Reklama

Biznes

Mieszkańcy małych miejscowości chcą pracować na swoim

PARP
Dodano: 13.05.2013
4070_idea
Share
Udostępnij
Dynamicznie rozwijająca się sieć małych i średnich przedsiębiorstw w regionie wpływa na jego konkurencyjność. Zgodnie z polityką spójności Unii Europejskiej, w Polsce są prowadzone działania na rzecz zmniejszenia różnic w rozwoju regionów.  Nowopowstałe firmy, tworzenie korzystnych warunków dla przedsiębiorców mogą temu sprzyjać. Jak wynika z badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ponad 60 proc. mieszkańców miejscowości do 20 tys. woli pracę na własny rachunek. W maju startują regionalne spotkania przedsiębiorczości z finalistami Narodowego Programu Przedsiębiorczości.
 
Ważne gdzie

Miejsce zamieszkania wpływa na pracujących, a szczególnie na przedsiębiorców w Polsce. Ponad 60 proc. samo zatrudnionych mieszka na wsi. Większość nowych firm powstaje w miastach (średnio trzy na pięć nowych firm – 60, 2 proc.). Jedna na pięć firm zakładana jest w gminach wiejskich (20 proc.), podobnie – w wiejsko-miejskich (19, 8 proc.). Jeśli chodzi o branże to jest ona również związana z miejscem zamieszkania. Aż 79 proc. samo zatrudnionych ze wsi prowadzi działalność w rolnictwie. W miastach samo zatrudnieni byli najbardziej aktywni w handlu (23 proc.).
 
Przedsiębiorcze województwa
 
Liczba przedsiębiorstw zarejestrowanych w REGON na 1000 mieszkańców odzwierciedla poziom przedsiębiorczości w sposób dostosowany do wielkości województwa. Umożliwia to porównania międzyregionalne. W 2010 roku na pozycję lidera wysunęło się województwo mazowieckie, wyprzedzając lidera z 2009 roku – województwo zachodniopomorskie (odpowiednio 133,91 i 131,26 przedsiębiorstw na 1000 mieszkańców). Powyżej średniej dla kraju znajdowały się województwa: pomorskie, dolnośląskie, wielkopolskie i lubuskie. Największy wzrost zanotowało województwo mazowieckie i śląskie, tj. średnio 6 MSP więcej na 1000 mieszkańców w porównaniu z rokiem 2009. W przypadku województwa mazowieckiego był to wzrost z 127,3 do 133,9, a w województwie śląskim z poziomu 99,3 do 105,9. Należy zauważyć również, że średnia wielkość wskaźnika dla Polski wzrosła o 5 MSP na 1000 mieszkańców.
 
Przedsiębiorczość idzie w regiony, również na Podkarpacie
 
W maju rozpoczynają się plenerowe spotkania organizowane w ramach Narodowego Programu Przedsiębiorczości. To drugi etap konkursu skierowanego do osób z doświadczeniem na rynku pracy (30-49 lat). W miejscowościach autorów dziesięciu najlepszych prac zostaną zorganizowane spotkania plenerowe, które będą miały charakter warsztatów edukacyjnych. W każdym spotkaniu weźmie udział jeden z finalistów.

W Markowej, 25 maja, odbędzie się spotkanie z  Dawidem Kuźniarem, którego pomysł na biznes to odsprzedaż pozyskanych surowców wtórnych firmom zajmującym się ich recyklingiem. Reprezentant Podkarpacia ma szansę na wygranie 60 tysięcy złotych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy