Reklama

Mielecki samolot bezzałogowy dla polskiego wojska

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 07-03-2016

Janusz Michalcewicz, Fotografia Tadeusz Poźniak

Janusz Michalcewicz, Fotografia Tadeusz Poźniak

Przez kilka lat interdyscyplinarny zespół mieleckiej firmy Eurotech, we współpracy ze specjalistami z Politechniki Rzeszowskiej oraz Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia z Zielonki, pracował nad własnym produktem lotniczym. Tak powstał samolot bezzałogowy wykorzystywany jako Imitator Celu Powietrznego MJ-7 Szogun. Sama firma powstała w 2001 roku w Mielcu. Od 2007 roku działa na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro - Park Mielec i zajmuje się projektowaniem oraz produkcją dedykowanych urządzeń i systemów dla górnictwa naftowego i lotnictwa. 
 
W 2009 roku imitator przeszedł z powodzeniem badania kwalifikacyjne na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, które potwierdziły jego przydatność jako środka do szkolenia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. W 2009 roku podczas XVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, WITU z Zielonki oraz Eurotech Sp. z o.o. z Mielca otrzymały za Szoguna nagrodę Defender, przyznawaną za produkty wdrożone lub w trakcie wdrożenia wyróżniające się oryginalnością, nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej oraz walorami eksploatacyjnymi.
 
Od 2010 roku Eurotech produkuje Szoguna seryjnie na zamówienia polskiej armii. Imitator Szogun to samolot bezzałogowy zapewniający autonomiczne i bezpieczne realizowanie zaplanowanych lotów szkoleniowych. Zapewnia pozorację celu dla zestawów artyleryjskich i rakietowych. Szogun jest elementem Systemu Celów Powietrznych VERMIN (produkowanego przez Eurotech), zawierającego także naziemną stację kontroli lotów i wyrzutnię z napędem pneumatycznym. System VERMIN jest zdolny zapewnić jednoczesne loty  kilku celów samolotowych w obszarze poligonu dla rakiet naprowadzanych wiązką radarową lub termicznie.
 
Działalność w elitarnej branży lotniczej Eurotech rozpoczął w 2005 roku. Kilka lat pracy zespołu zaowocowało własnym produktem w postaci samolotu bezzałogowego, ale  sukcesy komercyjne przyszły dopiero w 2010 roku. - Od tego czasu produkujemy Szoguna seryjnie i wykonujemy loty na potrzeby szkoleniowe Polskiego Wojska - mówi Janusz Michalcewicz, prezes Eurotech Sp. z o.o.
 
Firma Eurotech została założona w 2001 roku w Mielcu. Od 2007 roku działa na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro - Park Mielec. Dziś zajmuje się projektowaniem i produkcją dedykowanych urządzeń i systemów dla górnictwa naftowego i lotnictwa, ale początkowo zajmowała się importem i dostawami zaawansowanych technologicznie urządzeń oraz podzespołów na potrzeby górnictwa naftowego. 
 
– Rozpoczynaliśmy jako trzyosobowy zespół. Połączyło nas wspólne marzenie tworzenia innowacyjnych rozwiązań, byliśmy młodzi, ambitni i chcieliśmy zrobić coś w Polsce, bez wsparcia obcego kapitału.  W ówczesnej sytuacji gospodarczej tylko otwarcie własnej firmy dawało szansę na rozwój - opowiada Janusz Michalcewicz, pomysłodawca, współzałożyciel i prezes Eurotechu, absolwent AGH. - Obecnie zatrudniamy 45 osób, projektujemy i produkujemy mobilne urządzenia naftowe, które są jednymi z najlżejszych na świecie. Dysponują dużymi mocami do generowania wysokich ciśnień (1000 bar) i dużych przepływów cieczy (kilka m3/min). Produkujemy także mobilne wieże wiertnicze, dzięki którym mogą być prowadzone prace w odwiertach do głębokości kilku kilometrów.  
 
Reklama
Wbrew pozorom górnictwo naftowe jest bardzo zaawansowaną branżą skupiającą i wykorzystującą różnorodne technologie na najwyższym poziomie światowym, począwszy od mechaniki, poprzez chemię, elektronikę, informatykę po matematyczne modelowanie.  - Rynek zyskaliśmy dzięki temu, że posiadamy dużą wiedzę techniczną. Nasze urządzenia naftowe nie są powszechnie znane, ale cenione w branży, dzięki którym Eurotech zyskał zaufanie i renomę - podkreśla Janusz Michalcewicz. - Nie mamy wielkoseryjnej produkcji, ale prawie każdego roku udaje nam się wdrożyć nowe urządzenie. Odbiorcami są głównie polskie firmy zajmujące się poszukiwaniami i eksploatacją węglowodorów. Zrealizowaliśmy też kilka kontraktów z firmami zagranicznymi. Teraz w recesji spowodowanej drastycznym spadkiem cen ropy naftowej pracujemy nad rozwojem eksportu, aby utrzymać wypracowaną ogromnym wysiłkiem pozycję rynkową.
 
Cenna współpraca z naukowcami
 
Firma Eurotech bierze aktywny udział w pracach badawczo-rozwojowych, w celu wytworzenia nowych produktów i technologii. Współpracuje z licznymi ośrodkami akademickimi, badawczymi oraz przemysłowymi, m.in. Politechniką Rzeszowską, Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia, Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Warszawską, Instytutem Lotnictwa oraz zagranicznymi ośrodkami badawczo-naukowymi. W konsorcjach naukowo-przemysłowych realizuje wspólne projekty naukowo-badawcze i rozwojowe. 
 
Jeden z projektów dotyczy napędów hybrydowych do samolotów. Realizowany jest on w konsorcjum z Politechniką Rzeszowską-partnerem naukowym oraz firmami Waldrex z Mielca i CEREL z Boguchwały. - Konstruujemy hybrydowy, spalinowo- elektryczny napęd do  samolotów bezzałogowych. Demonstrator technologii będzie zawierał także ogniwa paliwowe, które pełnią funkcje wspomagające naszego napędu. Jesteśmy prekursorami lotniczych napędów hybrydowych i mamy nadzieję, że zyskają one popularność podobnie jak dzieje się to w motoryzacji. Projekt trwa już dwa lata, a za kolejne dwa będziemy mogli pochwalić się działającym demonstratorem technologii - mówi prezes Eurotechu.
 
Eurotech należy do stowarzyszenia firm przemysłu lotniczego Dolina Lotnicza. Stowarzyszenie integruje środowisko, pomaga wypromować zrzeszone firmy na rynkach światowych. Wygenerowane przez członków Doliny i realizowane obecnie w ramach programu INNOLOT wspólne projekty badawczo-rozwoje cementują Dolinę Lotniczą. - Eurotech również zgłasza nowe pomysły jako członek stowarzyszenia i cieszymy się, że są uwzględniane przez NCBiR. Chcielibyśmy, żeby dzięki tym działaniom w Dolinie Lotniczej zaczęły znowu powstawać polskie samoloty - zauważa Janusz Michalcewicz.
 
Sukces wdrożenia samolotu bezzałogowego Szogun motywuje zespół Eurotechu do dalszej pracy nad nowymi produktami lotniczymi. - Nasze produkty mają zastosowanie militarne, ale niewykluczone, że w przyszłości będą wykorzystywane w zastosowaniach cywilnych np. w monitoringu sieci energetycznych czy jako pomoc w sytuacjach kryzysowych - przyznaje Janusz Michalcewicz.
 
Jednym z projektów jest platforma bezzałogowa o roboczej nazwie E-310. Jest to element powietrznego taktycznego systemu bezzałogowego krótkiego zasięgu do prowadzenia długotrwałych lotów patrolowych. Platforma została zaprojektowana do przenoszenia wysokiej klasy sensorów rozpoznawczych, zarówno optoelektronicznych jak i radarowych (SAR) oraz innego specjalistycznego wyposażenia. Łatwość obsługi, niezależność systemu od infrastruktury naziemnej (lotnisk) oraz duża konfigurowalność platformy daje szeroki wachlarz zastosowań zarówno dla użytkowników wojskowych  jaki i służb mundurowych. Platforma  startuje z wyrzutni, ląduje na spadochronie. Po złożeniu transportowana jest w niewielkiej skrzyni, posiada otwarty interfejs oprogramowania zarządzającego, pozwalający na integrację z innymi systemami. Osiąga prędkość 120-160 km/h, pułap lotu na wysokość 5000 m,  promień działania obejmuje 150 kilometrów. 
 
Mamy ambicje być liderem w swojej branży tworząc użyteczne technologie, chcemy zwiększać zatrudnienie. Patrzę w przyszłość ze spokojem, bo reprezentuję świetny zespół ambitnych ludzi tworzących nowe technologie i produkty. Każdy nasz specjalista, niezależnie od tego, czy jest inżynierem czy nie, przyczynia się swoją kreatywnością i zaangażowaniem do rozwoju firmy - podkreśla Janusz Michalcewicz. - Jesteśmy przykładem firmy, która bez pomocy obcego kapitału lub technologii wytwarza innowacyjne produkty na światowym poziomie. Wykorzystujemy w nich wysokiej jakości materiały i podzespoły zarówno produkowane w Polsce jak importowane, tak aby nasze produkty móc sprzedawać na wymagającym rynku krajowym i zagranicznym. Jakość i użyteczność opracowanych i wdrożonych przez nas produktów udowodniły, że można nam zaufać, a innowacyjność ich rozwiązań daje przewagę technologiczną naszym klientom.  

KOMENTARZE

20 lat Inkubatora Przedsiębiorczości w Mielcu

Mielecki Inkubator Przedsiębiorczości obchodzi 20-lecie...

Mielecki szpital najlepszy w regionie

Otwarcie oddziału chirurgii naczyniowej z wysokiej klasy specjalistami i najnowocześniejszym...

Wyczółkowski w Mielcu

Leon Wyczółkowski. Obrazy i pastele - wystawa w Galerii Domu Kultury SCK

Orkiestra Owsiaka gra dla najmłodszych i najstarszych

To XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która ma grać do końca świata i o jeden dzień dłużej. Tak zapowiedział Jurek Owsiak, zaczynając znacznie skromniej 3 stycznia 1993...

Stare fotografie z Mielca trafią do sieci

W mieleckiej Jadernówce rozpoczęła się digitalizacja olbrzymich zbiorów negatywów i zdjęć. W pierwszej kolejności skanowanych jest 500 najstarszych fotografii Augusta Jadernego. Już w maju będzie można je...

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi...

Pierwsza w Polsce produkcja "inteligentnych szyb" na Podkarpaciu

Produkcję innowacyjnych "elektronicznych żaluzji" uruchomiła w Jasionce Digi Glass Factory Sp. z o.o., założona przez ojca z synem oraz przyjaciela rodziny. Trzej krakusi...

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-23 18:59
WIG 59436.36 -0,71%
WIG20 2257.22 -0,74%
mWIG40 4611.8 -0,86%
sWIG80 14335.95 -0,19%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-23
USD 3,4319 +0,16%
EUR 4,2295 +0,08%
CHF 3,6211 +0,22%
GBP 4,8368 -0,16%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1347,20 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 70,36 +0,00% [21:59]
 Pallad uncja 969,35 +0,00% [21:59]
 Platyna uncja 949,60 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 16,56 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY