Reklama

Biznes

Inżynierowie z Rzeszowa zbudowali Calibron – unikatowe laboratorium

Redakcja
Dodano: 21.02.2018
37777_Calibron
Share
Udostępnij

Calibron, czyli laboratorium do szybkiej diagnostyki i naprawy systemów energetycznych firmy GC Energy z Rzeszowa oraz zbudowana według najnowszej technologii drukarka 3D, którą pomogli stworzyć rzeszowscy naukowcy, to podkarpackie cegiełki w przemysłowej rewolucji, która ogarnęła świat. Zaprezentowano je na Politechnice Rzeszowskiej w czasie konferencji Industry 4.0 „Innowacyjne aplikacje dla przedsiębiorstw”.

Zbudowane przez firmę GC Energy z Rzeszowa laboratorium szybkiego reagowania Calibron to unikatowe rozwiązanie dla przemysłu energetycznego. Calibron jest zaawansowanym i najlepiej wyposażonym w Europie mobilnym laboratorium badawczym, które pozwala na sprawną diagnostykę, naprawę i monitorowanie systemów energetycznych.

GC Energy powstała w 2005 roku. To spółka polska, z polsko-włoskim kapitałem i siedzibą w Rzeszowie. Posiada 6 oddziałów zagranicznych. We Włoszech, Niemczech, Turcji, Tunezji, Francji i Słowacji. Firma od początku była nastawiona na zdobycie wysokiej pozycji wśród firm specjalizujących się  w montażu aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki przemysłowej oraz instalacji elektrycznych. Od początku realizowała usługi wyłącznie na inwestycjach przemysłowych. Dla przemysłu energetycznego, naftowego, chemicznego, gazowego i energii odnawialnych Dziś kompleksowo obsługuje klientów w zakresie kalibracji i montażu aparatury kontrolno-pomiarowej oraz dostawy oprzyrządowania i systemów kontroli, montażu tras kablowych, układania, podłączania, pomiarów kabli i światłowodów itp. Wśród klientów GC Energy są m.in. Gazoport Świnoujście, Rafineria Lotos, Elektrownia w Płocku, Microsoft w Holandii.

Do stworzenia mobilnego i stacjonarnego laboratorium szybkiego reagowania dla przemysłu zainspirowali GC Energy właśnie klienci. Ma ono ułatwić kompleksowy serwis firm obsługiwanych przez GC Energy. W mobilnym laboratorium skupiono automatykę i aparaturę kontrolno-pomiarową (AKPiA) odpowiedzialną za procesy technologiczne w obiektach przemysłowych, stanowiska IT i część elektryczną. Jest tu najnowszy sprzęt do kalibracji, testów i uruchomień w zakresie instalacji elektrycznych i AKPiA, a nawet dron do inspekcji miejsc trudno dostępnych, np. słupów wysokiego napięcia, czy ferm wiatrowych. Laboratorium stanowi unikalną w skali Europy konstrukcję o budowie modułowej przeznaczonej do pracy w oddalonych obiektach energetycznych. Dzięki temu możliwa jest diagnostyka systemów energetycznych, ich naprawa oraz monitorowanie pracy pod względem szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Supernowoczesna drukarka 3D

Najnowszym polskim osiągnięciem w zakresie Przemysłu 4.0. jest również przemysłowa drukarka 3D SONDA SYS, oparta o selektywne spiekanie proszków polimerowych. Urządzenie jako produkt polski z powodzeniem konkuruje z drukarkami 3D renomowanych firm światowych. Maszyna posiada złącza Ethernet, USB, umożliwia także łączność Wi-Fi oraz zdalną poprzez urządzenia mobilne. Powstały przy współpracy z naukowcami Politechniki Rzeszowskiej i podobnie jak mobilne laboratorium Calibron została zaprezentowana w czasie konferencji INDUSTRY 4.0 „Innowacyjne aplikacje dla przedsiębiorstw”, którą zorganizowała Politechnika Rzeszowska i Krajowy Klaster Industry 4.0.

– Rzeszów nieprzypadkowo stał się miejscem premier tych innowacyjnych w skali kraju i Europy konstrukcji. – W pracach nad realizacją obu projektów brali udział naukowcy z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Od lat nasi eksperci współpracują z zespołami badawczymi, które opracowują konstrukcje innowacyjnych urządzeń zaprojektowanych i zbudowanych w oparciu o filozofię Przemysłu 4.0 – mówił podczas konferencji prof. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki PRz. Wzięli w niej udział przedstawiciele przemysłu i świata nauki. – Do Rzeszowa przyjechali goście z całej Polski. Głównie z Podkarpacia, ale też przedstawiciele takich światowych firm jak Siemens, naszym celem jest integracja przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać u siebie rozwiązania dla przemysłu 4.0 – podkreślił prof. Budzik.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy