Reklama

Lotnictwo i kosmonautyka - inteligentne specjalizacje Podkarpacia

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 22-06-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

24 czerwca br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego, zlokalizowanym w sąsiedztwie portu lotniczego w Jasionce, odbędzie się Forum Innowacji Sektora Kosmicznego. To kontynuacja Forum Innowacji (dotychczas, od 2010 r., odbyło się sześć edycji): zachowana zostanie formuła spotkania naukowców, przedsiębiorców, polityków i samorządowców, ale z mocniejszym akcentem na sektor kosmiczny. - Przez te kilka lat podczas Forum Innowacji była prezentowana różna problematyka. Najbardziej "chwytliwa" okazała się tematyka technologii kosmicznych i satelitarnych – tłumaczy Justyna Sokołowska z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

I rzeczywiście, tematyka rzeszowskiego Forum Innowacji już dwukrotnie była poświęcona zagadnieniom związanym z przemysłem kosmicznym i technologiami satelitarnymi. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczestników, jak i przedstawicieli mediów. Stąd organizatorzy Forum zdecydowali się, by w tym roku drążyć tę tematykę jeszcze głębiej.

Ale ożywione zainteresowanie, jakie wzbudziły tematy związane z przemysłem kosmicznym, to nie jedyny powód powrotu do nich. Ważniejsze jest to, że znaczenie tego sektora w gospodarce rośnie i będzie rosło. - Technologie kosmiczne są kompatybilne z wieloma technologiami, np. lotniczymi, informatycznymi, telekomunikacyjnymi, a więc ich zakres może być analizowany w szerszym ujęciu. Temu właśnie ma służyć Forum Innowacji Sektora Kosmicznego – podkreśla Justyna Sokołowska.

Rzeszów i województwo a sektor kosmiczny

Forum będzie okazją do zaprezentowania województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa oraz ich związków z sektorem kosmicznym. - Lotnictwo i kosmonautyka to są inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego i to właśnie chcemy uwydatnić. Podobnie jak powiązania pomiędzy przemysłem lotniczym a technologiami kosmicznymi – podkreśla Sokołowska. Temu właśnie ma służyć prezentacja Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na rzecz inteligentnej specjalizacji (RIS3), którą przedstawi marszałek województwa Władysław Ortyl, oraz druga, dotycząca wsparcia Rzeszowa dla rozwoju przedsiębiorczości z uwzględnieniem inteligentnych specjalizacji (tę tematykę zaprezentuje prezydent miasta Tadeusz Ferenc).

Podczas Forum zostaną także przedstawione ukraińskie doświadczenia w zakresie budowy sektora kosmicznego. - Ukraina jest pod tym względem bardzo zaawansowana i poszukuje partnerów do współpracy w Europie – wyjaśnia Justyna Sokołowska. - Agencje kosmiczne z Polski i Ukrainy mają podpisane porozumienie o współpracy, powstała również polsko-ukraińska grupa ds. wykorzystania przestrzeni kosmicznej, złożona głównie z naukowców z obu stron. 23 czerwca, czyli dzień przed Forum Innowacji Sektora Kosmicznego, odbędzie się w siedzibie oddziału Polskiej Agencji Kosmicznej w Rzeszowie spotkanie członków tej grupy. Korzystając z okazji, chcemy dać naszym ukraińskim kolegom szansę na zaprezentowanie ich dorobku podczas Forum.

Udział w Forum potwierdzili także m.in. przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; wyższych uczelni, w tym Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechnik: Łódzkiej i Rzeszowskiej; Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego; Centrum Nauki Kopernik oraz mediów branżowych.

Dodatkową atrakcją dla uczestników Forum będą organizowane 25 czerwca br. II Podkarpackie Pokazy Lotnicze „Politechnika Rzeszowska i Przyjaciele Rzeszów-Jasionka 2016”. Wydarzeniu będzie towarzyszyć również wystawa sprzętu modelarskiego i systemów bezzałogowych w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Reklama

Forum Innowacji Sektora Kosmicznego jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiej Agencji Kosmicznej, Województwa Podkarpackiego, Miasta Rzeszowa i Politechniki Rzeszowskiej. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju.

Jak się zarejestrować

Osoby zainteresowane udziałem w Forum  proszone są o zarejestrowanie się w panelu rejestracyjnym, dostępnym pod adresem: http://www.forum-innowacji.eu/uzytkownicy/13,wydarzenie.html (przy rejestracji należy wybrać wydarzenie: „Forum Innowacji”).

- Chcemy podtrzymać formułę spotkania naukowców, przedsiębiorców, polityków i samorządowców – podkreśla Justyna Sokołowska. I dodaje: - Zauważam, że w ostatnim roku, i bardzo dobrze, przybyło imprez związanych z sektorem kosmicznym w Polsce. Natomiast nie ma takiego wydarzenia, które łączyłoby przedstawicieli nauki, biznesu, polityki i samorządu. Tę lukę chce wypełnić Forum Innowacji Sektora Kosmicznego. To jest ważne, ponieważ współpraca tych czterech grup da możliwości odniesienia sukcesu w tej dziedzinie.

Program Forum Innowacji Sektora Kosmicznego

Godz. 9-10
- rejestracja uczestników, serwis kawowy

Godz. 10-10.30
- oficjalne otwarcie Forum Innowacji Sektora Kosmicznego
 
Godz. 10.30- 10.50 - Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego „Regionalna Strategia Innowacji
Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na rzecz inteligentnej specjalizacji (RIS3)”

Godz. 10.50-11.10 - Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszowa „Wsparcie Miasta Rzeszowa dla rozwoju przedsiębiorczości z uwzględnieniem inteligentnych specjalizacji”

Godz. 11.10-11.50 - dr inż. Karol Seweryn, Centrum Badań Kosmicznych PAN „Eksploracja kosmosu w warunkach obniżonej grawitacji – wyzwania robotyki i mechatroniki”  

Godz. 11.50-12.20 - przerwa kawowa

Godz. 12.20-13.40 – Dyskusja panelowa
„Potencjał polskiego sektora lotniczego i jego udział w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej”. Wprowadzenie do dyskusji: Marek Bujny, wiceprezes SGPPL Dolina Lotnicza, wiceprezes Ultratech Sp. z o.o.; moderacja: prof. Zbigniew Kłos, wiceprzewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN; prelegenci: Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej; dr inż. Leszek Loroch, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych, Instytut Lotnictwa; Władysław Skorski, wiceprezes – dyrektor operacyjny PZL „Warszawa Okęcie” S.A.; Marek Bujny, wiceprezes SGPPL Dolina Lotnicza, wiceprezes Ultratech Sp. z o.o.; Janusz Michalcewicz, prezes Zarządu Eurotech Sp. z o.o. Mielec; Paweł Wojtkiewicz, prezes Zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego; Zbigniew Burdzy, Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

 Godz. 13.40-14.40 - lunch

 Godz. 14.40-15.00 - Lyubomyr Sabadosh, Prezes Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (SSAU) „Ukraiński sektor kosmiczny – osiągnięcia, dobre praktyki, plany na przyszłość”

Godz. 15.00-16.20 - Dyskusja panelowa „Rola edukacji kosmicznej we współczesnym społeczeństwie”. Wprowadzenie i moderacja: dr hab. Marek Moszyński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej; prelegenci: Juliusz Gałkowski, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego; dr hab. inż. Piotr Strzelczyk, kierownik Zakładu Termodynamiki i Mechaniki Płynów, Politechnika Rzeszowska; prof. Grzegorz Granosik, Instytut Automatyki, Politechnika Łódzka; prof. Tadeusz Uhl, Kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki, Akademia Górniczo-Hutnicza; Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik; Andrzej Hładij, Space24; dr Krzysztof Kanawka, Prezes Zarządu Blue Dot Solutions Sp. z o. o.

 Godz. 16.20-16.30 - podsumowanie Forum Innowacji Sektora Kosmicznego

 Godz. 16.30-17.00 - serwis kawowy


 

KOMENTARZE

Sukcesy przemyskich ikonopisarzy

Przemyśl ikonami i artystami stoi. Dwoje utalentowanych przemyskich pisarzy ikon ? Timour...

Jadalnia - serce domu

Jadalnia powinna być zaaranżowana z największą starannością. W jadalni spędzamy wiele godzin z rodziną...

Oświetlenie w domu

To w głównej mierze od oświetlenia zależy, jak się czujemy w domu i jak je postrzegamy. Powinno doskonale rozpraszać...

Potencjał gospodarczy Podkarpacia

Rozmowa z Grzegorzem Koszelem, starszym menedżerem w biurze Deloitte w Rzeszowie.

Klaudiusz Angerman - zapomniany obywatel Europy

Historia człowieka, który nie bał się marzyć i umiał planować: np. rurociąg gazowy z Rzeszowa do Lwowa lub międzynarodowe drogi wodne łączące Dniestr i Dunaj z Bałtykiem. Czuł się obywatelem...

zobacz więcej
Reklama

Jest nowy pomysł na południową obwodnicę Rzeszowa

Pojawił się nowy pomysł na południową obwodnicę...

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie w realizacji 15 dużych inwestycji drogowych, o łącznej wartości ponad 10 mld zł. To cała S19, obwodnice kilku miast i droga krajowa Pilzno-Jasło...

Marta Półtorak i prof. Jerzy Posłuszny Honorowymi Obywatelami Rzeszowa

Dokładnie 171 lat musiała czekać pierwsza kobieta, by dołączyć do grona Honorowych Obywateli Rzeszowa. W 1847 roku pierwsze takie wyróżnienie otrzymał...

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

Reklama

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Jerzy Kwieciński z Podkarpacia ministrem w rządzie Morawieckiego

Jerzy Kwieciński, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, został we wtorek, 9 stycznia br. powołany na ministra inwestycji i rozwoju. Kwieciński pochodzi...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Listopad-Grudzień

VIP Listopad-Grudzień
w numerze m.in.:

• VIP tylko pyta - z Markiem Dareckim o przemyśle 4.0 • Ks. prof. Michał Heller i prof. Krzysztof Jakowicz • Rusza zimowa wyprawa na K2
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-02-19 18:59
WIG 62803.65 -0,02%
WIG20 2408.49 +0,06%
mWIG40 4815.5 -0,28%
sWIG80 14794.07 +0,26%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-02-19
USD 3,3411 +0,72%
EUR 4,1467 -0,22%
CHF 3,6013 -0,10%
GBP 4,6829 +0,13%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1343,60 -0,39% [06:34]
 Ropa brent baryłka 65,50 -0,18% [06:32]
 Pallad uncja 1026,65 +0,07% [06:32]
 Platyna uncja 1007,50 -0,16% [06:34]
 Srebro uncja 16,53 -0,54% [06:33]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY