06:32]
 Pallad uncja 1026,65 +0,07% [06:32]
 Platyna uncja 1007,50 -0,16% [06:34]
 Srebro uncja 16,53 -0,54% [06:33]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY