Reklama

Biznes

Prezydent zwiedzał stoiska, Podkarpacie przystąpiło do programu Clean Sky

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 17.11.2017
35905_MAIN
Share
Udostępnij
Kilka podkarpackich firm miało okazję zaprezentować swoją działalność i produkty prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który podczas drugiego dnia Kongresu 590 zwiedzał stoiska w CWK G2A Arenie.
 
Jako pierwszą prezydent odwiedził Podkarpacką Strefę Chillout, stoisko województwa podkarpackiego z regionalnymi smakołykami, m.in. suszonymi owocami, biszkoptami, jabłkami oraz sokami owocowymi. Dawid Cycoń i Edyta Stanek z firmy ML System, nagrodzonej na ubiegłorocznym Kongresie 590 Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP, prezentowali Andrzejowi Dudzie transparentną szybę fotowoltaiczną, natomiast Waldemar Bieniek i Gabriel Myśliwiec z start-upu WiseGlass opowiadali o technologii, która pozwala wyświetlać w lustrze personalizowane reklamy. – Prezydent był bardzo zainteresowany naszym lustrem reklamowym – przyznaje Waldemar Bieniek.
 

Prezydent rozmawiał także z Markiem Bujnym z firmy Ultratech, produkującej części i podzespoły dla światowych firm lotniczych i energetycznych; przedstawicielami spółki Melex, którą dzień wcześniej nagrodził Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii „Międzynarodowy sukces” oraz firmą Linetech, która na lotnisku w Jasionce prowadzi bazę do przeglądów i serwisów samolotów pasażerskich.

Podkarpacie przystąpiło do programu „Czyste niebo”

Podczas Kongresu 590 Województwo Podkarpackie przystąpiło do programu Clean Sky Joint Undertaking, którego wymiar regionalny opiera się na promowaniu i wykorzystywaniu synergii z europejskimi funduszami inwestycyjnymi (ESIF) w obszarze aeronautyki. Clean Sky Joint Undertaking – CSJU („Wspólne przedsięwzięcie Czyste Niebo 2”) jest partnerstwem publiczno-prywatnym w dziedzinie lotnictwa w ramach Horyzontu 2020, które w tej dziedzinie stanowi łącznik między UE, a głównymi graczami na rynku Europy. Ta forma współpracy między Komisją Europejską a europejskim przemysłem lotniczym została zawiązana w celu wprowadzenia zmian w redukowaniu oddziaływania lotnictwa na środowisko. Jest to największy europejski program w obszarze „Badania naukowe i innowacje – przestrzeń kosmiczna”, a Podkarpacie jest pierwszym polskim regionem, które do niego przystąpiło.

– Clean Sky jest programem, który skupia się na dziedzinie lotnictwa. Lotnictwo i kosmonautyka są bardzo ważnym przemysłem z punktu widzenia UE, dlatego, że jest to sektor rosnący gospodarczo i ekonomicznie, bo wzrasta ilość połączeń lotniczych, rośnie przewóz pasażerów i towarów, wzrasta też oddziaływanie tego przemysłu na środowisko. Powstaliśmy 10 lat temu. Od początku zabiegamy, aby zmniejszać szkodliwy wpływ lotnictwa na środowisko i od początku polskie podmioty współpracują z nami, ale uważamy że Polska ma większy potencjał współpracy i mamy nadzieję, że to będzie jej początek – powiedział dyrektor wykonawczy Clean Sky Tiit Jurimae, jednocześnie podkreślając, że Podkarpacie jest dla naturalnym partnerem do współpracy, bo to region z lotniczym DNA, który wybrał  lotnictwo i kosmonautykę na swoją główną inteligentną specjalizację

.

– Podpisanie tego porozumienia to pierwszy krok, cieszymy się, że możemy się w ten sposób włączyć w przesłanie tego kongresu, którego przesłaniem jest uwalnianie polskiego  potencjału gospodarczego. Uważamy, że możemy pomóc ten potencjał w dziedzinie lotnictwa uwolnić. Cieszymy się, że robimy to w tej chwili na Podkarpaciu – dodał.

Marszałek Władysław Ortyl przyznał, że przystąpienie do „Clean Sky” to wzrost aktywność regionu w dziedzinie inteligentnej specjalizacji lotnictwo i kosmonautyka.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy