Reklama

Biznes

Osiem nowych firm w Inkubatorze Technologicznym od początku roku

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 05.07.2017
33639_a
Share
Udostępnij

Osiem przedsiębiorstw rozpoczęło działalność w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce w pierwszym półroczu 2017 roku. Są to m.in.: 3D team specjalizująca się w skanowaniu 3D; The Batteries, która produkuje wysoce zaawansowane baterie i akumulatory; Poeton Polska, która będzie zajmować się produkcją powłok dla samolotów; Netur Polska działająca w branży przetwarzania danych i RC-TECH – dostawca usług inżynierskich z zastosowaniem technik CAD. Obecnie w inkubatorze funkcjonuje 55 przedsiębiorstw, które dają 374 miejsc pracy. Wynajętych jest już 94 proc. powierzchni budynku.

Pierwsze półrocze 2017 roku w Inkubatorze Technologicznym podsumowano na śniadaniu biznesowym, które odbyło się w środę, 5 maja w Jasionce. Było to już piąte śniadanie, na jakie co pół roku RARR S.A. zaprasza przedsiębiorców z inkubatora. – Mamy nadzieję, że oferta parku Aeropolis jest dla was bogata i na pewno będzie się rozrastała. Możemy mówić, że jest to kolebka przedsiębiorczości w województwie, a Aeropolis jest marką, którą możemy się chwalić – zwrócił się do przedsiębiorców Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – Liczymy na państwa pomysły, zrobimy wszystko, aby pomóc w ich realizacji oraz znaleźć na nie dofinansowanie.

Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A., zaznaczyła, że rok 2017 jest szczególnym, bo inkubator będzie świętował piąte urodziny. -Nasza rodzina parkowa liczy już ponad 100 firm. Mamy młodzież w Preinkubatorze Akademickim, mamy przedsiębiorców w Inkubatorze Technologicznym oraz dużych potentatów w strefach – mówiła Barbara Kostyra.

Powierzchnia inkubatora jest wynajęta prawie w całości

W pierwszym półroczu 2017 r. o wejście do Inkubatora Technologicznego aplikowało 12 firm. Rada inkubatora zdecydowała o przyjęciu ośmiu przedsiębiorstw. Obecnie jest tu 55 firm, które dają 374 miejsc pracy, natomiast od początku działalności inkubatora stworzono 614 miejsc pracy.

60 proc. funkcjonujących tu firm to przedsiębiorstw to firmy o kapitale polskim, 10 proc. stanowią firmy z kapitałem niemieckim, 6 proc. – z kapitałem francuskim; ponadto z  włoskim, ukraińskim, angielskim i kanadyjskim. Wynajętych jest 94 proc. powierzchni inkubatora. – Mamy wolne jeszcze dwie hale produkcyjne w budynku głównym oraz biura w dwóch budynkach. Naszym celem jest pomoc przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu, oferujemy doradztwo ekspertów oraz szeroką ofertę laboratorium – mówiła Barbara Kostyra.

Ponadto podczas śniadania biznesowego Marek Magniszewski, kierownik Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis przedstawił przedsiębiorcom wyposażenie laboratorium oraz badania, jakie mogą tu realizować. Natomiast pracownicy RARR S.A. Maciej Gałas oraz Maciej Kryński przedstawiali oferty, z jakich aktualnie przedsiębiorcy mogą korzystać.

Maciej Gałas – ofertę pożyczek dla przedsiębiorców, zaś Maciej Kryński – projekt Generator kompetencji dla pracowników MŚP.

Działalność zaczęły firmy z branży lotniczej i technologicznej

Do inkubatora weszło osiem nowych firm. The Batteries Sp. z o.o., Poeton Polska Sp. Z o.o, BRMS Sp. z o.o., Netur Polska Sp. z o.o., HBB sensor, Uniqrom Sp. z o.o., RC-Tech Sp. z o.o. i Q-teq Sp. o.o. i 3Dteam.

Firma BMRS realizuje projekt Enigma, polegający na technologii rozproszonych serwerów, które biorą udział w tworzeniu kryptowalut. HBB sensor  to spółka joint venture z niemiecką spółką Primosensor GMbH, która produkuje sensometry. W Jasionce będzie wytwarzać sensometry.

Poeton Polska to spółka córka brytyjskiej firmy z 120-letnią tradycją. Poeton Polska chce otworzyć w Jasionce centrum badań i rozwoju; będzie zajmować się produkcją powłok dla samolotów. Firma współpracuje m.in. ze światowymi koncernami Rolls Royce, Safran, Goodrich, Pratt&Whitey.

The Batteries Sp. z o.o. będzie produkować wysoce zaawansowane baterie i akumulatorów przy użyciu technologii cienkowarstwowego nanoszenia. Baterie mają być trwałe i bezpieczniejsze, a cykle ładowania krótsze; będzie można je będzie używać w wyższych temperaturach. Firma chce stworzyć technologię dużo tańszą w produkcji niż dostępne. Firma już współpracowała z Apple, Samsungiem czy LG.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy