Reklama

Są pieniądze na aktywność kosmiczną. Jak po nie sięgać?!

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 24-06-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej spowodowało, że pojawiły się możliwości finansowania aktywności kosmicznej, przede wszystkim przemysłowej. Problem w tym, jak po nie sięgnąć. I kto ma na to większe szanse: małe firmy czy będące częścią wielkich korporacji.
 
Tym problemom była poświęcona dyskusja panelowa "Potencjał polskiego sektora lotniczego i jego udział w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej", która odbyła się w ramach Forum Innowacji Sektora Kosmicznego w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym w Jasionce.
 
Prof. Zbigniew Kłos z Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN przypomniał, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w Polsce były bardzo ograniczone możliwości angażowania przemysłu w technologie i urządzenia kosmiczne. - Oczywiście, były programy rozwojowe, natomiast nie było pieniędzy dedykowanych na aktywność kosmiczną - stwierdził prof. Kłos. -  Stąd środowisko się dobijało, aby takie pieniądze wydzielić, co było niemożliwe bez wstąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie rząd wpłaca składkę, a Agencja na zasadzie zwrotu kontraktuje realizację swoich programów w danym kraju. Nagle pojawiły się więc możliwości finansowania aktywności kosmicznej, przede wszystkim przemysłowej.
 
Pytanie, jak istniejący sektor lotniczy w Polsce może wykorzystać tę szansę i jak może w tym procesie uczestniczyć sektor kosmiczny. No i wreszcie: komu jest tu łatwiej: małym, samodzielnym firmom, czy będącym częścią wielkich korporacji.
 
O pozytywnych aspektach bycia częścią korporacji mówiła Marzena Osowska-Matasz  z PZL Warszawa-Okęcie S.A. Firma należy do grupy Airbusa, dzięki czemu - jak powiedziała uczestniczka panelu - "będziemy budować własne zasoby i wewnętrzne doświadczenie w Polsce". Takim przykładem pomocy Airbusa jest to, że koncern zainwestował 1 mln euro w warszawską firmę, aby wybudować 500 m kw. "czystego pomieszczenia", tzw. clean roomu. 
 
Osowska-Matasz mówiła o projektach realizowanych przez PZL Warszawa-Okęcie w ramach zamówień z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jeden z nich dotyczy zbiorników paliwowych.
 
Reklama
Prof. Zbigniew Kłos zwrócił uwagę, że jest to projekt realizowany w ramach programu rakietowego ESA. - Polska w tym programie nie uczestniczy jako kraj, tak więc tam polskich pieniędzy nie ma. Państwo są finansowani przez firmę-matkę. To dobry przykład, że współczynnik zwrotu z ESA nie bierze się tylko z pieniędzy polskich oraz że duże firmy, które mają  kooperantów, tworzą wartość dodaną - stwierdził przedstawiciel PAN.
 
Marek Bujny, wiceprezes Ultratechu (niedużej firmy rodzinnej) oraz stowarzyszenia Dolina Lotnicza, zwrócił uwagę na jedną przewagę, jaką mają mniejsze firmy: - Ja mam ten komfort, że to ja decyduję, w którym kierunku firma ma się rozwijać. Jeżeli uznam coś za ciekawe technologicznie, a także opłacalne, to w to wchodzę. Natomiast firmy, które są częścią korporacji, są uzależnione od tego, jak to widzi korporacja, czy przydzieli im zadanie, czy nie - stwierdził wiceprezes Ultratechu. 
 
- Małe firmy to przeważnie wytwarzanie części. Mają tę specyfikę, że nawet kilka części im się opłaca, zwłaszcza w sektorze lotniczym - przekonywał Janusz Michalcewicz, prezes mieleckiego Eurotechu. - Firmy, które są w łańcuchach dostaw dla wielkich korporacji, mają szansę na wykonywanie części. Tu jest dla małych firm duża nisza, z której warto skorzystać. Jest ich dużo, jest ich wielka różnorodność i myślę, że w tej różnorodności jest siła oraz że powinna być zachęta z Polskiej Agencji Kosmicznej skierowana do tych  firm, bo niektóre są bardzo dobrze technologicznie przygotowane w wąskich dyscyplinach.
 
Zdaniem Zbigniewa Burdzego z Polskiej Agencji Kosmicznej, szansę na zaistnienie mają obie te grupy: zarówno małe, jak i duże firmy. - W krótkim okresie największe możliwości mają małe i średnie firmy z otoczenia przemysłu lotniczego, dlatego że sektor kosmiczny jest sektorem wyjątkowo trudnym, gdzie potrzebne są wielkie nakłady finansowe na badania i rozwój, a oprócz tego mamy do czynienia często z jednostkową produkcją. Duży podmiotom w krótkim okresie jest trudno, dlatego że nie mają doświadczenia w sektorze kosmicznym, które to doświadczenie jest wskazane i niezbędne.
 
Dostawcy z sektora MŚP są w stanie szybko reagować, dlatego że mają już ze swoich innych branż systemy jakościowe, kadry na wysokim poziomie, linie produkcyjne, mogą też produkować jakąś część według specyfikacji, którą im przekaże zamawiający z sektora kosmicznego. Tak jest łatwiej, natomiast dostawcom systemów i podsystemów byłoby jeszcze łatwiej, gdyby mieli dużego partnera z sektora kosmicznego, z którym by weszli w kooperację - dowodził Burdzy.
 
Z przygotowaniem polskich firm do wykonywania zleceń z ESA jest coraz lepiej. Jak bowiem zauważył dr inż. Leszek Łoroch, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa, "mamy już zapytania z ESA, czy podejmujemy jakiś program, a nie, że my proponujemy, a ESA większość odrzuca". 

KOMENTARZE

Reklama

S19 w stronę Sokołowa Młp. będzie mieć drugą jezdnię

Droga ekspresowa S19 od Rzeszowa w stronę Sokołowa Małopolskiego będzie w przyszłości rozbudowana o drugą jezdnię na odcinku 15 kilometrów. Prace przygotowawcze do tej inwestycji...

Autobusy na lotnisko w Jasionce od lipca co godzinę

Od pierwszego lipca br. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie porozumieniu z zarządem Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka wprowadził zmiany do rozkłady jazdy autobusów, które kursowały na...

Pociągi z Przemyśla do Berlina pojadą jeszcze w tym roku

PKP Intercity jeszcze w tym roku uruchomi połączenie kolejowe z Przemyśla do Berlina. Informację podał Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity podczas konferencji na temat inwestycji...

Reklama

37 wozów strażackich za 9 mln zł dla strażaków ochotników z Podkarpacia

- Za 850 tys. zł kupimy średni samochód ratowniczo-gaśniczy z wyposażeniem. Bardzo go potrzebujemy. Co roku uczestniczymy w ok. 60 akcjach...

Rowery przyszłości JIVR Bike wyjeżdżają z Mielca

Siedem lat temu miał marzenie, by stworzyć nowoczesny, składany rower elektryczny, który byłby idealnym środkiem komunikacji po zatłoczonym Londynie, Paryżu, albo Berlinie. I zagrał va banque...

Udany debiut ML System na giełdzie. Zbuduje fabrykę rewolucyjnych szyb

ML System, firma technologiczna jest dowodem na to, że unikatowe patenty to najlepszy sposób na szybki sukces. W 2007 r. firma zaczynała działalność...

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Jasieniu lub Teleśnicy Sannie

Jasień lub Teleśnica Sanna w Bieszczadach - w jednej z tych miejscowości powstanie Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Inwestycja ma być gotowa do 2023 roku i kosztować...

Łatwiej na lotnisko i do Aeropolis. Gotowa część drogi lotniskowej

Pierwszy etap tzw. drogi lotniskowej, która prowadzi do lotniska, Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena i strefy ekonomicznej Aeropolis, został już oddany...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr. 58

VIP Biznes&Styl Nr. 58
w numerze m.in.:

• JIVR Bike z Mielca • Nauka uprawiana w symbiozie z biznesem • Lekarz, który zaraził się wirusem podróży • Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl • Plakaty Wiesława Grzegorczyka • Kongres TSLA Expo 2018 Autosan wstaje z kolan • 50 lat zapory i elektrowni
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-08-17 18:59
WIG 58130.92 -1,34%
WIG20 2217.74 -1,96%
mWIG40 4240.04 +0,04%
sWIG80 12810.02 +0,10%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-08-17
USD 3,7784 -0,23%
EUR 4,3061 -0,10%
CHF 3,7926 -0,54%
GBP 4,8043 -0,19%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1191,80 +0,00% [22:59]
 Ropa brent baryłka 71,80 +0,00% [22:59]
 Pallad uncja 889,00 +0,00% [22:59]
 Platyna uncja 788,10 +0,00% [22:59]
 Srebro uncja 14,78 +0,00% [22:59]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.