Reklama

Biznes

Niepełnosprawni mają szansę na pracę. RARR przyjmuje zgłoszenia do 15 czerwca

BIZNESiSTYL.PL
Dodano: 16.05.2018
38802_gl
Share
Udostępnij

Płatne, półroczne staże, indywidualne szkolenia związane z zainteresowaniami zawodowymi oraz wsparcie w ścieżce kariery – na taką pomoc mogą liczyć osoby niepełnosprawne w ramach projektu „Szansa na sukces”. Obecnie trwa druga tura naboru do projektu, zaś uczestnicy pierwszej tury już rozpoczynają staże w rzeszowskich firmach. – Warto skorzystać, bo projekt daje niepełnosprawnym duże możliwości – mówi Bartosz Tłuczek, uczestnik pierwszej edycji, który wkrótce rozpocznie staż w jednej z rzeszowskich firm.

W pierwszej turze naboru wzięły udział 44 osoby niepełnosprawne. Obecnie RARR S.A. prowadzi nabór uzupełniający do drugiej tury programu. Formularze zgłoszeniowe będą przyjmowane do 15 czerwca br.; szkolenia zawodowe rozpoczną się na przełomie sierpnia i września, zaś staże – w październiku br. Pracownicy RARR S.A. oferują pomoc w wypełnianiu formularzy.

– Oferujemy szkolenia zawodowe, dobierane dla każdej osoby indywidualnie. Uczestnicy pierwszej tury korzystali m.in. ze szkoleń z administrowania serwerami, z programów graficznych czy obsługi wózków widłowych. Ponadto po zakończeniu stażu staramy się, aby stażysta był zatrudniony u tego pracodawcy jeszcze przez co najmniej trzy miesiące – podkreśla Mateusz  Klimczak, animator projektu.

Ten projekt to szansa na podniesie kwalifikacji

– Projekt daje dużą szansę na dokształcenie się i podniesienie swoich kwalifikacji – przyznaje Bartosz Tłuczek z Kielanówki, uczestnik pierwszej tury projektu. – Nie ukrywam, że zgłosiłem się także dlatego, aby udowodnić przyszłym pracodawcom, że osoba niepełnosprawna może pracować na dowolnym stanowisku, a ograniczenia wynikające z niepełnosprawności wcale nie wpływają na jakość pracy.

Bartosz Tłuczek wybrał szkolenie zawodowe z programu 3ds Max, który pozwala wizualizować otoczenie w programie 3D. Wynika to z jego zainteresowań, które chce wykorzystać w ścieżce kariery zawodowej. – Od dziecka interesowałem się grami komputerowymi, robiłem nawet własne modyfikacje na silnikach gier. Rozwijałem swoje zainteresowanie, ale bez znajomości programu 3D nie mogłem ruszyć dalej. Dlatego w programie „Szansa na sukces” wybrałem właśnie taki kurs – tłumaczy. – Poza tym bardzo szybko rozwija się druk 3D i chcę rozwijać się w tym kierunku.

Potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności

Do projektu mogą się zgłaszać osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, mieszkające na Podkarpaciu, zarejestrowane w urzędzie pracy i zakwalifikowane do III profilu pomocy lub nie podlegające profilowaniu, albo osoby nieaktywne zawodowo (w wieku aktywności zawodowej) niezarejestrowane w PUP. Projekt jest tak skonstruowany, że nie wymaga określonego stopnia niepełnosprawności, a jedynie orzeczenie. Nie ma też ograniczeń co do powiatów – do stażu mogą przystąpić osoby z każdego powiatu na Podkarpaciu. RARR S.A. zapewnia zwrot kosztów dojazdu na szkolenie zawodowe, IPD i poradnictwo zawodowe, zwrot kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną, zwrot kosztów dojazdu na szkolenia zawodowe, stypendium szkoleniowe w związku z odbywaniem szkolenia zawodowego, materiały szkoleniowe oraz catering.

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca

Bartosz Tłuczek zakończył już szkolenie i uzyskał stosowny certyfikat. Wkrótce rozpocznie płatny, półroczny staż w jednej z rzeszowskich firm. W przyszłości zamierza się jeszcze szkolić, a nawet założyć własną firmę.

 – Zachęcam do wzięcia udziału w tym programie. My, niepełnosprawni, mamy trochę gorzej na rynku pracy, ale trzeba przestać się bać. Pracodawcy chyba jednak boją się zatrudniać niepełnosprawnych, a program „Szansa na sukces” gwarantuje płatne, półroczne staże, podczas których możemy się wykazać i udowodnić, że nasze ograniczenia nas nie ograniczają – zachęca Bartosz Tłuczek. – Pracownicy biura projektusą pomocni we wszystkim, można na nich polegać.

Osoby zainteresowane projektem „Szansa na sukces” mogą kontaktować się z pracownikami Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego Aeropolis: Agnieszką Florek (aflorek@rarr.rzeszow.pl), Mateuszem Klimczakiem (mklimczak@rarr.rzeszow.pl) i Elżbietą Kogutek (ekogutek@rarr.rzeszow.pl). Biuro projektu znajduje się w budynku Preinkubatora Akademickiego PPNT, 35-084 Rzeszów, ul. Poznańska 2C, tel.: 17 850 42 98.

Projekt „Szansa na Sukces” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, oś priorytetowa: VIII Integracja społeczna, Działanie: 8.1 Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Realizująca projekt Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia, natomiast Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” świętuje jubileusz 15-lecia.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy