Reklama

Biznes

Specjalistyczne badania na nowoczesnym sprzęcie w laboratorium w Jasionce

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 24.07.2017
33916_glowne
Share
Udostępnij

Półtora roku działania Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis w Jasionce, dowiodło, że w regionie było zapotrzebowanie na tego typu jednostkę. Na stałego klienta laboratorium wyrasta Heli-One, firma należąca do międzynarodowego koncernu, zajmująca się obsługą liniową oraz bazową śmigłowców; z usług skorzystały także ML System i Betonovo. Laboratorium realizuje nie tylko zlecenia komercyjne, ale również edukuje młodzież, współpracuje z uczelniami, zaś pracownicy biorą udział w konferencjach naukowych i publikują artykuły w branżowych magazynach.

Laboratorium wspiera mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa głównie z branży automotive, lotniczej, kolejowej i medycznej, jak również osoby fizyczne chcące skorzystać z usług laboratorium. Zlecenia realizuje po konkurencyjnych stawkach, dzięki pomocy de minimis wynoszącej od 30% do 50 %, co powoduje, że usługa może być nawet o połowę tańsza. Przedsiębiorcy mogą tu zlecić specjalistyczne badania, niezbędne w branżach: lotniczej, automotive, kolejowej czy medycznej oraz uzyskać fachową poradę i pomoc specjalistów.

Z usług laboratorium skorzystały m.in. firmy: ML System, Heli-One i Betonovo. Marek Magniszewski, kierownik jednostki, przyznaje, że laboratorium funkcjonuje prężnie, ale jest w stanie realizować znacznie więcej zleceń.

– Przedsiębiorcy często nie wiedzą, że w naszym laboratorium mogą zlecić usługi, których potrzebują, dlatego sami inicjujemy spotkania i przedstawiamy spektrum naszej działalności. Odwiedzamy firmy zlokalizowane na terenie woj. podkarpackiego, dzięki temu pozyskujemy nowych klientów – tłumaczy Jolanta Kasprzyk-Kremer.

Laboratorium prowadzi badania starzeniowe w komorze klimatycznej

Zakres usług, z jakich mogą skorzystać firmy, jest bardzo szeroki, gdyż zakup wszystkich nowoczesnych urządzeń, jakie znajdują się na wyposażeniu, został skonsultowany z przedsiębiorcami. Na wyposażeniu laboratorium znajduje się m.in. komora klimatyczna, w której można badać wpływ nasłonecznienia, temperatury, deszczu i wilgotności na przedmioty z branży tworzyw sztucznych, automotive i fotowoltaiki. Firmy z branży tworzyw sztucznych mogą zlecać badania starzeniowe powłok izolacyjnych kabli, badanie komponentów z tworzyw (reklamówki, worki foliowe, itp.) pod kątem biodegradacji, badanie przenikania wilgotności do wnętrza kabli; branża fotowoltaiczna – testy wilgotnościowo-zamrożeniowe, badanie cyklów termicznych dla modułów krzemowych oraz cienkowarstwowych. Natomiast firmy z branży automotive mogą tu przeprowadzać testy starzeniowe poduszek powietrznych, badania starzeniowe powłok lakierniczych z wykorzystaniem systemu nadeszczania, badanie wytrzymałości tapicerki na promieniowanie słoneczne.

Ponadto znajduje się tu pracownia szybkiego prototypowania wyposażona w skaner optyczny i dwie drukarki 3D oraz kamery termowizyjne. Marek Magniszewski podkreśla, że z urządzeń mogą korzystać również młodzi przedsiębiorcy, którzy testują swoje pomysły biznesowe. – Często pomagamy bezinteresownie, bo wiemy, że jeśli wspólnie znajdziemy rozwiązanie problemu, to będzie to sukces dla przedsiębiorcy i dla nas – podkreśla kierownik laboratorium.

Działalność komercyjna to nie wszystko

Laboratorium współpracuje ze szkołami średnimi, uczelniami oraz firmami w zakresie edukacji młodzieży. – Niedawno laboratorium jako część Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego zorganizowało wspólnie z rzeszowską firmą 3DR- Studio projektowo-szkoleniowe, kurs AutoCada dla pięciu najlepszych uczniów technikum kształcących się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali – mówi Marek Magniszewski.

Pracownicy laboratorium mogą pochwalić się udziałem w konferencjach naukowych oraz publikacjami w branżowych czasopismach: „STAL METALE&NOWE TECHNOLOGIE”, co jest możliwe dzięki ścisłej współpracy z Politechniką Rzeszowską. Ponadto w 2016 r. wzięli udział w II Krajowej Konferencji Szybkiego Prototypowania, zaś w 2017 roku w XXII Krajowej Konferencji Naukowej Koła Zębate 2017.

Nowa akredytacja pozwoli zyskać nowych klientów

Nowoczesne laboratorium z Jasionki cały czas się rozwija. – Podjęliśmy działania związane z uzyskaniem akredytacji zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC/17025 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”. Pozwoli nam ona zyskać nowych klientów zwłaszcza z branży fotowoltaiki – dodaje Anna Strusińska.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy