Reklama

Kilkanaście milionów dla start-upów z Podkarpacia. Startują z produkcją

A A A
Opracowanie Aneta Gieroń

Dodano: 23-01-2018

Jacek Siudyła. Fot. Dominik Matuła

Jacek Siudyła. Fot. Dominik Matuła

Zakończył się właśnie pilotażowy projekt wspierający innowacyjne przedsięwzięcia – „Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub”. Z Podkarpacia trafiło do niego najwięcej, bo aż 278 pomysłów. 34 projekty inkubowane w ramach platformy startowej otrzymały dotację. W Kielcach – 13, na Podkarpaciu, czyli w Rzeszowie i Stalowej Woli - 21.  Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która współrealizowała projekt, inkubowała 22 podmioty, z czego 21 uzyskało rekomendację do aplikowania o dotację, i aż 17 - najwięcej w ramach platformy TechnoparkBiznesHub - do końca 2017 roku podpisało umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i otrzymało dofinansowanie sięgające 800 tys. zł. Wśród nich firma Digi Glass Factory Sp.  z o.o. z Inkubatora Technologicznego w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym „Aeropolis”, która za pierwsze pieniądze z dotacji już zakupiła linię produkcyjną i rusza z produkcją „elektronicznych żaluzji”.
 
- Jako inżynier i absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie od zawsze planowałem, by zająć się produkcją – mówi Jacek Siudyła, współwaściel DGF Sp. z o.o. - Dzięki wspólnemu pomysłowi syna Marka, który spełniał wymóg 35 lat jako lidera projektu i kolegi, Dariusza Zuzka, z którymi zdecydowałem się prowadzić biznes, udało mi się spełnić marznie. Wszyscy też jesteśmy optymistami na przyszłość.
 
„Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub” realizowana była od marca 2016 do kwietnia 2017 roku przez Kielecki Park Technologiczny, który pełnił rolę lidera oraz partnerów: RARR S.A. i Inkubator Technologiczny Sp. z o.o. ze Stalowej Woli. W sumie 34 pomysły inkubowane w ramach platformy startowej TechnoparkBiznesHub otrzymały dotację w ramach działania 1.1.2 POWP. W Kielcach – 13, na Podkarpaciu, czyli w Rzeszowie 17 przedsięwzięć i w Stalowej Woli 4 projekty. Większość z nich aplikowało po około 800 tys. zł . Samo zainteresowanie platformą było ogromne, a dobra wiadomość dla przyszłych start-upowców jest taka, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości potwierdziła realizację kolejnej edycji platform startowych.
 
- W marcu tego roku ma zostać ogłoszony konkurs na instytucje, które będą realizowały platformy startowe. W trzecim kwartale bardzo prawdopodobne, że wybrane zostaną instytucje, a nabór wniosków start-upowych planowany jest w czwartym kwartale 2018 roku – mówi Agnieszka Godawska, kierownik Sekcji Akceleracji i Transferu Technologii Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.- Zniesione też zostanie ograniczanie do 35 lat dla uczestników platformy, które obowiązywało w programie pilotażowym i często blokowało rozwój ciekawych,  innowacyjnych pomysłów biznesowych.
 
Dotychczas największą słabością większości tego rodzaju przedsięwzięć biznesowych był ich krótki żywot na rynku, który wynikał przed wszystkim z niedopracowania produktu oraz nie do końca zweryfikowanych potrzeb rynkowych. 
 
- W ramach platformy startowej staraliśmy się to zminimalizować – przyznaje Maciej Kryński, opiekun start-upów, pracownik RARR S.A. – Dokładnie weryfikowaliśmy wszystkie pomysły. Było ich dużo, jednak część z nich nie wpisywała się w definicję start-upu - jakby wnioskodawcy nie do końca rozumieli jej ideę. Do inkubacji staraliśmy się zakwalifikować pomysły najbardziej zaawansowane technologicznie i mające największe szanse na biznesowy sukces. Sam okres inkubacji miał pomóc dopracować model biznesowy, ale również stymulować startupy, by skupiły się na udoskonaleniu swojego produktu i szukaniu przyszłych klientów.
 
Szkolenia biznesowe i szukanie klientów równie ważne jak pomysł
 
W platformie mogły brać udział tylko nowe, zarejestrowane na Podkarpaciu firmy, które nigdy wcześniej nie świadczyły podobnych usług oraz nie produkowały opisywanych produktów. Zadaniem platformy było zapewnienie warunków do prowadzenia prac nad rozwojem pomysłu biznesowego tak, by mógł on być ostatecznie przygotowany w formie innowacyjnego produktu w postaci zweryfikowanego rynkowo MVP i przygotowanie na jego podstawie rentownego, skalowalnego i powtarzalnego modelu biznesowego, zwiększającego szanse na rynkowy sukces.
 
Reklama
Pakiet usług podstawowych, na jaki mogli liczyć pomysłodawcy, obejmował zapewnienie powierzchni odpowiedniej do potrzeb prowadzenia działalności przez inkubowany startup, obsługę księgową, prawną i doradztwo podatkowe, podstawowe wsparcie marketingowe w zakresie opracowania elementów identyfikacji korporacyjnej, usługi mentoringu, organizację warsztatów z zakresu wystąpień publicznych oraz przygotowania prezentacji na sesje pitchingowe (spotkanie przedsiębiorcy z potencjalnymi inwestorami).
 
Dodatkowo startupy zakwalifikowane do etapu inkubacji, przeszły program akceleracji tak zwaną „Szkołę startupów”, w trakcie której poruszane były zagadnienia: modele biznesowe, weryfikacja pomysłu, możliwości finansowania, komunikacja produktu, czy metodologie Lean Startup, Customer Development, Design Thinking. 
 
- I chyba są spore szanse, by cały projekt okazał się sukcesem – dodaje Maciej Kryński. Świadczą o tym kolejne firmy, które brały udział w platformie i coraz skuteczniej poczynają sobie na rynku.
 
Bez wątpienia jednym z największych sukcesów pilotażowego programu jest firma Cadway Automative Jakuba Kocója, absolwenta Politechniki Rzeszowskiej, który przez kilka lat pracował w Wielkiej Brytanii, a dzięki platformie powrócił do Rzeszowa, założył firmę zajmującą się projektowaniem elementów nadwozia pojazdów samochodowych i współpracuje już z około 20 inżynierami.  Idea jego firmy idealnie wpisuje się też w filozofię programu Polski Wschodniej, który robi wszystko, by odwrócić drenaż mózgów i skutecznie zachęcać młodych, utalentowanych Polaków, by z emigracji zarobkowej wracali na stałe do Polski.
 
 
Pierwsi pracownicy zatrudnieni w Digi Glass Factory Sp. z o.o. Fot. Dominik Matuła
 
Cieszą też coraz większe sukcesy Digi Glass Factory Sp. z o.o.  Firmę założyły 3 osoby, wśród nich ojciec i syn; Jacek i Marek Siudyła oraz Dariusz Zuzek. Spółka pierwsze 40 proc. dotacji przeznaczyła na zakup linii produkcyjnej, którą za około pół miliona złotych w połowie grudnia sprowadziła z Chin.
 
Inteligentne domy z inteligentnymi żaluzjami
 
Firma Digi Glass Factory Sp. z o.o.produkuje inteligentne szyby z „elektronicznymi żaluzjami”. Produkt opiera się na innowacyjnej technologii szklenia o zmiennych właściwościach przepuszczalności promieniowania słonecznego. Zakładając, że okno przepuszcza 100 proc. promieni słonecznych, wykorzystując „elektroniczne żaluzje” można płynnie sterować za pomocą aplikacji albo przycisku dopływ od 100 proc do 40 proc. promieni słonecznych.  Jest to technologia innowacyjna, inteligentna, dająca możliwość dostosowania wnętrza budynku do potrzeb osób w nim przebywających, bez względu na to, jakie warunki panują na zewnątrz. Produkt charakteryzuje się minimalnym zużyciem energii. Pobór mocy 1m2 szyby to nie więcej niż 2,5 W. Biorąc pod uwagę fakt, że szyba charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem zatrzymywania promieniowania cieplnego IR (do 98 proc.) pozwala  na znaczne zaoszczędzenie użycia klimatyzatorów w gorące dni. Zimą zapobiega nadmiernej utracie ciepła, dzięki czemu pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania.
 
- Zatrudniliśmy pierwszych dwóch pracowników, pod koniec stycznia bierzemy udział w największych w Polsce targach budowlanych w Poznaniu, na stałe współpracujemy z lubelskim producentem okien dachowych „Alusky”. Interesują się nami największe firmy budowlane w Polsce, a jedna z nich właśnie umówiła się na rozmowy biznesowe – nie kryje radości Jacek Siudyła.
 
Dostrzega też kilka słabości platformy startowej, których warto uniknąć w przyszłych edycjach. Jego zdaniem max. 40 proc. dotacji, jakie można wykorzystać w pierwszej transzy, to za mało dla firm, które zainteresowane są kupnem linii produkcyjnych. Powinno to być co najmniej 60 proc. W przeciwnym razie może to pokrzyżować wszystkie plany, jeśli nie ma się rodziny i przyjaciół, którzy wesprą zakup sprzętu. Niedogodnością jest też konto bankowe tylko złotówkowe, tym bardziej, że większość firm już od początku działalności prowadzi międzynarodowe rozmowy i transakcje.
 
- Pochodzimy z Krakowa, ale Rzeszowem  jesteśmy zachwyceni. W Parku Technologicznym wynajmujemy obecnie 740 - metrową halę i planami wybiegamy już kilka lat do przodu – mówi Siudyła. -  By korzystać z dotacji, trzeba przez co najmniej trzy lata prowadzić działalność. Nam się marzy, by na stałe osiąść w Rzeszowie i już rysujemy w głowie własną siedzibę na działce kupionej w PPN-T „Aeropolis”.

KOMENTARZE

Odnaleźć gen przedsiębiorczości

Zainspirować do realizacji nowatorskich pomysłów biznesowych, nauczyć, jak zbudować...

StartUP Mixer - inspiracja dla młodych przedsiębiorców

To już kolejny StartUp Mixer w Rzeszowie...

ELSA - prawnicza różnorodność

Czy studia prawnicze to tylko kodeksy, godziny ślęczenia nad ustawami oraz wyścig szczurów po togę? Członkowie oraz alumni Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA przekonują, że dzięki ich organizacji, istnieje coś...

Start UP Mixer - rzeszowskie zmagania start up'ów

Przedsiębiorcy zmierzą się ze sobą podczas kolejnego StartUp Mixera organizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w Rzeszowie.

zobacz więcej
Reklama

Bolidy Caro Cars - dzieło mistrzów z Mielca

Rzemiosło na najwyższym poziomie! Gratulacje, Lech i Karol!...

50 lat zapory i elektrowni w Solinie - strategiczna polska inwestycja od środka

Gabinet Krzysztofa Majchera, dyrektora Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce w Solinie, od wysokiej na 60-metrów ściany wody dzieli...

Wraca południowa obwodnica Rzeszowa. Pierwszy wariant aktualny

- Zazwyczaj pod koniec perspektywy budżetowej są fundusze unijne, które trzeba jeszcze szybko wydać. To szansa na pieniądze na drogę południową. Ona musi być wybudowana...

Autobusy na lotnisko w Jasionce od lipca co godzinę

Od pierwszego lipca br. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie porozumieniu z zarządem Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka wprowadził zmiany do rozkłady jazdy autobusów, które kursowały na...

Reklama

S19 w stronę Sokołowa Młp. będzie mieć drugą jezdnię

Droga ekspresowa S19 od Rzeszowa w stronę Sokołowa Małopolskiego będzie w przyszłości rozbudowana o drugą jezdnię na odcinku 15 kilometrów. Prace przygotowawcze do tej inwestycji...

Pierwszy na Podkarpaciu kandydat zjednoczonej opozycji na burmistrza

Kampanię wyborczą właśnie rozpoczęli Demokraci Ziemi Sanockiej - we wtorek 22 maja, przedstawiciele opozycyjnej koalicji, która zawiązała się w styczniu br...

Pociągi z Przemyśla do Berlina pojadą jeszcze w tym roku

PKP Intercity jeszcze w tym roku uruchomi połączenie kolejowe z Przemyśla do Berlina. Informację podał Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity podczas konferencji na temat inwestycji...

Droga lotniskowa będzie gotowa dopiero na koniec lipca

Nie w połowie czerwca, jak wcześniej zapowiadano, ale na koniec lipca będzie gotowa droga łącząca Rudną Małą z Jasionką. Zgodnie z umową, termin zakończenia robót przez firmę Skanska...

Udany debiut ML System na giełdzie. Zbuduje fabrykę rewolucyjnych szyb

ML System, firma technologiczna jest dowodem na to, że unikatowe patenty to najlepszy sposób na szybki sukces. W 2007 r. firma zaczynała działalność...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr. 58

VIP Biznes&Styl Nr. 58
w numerze m.in.:

• JIVR Bike z Mielca • Nauka uprawiana w symbiozie z biznesem • Lekarz, który zaraził się wirusem podróży • Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl • Plakaty Wiesława Grzegorczyka • Kongres TSLA Expo 2018 Autosan wstaje z kolan • 50 lat zapory i elektrowni
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-07-20 18:59
WIG 57303.81 +1,27%
WIG20 2182.92 +1,68%
mWIG40 4215.95 +0,26%
sWIG80 12670.7 +0,16%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-07-20
USD 3,7170 +0,02%
EUR 4,3275 +0,28%
CHF 3,7199 +0,21%
GBP 4,8376 +0,06%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1231,90 +0,00% [22:59]
 Ropa brent baryłka 72,99 +0,00% [22:59]
 Pallad uncja 889,60 +0,00% [22:59]
 Platyna uncja 828,90 +0,00% [22:59]
 Srebro uncja 15,56 +0,00% [22:59]
Wspierane przez Money.pl
http://www.swiatpogody.pl
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.