Reklama

Start na zagraniczne rynki warto zacząć od spotkań brokerskich na targach

A A A
Artykuł Sponsorowany

Dodano: 07-09-2016

Agnieszka Trojnar, Tomasz Kędzia i Piotr Bereziewicz, właściciel firmy Aberit Fot. Tadeusz Poźniak

Agnieszka Trojnar, Tomasz Kędzia i Piotr Bereziewicz, właściciel firmy Aberit Fot. Tadeusz Poźniak

Kto nie idzie naprzód, cofa się, mówił klasyk. Dlatego firma Aberit z Rzeszowa chce zarabiać także na zagranicznych rynkach. Szukając instytucji otoczenia biznesu, która te starania odpowiednio wesprze, firma trafiła przed kilku laty do ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.A stamtąd na spotkania brokerskie podczas międzynarodowych targów branżowych, gdzie nawiązała obiecujące kontakty z zagranicznymi firmami.

Aberit jest agencją interaktywną i software housem. Zajmuje się tworzeniem oprogramowania dedykowanego i wspomagającego rozwój firm.  Oferuje klientom aplikacje internetowe, mobilne i systemy CRM (systemy zarządzania relacjami z klientami). Zajmuje się również szeroko pojętą reklamą w sieci, tworząc dla swoich klientów kampanie marketingu internetowego.

Na rynku działa od 2007 roku, a od czterech lat współpracuje z Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, co daje firmie okazję do promocji swoich usług na arenie międzynarodowej i poszerzania sieci relacji biznesowych.

- Firma, chcąca wyjść ze swoją ofertą na rynek zagraniczny, w pewnym momencie poszukuje instytucji otoczenia biznesu, która ten proces może wspomóc. Nam pomocną dłoń podała właśnie rzeszowska komórka Enterprise Europe Network – podkreśla Agnieszka Trojnar z firmy Aberit. – Od czasu podpisania umowy jej doradcy wspierają nas w poszukiwaniu zagranicznych partnerów i klientów. Za pośrednictwem Enterprise Europe Network bierzemy udział w  spotkaniach brokerskich, które odbywają się kilka razy do roku, a także w różnego rodzaju konferencjach i wyjazdach, będących szansą do nawiązania cennych kontaktów.

Biznesowa „randka” na spotkaniu brokerskim

Dużą wartość dla rozwoju firmy mają spotkania organizowane na targach, które gromadzą wystawców, specjalizujących się w podobnych branżach. Tu można spotkać przedsiębiorców poszukujących kooperantów w różnych krajach i gotowych do nawiązania współpracy przy dystrybucji produktów i usług, czy nawet opracowania wspólnej oferty.

Aby nawiązanie tych relacji jeszcze ułatwić, Enterprise Europe Network przy okazji międzynarodowych targów organizuje tzw. spotkania brokerskie w konkretnym terminie. Aranżuje się je jeszcze przed wyjazdem na targi za pośrednictwem internetowej platformy. Ustalane sąkonkretne godziny spotkań, przekazywane są pierwsze informacje na temat działalności firmy, nie jest to zatem randka w ciemno, ale rozmowa z poważnym kandydatem na biznesowego partnera.

Tak przygotowane zostały również rozmowy firmy Aberit podczas spotkania brokerskiego FutureMatch, które odbyło się w trakcie Targów CeBIT 2014.

- Nawiązaliśmy w ten sposób mnóstwo kontaktów, które w przyszłości mogą być owocne. Co ciekawe, na spotkaniach, które odbywały się zagranicą, poznaliśmy wiele polskich firm i z niektórymi z nich prowadzimy rozmowy na temat współpracy biznesowej, przygotowujemy wspólne projekty – mówi Agnieszka Trojnar.

Reklama

- Podczas takiego zagranicznego spotkania brokerskiego aranżuje się rozmowy nie z jedną, a z wieloma firmami jednego dnia – dodaje Tomasz Kędzia z firmy Aberit. - Na ostatnim takim spotkaniu było spore zainteresowanie naszymi usługami, wprowadzanymi przez nas systemami CRM (ang. CustomerRelationship Management). Cenne jest to, że każda z firm, która się na takie rozmowy umawia, rzeczywiście jest zainteresowana współpracą i nawiązaniem partnerstwa. To nie dzieje się z dnia na dzień, ponieważ każdy przedstawiciel na takich spotkaniach odbywa sporo rozmów, potem trzeba omówić szczegóły, wymienić się dokładniejszymi informacjami i danymi. Na końcu podpisuje się umowę. W tej chwili korespondencję dotyczącą współpracy prowadzimy z firmami z Węgier, Francji, a także z Polski. Poznaliśmy je na spotkaniach brokerskich.

Spotkanie brokerskie w szczegółach

Spotkania brokerskie są inicjowane najczęściej podczas międzynarodowych targów branżowych.

- To bardzo skuteczna forma pozyskiwania nowych kontaktów biznesowych i kontrahentów – zapewnia Wioletta Choma-Wiątek, ekspert z ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Spotkania brokerskie polegają na bilateralnych spotkaniach twarzą w twarz przedstawicieli dwóch firm. Dwustronne rozmowy biznesowe uważane są za jedną z najlepszych form nawiązywania trwałych kontaktów biznesowych.

W ramach organizowanych spotkań ośrodek Enterprise Europe Network zapewnia m.in.:

  • Dobór partnera do indywidualnych rozmów, aranżacja spotkań, opracowanie planu spotkań;
  • Miejsce spotkań i rozmów na terenie targów- wsparcie organizacyjne przed, podczas oraz po spotkaniach, organizacja spotkań;
  • Bezpłatna obsługa tłumacza w trakcie spotkań jeżeli jest to konieczne;
  • Wsparcie organizatora przed, podczas oraz po spotkaniu w zakresie sporządzenia oferty- pomoc w opracowaniu oferty, tłumaczenie oferty.

Kompleksowa usługa sprawia, że mała czy średnia firma, dla której zatrudnienie dodatkowego sztabu fachowców od międzynarodowej współpracy byłoby sporym kosztem, może takich wydatków uniknąć, nie rezygnując wcale z wejścia na zagraniczne rynki. Jednocześnie spotkanie brokerskie daje szansę znalezienia wiarygodnego partnera i obarczone jest mniejszym ryzykiem niż nawiązywanie współpracy jedynie na podstawie kontaktów internetowych.

W najbliższym czasie ośrodek Enterprise Europe Network zachęca przedsiębiorców do udziału w 6. Spotkaniach Kooperacyjnych, organizowanych w dniach 19-20 października br. w Warszawie, w trakcie Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland. Dla przedsiębiorców i instytucji będzie to dobra okazja, by w łatwy i szybki sposób nawiązać współpracę z partnerami z szeroko rozumianej branży energetycznej, w szczególności związanej z energią odnawialną i energooszczędnym budownictwem. Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem szczegółowe informacje uzyskają w ośrodku.

Rozpoczęliśmy sprzedaż eksportową

Jak dodaje Tomasz Kędzia, ponieważ Enterprise Europe Network posiada całą sieć swoich oddziałów w Europie, firma Aberit miała także okazję odwiedzić jedną z takich placówek w Irlandii i korzystać z jej pomocy.

- Widzimy potencjał w tym, co nam oferuje Enterprise Europe Network i tę współpracę kontynuujemy ze względu na wymierne korzyści. Szczególnie, że planując rozwój firmy, chcemy poszerzać obszar swojej działalności o rynki zagraniczne. Rozpoczęliśmy sprzedaż eksportową i kontynuujemy ją z sukcesem. Działamy na rynku niemieckim, hiszpańskim, holenderskim, szwajcarskim, francuskim, a także w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych i jesteśmy otwarci na kolejne kraje.

Poszukujemy zarówno partnerów, którzy mogliby być reprezentantami naszej firmy na rynkach zewnętrznych, jak również takich, które chciałyby stać się naszymi partnerami biznesowymi przy realizacji innowacyjnych projektów, którymi jesteśmy szczególnie zainteresowani. Skorzystanie z pomocy Enterprise Europe Network przy WSIiZ w Rzeszowie otwarło przed nami wiele nowych możliwości.

Enterprise Europe Network
ul. Sucharskiego 2; 35-225 Rzeszów
Tel/Fax: 17 852 49 75
e-mail: een@wsiz.rzeszow.pl 
www.een.wsiz.pl
www.facebook.com/EENRzeszow

KOMENTARZE

Reklama

Z marzeń wyrosła w Korczynie fabryka i pijalnia czekolady

Od zawsze wiedział, co chce w życiu...

Patio przy I LO będzie gotowe jeszcze w tym roku

Do końca tego roku przy I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie ma być gotowe patio - miejsce relaksu i spotkań młodzieży szkolnej oraz lokalnej społeczności. Patio zostanie wykonane w technologii...

Rekord w specjalnych strefach ekonomicznych: Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan

Ponad 980 mln zł inwestycji i niemal 1200 nowych miejsc pracy mają zapewnić firmy, które w pierwszym półroczu tego roku otrzymały...

Szansa na zatrudnienie dla osób młodych, biernych zawodowo. Nowy projekt w RARR S.A

Osoby młode, do 29. roku życia, z niepełnosprawnościami, bierne zawodowo, wywodzące się ze wsi i miast do 20 tys. mieszkańców...

Reklama

Ponad 6 mln zł na Generator Kompetencji. Pieniądze w RARR S.A.

Sumę ponad 6 mln zł ma do rozdysponowania Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. na dofinansowanie szkoleń dla pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw...

Przenosiny rozpoczęte! Do końca sierpnia kupcy z Dołowej zapełnią nowe targowisko

Kupcy z popularnego rzeszowskiego bazaru przy ul. Dołowej już rozpoczynają przeprowadzkę na nowy plac targowy, znajdujący...

Za 17 mln zł będzie lepsza droga z Rzeszowa do Tyczyna

Poszerzanie ul. Sikorskiego – wylotówki z Rzeszowa w kierunku Tyczyna jeszcze trwa, a już szykuje się kolejna inwestycja na tej trasie. W czwartek, 14 września br. podpisana została...

Premier Beata Szydło na rozpoczęciu roku szkolnego w Dobrzechowie

Z udziałem premier Beaty Szydło, minister edukacji, Anny Zalewskiej, marszałka województwa, Władysława Ortyla, ks. bp. Jana Wątroby oraz wojewody podkarpackiej...

Tańsze pożyczki dla biznesu i wsparcie na starcie działalności gospodarczej

Przez pięć ostatnich lat Fundusz Pożyczkowy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wypłacił ponad 25 mln zł pożyczek dla małych...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2017-09-21 18:59
WIG 64209.19 -0,83%
WIG20 - -
mWIG40 4931.14 -0,02%
sWIG80 15134.33 -0,49%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2017-09-21
USD 3,5975 +1,00%
EUR 4,2863 +0,22%
CHF 3,7042 -0,13%
GBP 4,8540 +0,47%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1295,89 +0,05% [00:54]
 Ropa brent baryłka 56,46 +0,00% [23:55]
 Pallad uncja 911,05 +0,05% [00:50]
 Platyna uncja 940,20 +0,07% [00:53]
 Srebro uncja 17,06 +0,24% [00:54]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY