Reklama

VIII Gala VIP. Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2017

A A A
Alina Bosak

Dodano: 19-11-2017

Od lewej: Ryszard Jania, Wit Karol Wojtowicz, Marta Półtorak, Tomasz Poręba. Fot. Tadeusz Poźniak

Od lewej: Ryszard Jania, Wit Karol Wojtowicz, Marta Półtorak, Tomasz Poręba. Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Podczas sobotniej, wielkiej gali w Filharmonii Podkarpackiej, którą magazyn VIP Biznes&Styl zorganizował już po raz ósmy, wyróżnieni zostali Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2017. Prestiżowy tytuł i statuetki słynnego rzeźbiarza Macieja Syrka otrzymali: w kategorii VIP Kultura - Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie; VIP Polityka - europoseł Tomasz Poręba, VIP Biznes – Marta Półtorak, prezes Marma Polskie Folie. Tytuł VIP Odkrycie Roku przyznany został Ryszardowi Jani, prezesowi Pilkington Automotive Poland, współtwórcy Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego. W tym roku po raz pierwszy wręczono VIPa Honorowego. Powędrował on do nadzwyczajnego poety – Janusza Szubera.
    
- Nie traćcie nadziei. Róbcie to, co robicie, wciąż dobrze, a nagroda przyjdzie – mówił z uśmiechem do gości gali VIP-a – biznesmenów, polityków, ludzi kultury i nauki – Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland i orędownik współpracy przemysłu motoryzacyjnego na Podkarpaciu. Odbierając w sobotni wieczór statuetkę VIP-a podczas uroczystości w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Ceremonię prowadziła Elżbieta Lewicka, dziennikarka Radia Rzeszów.   
 
Gala opiniotwórczego magazynu VIP Biznes&Styl to jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich na Podkarpaciu, które gromadzi elity świata biznesu, polityki i kultury. Od 9 lat organizuje je wydawca VIP-a – firma Sagier. Wyczekiwanym punktem programu jest wręczenie statuetek dla Najbardziej Wpływowych Osób Podkarpacia w trzech kategoriach: VIP Kultura, VIP Biznes, VIP Polityka. Magazyn VIP Biznes&Styl przyznaje też nagrodę specjalną VIP Odkrycie Roku.   
 
Zwycięzców wybiera Kapituła spośród osób nominowanych w poszczególnych kategoriach.  Wskazują je czytelnicy oraz szerokie grono osób, które gościły na łamach magazynu VIP Biznes&Styl. Podczas sobotniej Gali statuetki wręczali zwycięzcom przedstawiciele sponsorów oraz Nadzieje Podkarpacia: Łukasz Kolman, Dawid Brudek oraz Mikołaj Garlak, - trójka młodych, utalentowanych studentów. W ten sposób magazyn VIP chce promować osoby utalentowane i stawiające na profesjonalizm w nauce oraz pracy.   
 
VIP Kultura za Łańcut
 
Na pierwszy ogień poszła kategoria VIP Kultura. Wśród nominowanych znaleźli się: Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, twórca Galerii Zdzisława Beksińskiego, któremu sanocki Zamek zawdzięcza największą na świecie kolekcję prac Beksińskiego; Jacek Koszczan, założyciel i prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla, inicjator i budowniczy pomnika upamiętniającego 70. rocznicę zagłady dukielskich Żydów, opiekun cmentarzy żydowskich oraz ruin Synagogi w Dukli; Wit Karol Wojtowicz, od 1990 roku dyrektor Muzeum - Zamku w Łańcucie. I to właśnie dyrektor Wojtowicz, historyk sztuki, absolwent KUL, a w okresie PRL działacz opozycji demokratycznej związany ze środowiskiem lubelskich „Spotkań” został zwycięzcą. Kapituła doceniła zmiany, jakim uległ w czasach jego rządów łańcucki Zamek. Dzięki wielomilionowym inwestycjom i dotacjom pozyskanym z Unii Europejskiej jest to dziś jedna z najpiękniej odrestaurowanych rezydencji magnackich w Polsce. 
 
 
Od lewej: Wit Karol Wojtowicz, Elżbieta Lewicka, Szymon Żarnowski, Mikołaj Garlak. Fot. Tadeusz Pożniak
 
Statuetkę VIP Kultura wręczyli: Szymon Żarnowski, dyrektor regionu Alior Banku oraz Mikołaj Garlak, 21-letni fotograf, filmowiec, grafik, muzyk, student 3-go roku Grafiki na Uniwersytecie Rzeszowskim, miłośnik filmowej twórczości Nolana i poszukujący grafik głównie w technikach druku płaskiego, zakwalifikowany na prestiżową wystawę X Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu i aktywnie uczestniczący w projektach graficznych polskich oraz zagranicznych.
 
- Jestem niezmiernie uradowany tą nagrodą - przyznał Wit Karol Wojtowicz, dziękując organizatorom i sponsorom gali, opiekunom Zamku z samorządu i ministerstwa, swojej rodzinie i współpracownikom, a szczególnie Grażynie Ulmie, swojej zastępcy w  Muzeum-Zamku w Łańcucie. – Bez niej by mnie tu nie było. A nagrodę traktuje również jako zobowiązanie na przyszłość.
 
Statuetka VIP za drogę S19
 
W kategorii VIP Polityka, również przedstawiono trzech nominowanych. Pierwszym z nich był Marek Kuchciński, który od 2015 roku jest marszałkiem Sejmu, członkiem Prawa i Sprawiedliwość oraz posłem na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji. Pochodzi z Przemyśla, gdzie w latach 80. należał do środowiska kultury niezależnej i zajmował się redakcją kwartalnika „Strych Kulturalny”. Nominację do nagrody otrzymała również Krystyna Wróblewska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, była radna Rzeszowa i dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, która w 2017 roku została przewodniczącą wojewódzkiego zespołu okręgowego PiS ds. wyborów samorządowych w 2018 roku. Trzeci nominowany to Tomasz Poręba, poseł  PiS do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. Z wykształcenia historyk i politolog. Od początku swojej obecności w Brukseli orędownik budowy szlaku Via Carpathia, którego częścią jest droga ekspresowa S19 oraz strategii makroregionalnej dla Karpat. Za lobbowanie na rzecz S19, której realizacja początkowo przewidywana była po roku 2030, a dziś wiadomo, że będzie gotowa do 2023, a tym samym przyspieszy rozwój gospodarczy regionu, Tomasz Poręba otrzymał tytuł Najbardziej Wpływowego Podkarpacia 2017.
 
 
Od lewej: Tomasz Poręba, Stanisław Myszkowski, Dawid Brudek. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Nagrodę w tej kategorii wręczył człowiek, któremu także z racji uczestnictwa w motoryzacyjnym biznesie, rozwój komunikacyjnych szlaków nie jest obojętny, czyli Stanisław Myszkowski, właściciel Harley Davidson Rzeszów oraz młody społecznik Dawid Brudek. Dawid jest studentem I roku ekonomii na studiach magisterskich, o specjalności Ekonomia Usług Biznesowych, członkiem Rady Wydziału Ekonomii i Parlamentu Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz koordynatorem Uniwersyteckiego Centrum Coworkingowego, w ramach którego podejmuje współpracę z Kołami Naukowymi oraz innymi organizacjami studenckimi w celu wypracowania wspólnych pomysłów, takich jak organizacja Dnia Inteligencji Finansowej, Warsztatów z Zakładania oraz Rozwijania Startupów. 
 
- Rzeczywiście sporo waży – stwierdził Tomasz Poręba, przyjmując statuetkę VIP. – I ja również dużą wagę przywiązuję do tej nagrody. Chcę za nią serdecznie podziękować Kapitule, magazynowi VIP Biznes&Styl, a przede wszystkim mieszkańcom Podkarpacia. Traktuję ją jako wyraz poparcia dla tego kierunku rozwoju województwa podkarpackiego, o który staram się zabiegać w Brukseli, ale też w Polsce i na Podkarpaciu. To województwo otwarte, które ma dobrą dostępność komunikacyjną i wielki potencjał na przyszłość. Z rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną, bogatą kulturą, piękną naturą, a zarazem innowacyjnością i przemysłem, jaki funkcjonuje m.in. w ramach Doliny Lotniczej, mamy szansę stać się polska Bawaria. Nie brakuje nam niczego, by to marzenie ziścić. Będziemy robić wszystko, aby  tak się stało. Kiedyś, za 20-30 lat nasze dzieci i wnuki zapytają, co dla rozwoju naszego regionu zrobiliśmy. Zrobią to niezależnie od sympatii politycznych i poglądów. Dlatego tak ważne jest to, co dla Podkarpacia każdy z nas robi – dodał poseł, dziękując gościom i gospodarzom gali za działania na rzecz rozwoju województwa. – Pozwólcie, że podziękuję także swoim współpracownikom i rodzinie, szczególnie zaś osobie, która dużo znosi i wytrzymuje to tempo, w jakim pracuję, bez której tutaj bym nie stał. Tę nagrodę dedykuję mojej żonie Agnieszce – powiedział Tomasz Poręba.
Reklama
 
VIP za biznes, któremu nie brak lokalnego patriotyzmu
 
Trudno byłoby marzyć o Podkarpaciu jako polskiej Bawarii, bez przedsiębiorców. To dzięki ich inteligencji, pracowitości i odwadze powstają w regionie firmy, konkurujące na polskich i światowych rynkach. Do takich należą te, których właściciele zostali nominowani w kategorii biznes. A mianowicie: Marta Półtorak, prezes Marma Polskie Folie, jednego z największych w Europie przetwórców tworzyw sztucznych i producentów folii dla ogrodnictwa, budownictwa  oraz przemysłu, która jest również prezesem Develop Investment, właściciela Centrum Handlowo-Rozrywkowego Millenium Hall w Rzeszowie; Artur Kazienko, prezes przemyskiej spółki Kazar, największego dziś w Polsce producenta obuwia i torebek premium, firmy, która w 2013 roku otworzyła swój pierwszy zagraniczny salon w Bukareszcie, by w kolejnych latach święcić triumfy m.in. na rynku arabskim; Edyta Stanek i Dawid Cycoń, założyciele i właściciele firmy ML System z Zaczernia k. Rzeszowa, spółki produkującej systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami, która jako pierwsza na świecie wdrożyła do seryjnej produkcji drukowane ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane w budownictwie.
 
 
Od lewej: Marta Półtorak, Elżbieta Lewicka, Agnieszka Łoza, Łukasz Kolman. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Statuetkę za zwycięstwo w kategorii VIP Biznes odebrała Marta Półtorak. Nagrodę wręczyli: Agnieszka Łoza, dyrektor regionalny Ubezpieczeń Grupowych AVIVA oraz Łukasz Kolman, student mechatroniki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, laureat ogólnopolskiego konkursu „Student-Wynalazca”. Łukasz Kolman wiosną 2017 roku zdobył brązowy medal podczas 45. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie za urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących. Jego wynalazek to nowatorska laska, która pozwala użytkownikowi bezpiecznie poruszać się w przestrzeni miejskiej lub we własnym domu. Urządzenie jest wyposażone w zaawansowane moduły (m.in. GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy i mechanizm samobalansujący), które sprawiają, że jest ono znacznie użyteczniejsze niż tradycyjna laska dla osób niewidomych i niedowidzących.
 
- Żyjemy w czasach, kiedy chwalenie innych nie jest do końca modne, tym przyjemniej jest zatem być pochwalonym przez magazyn VIP Biznes&Styl – przyznała uśmiechnięta Marta Półtorak. – Kiedy dowiedziałam się, że Kapituła uznała mnie za osobę wpływową, najpierw poczułam zaskoczenie, a potem bardzo się ucieszyłam, bo rozumiem tę wpływowość jako możliwość realizacji ciekawych projektów i nakłonienie do wspólnej pracy nad nimi. Takich wpływowych na Podkarpaciu jest wielu, to dzięki nim Rzeszów pięknieje w oczach. Cieszy to również mnie, ponieważ czuję się lokalną patriotką. Moje dzieci, które wyjeżdżają też w świat, chętnie wracają do tego miasta, które dla nich nadal jest atrakcyjne. Warto pracować dla tego miasta – zapewniła prezes Marmy Polskie Folie, zapraszając wszystkich na Świąteczne Targi Książki, które już 24 listopada rozpoczną się w Rzeszowie.
 
Odkrycie Roku za sojusz w motoryzacji
 
Co roku przyznawane jest jeszcze jedno szczególne wyróżnienie – VIP Odkrycie Roku. Otrzymał je Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Polan oraz pomysłodawca i prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego. Statuetkę wręczyła Aneta Gieroń, redaktor naczelna VIP Biznes&Styl: - To nagroda szczególnie nam bliska. Przyznajemy ją osobie, która w ciągu ostatniego roku była z nami w sposób szczególny związana. Wręczamy nagrody w kategorii biznes, kultura i polityka. To bardzo różne obszary działalności, ale jako magazyn od początku naszej działalności stawiamy sobie za cel tworzenie płaszczyzny porozumienia. W przestrzeniach, gdzie spotykają się różne osobowości powstają najlepsze rzeczy. Nasz region jest właśnie taki, nasze korzenie są właśnie takie. Mamy wielonarodowe, wielokulturowe dziedzictwo i proszę zobaczyć jak to nasze położenie geograficzne wspaniale na nas wszystkich wpływa. Bardzo się cieszę, że statuetka VIP Odkrycie Roku trafia w ręce człowieka, który nie tylko odnosi sukcesy w pracy zawodowej, ale ma także chęć postrzegania województwa w szerszym kontekście. Klaster Wschodni Sojusz Motoryzacyjny, którego pomysłodawcą jest Ryszard Jania, postawił sobie za cel zjednoczenie przemysłu motoryzacyjnego na Podkarpaciu. Jesteśmy regionem o znakomitych tradycjach przemysłu lotniczego. Pan prezes Jania jest przekonany, że równie dobrze będzie się rozwijał przemysł motoryzacyjny.  
 
 
Od lewej: Aneta Gieroń i Ryszard Jania. Fot. Tadeusz Poźniak
 
- Chciałem pogratulować wszystkim nagrodzonym i nominowanym, także tym wszystkim, którzy poza nominowanymi jeszcze byli w kolejce do nagrody. Bo tylko naprawdę duża liczba osób i wzajemna współpraca może tworzyć takie dobro, które sprzyja rozwojowi jakiejś części regionu – zauważył prezes Ryszard Jania. – Cały czas jestem pod wrażeniem decyzji kapituły, która jest w stanie odkryć człowieka w moim wieku. Patrząc na numer pesel bliżej jest mi do zakrycia niż odkrycia – zażartował laureat. – Chyba jesteście w tym Państwo podobni do Szwedzkiej Akademii Nauk, która najczęściej wyróżnia osoby po 70-tce. Dziękuję za to wyróżnienie, a szczególnie moim najbliższym – żonie, dzięki niej trafiłem na Podkarpacie i odbieram dziś tę nagrodę.
 
Po raz pierwszy VIP Honorowy
 
W tym roku magazyn VIP Biznes&Styl po raz pierwszy przyznał VIP-a Honorowego. Otrzymał go, obchodzący w tym roku 70. urodziny Janusz Szuber, wybitny poeta i intelektualista z Sanoka. Nie mógł odebrać nagrody podczas gali, więc delegacja z Rzeszowa udała się do niego kilka dni wcześniej. Kameralna uroczystość wręczenia statuetki odbyła się w sanockim Zamku i zarejestrowana została na filmie, który pokazany został podczas sobotniej gali w filharmonii.
 
Zwycięzcom gratulowali także goście specjalni gali. Marszałek podkarpacki Władysław Ortyl szczególnie dziękował Tomaszowi Porębie. – Kiedy podpisaliśmy aneks do kontraktu terytorialnego na drogę ekspresową S19 od Rzeszowa do Barwinka, było to wydarzenie moim zdaniem niezmiernie ważne i dla naszego regionu historyczne. Wtedy pan poseł Poręba powiedział: „Mamy to!”. I miał rację – zauważył marszałek Ortyl. - Gratuluję organizatorom kontynuacji tego dzieła, jakim jest nagroda dla Najbardziej Wpływowych Osób Podkarpacia. Na sukces pracuje wiele osób, ale wciąż potrzebujemy liderów, którzy wyznaczają drogę i kierunek rozwoju. Na zakończonym wczoraj Kongresie 590 wiele mówiliśmy o patriotyzmie gospodarczym. Każdy z wyróżnionych wraca wiele pracy w rozwój regionu, znacznie wykraczając poza swoje obowiązki zawodowe i za to szczególnie chcę podziękować. 
 
Słowa uznania nagrodzonym w imieniu prezydenta Tadeusz Ferenca przekazał także wiceprezydent Andrzej Gutowski, a list od wojewody podkarpackiej Ewy Leniart przeczytał Marcin Zaborniak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.
 
 
Recital Olgi Bończyk. Fot. Tadeusz Poźniak
 
Część oficjalną zakończył klimatyczny koncert Olgi Bończyk, aktorki i wokalistki, niegdyś gwiazdy serialu „Na dobre i na złe”. Anegdoty z kuluarów sceny i artystycznego życia ubarwiły występ i przeplatały się z przebojami z repertuaru Ireny Santor, Kabaretu Starszych Panów, Anny Jantar i Krzysztofa Krawczyka. Aktorka zaśpiewała również piosenkę swojego autorstwa, którą napisała dla swoich, nieżyjących rodziców. A po muzycznej uczcie przyszedł czas na towarzyskie rozmowy, bankietowe smakołyki i dodatkowe atrakcje przygotowane przez sponsorów – konkurs wizytówkowy oraz pokaz mody ekskluzywnej marki Vivaldi Boutique.
 

KOMENTARZE

Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2015. Nominacje

W listopadzie 2014 roku już po raz trzeci przyznaliśmy...

Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2015. Wszystkie nominacje

W październiku już po raz czwarty...

VIP Kultura. Aneta Adamska: Marzę o własnym ośrodku teatralnym

Z Anetą Adamską, założycielką, reżyserką i scenarzystką Teatru "Przedmieście", pomysłodawczynią festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor", zwyciężczynią...

VIP Biznes. Bracia Krzanowscy: Chcemy angażować się w społeczność lokalną

Z Adamem i Jerzym Krzanowskimi, współwłaścicielami Grupy Nowy Styl, zwycięzcami rankingu VIP-a w kategorii "biznes", rozmawia Jaromir...

zobacz więcej
Reklama

Jest nowy pomysł na południową obwodnicę Rzeszowa

Pojawił się nowy pomysł na południową obwodnicę...

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie w realizacji 15 dużych inwestycji drogowych, o łącznej wartości ponad 10 mld zł. To cała S19, obwodnice kilku miast i droga krajowa Pilzno-Jasło...

Marta Półtorak i prof. Jerzy Posłuszny Honorowymi Obywatelami Rzeszowa

Dokładnie 171 lat musiała czekać pierwsza kobieta, by dołączyć do grona Honorowych Obywateli Rzeszowa. W 1847 roku pierwsze takie wyróżnienie otrzymał...

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

Reklama

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Jerzy Kwieciński z Podkarpacia ministrem w rządzie Morawieckiego

Jerzy Kwieciński, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, został we wtorek, 9 stycznia br. powołany na ministra inwestycji i rozwoju. Kwieciński pochodzi...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-02-21 18:09
WIG 62603.25 -0,32%
WIG20 2405.47 -0,13%
mWIG40 4777.82 -0,78%
sWIG80 14701.87 -0,62%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-02-21
USD 3,3697 +0,30%
EUR 4,1562 +0,22%
CHF 3,5978 +0,03%
GBP 4,7072 +0,06%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1330,40 -0,06% [17:54]
 Ropa brent baryłka 65,08 +0,03% [17:54]
 Pallad uncja 1025,25 -0,27% [17:54]
 Platyna uncja 998,70 -0,40% [17:54]
 Srebro uncja 16,59 +1,16% [17:54]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY