Reklama

Biznes

W branży logistycznej lepiej być o krok do przodu

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 26.09.2017
34546_main
Share
Udostępnij

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie branży logistycznej bez systemów wspierających automatyzację i eliminujących ryzyko błędów. Każda rozwijająca się firma powinna korzystać z dostępnych rozwiązań, by dostosować standardy oferowanych usług do potrzeb rynku. Które z nich są standardem, a jakie mogą stanowić przyszłość w branży? Jak z innowacyjnymi rozwiązaniami radzą sobie podkarpackie przedsiębiorstwa? Więcej będzie można się dowiedzieć w trakcie Kongresu i Targów TSLA EXPO, które rozpoczną się już w piątek, 29 września. Informacje na stronach www.tslaexpo.pl

Logistyka i magazynowanie w wielu przedsiębiorstwach są postrzegane jako dodatkowe koszty. – Z księgowego punktu widzenia trudno się z tym nie zgodzić, więc często jej poziom dofinansowania i automatyzacji odbiega od poziomu automatyzacji procesów produkcyjnych. Jednak świadomi menadżerowie szukają oszczędności w dłuższej perspektywie i tam gdzie mogą wprowadzają ulepszenia. Poziom i zakres tych ulepszeń zależy od wielu czynników, nie tylko od zamożności portfela inwestora – podkreśla Ryszard Pytel, prezes krakowskiej spółki DataConsult, oferującej nowoczesne rozwiązania dla branży logistycznej.

WMS w każdym większym magazynie

Współcześnie ciężko sobie wyobrazić większy magazyn bez zaawansowanego rozwiązania klasy WMS (Warehouse Management System), obsługującego wieloetapowe procesy przyjęć i wydań magazynowych, optymalizującego procesy wydania poprzez planowanie przepływu towarów, zarządzaniem zadaniami operatorów i wózków, kompletacją z wielu stref itd. Zastosowanie zaawansowanego rozwiązania WMS pozwala na dużą automatyzację, na wykorzystanie algorytmów matematycznych do właściwego podzielenia dokumentów wydania, przypisania zadań, zadbania o optymalny przebieg zbiórki, komasację/sortowanie, kontrolę z pakowaniem i załadunek. – Możemy je traktować jako standardowe narzędzie każdego szefa logistyki – tłumaczy Ryszard Pytel.

Często rozwiązania informatyczne wspomagane są automatyką. Zastosowanie do zapasów regałów windowych czy regałów przesuwnych, wózków na pętli indukcyjnej do zatowarowania stref pickingowych, systemów transportu poziomego lub pionowego, sorterów, stanowisk pick-by/to-light do przepływu w ramach kompletacji dodatkowo zwiększa automatyzm procesów, którymi steruje WMS.

– Patrząc na rozwiązania stosowane w magazynach europejskich, w polskich magazynach wciąż jest za mało bardziej zaawansowanej automatyki.  Nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić choćby na automatyczny transport z sortowaniem, więc zastosowanie układnic czy robotów paletyzujących/depaletyzujących wykracza poza możliwości inwestycyjne statystycznego polskiego przedsiębiorcy – przyznaje Ryszard Pytel.

Grupa OMEGA PILZNO wdraża innowacje na magazynach

Innowacje w sferze transportu i spedycji, jak również w obszarach logistyki wdraża Grupa OMEGA PILZNO, działająca na Podkarpaciu od 25 lat. Firma od lat korzysta z systemów gospodarki magazynowej w obrębie Podkarpackiego Parku Logistycznego, obecnie z SAP Warehouse Management System (WMS), który pozwala na efektywne wykorzystanie systemów IT do optymalnego zarządzania powierzchnią magazynową i towarami na magazynie.

SAP WMS oparty jest na funkcjonującym w firmie SAP Business One, co pozwala na pełną integrację systemu również w pozostałych obszarach działalności firmy, np. księgowości czy sprzedaży. System jest ważny przy codziennej obsłudze klientów ze zróżnicowanym towarem. Dzięki niemu można szybko i bezbłędnie dotrzeć do lokalizacji na magazynie, w którym znajduje się dany towar. W systemie SAP WMS, przy pomocy kolektorów danych, operator może wygenerować odpowiednią etykietę i oznaczyć nią jednostki towarowe lub w momencie przyjmowania towaru do magazynu przyjąć do systemu informacje zawarte na etykiecie nadanej wcześniej przez inny podmiot. Daje to możliwość kontrolowania daty ważności produktu, partii.

– System sam wywołuje do wysyłki najstarsze produkty, jest to bardzo istotne podczas składowania na magazynie towarów mających datę przydatności. Dzięki niemu możliwa jest również kontrola ilościowa i asortymentowa przyjmowanego do magazynu towaru, np. pod kątem zgodności dostawy z dokonanym wcześniej zamówieniem. Ponadto klient w każdym momencie może otrzymać zestawienie stanów magazynu, całości lub danego produktu, może również prześledzić ruchy towaru od momentu wejścia, przesunięć magazynu aż do samego wyjścia – wylicza Kamil Maziarka, kierownik magazynu OMEGA Pilzno w Jasionce.

Adam Godawski, wiceprezes Grupy OMEGA Pilzno podkreśla, że firma nieustannie poszerza zakres swoich usług, zarówno w sferze transportu i spedycji, jak również w obszarach logistyki. – Wprowadzenie systemu SAP WMS było to kolejne działanie na drodze do realizacji celu głównego firmy, czyli osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Naszą ideą było stworzenie tak dopracowanego systemu, aby rozszerzanie zakresu powierzchni magazynowych przez Grupę OMEGA Pilzno nie wiązało się z kolejnymi wdrożeniami, tylko z przeniesieniem wypracowanych i sprawdzonych rozwiązań. Jesteśmy otwarci na zmieniający się rynek usług logistycznych i rosnące wymagania klientów, którzy zwracają coraz baczniejszą uwagę na wszelkie przejawy innowacyjności – mówi Adam Godawski.

Zdaniem prezesa DataConsult Sp. z o.o., z jednej strony mamy konieczność inwestycji w wciąż stosunkowo drogą automatykę, z drugiej możemy zastosować technologie tańsze w zakupie i implementacji, a równocześnie gwarantujące zwiększenie wydajności w konkretnych zastosowaniach, np. technologię RFID czy Voice Picking.

– Obecnie rozszerzona rzeczywistość mocniej puka do naszych drzwi i logistyka będzie mogła z tej technologii w przyszłości skorzystać. Kluczową rolę odgrywają tutaj okulary rozszerzonej rzeczywistości (AR), które pozwalają na wyświetlanie równolegle drugiego obrazu – interfejsu systemu WMS. Większość informacji człowiek odbiera za pomocą wzroku, dlatego wykorzystanie tego zmysłu do prezentowania coraz większej ilości danych magazynierowi jest bardzo ciekawym technologicznie rozwiązaniem – mówi Ryszard Pytel. – Użycie systemu WMS bazującego na technologii AR zmienia sposób pracy magazyniera – zamiast terminala czy kartki papieru używa on inteligentnych okularów, z wykorzystaniem których realizuje procesy magazynowe i kontaktuje się z innymi użytkownikami. Całkiem nowa technologia komunikacji człowiek-maszyna spowoduje, że być może trzeba będzie od nowa zdefiniować podejście do części procesów logistycznych. Okulary AR z terminalem mobilnym AR mogą być częścią IoT na magazynie, dostarczając do systemu WMS dane pozwalające na podejmowanie dynamicznych decyzji również w oparciu o dane z czujników.

Automatyzacja w logistce w Polsce a na Zachodzie

Jeszcze kilka lat temu automatyzacja magazynowa znana była tylko wśród zachodnich przedsiębiorstw, które dojrzale podchodziły do wyzwań kapryśnego rynku, z naciskiem na rynek pracy. Biorąc pod uwagę sytuację w Polsce, wprowadzenie automatyzacji, która wymaga od operatora mniejszych kompetencji w zakresie trafności podejmowania decyzji oraz wprowadzanie automatyki, która zastępuje tzw. tanią siłę roboczą staje się zasadne, a w niektórych przedsiębiorstwach wręcz konieczne.

Prezes DataConsult podkreśla, że automatyzacja to szereg korzyści dla firm z branży. Po pierwsze powoduje, że przedsiębiorstwo nie tylko optymalizuje swoją przestrzeń magazynową, ale również zwiększa jego fizyczną pojemność, co jest kluczowe zwłaszcza przy rosnącym asortymencie, czy procesach logistycznych związanych z wejściem w kanał e-commerce. Po drugie, dodatkowo skraca się czas trwania wielu operacji magazynowych oraz następuje znaczna redukcja błędów magazynowych, co z kolei przekłada się na większe zadowolenie klienta końcowego. Po trzecie, korzystanie z nowoczesnych rozwiązań przynosi również szereg korzyści związanych ze zmniejszeniem kosztów pracy, głównie poprzez zastąpienie człowieka – maszyną. Co ważne, rośnie również bezpieczeństwo zarówno pracowników magazynu jak i przetrzymywanych towarów/ładunków. Niewątpliwie inwestycje w innowacje przynoszą przedsiębiorstwu wiele korzyści i często stają się antidotum na problemy, z którymi codziennie mierzy się magazyn.

Rynek podkarpacki nie odbiega znacznie od pozostałych regionów kraju. – Jak wszędzie, są przedsiębiorcy, którzy wciąż nie czują potrzeby optymalizacji i automatyzacji logistyki, są też firmy, które znajdują się w czołówce polskich przedsiębiorstw wydając dziesiątki milionów na nowe automatyczne magazyny. DataConsult doradza i automatyzuje procesy przedsiębiorstw w całej Polsce, zarówno bezpośrednio, jak również przez partnerów. Ok 15 proc. z ponad 220 firm posiadających nasze rozwiązania WMS ma swoje magazyny na Podkarpaciu i obserwujemy gwałtowny rozwój regionu również w sferze logistyki wewnętrznej – dodaje Ryszard Pytel.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy