Reklama

Biznes

Praca jako freelancer – jak to wygląda w praktyce?

Materiał partnera
Dodano: 09.01.2018
37179_main
Share
Udostępnij

Wiele osób marzy o wolnym zawodzie. W końcu tak fajnie byłoby pracować w domu, samem decydować, kiedy dokładnie się chce wykonywać swoje zadania oraz nie mieć szefa nad głową. Z drugiej strony trzeba zadbać o prawidłową organizację czasu, a częste przebywanie z domu może rozleniwiać. Jak na prawdę wygląda praca freelancera?

Zalety pracy jako freelancer

W naszych wyobrażeniach freelancer cały dzień w piżamie i od czasu do czasu wykona jakieś zadania lub siedzi w plenerze oraz rozkoszuje się w przyrodą. W rzeczywistości freelancer faktycznie może wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na ziemi. Często nie musi się martwić swoim wyglądem, w końcu nikt inny go nie ogląda. Może też dostosować zadania do wykonania do swojej wydajności. Nic nie stoi na przeszkodzie, gdy jednego dnia popracuje z 10 godzin, a następnego tylko kilka. Nie ważne jest, ile czasu poświęca na pracę. Liczy się tylko to, aby zdążył wykonać swoje zadania na czas. Może też sobie wziąć dzień wolny, gdy wywiąże się ze swoich obowiązków i nie musi o tym nikogo informować. Freelancerzy często zarabiają też więcej niż osoby pracujące na etacie. W końcu, gdy wykonają swoje zadania mogą szukać kolejnych zleceń, a nie siedzieć bezczynnie przy biurku. Jeśli nie chcą zarobić więcej mogą po prostu wziąć sobie kolejny dzień wolny i w tym czasie zająć się innymi rzeczami.

Wady pracy jako freelancer

Niestety, praca jako freelancer ma też swoje wady. Niektórzy zastanawiają się, co to może być. W końcu siedzą sobie spokojnie tam, gdzie chcą i pracują wtedy, gdy mają na to ochotę. Jednak niezupełnie tak jest. Freelancerzy też mają nad sobą szefa, a właściwie kilku. Muszą oni sprostać oczekiwaniom nie tylko jednej osoby, ale całej rzeszy zleceniodawców. W pracy jako freelancer niezwykle ważna jest też dobra organizacja czasu. W końcu chcemy wykonać swoje zadania tak, aby nasi klienci byli z nas zadowoleni, a to wymaga czasem sporej wprawy. W dodatku freelancerzy mają niepewną sytuację finansową. Na etacie nawet, gdy nie masz zadań do wykonania, dostajesz stałą miesięczną pensję. Zupełnie inaczej jest w pracy jako freelancer. W tym przypadku zarabiamy za konkretnie wykonane zadania. Jeśli mamy mniej zleceń, to mniej zarabiamy. Często zdarza się, że przez kilka miesięcy jest kiepsko, więc musimy zadbać o to, aby mieć odłożone pieniądze. Niestety, nikt do nas nie przyjdzie i nie da nam nowych projektów do wykonania, musimy ich sami poszukać.

Gdzie może pracować freelancer?

Jak już wspomnieliśmy, freelancer może pracować z dowolnego miejsca na ziemi. Jednak wiadomo, że im piękniejsze otoczenie, tym mniejsze chęci do pracy będzie wykazywał. Dlatego raczej nie da rady cały czas pracować w plenerze. Nie zawsze też wychodzi praca w domu, ponieważ wtedy znajduje mnóstwo innych rzeczy do wykonania, a wtedy zostaje coraz mniej czasu na pracę. Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie biura do wynajęcia, np. officelist.pl, które ma swoje siedziby w różnych częściach Polski. Dzięki temu chociaż część pracy można wykonać w warunkach biurowych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy