Reklama

Szlak rowerowy od Karpat po Bałtyk prawie gotów

A A A
Alina Bosak

Dodano: 13-11-2015

Fot. Michał Mielniczuk/UMWP

Fot. Michał Mielniczuk/UMWP

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Chyba tylko pogodowy kataklizm mógłby zatrzymać prace na podkarpackim odcinku rowerowego szlaku Green Velo. Jest gotowy w 96 proc. i do końca roku musi być ukończony. - Wszystkie siły kierujemy właśnie na sfinalizowanie tej trasy – zapewnia Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
 
Trzeba się spieszyć, ponieważ Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest dofinansowany z Funduszy Europejskich na lata 2007-2013, z których Polska musi się rozliczyć do końca roku (chociaż ostatnio zaczyna się mówić, że nie damy rady i trzeba będzie ten okres przedłużyć). Dlatego ostatnie prace na podkarpackim odcinku trasy, która liczy w sumie 458 km, idą pełną parą. To już końcówka, ale na poszczególnych etapach jest jeszcze mniej lub więcej do zrobienia. Do zamknięcia podkarpackiego odcinka brakuje jeszcze 28 km.
 
Zaawansowanie Green Velo na różnych odcinkach
 
Według podanych wczoraj (12 listopada) informacji stan budowy Green Velo na Podkarpaciu przedstawia się następująco:
 
Na odcinku I o długości 23,27 km wiodącym od granicy z województwem lubelskim z miejscowości Podlesina do Stubna prace przy jego budowie zostały już całkowicie zakończone. W sumie z odcinkami bezinwestycyjnymi ma od długość 99,30 km. 
 
Odcinek II, czyli od Stubna do Iskania w gminie Bircza, na którym prace inwestycyjne prowadzone były na długości 14,01 także jest już gotowy. Razem z odcinkami, na których nie odbywały się prace inwestycyjne, liczy on 107,80 km. 
 
Całkowicie zakończone zostały także roboty na IV odcinku prowadzącym od miejscowości Krasne do miejscowości Koziarnia w gminie Nowa Sarzyna, o długości inwestycyjnej wynoszącej 11,60 km. W tym przypadku łącznie z odcinkami, na których nie były prowadzone inwestycje, wynosi on 70,62 km. 
 
Odcinek III podkarpackiej inwestycji, wiodący od Iskania do miejscowości Krasne koło Rzeszowa, na którym prace budowlane objęły 27,64 km jest wykonany w tej chwili w 92,55 procentach, czyli na długości 25,58 km. Wykonawca złożył jednak wniosek o wydłużenie terminu realizacji całego zadania. Po zakończeniu prac na tym odcinku jego całkowita długość, obejmująca inwestycyjne i bezinwestycyjne drogi dla rowerzystów wyniesie 79,74 km.
 
Podobnie wygląda sytuacja na odcinku V biegnącym z Koziarni do granicy z województwem świętokrzyskim w miejscowości Trześń. Inwestycje zaplanowane na długości 35,84, są gotowe w 88,84 procentach, czyli na 31,84 km. I w tym przypadku wykonawca zło-żył wniosek o wydłużenie terminu realizacji zadania, ale do 30 listopada 2015 r.
 
Reklama
- Biorąc pod uwagę cały podkarpacki odcinek Green Velo, możemy powiedzieć, że jest on wykonany w ok. 96 procentach i do końca listopada zostanie zakończony - zapewnia Joanna Szozda-Kalamarz, z-ca dyrektora ds. rewitalizacji inwestycji w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich. - Na trzech odcinkach trwają prace odbiorowe, więc do realizacji zostały nam jeszcze tylko dwa odcinki. 
 
Na końcówce są prace również w pozostałych pięciu województwach, przez które przebiega szlak Green Velo. - Przykładowo w województwie świętokrzyskim z 203 km zbudowano na ten moment 185 km - informuje Jarosław Panek, rzecznik prasowy Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Green Velo - jeszcze nie rowerowa autostrada, ale szlak z potencjałem

Na podkarpackim odcinku trasy Green Velo powstanie 50 Miejsc Obsługi Rowerzystów, czyli MOR-ów. W MOR-ach łącznie staną 103 stojaki dla rowerów. Miejsca Obsługi Rowerzystów zostaną wyposażone w kilka wiat o jednolitej konstrukcji z ławkami, stołami i stojakami dla rowerów. W kilku głównych MOR-ach będą toalety. Cała trasa zostanie oznaczona specjalnymi pomarańczowymi znakami, według ogólnopolskiego standardu. Na podkarpackim odcinku szlaku Green Velo wybudowane też zostaną 2 mosty i 3 kładki pieszo-rowerowe.
 
Sama nawierzchnia szlaku będzie zróżnicowana. Trasa prowadzi przez lokalne drogi o nawierzchni bitumicznej o dobowym natężeniu ruchu kołowego poniżej 1000 samochodów na dobę, nieutwardzonymi drogami leśnymi i polnymi oraz miejskimi ścieżkami rowerowymi. 
 
- Ideę szlaku zawdzięczamy śp. Grażynie Gęsickiej, która walczyła o specjalny program dla Polski Wschodniej – wspomina marszałek Ortyl. - Plan szlaku powstał 8-9 lat temu. Pierwotnie miała być to trasa wybudowana od podstaw- rowerowa autostrada. Okazało się jednak, że na budowę takiej potrzebna jest cztery razy większa kwota niż ta, którą mieliśmy. Dlatego, ostatecznie, wkomponowano w niego istniejące już szlaki rowerowe, a co było konieczne dobudowano. Cieszymy się, że ta inwestycja wkrótce zostanie zakończona. Wierzę, że będzie miała wpływ na rozwój gospodarki, turystyki i rekreacji. Teraz czas, by wokół szlaku zaczęły rosnąc małe firmy, oferujące usługi turystom przemierzającym szlak. Trzeba go będzie też połączyć z innymi istniejącymi ścieżkami. 
 
- Macie tu piękne trasy. Jest się gdzie zmęczyć – uśmiecha się Joanna Jabłczyńska, aktorka, która jest jedną z twarzy kampanii promującej szlak Green Velo. A Karol Golonka i Marcin Szczurkiewicz z Kabaretu Skeczów Męczących, również zaangażowani do promocji, podkreślają, że po raz pierwszy poznali Podkarpacie od turystycznej strony i bardzo im przypadło do gustu.
 
Trzy królestwa rowerowe
 
- Na Podkarpaciu trasę Green Velo podzielono na trzy „królestwa”, w których zwiedzić unikatowe zabytki architektury i dziedzictwa światowego, kościoły i cerkwie, zamki i galerie oraz podziwiać niezwykłe i ciekawe przyrodniczo miejsca – mówi Bogdan Romaniuk, wicemarszałek województwa podkarpackiego. 
 

KOMENTARZE

Miliony euro na infrastrukturę kolejową

- Mam dobre wiadomości dla mieszkańców naszego województwa. Będą...

Marszałek za powtórzeniem przetargu na budowę CWK w Jasionce

- Uważam, że dojdzie do powtórzenia przetargu, na bazie tej kwoty go nie rozstrzygniemy ? stwierdził marszałek województwa Władysław Ortyl podczas wtorkowej konferencji...

Bruksela odblokuje pieniądze dla Podkarpacia jeszcze w tym roku?

Szybkie przywrócenie certyfikacji projektów dla Podkarpacia to wspólny cel Komisji Europejskiej i władz województwa podkarpackiego ? podkreślił Patrick Amblard, dyrektor...

zobacz więcej
Reklama

Na Podkarpaciu projektują elementy nadwozi dla światowych marek

Kiedy Cadway Automotive w październiku 2016 r. zaczynał działalność, był startupem z dwoma inżynierami na pokładzie. W niespełna półtora roku Jakub Kocój, który...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

Reklama

Patent na pierwsze w Polsce mosty kompozytowe w Błażowej i Nowej Wsi!

Konstrukcja mostu w Błażowej k. Rzeszowa, złożona z wykorzystywanych m.in. w motoryzacji i lotnictwie materiałów kompozytowych, została opatentowana!...

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

Jennifer Lopez twarzą Inglota. Gwiazda stworzyła kolekcję kosmetyków

Jedna z najpopularniejszych piosenkarek i aktorek na świecie, Jennifer Lopez stworzyła nową kolekcję kosmetyków dla podkarpackiej firmy kosmetycznej Inglot...

Krzesła Nowego Stylu na piłkarskich Mistrzostwach Świata w Katarze!

Organizator Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze podjął decyzję, że krzesła marki Forum Seating, należącej do Grupy Nowy Styl z Podkarpacia...

Smart Congress: gwiazdy architektury o nowym projektowaniu

Gwiazdy architektury, naukowcy i praktycy wezmą udział w Smart Congress: Project, Building&City, który odbędzie się podczas Targów Budownictwa Expo Dom w piątek, 6 kwietnia w Rzeszowie...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-04-26 09:09
WIG - -
WIG20 2257.53 +0,02%
mWIG40 - -
sWIG80 - -
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-04-25
USD 3,4548 +0,43%
EUR 4,2159 +0,43%
CHF 3,5193 +0,10%
GBP 4,8218 +0,45%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1326,40 +0,15% [08:54]
 Ropa brent baryłka 74,36 +0,41% [08:54]
 Pallad uncja 969,55 -0,15% [08:54]
 Platyna uncja 913,20 +0,05% [08:54]
 Srebro uncja 16,56 +0,18% [08:54]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY