Reklama

Technologie IT rewolucjonizują budownictwo i...Targi Budownictwa

A A A

Dodano: 05-03-2018

Technologie IT rewolucjonizują budownictwo i...Targi Budownictwa

Targi Budownictwa nadal są atrakcyjne dla osób poszukujących najlepszych, nowoczesnych rozwiązań w budownictwie. Mimo postępu nowych technologii, które pozwalają zwykłemu Kowalskiemu dowiedzieć się wszystkiego ze swojego smartfona, nic nie zastąpi możliwości zobaczenia realnych produktów oraz bezpośredniej rozmowy ze specjalistami. 23. Targi Budownictwa, które odbędą się w dniach 6-8 kwietnia w Rzeszowie, będą też świetną okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w inteligentnym projektowaniu, energooszczędności budynków i projektowaniu urbanistycznym. Wszystko za sprawą nowego wydarzenia – Smart Congress: Project, Building & City.

Smart Congress jest kolejną inicjatywą podejmowaną przez istniejący od dwóch lat Klaster EXPO, który zrzesza firmy zajmujące się tematyką kongresowo-wystawienniczą i organizuje branżowe wydarzenia. Klaster ten zorganizował w 2016 roku w G2A Arena w Jasionce kilka wydarzeń branżowych, zaś w 2017 roku był współorganizatorem Kongresu i Targów TSLA EXPO.

– Flagowym wydarzeniem wystawienniczym na Podkarpaciu są w dalszym ciągu Targi Budownictwa. Jest to znacząca impreza, która gromadzi blisko 300 wystawców i kilkanaście tysięcy zwiedzających. Jako organizatorzy zdajemy sobie sprawę, że wydarzenie to musi rozwijać się i wprowadzać do programu nowości, by było jak najbardziej atrakcyjne dla jego uczestników. Mimo że jeszcze kilka lat temu wieszczono, iż w dobie postępu technologicznego targi w tradycyjnej formule nie będą miały racji bytu, wiedzieliśmy, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu oferenta z odbiorcą – mówi Robert Bielówka, dyrektor Międzynarodowych Targów Rzeszowskich. – Targi ewoluują i tego samego oczekujemy od naszych wystawców: aby zaskakiwali i zwiedzających, i środowisko branżowe, prezentując np. coś, co nie jest jeszcze dostępne w ich salonie firmowym.

Od targowego SPA po branżowy kongres

Taką nowością była wprowadzona kilka lat temu Strefa Porad Architektów (SPA), która została zainicjowana przez MTR i pracownię architektoniczną URBAN Project z Rzeszowa. Możliwość bezpłatnych porad u architektów okazała się sporym sukcesem – tylko w ciągu jednej edycji z porad korzysta blisko 1000 osób. Z roku na rok strefa porad rozrastała się i obecnie liczy kilkadziesiąt metrów kwadratowych, przyciągając nowych uczestników targów.

– Ta inicjatywa wyszła naprzeciw potrzebom zwiedzających, ale chcieliśmy zrobić więcej; zintegrować środowisko wykonawców, projektantów, architektów i deweloperów. Temu ma służyć Smart Congress, który będzie forum wymiany doświadczeń, ponieważ branża dzięki nowym technologiom bardzo szybko się rozwija – dodaje arch. Maciej Jamroży, prezes URBAN Project Sp. z o.o.

W Smart Congress wezmą udział praktycy, środowisko naukowe i gwiazdy architektury

Smart Congress: Project, Building & City odbędzie się pierwszego dnia targów, 6 kwietnia br., jako integralna część 23. Międzynarodowych Targów Budownictwa ExpoDom. Uczestnikami wydarzenia będą m.in.: architekci, deweloperzy, inżynierowie, przedstawiciele gmin i samorządów, inwestorzy indywidualni oraz naukowcy. Wśród zaproszonych gości są m.in.: prof. inż. arch. Janusz Rębielak z PAN Wrocław; dr hab. inż. arch. Magdalena Jagiełło-Kowalczyk, prof. Politechniki Krakowskiej, dr hab. inż. arch. Bogdan Siedlecki i dr inż. arch. Przemysław Markiewicz z Politechniki Krakowskiej

Reklama

Tematem wiodącym będzie kwestia, która interesuje wszystkich zwiedzających: innowacje i technologie IT w budownictwie, zarówno jednorodzinnym, wielkoskalowym, jak i urbanistyce. Paneliści i prelegenci będą dyskutować o zintegrowanym systemie inteligentnego projektowania. – Nie nadążamy za błyskawicznym postępem technologicznym i dostępnymi możliuwościami. Chcemy, żeby zwiedzający dowiadywali się o tym właśnie na targach, żeby tutaj otrzymywali porady inwestycyjne oraz informacje o najnowszych rozwiązaniach – wyjaśnia Robert Bielówka. – Zasugerowaliśmy też wystawcom, aby przygotowując ofertę targową uwzględnili w niej technologie IT w budownictwie. Aby zwiedzający mogli bez problemu trafić na takie informacje, postanowiliśmy przygotować specjalną trasę.

Zdaniem arch. Macieja Jamrożego, zarówno targi, jak i kongres, będą źródłem wiedzy zwłaszcza dla tych, którzy dopiero planują inwestycje. W inteligentnym budownictwie XXI w. niezmiernie ważny jest zintegrowany system projektowania, który przekłada się nie tylko na sam projekt, realizację, ale przede wszystkim na przyszły komfort jego użytkowników. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji warto zasięgnąć wiedzy u specjalistów. – Architekt to zawód zaufania publicznego. Inwestorzy przychodzą do nas po panaceum na ich wątpliwości. Branża stale się zmienia, a architekci muszą ciągle się kształcić i rozwijać, aby za zmianami nadążyć – temu właśnie ma służyć kongres – tłumaczy Jamroży.

Od lewej arch. Maciej Jamroży, prezes URBAN Project Sp. z o.o. oraz Robert Bielówka prezes MTR

Smart Congres będzie bezpłatny i otwarty dla uczestników

Smart Congress będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, jednak ze względów organizacyjnych warto wcześniej zgłosić swój udział w wydarzeniu. Wstęp jest bezpłatny. – Aby kongres miał jeszcze większą siłę rażenia, będzie dostępny na bieżąco w formie multimedialnej. Dzięki telebimom transmitującym wykłady i panele, wystawcy będą mogli uczestniczyć w kongresie nie opuszczając swoich stoisk – mówi Robert Bielówka.

W specjalnie przygotowanych salach odbędą się zajęcia warsztatowe, a integralną częścią wydarzenia będzie Archiczwartek (organizowany cyklicznie w Rzeszowie przez SARP Rzeszów), który wyjątkowo odbędzie się w piątek. Tematem spotkania będzie Buliding Information Modeling (BIM) – oraz odpowiedzi, jak wykorzystać nowoczesne technologie w projektowaniu. Wezmą w nim udział m.in. arch. Bogusław Barnaś, arch. Maciej Łobos, a także gwiazdy współczesnej architektury.

Kongres zostanie zdominowany przez tematy z zakresu BIM, technologii wykorzystania energii, badania możliwości wpływu OZE na budynki, odzyskiwania energii, zarządzania cyklem życia budynku, miast, czy inteligentnych technologii ułatwiającycych pracę na placu budowy.

– W krajach rozwiniętych na tysiącach placów budowy funkcjonują specjalne kioski informatyczne, z których może korzystać każdy pracownik, i przy ich pomocy kontrolować postęp prac, zakres i harmonogram, z niezwykła precyzją poznać każdy detal, instrukcję montażu lub sprawdzić, jak dany element będzie wyglądał w obrazie 3D. Podobne technologie wykorzystywane są nawet w Rosji. W Polsce jednak króluje dokumentacja papierowa, a opisana integracja to nadal pieśń przyszłości, choć niezbyt już odległej, w szczególności dlatego, że w przetargach publicznych nadal brak jest standardów i przejrzystych regulacji prawnych – wyjaśnia arch. Maciej Jamroży. – Technologia komputerowego modelowania informacji o budynku staje się jednak rzeczywistością nawet nad Wisłą, czerpiemy z doświadczeń sąsiadów, w Sejmie trwają zaawansowane prace, aby wprowadzić standardy w prawie zamówień publicznych, a już dziś część większych obiektów finansowych ze środków publicznych realizowana jest w oparciu o tę technologię

Kongres będzie wydarzeniem cyklicznym

Ponieważ technologie IT w budownictwie rozwijają się w szybkim tempie, nie braknie tematów na kolejne edycje kongresu, który ma stać się wydarzeniem cyklicznym. – Poprzez kongres chcemy nie tylko pokazać, w jakim kierunku rozwija się budownictwo, ale także wyznaczyć kierunek rozwoju samych targów. Staramy się, aby impreza z roku na rok była coraz atrakcyjniejsza dla uczestników i wystawców oraz budujemy platformę współpracy, bo jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy – dodaje Robert Bielówka.

W ramach Podkarpackich Spotkań Branżowych, organizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy, podczas targów odbędzie się spotkanie dla kadry dydaktycznej szkół różnego szczebla. Jego celem będzie zwrócenie uwagi na konieczność ścisłej współpracy nauki z biznesem, która w branży budowlanej – ze względu na dużą ilość wolnych wakatów – ma szczególne znaczenie.

Informacje o kongresie oraz rejestracja uczestnictwa:

biuro@targirzeszowskie.pl  |  Tel: 515 897 364

KOMENTARZE

Wiosenne targi budowlane w Rzeszowie

Od piątku do niedzieli w rzeszowskiej Hali Podpromie będą trwały Podkarpackie...

Relacja z wiosennych targów budowlanych w Rzeszowie

W Hali Widowiskowo-Sportowej Podpromie w Rzeszowie...

Największe targi budowlane już w kwietniu

Ponad 200 wystawców i tysiące zwiedzających, specjalne rabaty...

Po dobre jadło, sadzonki i naukę na Festiwal Derenia w Bolestraszycach

Niedzielę, 11 września warto spędzić w Arboretum Bolestraszyce pod Przemyślem, gdzie odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Derenia. Wśród zielonych...

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi...

Pierwsza w Polsce produkcja "inteligentnych szyb" na Podkarpaciu

Produkcję innowacyjnych "elektronicznych żaluzji" uruchomiła w Jasionce Digi Glass Factory Sp. z o.o., założona przez ojca z synem oraz przyjaciela rodziny. Trzej krakusi...

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-22 18:59
WIG 59862.55 -1,76%
WIG20 2274.1 -2,01%
mWIG40 4652 -1,76%
sWIG80 14362.55 -0,49%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-22
USD 3,4264 -0,81%
EUR 4,2261 -0,37%
CHF 3,6133 -0,20%
GBP 4,8445 -0,25%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1336,90 +0,46% [02:14]
 Ropa brent baryłka 69,80 +1,37% [02:14]
 Pallad uncja 980,60 +0,06% [02:14]
 Platyna uncja 954,10 +0,41% [02:14]
 Srebro uncja 16,49 +0,43% [02:14]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY