Reklama

Biznes

Kamień węgielny jest. EME Aero zainwestuje 150 mln euro i zatrudni 1000 osób

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 28.09.2018
41025_EME
Share
Udostępnij
Kamień węgielny pod budowę jednego z największych i najnowocześniejszych na świecie zakładów serwisujących najnowszej generacji silniki przekładniowe (GTF) z serii PW1000G, wmurowany.  EME Aero, czyli wspólna inwestycja Lufthansa Technik i MTU Aero Engines w piątek, 28 września stała się faktem. Do 2026 roku spółka zatrudni w Jasionce 1000 pracowników i zainwestuje 150 mln euro.

Całkowita wartość inwestycji, obejmującej centrum o powierzchni 40 tys. m kw., wyniesie 150 mln euro. Prace na terenie budowy rozpoczęły się w czerwca tego roku. Konstrukcja budynku będzie się składać ze 160 słupów betonowych, z czego każdy będzie ważył ok. 18 ton. W trakcie realizacji inwestycji wykorzystanych zostanie ok. 2600 ton stali i ponad 8 000 m3 betonu.
 
Plac budowy, na którym wznoszone jest centrum serwisowe EME Aero obejmuje powierzchnię ok. 16 ha, co odpowiada obszarowi prawie 23 boisk piłkarskich Zgodnie z harmonogramem, budynki zostaną oddane do użytku w październiku 2019, tak by na koniec 2019 r. centrum mogło przyjąć pierwsze silniki. 
 
– Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oznacza realizację jednego z bardzo ważnych kamieni milowych tego projektu. To właśnie z tego miejsca będziemy mogli obserwować przejście z fazy planowania do realizacji, śledząc jak budynek wznosi się z dnia na dzień – mówił Derrick Siebert, Dyrektor Zarządzający ds. Biznesu, Członek Zarządu EME Aero.  – Dwóch globalnych liderów branży lotniczej: Lufthansa Technik i MTU Aero Engines zdecydowało się utworzyć najnowocześniejsze centrum serwisowe dla silników lotniczych z rodziny PW 1000G. Dziś realizujemy tę decyzję  i jesteśmy dumni, że mamy takie wyzwanie przed sobą. EME Aero jest kolejną firmą z sektora lotniczego, która zdecydowała się zainwestować w Polsce, na Podkarpaciu. 
 
Nie śnimy, to rzeczywistość. To inwestycja 100-lecia – stwierdził Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
 
– Cieszę się, że EME Aero powstaje na Podkarpaciu, miejscu o długoletnich tradycjach lotniczych. Tutaj możemy liczyć na wykwalifikowanych pracowników, korzystne środowisko branżowe, które zna i rozumie potrzeby przemysłu lotniczego, a także na ośrodki uniwersyteckie i szkoły, które kształcą zarówno mechaników jak i specjalistów lotnictwa. Nasz zakład zostanie wyposażony w najnowocześniejszy system demontażu, montażu i testowania. To pozwoli na bardziej efektywną realizację usług serwisowania – dodał Dr Uwe Zachau, Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych, Członek Zarządu EME Aero. 
 
Obecnie w EME Aero zatrudnionych jest 70 osób, ale docelowo ma być 1000 nowych miejsc pracy. Firma inwestuje kilka milionów euro w program szkoleniowy dla nowych pracowników, który będzie realizowany w nowo wybudowanym Centrum Szkoleniowym w Jasionce. Każde Szkolenie będzie trwało kilkanaście miesięcy. 
 
– Fakt, że tak ważny inwestor jak EME Aero rozpoczyna budowę zakładu właśnie u nas, na Podkarpaciu, pokazuje jak region wykorzystuje swój lotniczy potencjał. Tylko w samej firmie powstanie 1000 miejsc pracy, ale do tego dochodzą kooperanci w małych i średnich firmach lotniczej branży. Działalność firmy to również szeroka współpraca z naszym Portem Lotniczym – mówił Władysław Ortyl. 
 
Z kamieniem węgielnym wmurowana została też kapsuła czasu, w której znalazły się m.in.: mapa Doliny Lotniczej, herb Podkarpacia, piątkowe wydanie GC Nowiny oraz model samolotu w barwach Lufthansy.
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy