Reklama

Zarządca CWK w Jasionce został wybrany. Pierwsze imprezy w czerwcu

A A A
Alina Bosak

Dodano: 09-05-2016

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce k. Rzeszowa. Fot. Tadeusz Poźniak

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce k. Rzeszowa. Fot. Tadeusz Poźniak

Wybrano operatora Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. Została nim spółka należąca do firmy HKO z Warszawy, która od 2 lat negocjowała warunki koncesji z zarządem województwa. Przejmuje ona obiekt 1 czerwca, a jedną z  pierwszych imprez, jaka odbędzie się w CWK już 24 czerwca będzie Forum Innowacji Sektora Kosmicznego. 
 
Po tym, jak Sejmik Województwa Podkarpackiego zgodził się przez 15 lat dofinansowywać utrzymanie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego łączną kwotą 47 mln zł (w pierwszym rok ok. 5 mln zł, potem kwota będzie maleć), umowę koncesji na usługi z firmą HKO sp. z o.o. z Warszawy w końcu podpisano. Stało się to 29 kwietnia. 1 czerwca zarządzanie obiektem przejmuje spółka CWK Operator, powołana przez HKO.  
 
- Przekazujemy obiekt operatorowi, ciesząc się z jego reprezentacyjnego charakteru – ciekawej architektury i wysokiej jakości. Myślę, że Centrum jest od teraz najważniejszym tego typu obiektem na Podkarpaciu. Pierwsze imprezy, jakie chcemy gościć dotyczą innowacji, nowych technologii, kosmonautyki oraz turystyki. CWK zostanie wykorzystane również podczas 2. Podkarpackich Pokazów Lotniczych – informuje Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
 
Firma HKO wchodzi w skład grupy kapitałowej TRIAS S.A.- Od 20 lat zajmujemy się organizacją dużych imprez. Rocznie organizujemy od 800 do 1000 eventów, imprez masowych i korporacyjnych, targów, kampanii reklamowych, pokazów filmowych i telewizyjnych. Jesteśmy partnerem wielu obiektów kongresowo-wystawienniczych, a cztery lata temu zdecydowaliśmy rozszerzyć działalność również na zarządzanie tego typu obiektami. Od 1,5 roku jesteśmy operatorem obiektu Azoty Arena w Szczecinie, gdzie zorganizowaliśmy w ciągu roku 100 wydarzeń i tamtejszy samorząd jest z tej współpracy bardzo zadowolony. CWK w Jasionce będzie naszym drugim obiektem. Mamy nadzieję, że zostaniemy jego operatorem dłużej niż 15 lat zapisane w umowie – mówi Zbigniew Klonowski, prezes grupy TRIAS S.A.  
 
Reklama
Na razie ryzykiem związanym z zarządzaniem obiektem operator dzieli się z samorządem województwa podkarpackiego. Dofinansowanie przez pierwsze lata funkcjonowania CWK jest spore. – Ale i koszty obiektu są wysokie. Media, podatki, zatrudnienie obsługi składają się na 10 mln zł rocznych kosztów – podkreśla prezes Klonowski. 
 
Największe dofinansowanie jest w pierwszych pięciu latach, kiedy nie wolno w nim organizować imprez komercyjnych, ponieważ takie są ograniczenia unijnego projektu, z którego została dofinansowana budowa CWK. Przypomnijmy, że wartość projektu to ponad 154 mln zł, z czego dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej – prawie 123 mln zł. Po pięciu latach zarządca Centrum spodziewa się zarabiać w Centrum na dużych, masowych imprezach, m.in. koncertach jak np. ESKA Music.
 
Prezesem CWK Operator został Kamil Szymański, z wykształcenia prawnik, przez ostatnie dwa lata prokurent PGE Arena Gdańsk (firma Arena Gdańsk Operator). Zna specyfikę regionu, ponieważ pochodzi z Przemyśla.
 
- Będę starał się wykorzystać mocne strony tego województwa – zapewnia, ale nie chce zdradzić, jakie wydarzenia odbędą się w tym roku w CWK. – Pracuję od 1 maja, więc na prezentację kalendarza imprez jest jeszcze za wcześnie.
 
Wiadomo, że impreza otwarcia CWK odbędzie się w ostatniej dekadzie czerwca. Zgodnie z umową podpisaną z zarządem województwa, operator ma tylko w tym roku zorganizować w Centrum 31 imprez, w 2017 już 110, a potem co roku – więcej, by w 2030 – ich liczba przekroczyła 200. Nie ma natomiast wymagań co do skali imprez. Na początku będą to targi, kongresy, konferencje, kilka o charakterze międzynarodowym. 
 
- 24 czerwca odbędzie się Forum Innowacji Sektora Kosmicznego – zdradza Justyna Sokołowska, dyrektor rzeszowskiego oddziału Polskiej Agencji Kosmicznej. – W tym roku będzie to impreza jednodniowa, wpleciona w szereg innych wydarzeń związanych z obchodami 65-lecia Politechniki Rzeszowskiej.
 
Do CWK zapraszają również organizatorzy Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich. Trzecia edycja European Rover Challenge, największej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie odbędzie się 10-13 września właśnie w Jasionce.
 
Do końca maja operator CWK obiecuje zdradzić więcej szczegółów związanych z planowanymi imprezami. W tej chwili trwa nabór pracowników. CWK Operator zatrudni ich kilkunastu, a dołączając do tego pracowników innych firm, związanych z otoczeniem obiektu, będzie tu pracować około 60 osób.

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-20 18:59
WIG 59959.9 +0,61%
WIG20 2272.09 +1,05%
mWIG40 4698.32 -0,35%
sWIG80 14371.97 +0,22%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-20
USD 3,4296 -0,13%
EUR 4,2242 +0,16%
CHF 3,6035 +0,07%
GBP 4,8114 +0,28%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1313,40 +0,18% [06:12]
 Ropa brent baryłka 67,58 -0,01% [06:12]
 Pallad uncja 978,15 +0,04% [06:12]
 Platyna uncja 946,00 +0,10% [06:10]
 Srebro uncja 16,24 +0,31% [06:11]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY