Reklama

Światowa korporacja, pasjonat drewna i prawnicy dołączyli do inkubatora

A A A
Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Dodano: 12-01-2017

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›

Siedem nowych firm dołączyło w ostatnim półroczu do Inkubatora Technologicznego w Jasionce. Wśród nich jest m.in. kancelaria prawnicza, światowa korporacja oraz pasjonat drewna robiący meble modułowe. Działalność rozpoczęło tu także 20 start-upów z projektu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. W Inkubatorze działa obecnie 51 firm, które łącznie zatrudniają 328 osób. - Rok 2017 będzie dla nas szczególny, bo będziemy obchodzić 10 lat funkcjonowania Preinkubatora Akademickiego i 5 lat Inkubatora Technologicznego - powiedziała Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A, dodając, że dobre wyniki osiągnęły także strefy PPN-T Aeropolis. Przedsiębiorcy łącznie zainwestowali tu ok. 1, 8 miliarda, tworząc 4400 miejsc pracy.

RARR S.A. podsumował ostatnie półrocze 2016 roku w Inkubatorze Technologiczny na kolejnym śniadaniu biznesowym. Tym razem miało ono formułę otwartą, więc mogli w nim uczestniczyć także przedsiębiorcy spoza PPN-T Aeropolis.

- Śniadanie biznesowe to cykliczne spotkanie, które organizujemy co pół roku, żeby podsumować naszą działalność oraz porozmawiać z przedsiębiorcami na temat ich oczekiwań i problemów - mówił Janusz Fudała, prezes RARR S.A.

Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A. przyznała, że rok 2017 będzie dla Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis szczególny. - Preinkubator zaczął funkcjonować w 2007 roku. W lutym 2007 odbyła się konferencja inaugurująca jego działalność. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że tak daleko zajdziemy. Działalność rozpoczęło w nim 37 firm. Będziemy też obchodzić pięć lat funkcjonowania Inkubatora Technologicznego. Mamy także trzy strefy. Inkubator działa na pierwszej, najstarszej strefie - strefie S1 liczącej 70 ha, gdzie przedsiębiorcy zainwestowali 1, 300 mld zł i stworzyli ponad 2 300 miejsc pracy.  W strefie S2 zainwestowano 414 mln zł i utworzono 1700 miejsc pracy. Z kolei strefa S1-3 jest w połowie zagospodarowana, przedsiębiorcy zainwestowali tu 127 mln zł, 400 miejsc pracy. Jesteśmy dumni z tych wyników - mówiła Barbara Kostyra.

Fot. Tadeusz Poźniak

Nowoczesne laboratorium pomaga przedsiębiorcom

Podczas śniadania biznesowego prezentowano także działalność nowoczesnego Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis, wyposażonego w supernowoczesne urządzenia. Laboratorium świadczy usługi badawcze dla firm z PPN-T, a także dla innych przedsiębiorstw. Prezentowana była również oferta samego inkubatora. Dawid Adamski, kierownik Centrum Promocji Inkubatora Technologicznego przyznał, że wynajem pomieszczeń w inkubatorze wynosi ponad 90 procent.

W programie śniadania znalazło się także miejsce na prezentację firm, które dołączyły do Inkubatora w drugim półroczu 2016 r. Były to m.in. JPB systeme, Sierra Zulu, Bodycote, Kwadrat Projekt, Bodycote i Cadway Automotive.

JPB systeme, firma z wieloletnim doświadczeniem na światowych rynkach, specjalizująca się w produkcji elitarnego systemu nakrętek samoblokujących, stosowanych głównie w branży lotniczej i motoryzacyjnej, wynajmie w inkubatorze halę produkcyjną. Cadway Automotive zajmuje się projektowaniem nadwozi pojazdów, specjalizuje się w samochodach prototypowych; wspiera klientów od zaprojektowania części, po jej wdrożenie i nadzór na linii.

Reklama

Kancelaria prawnicza, światowa korporacja i firma motoryzacyjna w Inkubatorze Technologicznym

Kancelaria Prawna Sierra Zulu specjalizuje się w prawie lotniczym, międzynarodowym i górniczym. Swoje usługi dedykuje głównie przedsiębiorcom z Doliny Lotniczej, ale też dla innych firmom. W naszym zespole kancelarii pracują osoby mające doświadczenie nie tylko prawnicze, ale także w branży lotniczej czy górniczej.

Fot. Tadeusz Poźniak

Bodycote jest światową korporacją dostarczającą procesy technologiczne. - Będziemy dostarczać obróbkę cieplną przeprowadzanej w procesach próżniowych i cieplno-chemiczną dla przemysłu lotniczego. Planujemy zatrudnić ok. 35 osób, na przełomie lutego i marca zaczynamy pełną działalność. Chcemy też współpracować z Politechniką Rzeszowską – mówił Jacek Baranowski, dyrektor oddziału Bodycote w Rzeszowie.

Na działalność w Inkubatorze Technologicznym zdecydował się również Rafał Pawłowski, właściciel firmy Kwadrat Projekt, który od 11 lat pasjonuje się drewnem i nadaje mu formę użytkową. Firma Kwadrat Projekt tworzy meble modułowe, w większości robione ręcznie. - Meble można ze sobą łączyć, ustawiać je do góry nogami, czy na plecach. System modułowy pozwala na niekończącą się budowę modułową, produkt jest ekologiczny, z surowca naturalnego – mówił Rafał Pawłowski, który swój projekt zastrzegł w Europie.

Innowacyjne pomysły start-upów

Na śniadaniu biznesowym był też prezentowany Akcelerator Start In Podkarpackie oraz kilka projektów z Platformy Startowej TechnoPark BiznesHub. Wśród nich była m.in. spółka Cinematic VR, zajmująca się wirtualną technologią i sprzedająca ją od dwóch lat. - Jesteśmy partnerami z plenerami filmowymi Film Spring Open tworzonymi przez Sławomira Idziaka, na których odpowiadamy za warsztaty VR, a naszymi klientami są m.in. HBO, czy miasto Warszawa, dla której zrobiliśmy klip promujący Warszawę na Expo 2015 w Mediolanie. W inkubatorze chcemy zająć się digitalizacją obiektów do wirtualnej rzeczywistości, tworzyć wirtualne katalogi produktów, dzięki czemu np. będzie się  zacierać różnica pomiędzy zakupami on-line a zakupami w sklepie.

Pomysł na urządzenie, które zautomatyzuje nakładanie tynków, a w przyszłości inne prace wykończeniowe, prezentował student Politechniki Rzeszowskiej. Marcin Drozd z firmy PTS Investment przedstawiał ASPAE, system produkcji sprężonego powietrza, pozwalający na ogrzewanie domów, oczyszczanie basenów za pomocą ekologicznej energii.

Marek Siudyła zainteresował uczestników spotkania elektryczną, cyfrową szybą. - Opracowaliśmy elektryczną, cyfrową szybę, która za pomocą sterowania manualnego lub aplikacji w komórce pozwala na blokadę światła dziennego. Mamy już prototyp urządzenia, zrobiony w warunkach „domowych” - dodał.

Fot. Tadeusz Poźniak

Ostatnim prezentowanym start-upem był produkt firmy Spot Browser, zajmującej się wirtualną rzeczywistością. Produkt ten jest kierowany głównie do deweloperów, a prototyp urządzenia pozwala np. dokumentować instalacje pod tynkami i wylewkami, dokumentację powykonawcza, archiwizację konserwatorska, ofertę sklepów on-line czy tworzenie fotoreportaży.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania mieli okazję poznać się i porozmawiać podczas śniadania biznesowego.

KOMENTARZE

Ryanairem do Oslo od końca kwietnia

Już od 30 kwietnia br. z Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka" można będzie polecieć...

Od kwietnia częściej z Jasionki do Warszawy

Od kwietnia LOT chce zwiększyć liczbę połączeń z lotniska...

Ryanairem z Jasionki do Glasgow i na Sycylię

31 marca Ryanair uruchamia loty z Jasionki do Glasgow w Szkocji i włoskiego Trapani na Sycylii. 30 kwietnia, o czym już informowaliśmy na portalu biznesistyl.pl, inauguruje loty do Oslo-Rygge.

Z Jasionki do Paryża i Rzymu

Od 3 września z lotniska w Jasionce z przewoźnikiem Eurolot polecimy do Rzymu ( lotnisko Fiumicino) i do Paryża ( lotnisko Beauvais). Do obu miast latać będzie można we wtorki i soboty.

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-21 18:59
WIG 60932.26 +1,62%
WIG20 2320.77 +2,14%
mWIG40 4735.44 +0,79%
sWIG80 14432.83 +0,42%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-21
USD 3,4544 +0,72%
EUR 4,2416 +0,41%
CHF 3,6205 +0,47%
GBP 4,8564 +0,94%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1330,80 -0,08% [03:16]
 Ropa brent baryłka 69,52 -0,43% [03:16]
 Pallad uncja 989,15 +0,43% [03:15]
 Platyna uncja 960,80 +0,37% [03:17]
 Srebro uncja 16,54 -0,12% [03:14]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY