Reklama

Od wynalazku do produkcji - firma otrzymała bezpłatną pomoc

A A A

Dodano: 29-11-2017

Leszek Nędza

Leszek Nędza

Leszek Nędza, utalentowany inżynier mechanik i właściciel Biura Technicznego Technika-5, opracował wirnik mieszadła na potrzeby przemysłu, który eliminuje niekorzystne zjawiska występujące przy tradycyjnych procesach mieszania i pozwala na modelowanie tego procesu w zależności od potrzeb technologicznych. Wprowadzenie wynalazku do sprzedaży jest jednak dużym wyzwaniem dla małej firmy. Dlatego zwrócił się o pomoc do ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Z pomocą ekspertów opracował dokumentację pozwalającą na nadanie znaku CE dla swoich wyrobów i zgłosił wynalazek w Urzędzie Patentowym. Mieszadła wyposażone w te wirniki już sprzedaje.

- Firmę założyłem wiele lat temu, ponieważ zawsze chciałem być sam dla siebie szefem – uśmiecha się Leszek Nędza, inżynier mechanik, absolwent Politechniki Rzeszowskiej, a zarazem właściciel Biura Technicznego Technika-5 w Borku Starym k. Rzeszowa.

Działalnością na rynku przedsiębiorstw przemysłowych zajmuje się od początku lat 90-tych. Wdrażał innowacyjne technologie m.in. w obszarze utrzymania ruchu, w produkcji i remontach w przedsiębiorstwach, odnosił sukcesy w obszarze energetyki przemysłowej. Współpracuje z partnerami oferującymi zaawansowane rozwiązania techniczne. Współpracując z jedną z zagranicznych marek, wpadł na pomysł wynalazku, który w tym roku zgłosił do Urzędu Patentowego. W przebrnięciu przez liczne procedury pomógł mu ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w składzie: dr inż. Władysław Czajka, Monika Smaczna, Justyna Bednarz i Wioletta Choma-Wiątek.

Po certyfikat i patent z ekspertami

- Z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie współpracuję, od kiedy powstał. Korzystałem i korzystam z pomocy  ich ekspertów i wsparcia z różnych programów dla przedsiębiorców – mówi właściciel firmy Technika-5. - Uczestniczę w bezpłatnych szkoleniach na które mnie zapraszają, na równi z dużymi przedsiębiorstwami. Otrzymuję informacje o konferencjach, programach wsparcia dla firm. Kilka lat temu ośrodek Enterprise Europe Network zapewnił wsparcie prawnika, który pomógł mi przed podpisaniem umowy przedstawicielstwa z portugalską firmą - przygotował i pomógł  w wynegocjowaniu kontraktu w języku angielskim.

Jedno z ostatnich szkoleń, z których skorzystał Leszek Nędza, dotyczyło certyfikowania urządzeń i maszyn znakiem CE. - Ekspert, który prowadził to szkolenie, przeprowadził potem weryfikację dokumentacji kompletnego mieszadła mojej produkcji. Zweryfikował on zarówno dokumentację wewnętrzną mojej firmy dotyczącą tego produktu, jak i tę dodawaną do produktu dostarczanego do klienta. Z taką deklaracją zgodności CE od tego roku sprzedaję zaprojektowane przeze mnie specjalne mieszadła dla przemysłu. Pomoc eksperta zapewnił ośrodek Enterprise Europe Network przy WSIiZ.

Wynalazek

Reklama

– Mieszadła są potrzebne w każdym przedsiębiorstwie, gdzie wykorzystuje się lub produkuje płyny, kleje, żywice (np. w produkcji farb, produktów chemicznych, środków spożywczych, mleka). Ciecze często trzeba mieszać wielokrotnie, ponieważ niektóre składniki opadają na dno. Każdy przypadek jest inny, inne są cele mieszania – opisuje Leszek Nędza. – Zainteresowałem się tym tematem pięć lat temu, oferując produkty niemieckiego producenta z tej branży. W mieszadłach, które sprzedawałem, wykorzystywał on klasyczną zwężkę Venturiego. Szukałem rozwiązania poprawiającego efekty tej technologii. Zwróciłem uwagę na zwężkę Parshall`a (zwaną korytem Parshall`a) służącą pierwotnie spiętrzeniu przepływającej cieczy do pomiaru natężenia przepływu i wykorzystałem jej modyfikację do opracowania elementu wirnika mieszadła. Wpadłem na pomysł, że umieszczając otwory w różnych ściankach wirnika mogę skierować część strumienia w miejsca, w których proces mieszania tego wymaga - w efekcie uzyskałem efekt dodatkowego mieszania w narożach zbiorników prostopadłościennych lub leżących, w martwych strefach pod wirnikiem, w zbiornikach smukłych.

Wynalazca przeprowadził wiele prób i testów, by zbadać zależność między układem otworów, a efektami mieszania. W efekcie przemyśleń i prac prototypowych opracowano typ wirnika z modyfikacjami, który ostatecznie został zgłoszony do ochrony patentowej. Jego wirniki skutecznie mieszają w szerokich zakresach lepkości, nie wymagają stosowania łamaczy wirów, dobrze pracują w zakresie niskich prędkości obrotowych, mają relatywnie niskie zapotrzebowanie mocy napędów, zapewniają krótki czas mieszania dla osiągnięcia zakładanych celów, unikając efektu tworzenia piany i wciągania powietrza do mieszanego produktu. Ważną korzyścią jest niskie zużycie energii.

Obecnie BiuroTechniczne Technika-5 produkuje mieszadła do paletopojemników IBC, do beczek 200-litrowych i 100-litrowych, do hoboków i puszek o pojemności w zakresie10-60 l. Także do nietypowych zbiorników.

- Mieszadła są kompletnym urządzeniem. Pierwszy taki system, przeznaczony do zbiorników IBC, składał się z belki, na której zamontowałem m.in. przekładnię z silnikiem napędowym, falownik, mieszadło z wałem, wyłącznik. To właśnie do tego urządzenia certyfikowałem dokumentację CE z pomocą eksperta ośrodka Enterprise Europe Network przy WSIiZ. Ośrodek zapewnił wsparcie i pomoc rzecznika patentowego, który w oparciu o moje dokumenty, przygotował wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Za jego radą zdecydowaliśmy, aby to nie był patent, ale wzór użytkowy. Patent jest chroniony przez 20 lat, a wzór przez 10. Ale wzór łatwiej zarejestrować. Procedura rejestracji trwa do roku. Powinna zakończyć się w ciągu kilku miesięcy – mówi właściciel Biura Technicznego Technika-5. – Staram się zastrzec ten wzór tylko w Polsce. Koszt zastrzeżenia za granicą jest bardzo duży. Ale wybrana procedura uniemożliwia zastrzeżenie tego rozwiązania w innym kraju.

Plany badawcze

- W pracach rozwojowych pomaga mi syn Maciej, student AGH w Krakowie - mówi Leszek Nędza. - Teraz  chciałbym zrealizować projekt badawczy we współpracy z uczelnią. Prowadziłem testy i badania na mieszadłach o stosunkowo niewielkich rozmiarach, a warto opracować wirniki także dla zbiorników o dużych gabarytach. Chodzi o opracowanie mieszadeł dla różnych zmiennych, zależnych od wielkości zbiornika, jego kształtu, typu cieczy, substancji, celów mieszania. To wymaga badań praktycznych, programowania matematycznego – tłumaczy inżynier i nie ukrywa, że znów zamierza szukać pomocy u konsultantów z ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. - Gdybym uzyskał pomoc z jakiegoś unijnego programu na takie badania w jednostce naukowej, to łatwiej byłoby mi przemodelować wirniki na wielkoprzemysłową skalę.

Obecnie z 50-60 możliwych wersji budowy wirników należy wybrać kilka dedykowanych do konkretnego celu mieszania i skupić się na ich rozwoju. Projekt ma spory potencjał, jeśli chodzi o komercjalizację. Mieszadła, które już są produkowane, skutecznie mieszają przy mniejszych prędkościach obrotowych i mniejszym zużyciu energii. Ograniczają rozgrzewanie produktu w trakcie mieszania, co ma znaczenie w wielu procesach technologicznych.

- Pracuję również nad napędem pneumatycznym do moich mieszadeł, który jest alternatywą dla napędu elektrycznego. Ma to szczególne znaczenie w technologiach, gdzie występują strefy zagrożone wybuchem – podsumowuje inżynier Leszek Nędza.

 

 

 

 

Enterprise Europe Network
ul. Sucharskiego 2; 35-225 Rzeszów
Tel/Fax: 17 852 49 75
e-mail: een@wsiz.rzeszow.pl
www.een.wsiz.pl
www.facebook.com/EENRzeszow

KOMENTARZE

Fundusze unijne dla przedsiębiorstw w zasięgu ręki

Ośrodek Enterprise Europe Network, działający...

Enterprise Europe Network - bezpłatne seminarium

Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie ma przyjemność zaprosić przedsiębiorców z sektora MŚP do udziału w bezpłatnym...

Bezpłatne seminarium - "Przepisy europejskie i krajowe dla wyrobów budowlanych"

Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie ma przyjemność zaprosić...

zobacz więcej
Reklama

VIII Gala VIP. GALERIA FOTOGRAFII

Magazyn VIP Biznes&Styl już po raz ósmy rozdał statuetki dla Najbardziej Wpływowych...

VIII Gala VIP. Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2017

Podczas sobotniej, wielkiej gali w Filharmonii...

VIP Polityka. Tomasz Poręba: Podkarpacie może stać się polską Bawarią

Z Tomaszem Porębą, posłem PiS do Parlamentu Europejskiego, zwycięzcą rankingu VIP-a w kategorii "POLITYKA", rozmawia Aneta Gieroń

XIII Gala Podkarpackiego Klubu Biznesu

Zrzeszający 300 przedsiębiorców Podkarpacki Klub Biznesu zorganizował w piątek, 24 listopada, wielką galę w Centrum Wystawienniczo-Kongresowy G2A Arena w Jasionce k/Rzeszowa. Uroczystemu spotkaniu towarzyszyło wręczenie...

Samolot dla studentów pilotażu. Zapłacił marszałek

Używany, szkolny samolot produkcji francuskiej "Tampico" TB -9 od piątku parkuje w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Najnowszy nabytek OKL-u kosztował 300 tys. zł...

Reklama

Unimet inwestuje w strefie "Rzeszów-Dworzysko". Dwie fabryki już ruszają

15 mln zł planuje zainwestować firma Unimet w budowę innowacyjnego centrum dystrybucyjnego w Parku Naukowo-Technologicznym "Rzeszów-Dworzysko". Akt...

Rzeszów odetchnie - po otwarciu łącznika z S19. Tranzyt ominie miasto

- Do 30 listopada br. zostanie dopuszczony do ruchu łącznik ulicy Podkarpackiej z S19 – potwierdza Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w...

VIP Kultura. Wit Wojtowicz: Zamek w Łańcucie od dziecka budził mój zachwyt

Z Witem Karolem Wojtowiczem, dyrektorem Muzeum-Zamku w Łańcucie, zwycięzcą rankingu VIP-a w kategorii "KULTURA", rozmawia Alina Bosak

Kongres 590: o polskiej i globalnej gospodarce w CWK G2A Arena

Dwa dni dyskusji, siedem bloków tematycznych, kilkudziesięciu prelegentów – w dniach 16-17 listopada w CWK G2A Arena w Jasionce odbędzie się druga edycja Kongresu 590. Wezmą...

Podkarpackie startupy: pomysły miewamy nie gorsze od amerykańskich

Na Podkarpaciu przybywa startupów, które chcą swoimi pomysłami biznesowymi zawojować rynek. Choć spora część z nich to dobrze rokujące przedsięwzięcia, to...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Wrzesień-Październik

VIP Wrzesień-Październik
w numerze m.in.:

• Ryszard Jania - w motoryzacji ważny jest sojusz! • Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc • Cerkamed jeszcze pokaże • Dzisiejsza Rosja • Ocaleni Żydzi z Podkarpacia
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2017-12-13 18:59
WIG 62547.97 +0,02%
WIG20 2409.46 -0,17%
mWIG40 4766.29 +0,46%
sWIG80 14357.67 +0,46%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2017-12-13
USD 3,5880 +0,48%
EUR 4,2155 +0,19%
CHF 3,6186 +0,28%
GBP 4,7895 +0,51%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1260,40 +0,18% [06:58]
 Ropa brent baryłka 62,77 -0,03% [06:58]
 Pallad uncja 1008,12 +0,01% [06:58]
 Platyna uncja 888,80 +0,17% [06:58]
 Srebro uncja 16,13 +0,19% [06:57]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY