Rolls-Royce i Safran otwarły nowy zakład lotniczy na Podkarpaciu

A A A
Alina Bosak

Dodano: 12-04-2017

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
- Ropczyce to jedyne miejsce na świecie, gdzie będziemy produkować  układy przeniesienia napędu nowej generacji do silników lotniczych Rolls-Royce’a – podkreślił Alan Davis, dyrektor zarządzający Aero Gearbox International Polska, otwierając w środę, 12 kwietnia br., nową fabrykę w Dolinie Lotniczej.  Wstęgę razem z nim przecinali m.in. prezesi Grupy Safran i Rolls-Royce – współautorzy tego przedsięwzięcia, a także wicepremier Mateusz Morawiecki, który zapewniał, że stawiając na Podkarpacie, podjęli najlepszą decyzję. 
 
 
Rok od wmurowania kamienia węgielnego przecięto wstęgę nowego zakładu produkcyjnego w Dolinie Lotniczej. W Ropczycach na 7-hektarowej działce, spółka joint venture Aero Gearbox International postawiła za ok. 60 mln euro, fabrykę o powierzchni 13,5 tys. mkw. i już uruchamia produkcję układów przeniesienia napędu (ADT – Accessory Drive Trains) do wszystkich silników lotniczych Rolls-Royce’a nowej generacji. W tej chwili w zakładzie pracuje 50 osób, a do roku 2020 ma ich być 200. 
 
- Jeszcze w sierpniu 2015, kiedy AGI kupowała działkę w tym miejscu było, jak w piosence, ściernisko, a teraz, po półtorej roku otwieramy fabrykę – wspominał podczas uroczystości Bolesław Bujak, burmistrz Ropczyc, przypominając, że wielka w tym zasługa Ryszarda Łęgiewicza, wiceprezesa Safran Transmission Systems Poland w Sędziszowie Małopolskim (wcześniej Hispano-Suiza), który tę lokalizację dla nowego – brytyjsko-francuskiego zakładu zaproponował. Sojusznikami tej inwestycji był także dr hab. Zdzisław Gawlik, były wiceminister skarbu państwa, a po zmianie rządu - wicepremier Mateusz Morawiecki. Wszyscy obecni na ceremonii otwarcia.   
 
Wicepremier Morawiecki, podkreślał, że produkcja w Ropczycach będzie oparta na najbardziej zaawansowanych na świecie rozwiązaniach technicznych. I zapewnił przedstawicieli Rolls-Royce’a oraz Grupy Safran, że lokalizacja fabryki na Podkarpaciu, gdzie myśl inżynierska ma długą tradycję, a Ignacy Łukasiewicz dał początek potężnemu przemysłowi naftowemu, jest najlepszą z możliwych.
 
 
Współpraca Rolls-Royce i Grupy Safran ma już długą, bo 50-letnią tradycję i w ramach takich spółek joint venture jak AGI obie firmy podejmowały ją już wcześniej w innych krajach. Obie firmy są liderami w przemyśle lotniczym. Brytyjski Roll-Royce jest drugim na świecie pod względem wielkości producentem silników na potrzeby lotnictwa cywilnego. Dostarcza je do ponad 400 linii lotniczych i klientów leasingowych, oferując najszerszy wybór modeli silników. Firma jest także największym w Europie producentem silników lotniczych przeznaczonych dla samolotów wojskowych, a jej silniki są wykorzystywane w ok. 25 proc. samolotów wojskowych na świecie. 
 
Francuska Grupa Safran skupia zaawansowane technologicznie firmy, specjalizujące się w dostarczaniu systemów i wyposażenia dla przemysłu lotniczego, kosmicznego i obronnego. Należąca do niej spółka Safran Transmission Systems Poland w Sędziszowie Małopolskim należy do liderów rynku przekładni do silników lotniczych i jest jednym z filarów „Doliny Lotniczej” – skupiska przemysłu lotniczego w południowo-wschodniej Polsce. Na Podkarpaciu działa już od 2001 roku i zatrudnia 800 osób. Właśnie jej kadrą między innymi posiłkuje się nowy zakład w Ropczycach. Trafili tu także inżynierowie z WSK Rzeszów, czyli obecnego Pratt&Whitney Rzeszów oraz Hamilton Sundstrand Poland.    
 
Reklama
W fabryce AGI produkowane będą układy przeniesienia napędu, czasami określane jako przekładnie, które są kluczowym elementem silników z napędem turbinowym, umożliwiającym wykorzystanie mocy silnika do napędzania takich systemów, jak: pompy paliwowe, pompy hydrauliczne i generatory prądu. Nowa fabryka rozpoczęła produkcję układów przeniesienia napędu (ADT) dla silnika Trent XWB Rolls-Royce’a, który zasila Airbusa A350 XWB. Takie produkuje również fabryka we Francji, ale kolejne produkty, jakie zostaną wdrożone do produkcji w Ropczycach będą już unikatowe i produkowane wyłącznie na Podkarpaciu. Znajdą zastosowanie w samolotach odrzutowych nowej generacji dla biznesu oraz w silnikach Trent 7000, który będzie wykorzystywany w samolotach Airbus A330neo.
 
- Produkcja ruszyła. Trent 7000 ma być wykorzystany już w 2018 roku, a AGI w Ropczycach ma umowę na wyłączność na 25 lat, na produkcję układów dla wszystkich naszych zastosowań z turbogazowymi silnikami w lotnictwie cywilnym – podkreślił Warren East, dyrektor zarządzający Rolls-Royce’a. A Stephane Abrial, wiceprezes Safranu ds. relacji instytucjonalnych i międzynarodowych, zapewnił, że jest pewien sukcesu. Pozwala mu w to wierzyć i długa współpraca obu firm, jak i lokalizacja na Podkarpaciu: - Uważamy ten region za centrum przemysłu lotniczego w Polsce, z wykwalifikowaną kadrą i dobrą siecią połączeń międzynarodowych – podkreślił.    
W ceremonii otwarcia obok wymienionych już wyżej osób wzięli udział także: Pierre Lévy – ambasador Francji w Polsce, Ewa van Veenendaal-Rawicz – przedstawiciel ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce, Władysław Ortyl – marszałek podkarpacki, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Etienne Boisseau - prezes AGI i Benoit Broudy - dyrektor operacyjny AGI, a także przedstawiciele Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” i firm, które projektowały i budowały zakład w Ropczycach – PM Group oraz Mostostal Zabrze. 

Tagi: dolina lotnicza, Hispano - Suiza, przemysł lotniczy, Rolls-Royce, Safran Transmission Systems Poland

KOMENTARZE


Pozostało znaków: 1000

Reklama
 • Hotel Holiday In Express powstanie obok lotniska w Jasionce

  Dodano: 27.04.2017

  W pierwszej połowie 2019 roku spółka Chopin Airport Development zamierza otworzyć naprzeciwko Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka hotel Holiday In Express. Inwestorzy liczą, że obiekt znanej sieci przyciągnie więcej podróżnych i przyniesie szybszy zwrot, szacowanej nawet na 28 mln zł inwestycji...

 • Miliony dla Zamku w Łańcucie. Zobaczymy luksusowe łaźnie rzymskie

  Dodano: 27.04.2017

  Muzeum-Zamek w Łańcucie, które na początku br., po dwuletnim remoncie, udostępniło zwiedzającym nowe pomieszczenia, znów będzie remontowane. Projekt o wartości ponad 41 mln zł, który złożyło muzeum, otrzymał unijne dofinansowanie. Efektem remontu będą m.in. odnowione luksusowe łaźnie...

 • Asseco bije rekordy i zdobywa Orła "Rzeczpospolitej"

  Dodano: 27.04.2017

  - Jesteśmy największym polskim start-upem. 27 lat temu trzy osoby w Rzeszowie zaczęły budowę Asseco. Pokazaliśmy razem, że to jest możliwe i nieważne jest miejsce, gdzie się zaczyna – powiedział w Adam Góral, prezes Asseco Poland odbierając Orła "Rzeczpospolitej" dla najlepszej firmy...

 • Uniwersytet będzie kształcił tłumaczy ze znajomością dwóch języków obcych

  Dodano: 27.04.2017

  Od nowego roku akademickiego Uniwersytet Rzeszowski uruchamia nowy kierunek – lingwistykę stosowaną, która umożliwi zdobycie szlify profesjonalnego tłumacza władającego nie jednym, a dwoma językami obcymi. Językiem głównym będzie angielski, niemiecki językiem towarzyszącym. Na te dwa...

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2017-04-27 18:49
WIG 61731.80 +0,05%
WIG20 - -
mWIG40 4865.27 +0,18%
sWIG80 16227.57 +0,50%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2017-04-27
USD 3,8776 +0,05%
EUR 4,2296 +0,10%
CHF 3,9056 +0,19%
GBP 4,9978 +0,62%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1266,76 -0,26% [18:37]
 Ropa brent baryłka 51,42 -1,29% [18:37]
 Pallad uncja 814,35 +0,73% [18:37]
 Platyna uncja 946,65 -0,60% [18:37]
 Srebro uncja 17,39 -0,86% [18:36]
Wspierane przez Money.pl

NASI PARTNERZY

VIP
Radio Rzeszów
Resinet
Poradnik budowlany
Tvp