Reklama

Światowa korporacja, pasjonat drewna i prawnicy dołączyli do inkubatora

A A A
Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Dodano: 12-01-2017

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›

Siedem nowych firm dołączyło w ostatnim półroczu do Inkubatora Technologicznego w Jasionce. Wśród nich jest m.in. kancelaria prawnicza, światowa korporacja oraz pasjonat drewna robiący meble modułowe. Działalność rozpoczęło tu także 20 start-upów z projektu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. W Inkubatorze działa obecnie 51 firm, które łącznie zatrudniają 328 osób. - Rok 2017 będzie dla nas szczególny, bo będziemy obchodzić 10 lat funkcjonowania Preinkubatora Akademickiego i 5 lat Inkubatora Technologicznego - powiedziała Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A, dodając, że dobre wyniki osiągnęły także strefy PPN-T Aeropolis. Przedsiębiorcy łącznie zainwestowali tu ok. 1, 8 miliarda, tworząc 4400 miejsc pracy.

RARR S.A. podsumował ostatnie półrocze 2016 roku w Inkubatorze Technologiczny na kolejnym śniadaniu biznesowym. Tym razem miało ono formułę otwartą, więc mogli w nim uczestniczyć także przedsiębiorcy spoza PPN-T Aeropolis.

- Śniadanie biznesowe to cykliczne spotkanie, które organizujemy co pół roku, żeby podsumować naszą działalność oraz porozmawiać z przedsiębiorcami na temat ich oczekiwań i problemów - mówił Janusz Fudała, prezes RARR S.A.

Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A. przyznała, że rok 2017 będzie dla Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis szczególny. - Preinkubator zaczął funkcjonować w 2007 roku. W lutym 2007 odbyła się konferencja inaugurująca jego działalność. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że tak daleko zajdziemy. Działalność rozpoczęło w nim 37 firm. Będziemy też obchodzić pięć lat funkcjonowania Inkubatora Technologicznego. Mamy także trzy strefy. Inkubator działa na pierwszej, najstarszej strefie - strefie S1 liczącej 70 ha, gdzie przedsiębiorcy zainwestowali 1, 300 mld zł i stworzyli ponad 2 300 miejsc pracy.  W strefie S2 zainwestowano 414 mln zł i utworzono 1700 miejsc pracy. Z kolei strefa S1-3 jest w połowie zagospodarowana, przedsiębiorcy zainwestowali tu 127 mln zł, 400 miejsc pracy. Jesteśmy dumni z tych wyników - mówiła Barbara Kostyra.

Fot. Tadeusz Poźniak

Nowoczesne laboratorium pomaga przedsiębiorcom

Podczas śniadania biznesowego prezentowano także działalność nowoczesnego Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis, wyposażonego w supernowoczesne urządzenia. Laboratorium świadczy usługi badawcze dla firm z PPN-T, a także dla innych przedsiębiorstw. Prezentowana była również oferta samego inkubatora. Dawid Adamski, kierownik Centrum Promocji Inkubatora Technologicznego przyznał, że wynajem pomieszczeń w inkubatorze wynosi ponad 90 procent.

W programie śniadania znalazło się także miejsce na prezentację firm, które dołączyły do Inkubatora w drugim półroczu 2016 r. Były to m.in. JPB systeme, Sierra Zulu, Bodycote, Kwadrat Projekt, Bodycote i Cadway Automotive.

JPB systeme, firma z wieloletnim doświadczeniem na światowych rynkach, specjalizująca się w produkcji elitarnego systemu nakrętek samoblokujących, stosowanych głównie w branży lotniczej i motoryzacyjnej, wynajmie w inkubatorze halę produkcyjną. Cadway Automotive zajmuje się projektowaniem nadwozi pojazdów, specjalizuje się w samochodach prototypowych; wspiera klientów od zaprojektowania części, po jej wdrożenie i nadzór na linii.

Reklama

Kancelaria prawnicza, światowa korporacja i firma motoryzacyjna w Inkubatorze Technologicznym

Kancelaria Prawna Sierra Zulu specjalizuje się w prawie lotniczym, międzynarodowym i górniczym. Swoje usługi dedykuje głównie przedsiębiorcom z Doliny Lotniczej, ale też dla innych firmom. W naszym zespole kancelarii pracują osoby mające doświadczenie nie tylko prawnicze, ale także w branży lotniczej czy górniczej.

Fot. Tadeusz Poźniak

Bodycote jest światową korporacją dostarczającą procesy technologiczne. - Będziemy dostarczać obróbkę cieplną przeprowadzanej w procesach próżniowych i cieplno-chemiczną dla przemysłu lotniczego. Planujemy zatrudnić ok. 35 osób, na przełomie lutego i marca zaczynamy pełną działalność. Chcemy też współpracować z Politechniką Rzeszowską – mówił Jacek Baranowski, dyrektor oddziału Bodycote w Rzeszowie.

Na działalność w Inkubatorze Technologicznym zdecydował się również Rafał Pawłowski, właściciel firmy Kwadrat Projekt, który od 11 lat pasjonuje się drewnem i nadaje mu formę użytkową. Firma Kwadrat Projekt tworzy meble modułowe, w większości robione ręcznie. - Meble można ze sobą łączyć, ustawiać je do góry nogami, czy na plecach. System modułowy pozwala na niekończącą się budowę modułową, produkt jest ekologiczny, z surowca naturalnego – mówił Rafał Pawłowski, który swój projekt zastrzegł w Europie.

Innowacyjne pomysły start-upów

Na śniadaniu biznesowym był też prezentowany Akcelerator Start In Podkarpackie oraz kilka projektów z Platformy Startowej TechnoPark BiznesHub. Wśród nich była m.in. spółka Cinematic VR, zajmująca się wirtualną technologią i sprzedająca ją od dwóch lat. - Jesteśmy partnerami z plenerami filmowymi Film Spring Open tworzonymi przez Sławomira Idziaka, na których odpowiadamy za warsztaty VR, a naszymi klientami są m.in. HBO, czy miasto Warszawa, dla której zrobiliśmy klip promujący Warszawę na Expo 2015 w Mediolanie. W inkubatorze chcemy zająć się digitalizacją obiektów do wirtualnej rzeczywistości, tworzyć wirtualne katalogi produktów, dzięki czemu np. będzie się  zacierać różnica pomiędzy zakupami on-line a zakupami w sklepie.

Pomysł na urządzenie, które zautomatyzuje nakładanie tynków, a w przyszłości inne prace wykończeniowe, prezentował student Politechniki Rzeszowskiej. Marcin Drozd z firmy PTS Investment przedstawiał ASPAE, system produkcji sprężonego powietrza, pozwalający na ogrzewanie domów, oczyszczanie basenów za pomocą ekologicznej energii.

Marek Siudyła zainteresował uczestników spotkania elektryczną, cyfrową szybą. - Opracowaliśmy elektryczną, cyfrową szybę, która za pomocą sterowania manualnego lub aplikacji w komórce pozwala na blokadę światła dziennego. Mamy już prototyp urządzenia, zrobiony w warunkach „domowych” - dodał.

Fot. Tadeusz Poźniak

Ostatnim prezentowanym start-upem był produkt firmy Spot Browser, zajmującej się wirtualną rzeczywistością. Produkt ten jest kierowany głównie do deweloperów, a prototyp urządzenia pozwala np. dokumentować instalacje pod tynkami i wylewkami, dokumentację powykonawcza, archiwizację konserwatorska, ofertę sklepów on-line czy tworzenie fotoreportaży.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania mieli okazję poznać się i porozmawiać podczas śniadania biznesowego.

KOMENTARZE

Reklama

Z marzeń wyrosła w Korczynie fabryka i pijalnia czekolady

Od zawsze wiedział, co chce w życiu...

Patio przy I LO będzie gotowe jeszcze w tym roku

Do końca tego roku przy I Liceum Ogólnokształcącym...

Za 17 mln zł będzie lepsza droga z Rzeszowa do Tyczyna

Poszerzanie ul. Sikorskiego – wylotówki z Rzeszowa w kierunku Tyczyna jeszcze trwa, a już szykuje się kolejna inwestycja na tej trasie. W czwartek, 14 września br. podpisana została...

Rekord w specjalnych strefach ekonomicznych: Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan

Ponad 980 mln zł inwestycji i niemal 1200 nowych miejsc pracy mają zapewnić firmy, które w pierwszym półroczu tego roku otrzymały...

Szansa na zatrudnienie dla osób młodych, biernych zawodowo. Nowy projekt w RARR S.A

Osoby młode, do 29. roku życia, z niepełnosprawnościami, bierne zawodowo, wywodzące się ze wsi i miast do 20 tys. mieszkańców...

Reklama

Przenosiny rozpoczęte! Do końca sierpnia kupcy z Dołowej zapełnią nowe targowisko

Kupcy z popularnego rzeszowskiego bazaru przy ul. Dołowej już rozpoczynają przeprowadzkę na nowy plac targowy, znajdujący...

Ponad 6 mln zł na Generator Kompetencji. Pieniądze w RARR S.A.

Sumę ponad 6 mln zł ma do rozdysponowania Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. na dofinansowanie szkoleń dla pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw...

Premier Beata Szydło na rozpoczęciu roku szkolnego w Dobrzechowie

Z udziałem premier Beaty Szydło, minister edukacji, Anny Zalewskiej, marszałka województwa, Władysława Ortyla, ks. bp. Jana Wątroby oraz wojewody podkarpackiej...

Tańsze pożyczki dla biznesu i wsparcie na starcie działalności gospodarczej

Przez pięć ostatnich lat Fundusz Pożyczkowy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wypłacił ponad 25 mln zł pożyczek dla małych...

Jak zmienić polską szkołę na lepsze?! Debata BIZNESiSTYL "Na Żywo"

Koniec z gimnazjami. Do systemu edukacji właśnie wróciły ośmioklasowe szkoły podstawowe. Reforma szkolnictwa budzi kontrowersje, ponieważ przygotowano ją...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2017-09-26 18:59
WIG 63700.76 -0,31%
WIG20 2443.34 -0,40%
mWIG40 4911.84 -0,10%
sWIG80 15052.09 -0,33%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2017-09-26
USD 3,6234 +1,03%
EUR 4,2820 +0,29%
CHF 3,7368 +1,30%
GBP 4,8873 +0,68%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1296,40 -1,32% [22:59]
 Ropa brent baryłka 58,08 -0,84% [23:35]
 Pallad uncja 914,67 +0,47% [22:58]
 Platyna uncja 927,50 -1,90% [22:59]
 Srebro uncja 16,85 -2,15% [22:58]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY