Reklama

Biznes

W Rzeszowie powstał ośrodek mediacji: zamiast postępowań – rozmowa

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 18.05.2017
32647_glowne
Share
Udostępnij
Przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie powstał Ośrodek Mediacji.  Choć w regionie jest ok. 7 ośrodków mediacyjnych prowadzonych przez różne instytucje, ten jest pierwszym, w którym mediatorami są profesjonaliści – radcy prawni. Ośrodek skupia 15 mediatorów. Otwarcie ośrodka odbędzie się w piątek, 19 maja i będzie połączone z konferencją pt. „Mediacja – szanse i bariery”.

Ośrodek będzie prowadzić mediacje w sprawach cywilnych (z wyłączeniem spraw określonych w statucie), gospodarczych oraz administracyjnych. Obecnie skupia 15 mediatorów – profesjonalistów wykonujących zawód radcy prawnego, wykwalifikowanych do pełnienia zawodu mediatora poprzez ukończenia wyspecjalizowanych kursów rekomendowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości jako niezbędnych dla wykonywania tego zawodu.

Jak informuje Anna Mazurek, rzecznik OIRP Rzeszów, sprawę do mediacji może skierować każdy, kto pozostaje w sporze dającym się rozwiązać w ten sposób. Może to być np. pracodawca, który nie może znaleźć porozumienia z odchodzącym z pracy pracownikiem, konsument w sporze z ubezpieczycielem czy bankiem, przedsiębiorca niemogący dogadać się ze swoim kontrahentem, czy też rozwodzący się małżonkowie, którzy nie chcą, aby o sposobie ich kontaktów z dziećmi decydowali psychologowie i sąd. Mediacja jest zarówno dla zwykłego obywatela, jak też dla dużego koncernu. Wkrótce mediacje będą możliwe także w sporach obywatela z urzędem, co powinno służyć upowszechnieniu tej niedocenionej metody rozwiązywania sporów.

Aby skierować sprawę do mediacji, wystarczy zwykły wniosek ze zgodą obu stron na przeprowadzenie mediacji, lub zapis w umowie kierujący strony do takiego rozwiązania sporów z takiej umowy. W mediacji wygrywają obie strony decydując same o sposobie rozwiązywania sporu i zawierają ugodę. Mediator w mediacji ma możliwość nieograniczonego dialogu ze stronami, rozważania różnych alternatyw i wspólnego poszukiwania rozwiązań sporu.

Zdaniem przedstawicieli Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie, rola  mediacji jako alternatywnego sposobu rozwiązywania sporów nabiera szczególnego znaczenia, co związane jest z podjętymi inicjatywami polegającymi na zmianie przepisów prawa (nowo wprowadzone regulacje w zakresie mediacji w postępowaniach administracyjnych), lub planowaniu wprowadzenia kolejnych zmian, które mają zwiększać rolę mediacji jako sposobu na ograniczenie ilości konfliktów rozwiązywanych wyłącznie za pośrednictwem sformalizowanych postępowań.

Ma to odciążać organy wymiaru sprawiedliwości i budować społeczną aprobatę dla idei mediacji, opartej na naturalnym dążeniu do ostatecznego rozstrzygania konfliktów i pokonywaniu barier pozornie nie do przekroczenia. Mediacja może przywrócić zaufanie pomiędzy stronami konfliktu, a nawet pozwolić nawiązać kontakty osobiste lub gospodarcze zwaśnionych stron.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy