Reklama

Nowe inwestycje firm w mieleckiej strefie. Będą setki miejsc pracy

A A A
Alina Bosak

Dodano: 26-07-2016

Nowy budynek chce wybudować w mieleckiej strefie m.in. firma ML System. Fot. Archiwum ML System

Nowy budynek chce wybudować w mieleckiej strefie m.in. firma ML System. Fot. Archiwum ML System

Pół miliarda nakładów inwestycyjnych i utworzenie 450 nowych miejsc pracy zadeklarowali przedsiębiorcy, którzy w pierwszym półroczu tego roku otrzymali zezwolenie na uruchomienie nowych projektów w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC.

W ciągu sześciu miesięcy 2016 roku Agencja Rozwoju Przemysł, która zarządza mielecka strefą, udzieliła 19 zezwoleń na nowe inwestycje. 16 z nich dotyczy Podkarpacia, a pozostałe 3 Lubelszczyzny i Pomorza Zachodniego, gdzie również znajdują się obszary objęte SSE EURO-PARK MIELEC.

O zezwolenia ubiegały się zarówno firmy, które już prowadzą działalność w strefie i chcą tu inwestować kolejne środki, jak i przedsiębiorcy, którzy dopiero zamierzają skorzystać z udogodnień związanych z prowadzeniem działalności w strefie.

Na Podkarpaciu nowe firmy zainwestują w Mielcu, Trzebownisku i Dębicy. W Mielcu będą to P.W. „R&S" RĄCZKA, RADO i REG FORM. W Trzebownisku - Bodycote Polska i Verashape Tomasz Szymański, a w Dębicy - NOVATHERM FS 702.

Jakiego rodzaju i jak duże to inwestycje? Przykładowo, Novatherm FS 702, która zainwestuje w podstrefie ekonomicznej w Pustkowie-Strachowie specjalizuje się w produkcji płyt termoizolacyjnych. Na początek chce zainwestować 40 mln zł i zatrudnić 40 osób. Nowy zakład ma zostać otwarty w 2018 roku.

„R&S” Rączka w Mielcu uruchomi produkcję doziemnego systemu dystrybucji sieci telekomunikacyjnych, osprzętu i akcesoriów dla rynku telekomunikacyjnego. Zainwestuje 5 mln zł i zatrudni co najmniej 10 pracowników. Milion złotych większy nakład inwestycyjny i zatrudnienie co najmniej 15 osób deklaruje w Mielcu firma RADO, działająca na rynku surowców wtórnych i zajmująca się odzyskiem metali. W zakupionej hali produkcyjnej zamontuje linię do mechanicznego przetwarzania urządzeń elektronicznych.    

Reklama

Najwięcej w Mielcu zainwestuje firma Reg Form (produkcja form i wykrojników, wytwarzanie oprzyrządowania produkcyjnego), która za 20 mln zł wybuduje kompleks produkcyjno-magazynowy i stworzy co najmniej 30 nowych miejsc pracy.  

Również 20 mln zł planuje zainwestować w podstrefie Trzebownisko – firma Bodycote Polska, świadcząca usługi obróbki cieplnej, głównie dla przedsiębiorców z sektora lotniczego. Ponadto, w Tajęcinie k. Rzeszowa fabrykę postawi firma, która rozwinęła się w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce – Verashape. Aby produkować drukarki 3D na szerszą skalę zainwestuje 4,5 mln zł.

Kolejne miliony złotych będą też inwestować firmy, które już działają w strefie.  Jak informuje ARP, pozostałe zezwolenia otrzymały przedsiębiorstwa: SIEROSŁAWSKI GROUP Jan Sierosławski, MTU Aero Engines Polska, Husqvarna Poland, UTC CCS Manufacturing Polska, InterPhone Service, Firma Tarapata, FIBRAIN, BURY, ML System oraz POLKEMIC.

Przykładowo, Husquarna, która na terenie EURO-PARK MIELEC chce uruchomić centrum logistyczne, inwestuje 38 mln zł i zamierza zwiększyć zatrudnienie o 25 pracowników. W podstrefie Głogów Młp. Halę produkcyjną pod nową linię technologiczną rozbuduje Polkemic – największy producent obrzeży termoplastycznych w Polsce. Przedsiębiorca deklaruje ponad 15 mln zł nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnienie co najmniej 20 nowych pracowników.

Z kolei wydatek MTU na uruchomienie nowej linii technologicznej to 56 mln zł.

Jak możemy się dowiedzieć w zarządzającym strefą oddziale ARP w Mielcu, biorąc pod uwagę pochodzenie kapitału deklarowanego do zainwestowania w strefie w ramach tegorocznych zezwoleń to zdecydowanie przeważa polski (72%) nad zagranicznym - niemiecki (11%), szwedzki (7,5%), luksemburski (5,5%) oraz brytyjski (4%).

SSE EURO-PARK MIELEC została utworzona w 1995 r. Zajmuje obecnie 1496 ha i jest zlokalizowana w 28 podstrefach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce, oraz na Pomorzu Zachodnim.

Wśród największych pracodawców znajdują się takie firmy jak: Polskie Zakłady Lotnicze, KIRCHHOFF Polska, BURY, BORGWARNER  POLAND, MTU Aero Engines Polska, Firma Oponiarska DĘBICA, Zelmer. Wiodące branże to: lotnictwo, motoryzacja, obróbka metali oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych.

KOMENTARZE

Drugi dom - zbędny luksus czy inwestycja?

W pierwszym toczy się codzienne życie, drugi nabiera rumieńców...

Wyposażenie łazienki z designerskim szlifem

Zmianę poglądów na temat łazienki i jej wyposażenia wzięli...

Inwestycja w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości, to dla wielu świetny sposób na ulokowanie pieniędzy. Zdaniem ekspertów...

Anna Ochalik-Pęcak. Wpływowa kobieta branży budowlanej

Mija trzydzieści lat odkąd jest prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej ?Geodeci? w Rzeszowie.

Magia andrzejkowej nocy. Tradycja

Kiedyś wigilia św. Andrzeja była zarezerwowana na wróżby matrymonialne wyłącznie dla dziewcząt, które chciały sobie wywróżyć pomyślne małżeństwo. Z biegiem czasu zmieniły się potrzeby, obyczaje i konwenanse, więc tradycja...

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-21 18:59
WIG 60932.26 +1,62%
WIG20 2320.77 +2,14%
mWIG40 4735.44 +0,79%
sWIG80 14432.83 +0,42%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-21
USD 3,4544 +0,72%
EUR 4,2416 +0,41%
CHF 3,6205 +0,47%
GBP 4,8564 +0,94%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1330,80 -0,08% [03:16]
 Ropa brent baryłka 69,52 -0,43% [03:16]
 Pallad uncja 989,15 +0,43% [03:15]
 Platyna uncja 960,80 +0,37% [03:17]
 Srebro uncja 16,54 -0,12% [03:14]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY