Reklama

Specjaliści od spotkań biznesowych - warto pojechać z nimi na targi

A A A

Dodano: 08-03-2018

Dr inż. Władysław Czajka

Dr inż. Władysław Czajka

Wyjazd na branżowe targi to dobra okazja do nawiązania współpracy z inną firmą. Można jechać w ciemno, ale lepiej skorzystać z pomocy instytucji powołanej do inicjowania współpracy między polskimi a zagranicznymi przedsiębiorstwami. Ciekawą ofertę posiada ośrodek Enterprise Europe Network, który od wielu lat uczestniczy i organizuje spotkania biznesowe podczas tak dużych wydarzeń jak CeBit i Hannover Messe w Niemczech. Zaprasza na międzynarodowe targi także w Polsce i udostępnia bazy firm, wśród których można znaleźć przyszłego kontrahenta.

Wszystkie działania, jakie podejmuje Ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, służą budowaniu coraz częstszych kontaktów firm z Podkarpacia z zagranicznymi partnerami. Podobne ośrodki istnieją w całej Unii Europejskiej i dzięki nim wejście na inne rynki i współpraca zagraniczna jest w zasięgu nawet mikroprzedsiębiorców. Jednym ze sposobów inicjowania takiej współpracy są spotkania biznesowe, zwane też spotkaniami brokerskimi, które podczas międzynarodowych imprez targowych organizują ośrodki Enterprise Europe Network.

– Nasza oferta skierowana jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, bo to one najczęściej potrzebują pomocy. Wielu przedsiębiorców, inwestując w wyjazd na targi, liczy na wymierne korzyści – podkreśla dr inż. Władysław Czajka, kierownik ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Z pomocą EEN mogą one pojechać na targi branżowe w Polsce lub za granicą, obejrzeć ofertę, znaleźć interesujące narzędzia i rozwiązania, a zarazem odbyć kilkanaście spotkań biznesowych z przedstawicielami firm zagranicznych. Organizacja tych spotkań to nasze zadanie. Podczas rozmów przedsiębiorcy lepiej się poznają, co w przyszłości może zaowocować współpracą gospodarczą. To niesie dla obu stron korzyści. Międzynarodowa współpraca firmom się opłaca, ponieważ umożliwia ich szybszy rozwój.

Spotkania brokerskie ułatwiają nawiązanie współpracy w trzech obszarach. Może to być zwyczajna współpraca handlowa, oparta na sprzedaży towarów i usług, ale również wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i transfer technologii, czy też podjęcie wspólnych badań, w których polska firma wystąpi w roli koordynatora, bądź jako partner dołączy do europejskich projektów, by wspólnie z zagranicznymi partnerami wypracować nowe rozwiązania. Firma z Podkarpacia, zainteresowana współpracą w jednym z takich obszarów otrzymuje dostęp do bazy przedsiębiorstw, które zgłosiły udział w targach. Wybiera z niej przedsiębiorstwa o profilu działalności zbieżnym z jej potrzebami, a eksperci ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie pomagają ustalić szczegóły spotkania. Odbywa się ono w specjalnej strefie spotkań brokerskich wydzielonej na terenie obiektu, w którym odbywają się targi.

Po kontrahenta do Niemiec

– Organizujemy wyjazdy na targi międzynarodowe zarówno w Polsce, jak i za granicą – dodaje dr inż. Czajka. – Co roku uczestniczymy w organizacji spotkań biznesowych na targach informatycznych CeBIT, dedykowanych oprogramowaniu, sprzętowi komputerowemu i nowym technologiom. To jedno z najważniejszych wydarzeń w branży, organizowane od ponad 30 lat w niemieckim Hanowerze. W tym mieście odbywają się również jedne z największych na świecie targów przemysłowo-technologicznych Hannover Messe. Na nich także współorganizujemy spotkania brokerskie. Zapraszamy na wyjazd wszystkie zainteresowane firmy.

Tegoroczne targi CeBIT zaplanowano na 11-15 czerwca

Wcześniej czeka przedsiębiorców 13. edycja międzynarodowych tragów Hannover Messe, która odbędzie się w dniach 23-27 kwietnia 2018 r. Rejestracja i umawianie rozmów biznesowych już się rozpoczęły. To jedne z największych targów i spot-

Reklama

kań brokerskich na świecie. W ich ramach zorganizowano już ponad 26 tys. spotkań biznesowych, w których uczestniczyło ponad 3,5 tys. firm. W trakcie targów organizowane są spotkania, podczas których będzie można nawiązać kontakty biznesowe – spotkać się z innowacyjnymi przedsiębiorcami czy skorzystać z profesjonalnej pomocy innych ośrodków Enterprise Europe Network w Europie.

– Polskie firmy dzwonią do nas i dopytują o to wydarzenie. Mają już umówione spotkania, szukają lotów, zakwaterowania – podkreśla Monika Lewicka-Bułatek z ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Na stronie internetowej targów w zakładce Katalog można sprawdzić, które firmy i z jakiego kraju już się zarejestrowały, zobaczyć ich specyfikę działania, obszar działalności i zaplanować, z którą z nich warto się umówić na spotkanie. Zachęcamy także do kontaktu z nami – odpowiemy na pytania i – jeśli trzeba – pomożemy w rejestracji. Kiedy zakończy się rejestracja przedsiębiorstw, wtedy ustalany jest harmonogram spotkań. Każdy uczestnik taki harmonogram otrzymuje i przychodzi na spotkanie do wydzielonej na targach strefy na określoną godzinę. Na rozmowę ma ok. pół godziny.

– Dla jednej firmy umawiamy przeciętnie kilkanaście spotkań. Przedsiębiorcy nawiązują kontakty także poza scenariuszem spotkań. Szansa znalezienia partnera biznesowego jest naprawdę duża – podkreśla dr inż. Czajka.

Wiodące branże podczas Hannover Messe to: zintegrowana automatyka, IT, napędy i technologia płynów, systemy energetyczne, mobilność, innowacyjne rozwiązania dla wykonawców i lekkiej konstrukcji, a także w zakresie badań i rozwoju oraz transferu technologii. Dokładne informacje znajdują się na stronie targów.

Współpraca międzynarodowa inicjowana spotkaniami w Polsce

– W najbliższym czasie będziemy również uczestniczyć w spotkaniach brokerskich organizowanych przez naszego partnera, ośrodek EEN przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kielcach – mówi Monika Smaczna z ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – To już piąta edycja spot-

kań biznesowych STOM, dla branży metalowej i maszynowej, z udziałem zagranicznych firm. Odbędą się 11 kwietnia w Kielcach, a nabór zgłoszeń trwa do 28 marca.

Organizatorzy zapewniają przedsiębiorcy dobór partnera do indywidualnych rozmów, aranżację spotkania i opracowanie planu spotkań, a także wsparcie organizacyjne przed, podczas oraz po spotkaniach, catering, sale wyposażone w laptopy z dostępem do Internetu. Firmy mogą liczyć na bezpłatną obsługę tłumacza w trakcie spotkań, pomoc w opracowaniu oferty, tłumaczenie oferty oraz opracowanie i druk pakietów informacyjno-promocyjnych z ofertami firm. Udział w spot-

kaniach brokerskich jest bezpłatny. Co więcej, wszystkie firmy, które zgłoszą udział w spotkaniach, otrzymują także bezpłatne wejściówki na targi.

Zagraniczną współpracę można nawiązać także na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Odbywa się cyklicznie, zwykle jesienią. – W ubiegłym roku wszystkie ośrodki Enterprise Europe Network jako partnerzy konsorcjum z Polski południowej były współorganizatorem spotkań brokerskich w Katowicach. W tym roku również przygotowujemy się do tego wydarzenia – informuje Monika Smaczna.

Ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest zaangażowany w przygotowanie także innych wydarzeń targowych. Na Podkarpaciu współorganizuje Targi TSLA Expo Rzeszów, które są największą imprezą branży TSL, motoryzacyjnej i automotive w południowo-wschodniej Polsce. Tegoroczne targi połączone z kongresem odbędą się 28-29 września 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A ARENA w Jasionce. Pierwsza edycja wydarzenia była dużym sukcesem, w tym roku nie zabraknie na nim spotkań biznesowych dedykowanych branży motoryzacyjnej z udziałem firm z zagranicy. Warto skorzystać z tej okazji i zgłosić swój udział w spotkaniach B2B organizowanych podczas targów.

Enterprise Europe Network
ul. Sucharskiego 2; 35-225 Rzeszów
Tel/Fax: 17 852 49 75
e-mail: een@wsiz.rzeszow.pl
www.een.wsiz.pl
www.facebook.com/EENRzeszow

KOMENTARZE

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Wystawa w WDK-u

We wtorek, 15 marca, w Wojewódzkim Domu Kultury...

Jak założyć efektywną firmę?

W środę 26 czerwca Fundusz Inwestycyjny InnoFund zaprasza potencjalnych i aktywnych...

Rzeszów Tweetup, czyli spotkanie użytkowników twittera

Już w najbliższą sobotę, 5 października, odbędzie się w Rzeszowie pierwsze spotkanie lokalnych użytkowników twittera.

Strefa Dworzysko będzie większa

Park Naukowo-Technologiczny Dworzysko ma spore szanse stać się jednym z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie miejsc w regionie. Nie tylko bardzo sprawnie idą przygotowania terenów, ale właśnie powiększono strefę o 25 hektarów w...

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi...

Pierwsza w Polsce produkcja "inteligentnych szyb" na Podkarpaciu

Produkcję innowacyjnych "elektronicznych żaluzji" uruchomiła w Jasionce Digi Glass Factory Sp. z o.o., założona przez ojca z synem oraz przyjaciela rodziny. Trzej krakusi...

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-22 18:59
WIG 59862.55 -1,76%
WIG20 2274.1 -2,01%
mWIG40 4652 -1,76%
sWIG80 14362.55 -0,49%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-22
USD 3,4264 -0,81%
EUR 4,2261 -0,37%
CHF 3,6133 -0,20%
GBP 4,8445 -0,25%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1336,90 +0,46% [02:14]
 Ropa brent baryłka 69,80 +1,37% [02:14]
 Pallad uncja 980,60 +0,06% [02:14]
 Platyna uncja 954,10 +0,41% [02:14]
 Srebro uncja 16,49 +0,43% [02:14]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY