Reklama

Biznes

Rusza giełda nazwisk na nowych rektorów na uniwersytecie i politechnice

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 01.02.2016
BiS - grafika
Share
Udostępnij
Dwie największe publiczne uczelnie z Podkarpacia, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska, szykują się do wyborów nowych władz. Obie uczelnie ogłosiły już harmonogram wyborczy. Na politechnice o stołek rektora na pewno powalczy były dwukrotny rektor tej uczelni – prof. Tadeusz Markowski. Na giełdzie nazwisk pada także nazwisko prof. Marka Orkisza, zaś na uniwersytecie – prof. Sylwestra Czopka i dr. hab. Czesława Puchalskiego. 
 
W tym roku dobiega końca kadencja władz Politechniki Rzeszowskiej na lata 2012-2016, której przewodniczy prof. Marek Orkisz wespół z prof. Leonardem Ziemiańskim jako prorektorem ds. nauki, dr hab. inż. Adamem Marcińcem – prorektorem ds. kształcenia, oraz prof. Kazimierzem Buczkiem – prorektorem ds. rozwoju.
 
O stołek rektora Politechniki Rzeszowskiej na pewno powalczy prof. Tadeusz Markowski, który pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, a także prorektora Politechniki Rzeszowskiej. W latach 1999–2005 przez dwie kadencje był rektorem tej uczelni. Profesor Markowski poinformował już pracowników politechniki, że ponownie chce kierować uczelnią. – Oficjalne kandydatury będziemy znać 25 lutego – mówi Magdalena Kamler, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. – Na razie nie mamy żadnych informacji o pozostałych kandydatach, ale powinny się one pojawić w ciągu najbliższych dwóch tygodni. 
 
Zgodnie z harmonogramem wyborów na politechnice, kandydaci na rektora mogą zgłaszać się od 15 do 24 lutego. Ogłoszenie listy osób kandydujących na rektora nastąpi 2 marca, zaś 16 marca odbędą się wybory. Na giełdzie nazwisk pada też nazwisko obecnego rektora, prof. Marka Orkisza, który decyzję o kandydowaniu podejmie, jeśli zgłosi go społeczność akademicka. 
 
Nowego rektora uniwersytetu poznamy 22 marca
 
Wybory również na Uniwersytecie Rzeszowskim, na którym od grudnia 2015 roku obowiązki rektora pełni prof. Sylwester Czopek, wybrany na prorektora uczelni na lata 2012-2016. Został on powołany na miejsce dotychczasowego rektora, prof. Aleksander Bobko, który w ubiegłorocznych wyborach uzyskał mandat senatora i został sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w efekcie czego musiał zrezygnować z kierowania uczelnią. Wiadomo więc, że prof. Bobko nie będzie ubiegał się o reelekcję. Pada natomiast nazwisko prof. Sylwestra Czopka i dr. hab. inż. Czesława Puchalskiego, którzy swój udział wyborach uzależniają od woli społeczności akademickiej.
 
Do 4 marca uniwersytet ogłosi listę osób zgłoszonych kandydatów na rektora, a do 7 marca listę osób kandydujących. Wybory zostaną rozstrzygnięte 22 marca. 
 
W poprzednich wyborach o stołek rektora ubiegali się: prof. Aleksander Bobko, prof. Marek Koziorowski i dr hab. inż. Czesław Puchalski. Wybory wygrał prof. Aleksander Bobko; prof. Sylwester Czopek został prorektorem ds. nauki, dr hab. Wojciech Walat – prorektorem ds. nauki i kształcenia, dr hab. inż. Czesław Puchalski – prorektorem ds. rozwoju.
 
Nowo wybrani rektorzy obu uczelni przejmą obowiązki 1 września i będą je pełnić do 31 sierpnia 2020 roku. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy