Reklama

4 lata Inkubatora Technologicznego. Kilkadziesiąt firm i setki miejsc pracy

A A A
Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Dodano: 28-10-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

W październiku br. mija cztery lata, od kiedy do użytkowania został oddany pierwszy budynek Inkubatora Technologicznego w Jasionce. Jako pierwsza ulokowała się w nim prawnicza firma Availo. Teraz działa tu 49 przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 314 osób, a wynajętych jest blisko 90 proc. powierzchni. Inkubator rozwija się lepiej niż zakładano we wskaźnikach, planowane są też kolejne inwestycje. - Dorównaliśmy już do inkubatorów z Polski Zachodniej, od których nie tak dawno jeszcze dużo nas dzieliło - przyznaje Barabara Kostyra, wiceprezes RARR S.A.

 

Pomysł stworzenia Inkubatora Technologicznego w Jasionce zrodził się w trakcie realizacji projektu „Utworzenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) - I etap” w ramach, którego uzbrojono tereny inwestycyjne (118 ha) oraz zbudowano obiekt Preinkubatora Akademickiego. Na bazie tego pomysłu oraz w odpowiedzi na potrzebę na tego typu obiekt, w projekcie „Rozbudowa Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) - II etap”, zaplanowano budowę Inkubatora Technologicznego z powierzchnią biurową oraz produkcyjno- usługową przeznaczoną pod wynajem.

Przetarg na budowę został ogłoszony w grudniu 2010 roku, w kwietniu 2011 r. podpisano umowę z wykonawcą. W październiku 2012 r. budynek został oddany do użytku, zaś w grudniu odbyło się oficjalne otwarcie.

Przedsiębiorcy chcą pracować w Jasionce

- Pierwotnie miały powstać dwa budynki, inkubator oraz centrum zarządzania parkiem, ale zmieniliśmy koncepcję i postanowiliśmy wybudować jeden większy budynek. Już wtedy wiedzieliśmy, że po przetargu zostaną oszczędności i będziemy mogli wybudować kolejny budynek - IT 1 - opowiada Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A. - Oszczędności zostawały także po innych przetargach, np. na budowę magistrali czy uzbrojenie terenu, więc postanowiliśmy je przeznaczyć na dalszą rozbudowę kompleksu inkubatora o kolejne budynki.

Pierwsze miesiące funkcjonowania inkubatora nie były łatwe. Przedsiębiorców zniechęcała odległość od miasta i trzeba było ich przekonywać i zachęcać, by prowadzili działalność w Jasionce. Mimo to zarządzający inkubatorem od początku stawiali poprzeczkę wysoko i rekrutowali firmy z branży lotniczej, elektromaszynowej, informatycznej, chemicznej i biotechnologicznej lub firmy innych branż, które wykazują się innowacyjnością projektu.

Barbara Kostyra, wiceprezes RARR Fot. Tadeusz Poźniak

Barbara Kostyra. Fot. Tadeusz Poźniak

Wiceprezes Barbara Kostyra przyznaje, że wskaźniki rozwoju były szacowane z dużą rozwagą i z pewnymi obawami. Jak się okazało później, założenia zostały zrealizowane, ale wskaźniki rozwoju będą monitorowane do 2020 roku. - Na początku musieliśmy przekonywać przedsiębiorców, teraz mamy sytuację odwrotną: przedsiębiorcy koniecznie chcą u nas być, ale my nie każdego możemy przyjąć - tłumaczy Barbara Kostyra. - Doceniają też możliwość współpracy między sobą oraz kontaktu z przedsiębiorcami z parku AEROPOLIS.

Inkubator to także nowoczesne laboratorium i usługi eksperckie

Reklama

W ciągu czterech lat Inkubator opuściło kilkanaście firm, w tym m.in. MTU i Borg Warner. Obecnie wynajętych jest prawie 90 proc. powierzchni, działa tu 49 firm. Są to zarówno małe dwuosobowe firmy, jak i spółki znanych zagranicznych przedsiębiorstw, np. Gühring Aviation Tools.

Zdaniem Dawida Adamskiego, kierownika Inkubatora Technologicznego, przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług ekspertów AEROPOLIS, głównie rzecznika patentowego. Biorą również licznie udział w wydarzeniach i warsztatach organizowanych na terenie parku. - Laboratorium  Materiałoznawstwa i Prototypowania AEROPOLIS,  które znajduje się w budynku IT4 najczęściej realizuje usługi związane ze skanowaniem i pomiarami 3D. Takie usługi wykonujemy za pomocą optycznego urządzenia skanującego, które  jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Ostatnio laboratorium coraz częściej  realizuje zlecenia wykonania prototypów na drukarkach 3D dla start-upów z naszego województwa, co bardzo nas cieszy - mówi Dawid Adamski.

Janusz Fudała i Dawid Adamski Fot. Tadeusz Poźniak

Od lewej: Janusz Fudała i Dawid Adamski. Fot. Tadeusz Poźniak

- W poprzedniej perspektywie finansowej środki wykorzystywane były na tworzenie w całej Polsce parków technologicznych, czyli na infrastrukturę. Teraz nadszedł czas na rozwój intelektualny bazy parków naukowo-technologicznych, na działania pozainwestycyjne, na rzecz rozwoju przedsiębiorców. W parku AEROPOLIS dokładamy więc wszelkich starań, aby spełniać oczekiwania przedsiębiorców - mówi Janusz Fudała, prezes RARR S.A. - Obecnie jednym z najbardziej dynamicznych tematów, jakim się zajmujemy, jest wsparcie start-upów. W „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” polski rząd zaplanował kwotę ok. 3 miliardów złotych na wsparcie różnych instrumentów finansowych działających na rzecz rozwoju start-upów. Jest to moment, który być może zadecyduje o dalszym wieloletnim rozwoju regionów.

Będą kolejne inwestycje w inkubatorze

Przed Inkubatorem Technologicznym ważne zadanie: chce przyciągnąć do siebie przedsiębiorców z całego województwa, nie tylko z Rzeszowa i bliskich okolic. Planowane są też kolejne inwestycje.

- Mamy w planach dalszą zabudowę działki, na której znajduje się kompleks Inkubatora Technologicznego, w sposób najbardziej odpowiadający potrzebom przedsiębiorców w strefach ekonomicznych – dodaje Janusz Fudała - Potrzebujemy obiektu, w którym mogłyby pracować firmy opuszczające po pięciu latach Inkubator, ponieważ wiemy, że nadal chciałyby one pozostać na terenie parku Aeropolis.
W budynku tym nie byłoby tak rygorystycznych ograniczeń czasowych, tak jak to jest w Inkubatorze. Z drugiej strony dobrze wiemy, że przedsiębiorcy i pracownicy firm z Inkubatora chcą dostępności do usług pocztowych, bankowych czy przedszkola dla swoich dzieci. Taki obiekt znajduje się w naszych planach, ale na razie rozważamy, z jakiego programu moglibyśmy pozyskać środki na sfinansowanie budowy takiego obiektu.

Zdaniem Barbary Kostyry, Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. czeka jeszcze mnóstwo pracy, by ułatwić działalność przedsiębiorców, ale w porównaniu do innych podobnych instytucji w kraju, rzeszowski inkubator bardzo szybko się rozwinął. - Dorównaliśmy już do inkubatorów z Polski Zachodniej, od których nie tak dawno jeszcze dużo nas dzieliło - mówi wiceprezes RARR S.A.a

KOMENTARZE

Ryanairem do Oslo od końca kwietnia

Już od 30 kwietnia br. z Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka" można będzie polecieć...

Od kwietnia częściej z Jasionki do Warszawy

Od kwietnia LOT chce zwiększyć liczbę połączeń z lotniska...

Ryanairem z Jasionki do Glasgow i na Sycylię

31 marca Ryanair uruchamia loty z Jasionki do Glasgow w Szkocji i włoskiego Trapani na Sycylii. 30 kwietnia, o czym już informowaliśmy na portalu biznesistyl.pl, inauguruje loty do Oslo-Rygge.

Z Jasionki do Paryża i Rzymu

Od 3 września z lotniska w Jasionce z przewoźnikiem Eurolot polecimy do Rzymu ( lotnisko Fiumicino) i do Paryża ( lotnisko Beauvais). Do obu miast latać będzie można we wtorki i soboty.

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-22 09:00
WIG 60932.26 +1,62%
WIG20 2320.77 +2,14%
mWIG40 4735.44 +0,79%
sWIG80 14432.83 +0,42%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-21
USD 3,4544 +0,72%
EUR 4,2416 +0,41%
CHF 3,6205 +0,47%
GBP 4,8564 +0,94%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1331,80 -0,01% [08:58]
 Ropa brent baryłka 69,36 -0,66% [08:58]
 Pallad uncja 985,20 +0,03% [08:58]
 Platyna uncja 958,70 +0,15% [08:58]
 Srebro uncja 16,57 +0,06% [08:58]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY