Reklama

Kosmiczne Forum Innowacji po raz pierwszy w CWK w Jasionce

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 24-06-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
W piątek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce odbyła się pierwsza, po oficjalnym otwarciu impreza -  Forum Innowacji Sektora Kosmicznego. To kontynuacja Forum Innowacji, które od 2010 roku organizowane jest w Rzeszowie i... szkoda, że tak ważna i atrakcyjna debata odbyła się przy tak skromnej publiczności. Organizatorzy Forum: Miasto Rzeszów, Województwo Podkarpackie i m.in. Polska Agencja Kosmiczna muszą sporo wysiłku włożyć, by odbudować rangę forów z lat poprzednich, kiedy to impreza gromadziła setki osób z Polski i zagranicy i której towarzyszyło atrakcyjne Miasteczko Innowacji. W tym roku było ledwie kilkudziesięciu uczestników i  kilka wynalazków studentów Politechniki Rzeszowskiej. Szkoda tym bardziej, że tematyka kosmiczna obecna jest w największych przedsięwzięciach biznesowych w Europie, a CWK w Jasionce, pieszczotliwie nazwane już podkarpackim kosmodromem, zdaje się być wymarzonym miejscem na debaty o kosmosie. 

Technologie kosmiczne coraz częściej są kompatybilne z wieloma technologiami lotniczymi, informatycznymi, telekomunikacyjnymi i o tym właśnie dyskutowano na Forum Innowacji Sektora Kosmicznego i to podkreślał prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, wskazując, że kosmos może i powinien być jednym z wyróżników podkarpackiej działalności biznesowej.
 
Forum stało się też okazją do zaprezentowania województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa oraz ich związków z sektorem kosmicznym, choć oczywiście te są bardziej pośrednie, niż oczywiste.

Władysław Ortyl, marszałek województwa mówił o Regionalnej Strategii Innowacji, która opiera się na trzech inteligentnych specjalizacjach tj. lotnictwie i kosmonautyce, jakości życiu i branży informatycznej oraz teleinformatycznej.
 
- I o ile lotnictwo i kosmonautyka jako regionalna specjalizacja narzucała się niejako w sposób naturalny - na Podkarpaciu skoncentrowane jest 90 proc. polskiego przemysłu branży lotniczej, tutaj blisko 200 firm skupionych jest w klastrze "Dolina Lotnicza",  ponad 23 tys. pracowników znajduje zatrudnienie w tym sektorze, w końcu w Rzeszowie mamy oddział Polskiej Agencji Kosmicznej, o tyle proces identyfikacji pozostałych specjalizacji trwał dłużej i nie był od początku taki oczywisty - mówił marszałek województwa.
Reklama
 
Dlatego w kolejnych latach na rozwój technologiczny, innowacje oraz wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw tylko na Podkarpaciu przedsiębiorcy będą mieli do pozyskania 374 mln euro unijnych dotacji. Nabór wniosków już się rozpoczął. 

Z pieniędzy unijnych samorząd wojewódzki chce też wybudować Centrum Nauki, o którym mówi się od dawna, a którego ciągle nie ma. To miałoby powstać w Jasionce, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska i Centrum Wystawienniczo - Kongresowego i miałoby być niezwykłą inspiracją dla najmłodszych, ale i starszych mieszkańców regionu. Nieoficjalnie mówi się, że mogłoby się nazywać Łukasiewicz - to ukłon w kierunku wybitnego naukowca, wynalazcy lamy naftowej i pioniera przemysłu naftowego. Centrum nawiązywałoby też do inteligentnych specjalizacji Podkarpacia, a  koszt jego budowy zamknąłby się w 16 mln euro. 
 
Rzeszów jako miasto sukcesu gospodarczego zaprezentował Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, a słowa te przytoczył za prof. Witoldem Orłowski, ekspertem PwC.
 
- Mamy zaledwie 7 proc. bezrobocie w mieście, oficjalnie zameldowanych jest ponad 186 tys. mieszkańców, ale faktyczna ich liczba przekracza 220 tys. Ludzie żyją tutaj najdłużej w Polsce oraz mamy najwyższy przyrost naturalny spośród miast wojewódzkich w kraju - wyliczał Marek Ustrobiński. - Na inwestycje w latach 2003 - 2015 Rzeszów wydał 2,7 mld zł i to się daje zauważyć.
 
Wiceprezydent podkreślał też ścisłą współpracę władz miasta z biznesem i nauką. Nie brakuje w Rzeszowie imprez i spotkań biznesowych, a jednym z większych sukcesów edukacyjnych było otwarcie w 2014 roku Regionalnego Centrum Kształcenia Zawodowego w Zakresie Nowoczesnych Technologii, które to centrum powstało za 12 mln zł, ale ponad 8,5 mln zł pochodziło z pieniędzy unijnych. Już dziś wiadomo, że korzyści z powstania Centrum są ogromne, a kształcona tam młodzież właściwie natychmiast znajduje zatrudnienie w fabrykach branży lotniczej ulokowanych w Rzeszowie oraz wokół stolicy regionu.
 
W meandry eksploracji kosmosu w trakcie forum wprowadzał też dr inż. Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych PAN, który mówił o eksploracja kosmosu w warunkach obniżonej grawitacji  oraz o wyzwaniach robotyki i mechatroniki z tym związanych.

KOMENTARZE

Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-20 18:59
WIG 59959.9 +0,61%
WIG20 2272.09 +1,05%
mWIG40 4698.32 -0,35%
sWIG80 14371.97 +0,22%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-20
USD 3,4296 -0,13%
EUR 4,2242 +0,16%
CHF 3,6035 +0,07%
GBP 4,8114 +0,28%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1310,50 -0,49% [19:59]
 Ropa brent baryłka 67,31 +1,80% [19:59]
 Pallad uncja 977,00 -0,84% [19:59]
 Platyna uncja 944,80 -1,02% [19:59]
 Srebro uncja 16,19 -0,80% [19:59]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY