Reklama

Biznes

2 tys. km sieci szerokopasmowej na Podkarpaciu w 2 lata

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 26.09.2013
7708_Internet_szerokopasmowy
Share
Udostępnij
W Urzędzie Marszałkowskim została w czwartek podpisana  umowa pomiędzy samorządem województwa a firmą Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe sp. z o.o., w sprawie realizacji projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo podkarpackie”.  – To jest naprawdę zmiana cywilizacyjna i Polska wschodnia na nią zasługuje – podkreśliła Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
 
W imieniu samorządu województwa umowę podpisali marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Jan Burek; Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe reprezentował Krzysztof Witoń, prezes HAWE S.A. (spółki-„matki”). Obecni byli także przedstawiciele pozostałych firm, które wraz z HAWE będą realizować projekt: Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska; Andrzej Dulka, prezes Alcatel Lucent i Dariusz Kowalczyk, prezes TP Teltech. – To ważny dzień dla Podkarpacia, dla samorządu województwa podkarpackiego, firmy HAWE, ale także ważny dzień dla naszego kraju – stwierdził marszałek Ortyl.
 
Sieć ma zapewnić mieszkańcom, instytucjom publicznym i przedsiębiorcom z Podkarpacia możliwość korzystania z usług teleinformatycznych oraz z multimedialnych zasobów informacji i usług świadczonych elektronicznie oraz umożliwić efektywną wymianę danych pomiędzy samorządami, urzędami administracji państwowej, placówkami edukacyjnymi, szpitalami i innymi instytucjami publicznymi, a także mieszkańcami oraz podmiotami gospodarczymi.
 
Wartość kontraktu wynosi 310,8 mln brutto (252,7 mln netto). Przewiduje on zaprojektowanie, budowę i świadczenie usług na nowo wybudowanej sieci szerokopasmowej. W ciągu dwóch lat ma powstać sieć szkieletowo-dystrybucyjna długości ponad 2 tys. km, z 14 węzłami szkieletowymi i 189 punktami dystrybucyjnymi.

Projekt będzie realizowany pod sporym ciśnieniem czasowym (harmonogram prac zakłada realizację i rozliczenie projektu do końca października 2015 r.). Zwrócił na to uwagę wicemarszałek Burek, który stwierdził: – Mam tylko jedno życzenie: czas, czas, czas! Żeby się udało zmieścić w czasie.
 
– Zdajemy sobie sprawę, że termin jest niezwykle napięty, ale zapewniam pana marszałka, a wraz ze mną trzej prezesi, że zrealizujemy ten projekt w terminie, zrealizujemy go najefektywniej, wykorzystując synergię istniejącej już sieci i tej, którą chcemy dobudować – mówił prezes Witoń, powołując się na ogromne doświadczenie w realizacji podobnych projektów firm tworzących Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe. Krzysztof Witoń zapowiedział także, że wykonawca nie tylko zrealizuje wskaźniki zawarte w umowie, ale wykona coś, co będzie „wartością dodaną” projektu.  Na dowód, już dziś przekazano Urzędowi Marszałkowskiemu harmonogram finansowo-rzeczowy, podczas gdy w umowie wykonawca miał na to 60 dni. Prezes firmy HAWE podkreślił, że liczy na zaangażowanie władz lokalnych, które zawsze stanowi poważne wsparcie, umożliwiające skrócenie czasu realizacji projektu.
 
Ma to być sieć szerokopasmowa nowej generacji. Krzysztof Witoń, by zobrazować jej przepustowość, stwierdził, że wytrzymałaby ona sytuację, kiedy 1,5 mln ludzi jednocześnie zaczyna z sobą rozmawiać. W wyniku realizacji projektu na prawie połowie obszaru Podkarpacia zostanie stworzona możliwość dostępu do szerokopasmowego Internetu, co – w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów – umożliwi uzyskanie dostępu do szerokopasmowego Internetu przez 96,5 proc. populacji mieszkańców województwa.
Jest to pierwsze partnerstwo publiczno-prywatne, które wdraża samorząd woj. podkarpackiego. – Nie możemy oczekiwać, by rozpoczęło się ono w gminie, samorząd województwa musi dać  przykład – podkreślił marszałek Ortyl.
 
Minister Wendel przypomniała, że w ramach realizacji programu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” w pięciu wschodnich województwach powstanie ponad 10 tys. km światłowodów. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy