Reklama

Są pieniądze na aktywność kosmiczną. Jak po nie sięgać?!

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 24-06-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej spowodowało, że pojawiły się możliwości finansowania aktywności kosmicznej, przede wszystkim przemysłowej. Problem w tym, jak po nie sięgnąć. I kto ma na to większe szanse: małe firmy czy będące częścią wielkich korporacji.
 
Tym problemom była poświęcona dyskusja panelowa "Potencjał polskiego sektora lotniczego i jego udział w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej", która odbyła się w ramach Forum Innowacji Sektora Kosmicznego w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym w Jasionce.
 
Prof. Zbigniew Kłos z Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN przypomniał, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w Polsce były bardzo ograniczone możliwości angażowania przemysłu w technologie i urządzenia kosmiczne. - Oczywiście, były programy rozwojowe, natomiast nie było pieniędzy dedykowanych na aktywność kosmiczną - stwierdził prof. Kłos. -  Stąd środowisko się dobijało, aby takie pieniądze wydzielić, co było niemożliwe bez wstąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie rząd wpłaca składkę, a Agencja na zasadzie zwrotu kontraktuje realizację swoich programów w danym kraju. Nagle pojawiły się więc możliwości finansowania aktywności kosmicznej, przede wszystkim przemysłowej.
 
Pytanie, jak istniejący sektor lotniczy w Polsce może wykorzystać tę szansę i jak może w tym procesie uczestniczyć sektor kosmiczny. No i wreszcie: komu jest tu łatwiej: małym, samodzielnym firmom, czy będącym częścią wielkich korporacji.
 
O pozytywnych aspektach bycia częścią korporacji mówiła Marzena Osowska-Matasz  z PZL Warszawa-Okęcie S.A. Firma należy do grupy Airbusa, dzięki czemu - jak powiedziała uczestniczka panelu - "będziemy budować własne zasoby i wewnętrzne doświadczenie w Polsce". Takim przykładem pomocy Airbusa jest to, że koncern zainwestował 1 mln euro w warszawską firmę, aby wybudować 500 m kw. "czystego pomieszczenia", tzw. clean roomu. 
 
Osowska-Matasz mówiła o projektach realizowanych przez PZL Warszawa-Okęcie w ramach zamówień z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jeden z nich dotyczy zbiorników paliwowych.
 
Reklama
Prof. Zbigniew Kłos zwrócił uwagę, że jest to projekt realizowany w ramach programu rakietowego ESA. - Polska w tym programie nie uczestniczy jako kraj, tak więc tam polskich pieniędzy nie ma. Państwo są finansowani przez firmę-matkę. To dobry przykład, że współczynnik zwrotu z ESA nie bierze się tylko z pieniędzy polskich oraz że duże firmy, które mają  kooperantów, tworzą wartość dodaną - stwierdził przedstawiciel PAN.
 
Marek Bujny, wiceprezes Ultratechu (niedużej firmy rodzinnej) oraz stowarzyszenia Dolina Lotnicza, zwrócił uwagę na jedną przewagę, jaką mają mniejsze firmy: - Ja mam ten komfort, że to ja decyduję, w którym kierunku firma ma się rozwijać. Jeżeli uznam coś za ciekawe technologicznie, a także opłacalne, to w to wchodzę. Natomiast firmy, które są częścią korporacji, są uzależnione od tego, jak to widzi korporacja, czy przydzieli im zadanie, czy nie - stwierdził wiceprezes Ultratechu. 
 
- Małe firmy to przeważnie wytwarzanie części. Mają tę specyfikę, że nawet kilka części im się opłaca, zwłaszcza w sektorze lotniczym - przekonywał Janusz Michalcewicz, prezes mieleckiego Eurotechu. - Firmy, które są w łańcuchach dostaw dla wielkich korporacji, mają szansę na wykonywanie części. Tu jest dla małych firm duża nisza, z której warto skorzystać. Jest ich dużo, jest ich wielka różnorodność i myślę, że w tej różnorodności jest siła oraz że powinna być zachęta z Polskiej Agencji Kosmicznej skierowana do tych  firm, bo niektóre są bardzo dobrze technologicznie przygotowane w wąskich dyscyplinach.
 
Zdaniem Zbigniewa Burdzego z Polskiej Agencji Kosmicznej, szansę na zaistnienie mają obie te grupy: zarówno małe, jak i duże firmy. - W krótkim okresie największe możliwości mają małe i średnie firmy z otoczenia przemysłu lotniczego, dlatego że sektor kosmiczny jest sektorem wyjątkowo trudnym, gdzie potrzebne są wielkie nakłady finansowe na badania i rozwój, a oprócz tego mamy do czynienia często z jednostkową produkcją. Duży podmiotom w krótkim okresie jest trudno, dlatego że nie mają doświadczenia w sektorze kosmicznym, które to doświadczenie jest wskazane i niezbędne.
 
Dostawcy z sektora MŚP są w stanie szybko reagować, dlatego że mają już ze swoich innych branż systemy jakościowe, kadry na wysokim poziomie, linie produkcyjne, mogą też produkować jakąś część według specyfikacji, którą im przekaże zamawiający z sektora kosmicznego. Tak jest łatwiej, natomiast dostawcom systemów i podsystemów byłoby jeszcze łatwiej, gdyby mieli dużego partnera z sektora kosmicznego, z którym by weszli w kooperację - dowodził Burdzy.
 
Z przygotowaniem polskich firm do wykonywania zleceń z ESA jest coraz lepiej. Jak bowiem zauważył dr inż. Leszek Łoroch, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa, "mamy już zapytania z ESA, czy podejmujemy jakiś program, a nie, że my proponujemy, a ESA większość odrzuca". 

KOMENTARZE

Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi napędów lotniczy za 150 mln zł Lufthansa Technik i MTU Aero Engines wybudują pod Rzeszowem. Nowa spółka zatrudni 800 osób.

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-21 18:59
WIG 60932.26 +1,62%
WIG20 2320.77 +2,14%
mWIG40 4735.44 +0,79%
sWIG80 14432.83 +0,42%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-21
USD 3,4544 +0,72%
EUR 4,2416 +0,41%
CHF 3,6205 +0,47%
GBP 4,8564 +0,94%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1330,40 -0,11% [02:56]
 Ropa brent baryłka 69,53 -0,42% [02:56]
 Pallad uncja 988,95 +0,41% [02:56]
 Platyna uncja 960,30 +0,31% [02:57]
 Srebro uncja 16,54 -0,12% [02:56]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY