Reklama

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

A A A
Opracowanie Aneta Gieroń

Dodano: 06-02-2018

Marcin Drozd, współwłaściciel PTS Investments sp. z o.o. Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR

Marcin Drozd, współwłaściciel PTS Investments sp. z o.o. Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Aeropolis” to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która od 11 lat zarządza PPN-T w Jasionce,  w trakcie biznesowego śniadania „Aeropolis”, na którym przedstawiono firmy, jakie w 2017 roku weszły do Preinkubatora Akademickiego i Inkubatora Technologicznego. W sumie 19 nowych przedsiębiorstwo, a wśród nich producenci „elektronicznych żaluzji”, innowacyjnych kotłów grzewczych, turbin do napowietrzania, czy luster reklamowych.
 
Śniadania biznesowe to cykliczne spotkania, które w „Aeropolis” organizowane są co pół roku i są okazją do wymiany doświadczeń biznesowych, ale też bieżącej oceny działalności Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego. Podsumowując rok 2017 prezes Bednarz przypomniał, że od początku działalności Preinkubatora Akademickiego, który jest najstarszym obiektem w Parku, prawie 100 firm zabiegało o możliwość prowadzenia w nim działalności, a tylko w ostatnim roku 8 nowych przedsiębiorstw rozpoczęło w nim pracę. Obecnie na młodych przedsiębiorców czeka do wynajęcia już tylko jedno pomieszczenie biurowe oraz dwa produkcyjno – usługowe. 
 
Jeszcze większym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszył się Inkubator Technologiczny usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego w Jasionce, w którym wynajętych jest 89 proc. powierzchni. Inkubator obchodzi w tym roku 6. urodziny, a w ostatnich latach swoją działalność rozpoczęły tutaj 53 firmy zatrudniając 360 osób.
 
- W 2017 roku podjęliśmy współpracę z 12 nowymi przedsiębiorcami  - wyliczał prezes Bednarz.
 
Wśród nich Digi Glass Factory Sp. z o.o., która zajmuje się produkcją inteligentnych szyb o regulowanej przeźroczystości oraz z podziałem na segmenty, które mogą być z osobna regulowane.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR
 
- Produkty tego typu są już obecne na rynku polskim, ale my jesteśmy jedynym producentem, dzięki czemu czas oczekiwania na produkt jest maksymalnie krótki, a sam towar dwa razy tańszy od innych oferowanych na rynku  - przekonywał Marek Siudyła, współwłaściciel DigiGlass Factory sp. z o.o. – Nasz pomysł polegający na modułowym podziale szyby i sterowaniu jej przezroczystością zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego.
 
„Aeropolis” jak polska Dolina Krzemowa
 
Siudyła mówił też o korzyściach płynących z obecności w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, o czym przekonał się podczas niedawnych Targów Budowlanych BUDMA w Poznaniu. – To dodaje firmie wiarygodności - stwierdził. – Kontrahent z Warszawy słysząc skąd jesteśmy, natychmiast skojarzył Rzeszów i „Areopolis” nazywając nas polską Doliną Krzemową.
 
Do Inkubatora Technologicznego w ostatnim czasie weszły też: Locky sp. z o.o.; CareersNinja sp. z o.o.; Nétur Polska sp. z o.o. oraz Skala sp. z o.o.
 
Locky sp. z o.o jest firmą, która rozwiązuje problem braku kontroli nad niezamkniętym zamkiem w drzwiach mieszkania, albo firmy. Spółka została założona w ramach Platformy Startowej TechnoparkBiznesHub i oferuje nakładkę na klucz wraz z software  na urządzenia mobilne, dedykowane dla deweloperów, przedsiębiorstw, ale też użytkowników indywidualnych. W II kwartale tego roku firm planuje debiut na rynkach światowych.
 
Liudmyla Prochko, właścicielka CareersNinja sp. z o.o. oferuje rekrutację w branży IT, marketingu i zarządzania, gwarantując pozyskanie do pracy zdalnej najlepszych specjalistów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Dla najbardziej wymagających zleceniodawców potrafi zrekrutować  profesjonalnego pracownika w maksymalnie 3 dni.
 
Reklama
Nétur Polska sp. z o.o. to spółka - córka firmy Nétur Kanada oferująca około 600 komponentów, których głównymi odbiorcami są firmy: UTC oraz General Electric. W ciągu najbliższych kilku lat firma chce uruchomić w Jasionce druk 3D, a do końca tego roku podwoić zatrudnienie. Firma ma 40 – letnią tradycję w Kanadzie, a najnowocześniejsze technologie  oraz zoptymalizowane metody produkcji chce też wdrażać w „Aeropolis”.  
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR
 
Skala sp. z o.o. jest dostawcą zautomatyzowanych systemów kontroli jakości dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Systemy automatycznej kontroli wizyjnej i przetwarzania obrazu, bezkontaktowe systemy pomiarowe, skanery 2D, systemy analizy dźwięku i wibracji oraz automatyzacja procesów kontroli jakości. 
 
- Bliskość firm, z którymi współpracujemy oraz zaplecze laboratoryjne - to przesądziło o naszym wejściu do Inkubatora – mówił Piotr Olczyk, prezes spółki Skala.
 
Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania „Aeropolis” posiada cztery Pracownie: Metalograficzną, Charakterystyki Materiałów, Szybkiego Prototypowania i Badań Starzeniowych, które w 2017 roku na zlecenie przedsiębiorców wykonały 68 usług, z czego najwięcej było skanowania i wydruków na drukarce 3D.
 
Trzeba będzie szukać pomysłu z samorządowcami na poszerzenie  Aeropolis
 
Od początku istnienia „Aeropolis” idealną ścieżką obecności w Parku byłby biznesowy debiut w Preinkubatorze, rozwój firmy w Inkubatorze Technologicznym, w końcu zakup działki w strefie, budowa własnej siedziby i działalność produkcyjna lub usługowa. 
 
- Społeczność „Aeoropolis” to duma i wyzwaniem. Cieszymy się sukcesami przedsiębiorców, ale … kurczy się nam strefa, a firm przybywa. Jak najszybciej trzeba będzie szukać pomysłu z samorządowcami na jej poszerzenie – mówił prezes Bednarz.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR
 
W ostatnim tylko roku do Preinkubatora Akademickiego weszło osiem firm, wśród nich m.in: Aberon sp. z o.o.; MezzoWork sp. z o.o.; PTS Investments sp. z o.o.; Usługi Informatyczne Krzysztof Gurak; VibbeSylance Sebastian Pietraszewski i Marcin Domański oraz WiseGlass sp. zo.o.
 
Ta ostatnia, oferująca lustra WiseGlass - rodzaj luster reklamowych, na których wyświetlają się spoty dostosowane do odbiorcy stojącego przed lustrem, zyskała już dużą popularność. Firma oferuje platformę reklamową, która łączy w sobie media reklamowe oraz oprogramowanie, które pozwala kierować reklamy do różnych typów osób i zbierać dane zwrotne.
 
Spółka Aberon specjalizuje się w produkcji urządzeń grzewczych elektrycznych w technologii elektrodowo – jonowej oraz oporowej. Urządzenia są przeznaczone do ogrzewania wody c.o., c.w.u, technologicznej oraz basenów.
 
Artur Kucaj,  prezes MezzoWork sp. z o.o. tłumaczył zasady serwisu mikropracy, który w przyszłości ma pozwolić na zdalną pracę nie tylko osobom posługującym się laptopami, ale także tym związanym chociażby z medycyną i online możliwe będzie stawianie diagnozy przez lekarzy specjalistów.
 
PTS Investments sp. zo.o. oferuje turbiny do napowietrzania stawów wodnych, redukujące umieralność ryb i zanieczyszczenie wody. Spółka proponuje też projektowanie i budowę maszyn oraz wykonywanie elementów na maszynach CNC.
 
Wsparcie przy wdrożeniach nowych sklepów, nanoszenie poprawek oraz modyfikacji na istniejące instalacje oparte o środowisko Magento zapewnia z kolei firma Krzysztof Gurak Usługi Informatyczne.
 
Wszystkie firmy, które zaprezentowały się w ramach pierwszego w 2018 roku śniadania biznesowego, po części oficjalnej miały teżokazję już na mniej oficjalne rozmowy, a przede wszystkim nawiązywanie biznesowych kontaktów. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak/Materiały RARR

KOMENTARZE

W piątek Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w AEROPOLIS

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego...

Latawce do kitesurfingu powstają w Inkubatorze w Jasionce

Atrakcyjna oferta Inkubatora Technologicznego...

Ze Lwowa w poszukiwaniu biznesowego klimatu do Rzeszowa

W lipcu umowę z Inkubatorem Technologicznym...

Bezpłatne konsultacje w Inkubatorze Technologicznym

Inkubator Technologiczny PPNT "Aeropolis" rozszerzył ofertę usług doradczych dla funkcjonujących w nim firm. Do dyżurujących już ekspertów z zakresu wzornictwa przemysłowego i własności...

Niemiecka firma rodzinna otworzyła spółkę w Jasionce

Od 3 do 5 milionów złotych zainwestuje na Podkarpaciu Grupa Gühring, która we wtorek, 17 listopada oficjalnie zainaugurowała w Inkubatorze Technologicznym działalność swojej pierwszej...

zobacz więcej
Reklama

Jest nowy pomysł na południową obwodnicę Rzeszowa

Pojawił się nowy pomysł na południową obwodnicę...

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie w realizacji 15 dużych inwestycji drogowych, o łącznej wartości ponad 10 mld zł. To cała S19, obwodnice kilku miast i droga krajowa Pilzno-Jasło...

Marta Półtorak i prof. Jerzy Posłuszny Honorowymi Obywatelami Rzeszowa

Dokładnie 171 lat musiała czekać pierwsza kobieta, by dołączyć do grona Honorowych Obywateli Rzeszowa. W 1847 roku pierwsze takie wyróżnienie otrzymał...

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

Reklama

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Jerzy Kwieciński z Podkarpacia ministrem w rządzie Morawieckiego

Jerzy Kwieciński, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, został we wtorek, 9 stycznia br. powołany na ministra inwestycji i rozwoju. Kwieciński pochodzi...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-02-20 14:49
WIG 62553.9 -0,40%
WIG20 2399.61 -0,37%
mWIG40 4789.8 -0,53%
sWIG80 14746.61 -0,32%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-02-20
USD 3,3597 +0,56%
EUR 4,1472 +0,01%
CHF 3,5967 -0,13%
GBP 4,7042 +0,45%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1342,00 -0,51% [14:35]
 Ropa brent baryłka 65,09 -0,81% [14:35]
 Pallad uncja 1024,50 -0,14% [14:35]
 Platyna uncja 1006,70 -0,24% [14:35]
 Srebro uncja 16,51 -0,66% [14:35]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY