Reklama

Biznes

Da Vinci, supernowoczesny robot chirurgiczny, będzie w Rzeszowie

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 13.02.2017
31262_glowne
Share
Udostępnij

Do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie trafi robot da Vinci, najnowocześniejsze na świecie urządzenie do wykonywania zabiegów chirurgicznych. W Rzeszowie na początku będzie wykorzystywany do operacji urologicznych. Robot, który kosztuje od 1,5 do 2,5 mln euro pojawi się w połowie 2018 roku. Będzie to trzeci robot da Vinci w Polsce.

Da Vinci, system robota medycznego, stworzony został przez amerykańską firmę Intuitive Surgical w 1999 roku. System chirurgiczny da Vinci składa się z dwóch odrębnych części – konsoli chirurgicznej, która odpowiada za sterowanie, oraz robota medycznego, posiadającego 4 (lub 3) ramiona.

Ramiona robota prawą i lewą ręką chirurga

Robot składa się z 4 ramion, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzy ramiona wyposażone są w narzędzia chirurgiczne EndoWrist. Dwa z nich reprezentują prawą i lewą rękę chirurga, trzecie stanowi uzupełnienie, pozwalające na zwiększenie wydajności i możliwości robota. W wersji robota o 3 ramionach, dwa z nich posiadają narzędzia chirurgiczne. Ostatnie ramię służy do sterowania kamerą endoskopową w ciele pacjenta, dzięki czemu na sali operacyjnej nie potrzeba dodatkowego asystenta trzymającego kamerę. Ponieważ rozmiary ramion są niewielkie, pozwalają na przeprowadzanie operacji przy minimalnym nacięciu ciała pacjenta (1-2 cm). Pierwszą operację z jego udziałem przeprowadzono w 2000 roku we Frankfurcie.

– To jest najbardziej zaawansowany system chirurgiczny na świecie. Te roboty są w najlepszych klinikach. 80% operacji w krajach, w których jest robot, wykonywanych jest właśnie z jego użyciem – mówił na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie lek. med. Paweł Wisz, który wykonuje operacje na tym urządzeniu w klinice w Leverkusen w Niemczech. W klinice tej mają zdobywać doświadczenie lekarze z Rzeszowa.

Roboty da Vinci są wykorzystywane w szpitalach na całym świecie. Robotów jest już 3660.

Zakup robota to koszt od 1,5 do 2,5 mln euro

Zakup robota ma być sfinansowany z budżetu samorządu województwa oraz miasta Rzeszowa. Istotne jest również potwierdzenie z Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie refundowania zabiegów z wykorzystaniem robota. Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, w którym takie zabiegi nie są refundowane.

– Chcemy jako samorząd województwa kupić znakomity robot medyczny da Vinci, który nas wprowadza w XXI wiek, jeżeli chodzi o medycynę. Chcielibyśmy, żeby nasz kraj i województwo podkarpackie nie pozostawało w tzw. ogonie jeżeli chodzi o innowacje. Jesteśmy regionem innowacyjnym i te innowacje nie mogą się sprowadzać tylko do przemysłu, ale do wszystkich sfer życia, stąd taka decyzja – zapowiedział marszałek Władysław Ortyl.

Robot byłby na początku wykorzystywany do operacji urologicznych, a potem w innych dziedzinach, ginekologii, kardiochirurgii czy chirurgii ogólnej. Władysław Ortyl podkreślił, że konieczna jest ścisła współpraca różnych władz i instytucji, przede wszystkim samorządu województwa z władzami Rzeszowa, aby specjaliści ze Szpitala Miejskiego mogli przejść do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2, gdzie powstałby oddział urologiczny z nowym robotem da Vinci.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy