Reklama

Verashape i jej nowoczesne drukarki 3D powstające w Jasionce

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 18-10-2016

Od lewej: Marcin i Tomasz Szymański Fot. Tadeusz Poźniak

Od lewej: Marcin i Tomasz Szymańscy. Fot. Tadeusz Poźniak

Sztuką jest przekuć swoją pasję w biznes i trwać na rynku dekady. Verashape, firma z 20-letnim stażem, znalazła niszę w swojej branży i bez kompleksów oferuje produkty na najlepszym poziomie. Wyprodukowała już około 100 różnych drukarek 3D dla klientów z całego świata.

Firma Verashape, założona w 1996 roku przez Tomasza Szymańskiego w Rzeszowie obecna jest od 20 lat. - Zawsze marzyłem, żeby zbudować coś swojego, co pozwoli mi na realizację własnych planów i marzeń. Na początku było bardzo ciężko. Miałem małe dzieci, ale też duże wsparcie żony i rodziny - opowiada właściciel firmy Verashape.

Obecnie w prowadzeniu firmy wspiera go syn Marcin, absolwent mechaniki i budowy maszyn na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który od najmłodszych lat zdradzał zamiłowanie do konstruowania i projektowania, a branżą firmy taty zainteresował się jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Dziś w Verashape jest product menagerem. Niewykluczone, że w przyszłości do zespołu dołączy drugi syn pana Tomasza, Przemysław, który studiuje ekonomię na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. - Już angażował się w proces produkcji i montażu drukarek, mam nadzieję, że zostanie w firmie - dodaje właściciel Verashape.

Marcin Szymański Fot. Tadeusz Poźniak

Verashape przez lata doskonale sobie radziła w swojej branży (wdrażanie oprogramowania do projektowania, oprogramowania do sterowania maszynami numerycznymi), zyskując świetną opinię, ale już wtedy jej właściciel zaczął myśleć nad nową gałęzią działalności. Gdy dotychczasowi klienci jego firmy zainteresowali się prototypowaniem i drukarkami 3D, stwierdził, że albo zacznie sprzedawać drukarki 3D albo wymyśli własny produkt. - Po rozpoznaniu rynku stwierdziliśmy, że możemy zrobić własną drukarkę i od 2013 roku właśnie tym się zajmujemy - mówi Tomasz Szymański.

Marcin Szymański dodaje, że nowa gałąź biznesu doskonale wpisuje się w dotychczasową działalność firmy. - Nieustannie się rozwijamy w tej branży, zdobywamy rynki europejskie, amerykański oraz azjatyckie i być może niebawem drukarki 3D staną się naszą dominującą dziedziną działalności.

Jedyne takie drukarki na świecie

Nowoczesne drukarki 3D powstają w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, gdzie firma wynajmuje halę produkcyjną i pomieszczenia biurowe. Drukarki rzeszowskiego producenta charakteryzują się opatentowanymi rozwiązaniami technologicznymi, wśród których na szczególną uwagę zasługuje dwugłowicowy ekstruder VPREC-DOUBLE, pozwalający na wydruk wykorzystujący dwa materiały w jednym procesie. To innowacyjne rozwiązanie technologiczne umożliwia sprawne tworzenie dwumateriałowych elementów i wyjątkowo skomplikowanych prototypów. Głowice w Drukarkach 3D VSHAPER są wysokotemperaturowe, mogą drukować z trudnych tworzyw typu PEEK czy PEI. Drukarki dają możliwość wykonywania modeli z  bardzo dużą dokładnością, mają unikalną na rynku kinematykę.

Reklama

- Opatentowaliśmy głowicę, która dużo mniej się zużywa w stosunku do konkurencji i można na niej dłużej drukować materiałami o temperaturze druku do 410 stopniu Celsjusza, dzięki czemu jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku. Zamknięta komora robocza zapewnia odpowiednie warunki dla przetwarzania tworzyw, w efekcie czego, zyskujemy wyższą jakość wydruku - podkreśla Marcin Szymański. Ponadto w komorze znajduje się filtr węglowy, który oczyszcza opary powstające w trakcie wydruku.

Drukarki od rzeszowskiego producenta wykorzystywane są głównie w branży automotive, w odlewnictwie, lotnictwie, medycynie, w produkcji form wtryskowych, a także w instytutach badawczych, szkolnictwie wyższym i designie. Interesują się nimi klienci z całego świata, z Niemiec, USA, Włoch czy Korei. Oprócz modeli dostępnych w stałej ofercie, Verashape oferuje drukarki na specjalne zamówienie. Na stronie firmy klient może samodzielnie skonfigurować parametry drukarki i wysłać zapytanie. Urządzenie jest gotowe w ciągu miesiąca. - Jesteśmy jedyni na rynku, którzy oferują taką możliwość - zaznacza Tomasz Szymański.

Sprzedaż i wdrożenie drukarek 3D na rynki zagraniczne jest możliwa dzięki współpracy rzeszowskiej firmy z dystrybutorami i resellerami, których baza się stopniowo rozrasta.

Tomasz Szymański Fot. Tadeusz Poźniak

Nowy projekt Verashape: drukarka przyrostowa

Obecnie zespół Verashape pracuje nad najnowszym modelem drukarki 3D. Efekty poznamy za ok. dwa lata, ale jeszcze w tym roku firma uchyli rąbka tajemnicy. Projekt o nazwie „Innowacyjna w skali świata drukarka przyrostowa” o wartości blisko 12 mln zł, otrzymał dofinansowanie w wysokości 8,6 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Jego celem jest doskonalenie technologii druku metodą osadzania stopionego materiału (FFF, ang. fused filament fabrication).

Jeszcze w tym roku ruszy budowa nowej siedziby Verashape (obecnie firma ma biura w Rzeszowie, Jasionce, Wrocławiu i Poznaniu). Firma kupiła nieruchomość o powierzchni 1,09 ha na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC, Podstrefa Trzebownisko, w bezpośrednim sąsiedztwie firmy OPTeam S.A. Powstanie tu siedziba wraz z halą produkcyjną, wyposażoną w linię do montażu powierzchniowego układów elektronicznych, laboratoria badawczo-rozwojowe, działy technologiczne i konstrukcyjne. Do tego zakupione zostaną niezbędne urządzenia i kompletne wyposażenie biurowe. Nowa inwestycja oznacza również nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych specjalistów: elektroników, mechatroników, informatyków i handlowców.

Verashape wyprodukowała do tej pory ok. 100 różnych drukarek 3D. - Jest to specyficzny produkt. Stawiamy na jego jakość, a nie ilość sprzedanych sztuk. Ponieważ nasze drukarki nie są tanie, szczególną uwagę przykładamy właśnie do jakości. Klient musi mieć pewność, że dobrze inwestuje - mówi Marcin Szymański.

KOMENTARZE

Ryanairem do Oslo od końca kwietnia

Już od 30 kwietnia br. z Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka" można będzie polecieć...

Od kwietnia częściej z Jasionki do Warszawy

Od kwietnia LOT chce zwiększyć liczbę połączeń z lotniska...

Ryanairem z Jasionki do Glasgow i na Sycylię

31 marca Ryanair uruchamia loty z Jasionki do Glasgow w Szkocji i włoskiego Trapani na Sycylii. 30 kwietnia, o czym już informowaliśmy na portalu biznesistyl.pl, inauguruje loty do Oslo-Rygge.

Z Jasionki do Paryża i Rzymu

Od 3 września z lotniska w Jasionce z przewoźnikiem Eurolot polecimy do Rzymu ( lotnisko Fiumicino) i do Paryża ( lotnisko Beauvais). Do obu miast latać będzie można we wtorki i soboty.

zobacz więcej
Reklama

15 inwestycji drogowych za miliardy zmieni Podkarpacie

Za dwa lata na Podkarpaciu będzie jednocześnie...

Lufthansa Technik zainwestuje w Tajęcinie pod Rzeszowem?!

To już w zasadzie pewne. Centrum obsługi...

Pierwsza w Polsce produkcja "inteligentnych szyb" na Podkarpaciu

Produkcję innowacyjnych "elektronicznych żaluzji" uruchomiła w Jasionce Digi Glass Factory Sp. z o.o., założona przez ojca z synem oraz przyjaciela rodziny. Trzej krakusi...

Coraz bliżej budowy S19 do Barwinka. Via Carpathię poprą kolejne kraje!

W poniedziałek, 5 lutego w Rzeszowie została podpisana umowa na koncepcję programową odcinka drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza. Tego...

IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień

Szwedzki koncern IKEA otwiera w Rzeszowie punkt odbioru zamówień. Będzie się on mieścił w Millenium Hall. Wejście do punktu znajduje się na poziomie 0, od strony al. Rejtana, vis-à-vis Super-Pharm...

Reklama

Rusza budowa łącznika autostrady z Przeworskiem. Wreszcie znikną korki?

Rusza budowa łącznika autostradowego od zjazdu z autostrady do nowo projektowanego ronda na granicy Gwizdaja i Przeworska. Łącznik połączy drogę krajową...

,,Być kobietą" - nowy projekt RARR-u dla bezrobotnych kobiet

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt adresowany do bezrobotnych kobiet z wybranych powiatów Podkarpacia. Kobiety w wieku powyżej 29 lat będą mogły...

Nawet 20 mln zł dofinansowania dla firm ze średnich miast

Nawet 20 mln zł dofinansowania mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy działające w miastach średniej wielkości. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację wdrożeń projektów...

Spółka firm Lufthansa i MTU kupiła w Jasionce działkę pod fabrykę

Niemal 22 mln zł netto zaoferowała Gminie Trzebownisko spółka EME Aero i wygrała przetarg na położoną w Jasionce działkę o powierzchni 16,6 ha. Spółkę...

Miliardy zainwestowane w "Aeropolis" i kolejne firmy wchodzące do Jasionki

"Aeropolis" to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły i o którą wspólnie chcemy dbać - mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji...

zobacz więcej

POLECANE

VIP STYCZEŃ-LUTY

VIP STYCZEŃ-LUTY
w numerze m.in.:

• Automet. Rodzina Leśniaków w motoryzacyjnym biznesie • Jola i Robert Jareccy. Kino studyjne w Zatwarnicy • 400 kościołów Ignacego Tokarczuka • Opowieść o przedwojennym Rzeszowie
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-03-23 17:59
WIG 59436.36 -0,71%
WIG20 2257.22 -0,74%
mWIG40 4611.8 -0,86%
sWIG80 14335.95 -0,19%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-03-23
USD 3,4319 +0,16%
EUR 4,2295 +0,08%
CHF 3,6211 +0,22%
GBP 4,8368 -0,16%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1350,10 +1,45% [17:56]
 Ropa brent baryłka 69,92 +1,54% [17:56]
 Pallad uncja 972,95 -0,72% [17:55]
 Platyna uncja 950,60 +0,04% [17:56]
 Srebro uncja 16,59 +1,04% [17:56]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY