Reklama

Biznes

CyfrowaFoto – od inkubatora w Aeropolis po ekspansję na świat

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 14.09.2016
29210_glowne
Share
Udostępnij
Największa cyfrowa drukarnia w Europie Środkowo-Wschodniej mieści się w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym. Czołowe miejsce w branży CyfrowaFoto zdobyła dzięki pomysłowi na fotoksiążkę. Znajdując świetne warunki do produkcji w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce błyskawicznie się rozwinęła i od maja 2016 ma już własną siedzibę, również na terenie Aeropolis. Z podrzeszowskiego Zaczernia szykuje ekspansję na Stany Zjednoczone i rynki wschodnie.   

CyfrowaFoto Sp. z o.o. specjalizuje się w niskonakładowej produkcji fotoalbumów, fotoksiążek, fotokalendarzy, odbitek, fotoobrazów i wizytówek. Firma rozpoczęła działalność w 1998 roku jako zakład fotograficzny (potem już jako kilka zakładów) pod marką Kodak Express. – W 2008 roku fotografia przeniosła się w erę cyfrową. Zakłady notowały spadki, więc szukaliśmy pomysłu na produkt, który sprawdzi się w erze cyfrowej. Wymyśliliśmy fotoksiążkę i od tego momentu firma zaczęła się błyskawicznie rozwijać. – mówi Piotr Leszczyński, rzeszowianin, założyciel i prezes CyfrowaFoto Sp. z o.o.

Ważny rok w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce

Wraz z rosnącymi potrzebami rynku firma zaczęła oferować kolejne produkty i zatrudniać nowych pracowników. Wynajmowana siedziba szybko okazała się za ciasna. – Rozwijaliśmy się bardzo szybko i ciągle brakowało nam powierzchni do produkcji. Postanowiliśmy aplikować o wejście do Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego i uzyskanie ulg w mieleckiej strefie ekonomicznej. Zdecydowaliśmy się też na działalność w Inkubatorze Technologicznym, który zaoferował nam świetne warunki do produkcji. Mogliśmy rozwinąć działalność i jednocześnie budować własną siedzibę – wyjaśnia Piotr Leszczyński.

Wiosną 2015 roku CyfrowaFoto uruchomiła w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce drukarnię cyfrową w boksie o powierzchni ponad 800 mkw (w hali produkcyjnej w kompleksie Inkubatora IT2) i zatrudniła 25 osób.Funkcjonowała tu przez rok, korzystając z ulg oraz usług.W maju 2016 roku firma przeniosła się do nowej siedziby w Zaczerniu w strefie S1-3 Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. W budynku o powierzchni 8000 mkw przygotowano biura, halę produkcyjną składającą się z kilku działów oraz magazyn.

Siedziba firmy CyfrowaFoto Sp. z o.o. w Podkarpackiem Parku Naukowo-Technologicznym. Fot. Tadeusz Poźniak

Ekspansja na rynek w USA i rynki wschodnie

Obecnie CyfrowaFoto Sp. z o.o. jest największą cyfrową drukarnią w Europie Środkowo-Wschodniej i liderem na polskim rynku. Posiada 12 marek, 27 produktów i zatrudnia 250 pracowników. Jest obecna na kilku europejskich rynkach: w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Irlandii, Francji i Litwie, ale wkrótce zamierza wkroczyć na następne. – Chcemy być liderem na rynku europejskim. Planujemy wejść na rynek amerykański oraz rosyjski i ukraiński, ale tu na razie ograniczają nas bariery celne. Na razie bacznie go obserwujemy i myślimy o ekspansji właśnie tam – przyznaje prezes CyfrowaFoto Sp. z o.o.

Przepis na sukces? Piotr Leszczyński wskazuje na profesjonalne podejście do klienta i oferowanie mu jak najprostszych i najbardziej intuicyjnych rozwiązań, czyli: prosta aplikacja pozwalającaw kilka minut stworzyć swój produkt, prosty sposób zamawiania, wygodna płatność, szybka produkcja, a przede wszystkim wysoka jakość i niska cena. – Mamy w pełni zautomatyzowany proces obsługi, produkcji i wysyłki, dziennie obsługujemy kilkanaście tysięcy pojedynczych klientów. To wszystko jest możliwe dzięki własnemu działowi IT, który stworzył specjalne oprogramowanie, ułatwiające naszą działalność. Bazujemy na technologii srebrowej (papier fotograficzny naświetlany laserem) i technologii druku cyfrowego, od niedawna wykorzystujemy w produkcji technologię atramentową – wyjaśnia. – Jako jedyni w Polsce mamy maszyny Canon Dream Labo, które gwarantują światową jakość druku.

Prezes CyfrowaFoto Sp. z o.o nie obawia się jeszcze większej rewolucji cyfrowej. – W tej chwili ludzie robią najwięcej zdjęć w historii świata. Mimo, że robienie zdjęć i ich przechowywanie i dzielenie się nimi w Internecie jest dziś bardzo powszechne, to jednak ludzie wciąż mają potrzebę układania swoich fotografii w jakąś historię oraz posiadania ich w postaci drukowanej. Ten rynek nadal będzie się rozwijał – tłumaczy.

Inkubator Technologiczny dla firm na starcie i rozwijających się

Inkubator Technologiczny PPN-T Aeropolis w Jasionce jest miejscem prowadzenia działalności gospodarczej dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które wykorzystują wysokie technologie w branży lotniczej, informatycznej, elektromaszynowej, biotechnologicznej oraz chemicznej. Mogą tu prowadzić działalność przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność w Preinkubatorze Akademickim PPNT, studenci, absolwenci oraz pracownicy naukowi wyższych uczelni z terenu Podkarpacia, a także duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie PPNT bądź planujące taką działalność.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy